چرا شارژ کردن گوشی در طول شب مضر است؟

۵/۵ - (۶ امتیاز)

چرا شارژ کردن گوشی در طول شب مضر است؟

شارژ گوشی هوشمند در طول شب می تواند به باتری آسیب برساند و طول عمر آن را کاهش دهد. در این پست HiVPN همه چیزهایی است که باید بدانید.

چگونه شارژ باتری گوشی هوشمند خود را افزایش دهید؟ ممکن است فکر کنید شارژ کردن آن در حالت خواب به طور منظم به ۱۰۰ درصد می‌رسد، اما در واقع به باتری شما آسیب می‌زند و عمر آن را کاهش می‌دهد.

در اینجا حقیقتی در مورد نگهداری باتری گوشی های هوشمند وجود دارد  و اینکه چرا نباید آن را یک شبه شارژ کنید.

امید به عمر باتری چگونه تعیین می شود؟

شما می خواهید فناوری شما تا زمانی که ممکن است قابل استفاده باشد. اگر با دستگاه خود سر و کار دارید، ضمانت نامه ها معتبر نیستند. استفاده حداکثری از باتری به طور فزاینده ای مهم است زیرا اکثر مردم در تعویض باتری پیش فرض احساس ناراحتی می کنند.

باتری های قابل شارژ به تدریج ظرفیت خود را از دست می دهند (حتی اگر از آنها استفاده نکنید). پس از اولین سال استفاده منظم متوجه کاهش ظرفیت خواهید شد. برای بسیاری، گذراندن یک روز کامل با یک بار شارژ بیش از دو سال غیرممکن است.

سازندگان طول عمر گوشی های هوشمند را از طریق «چرخه های شارژ باتری» مشخص می کنند. چرخه شارژ به عنوان شارژ باتری از ۰ تا ۱۰۰ درصد و سپس تخلیه مجدد به ۰ درصد تعریف می شود. تعداد چرخه‌های شارژ مورد انتظار به شما نشان می‌دهد که باتری چند چرخه کامل را می‌تواند تحمل کند قبل از اینکه به طور محسوسی ظرفیت خود را از دست بدهد.

باتری‌های لیتیوم یونی (Li-Ion) در بیشتر فناوری‌های قابل شارژ استفاده می‌شوند. می‌توانید نوعی باتری لیتیوم یونی را در گوشی‌های هوشمند، بخارسازها، لپ‌تاپ‌ها، تسلاس‌ها و حتی اره‌های برقی پیدا کنید.

محبوب ترین باتری لیتیوم یونی ۱۸۶۵۰ است. این باتری می تواند بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ چرخه شارژ کامل طول بکشد تا اینکه به حدود ۷۵ درصد ظرفیت کاهش یابد. در آن زمان است که نقص های بزرگ شروع به توسعه می کنند.

چرا لیتیوم-یون قابل شارژ تجزیه می شود؟

گوشی های هوشمند و تبلت ها از نوعی باتری لیتیوم یونی به نام پلیمر لیتیوم-یونی (Li-Poly) استفاده می کنند. این نسخه ایمن تر، کوچکتر است و سریعتر شارژ می شود. در غیر این صورت، همان قوانین طول عمر برای Li-Poly مانند هر باتری Li-Ion اعمال می شود.

زمانی که باتری شما به طور منظم از ۸۰ درصد گذشته باشد و اجازه دهید به زیر ۲۰ درصد برسد، سریع‌ترین سرعت را کاهش می‌دهد. دستگاه شما با ۵۰ درصد شارژ بهترین عملکرد را دارد.

از افراط و تفریط برای افزایش عمر باتری خود اجتناب کنید. شارژها و دشارژهای جزئی که تا ۱۰۰ درصد ترکیب می شوند به عنوان یک چرخه کامل به حساب می آیند. با شارژ و دشارژ جزئی بین ۲۰ تا ۸۰ درصد، می‌توانید ۱۰۰۰ چرخه کامل یا بیشتر را قبل از کاهش محسوس ظرفیت داشته باشید. این تقریباً سه سال شارژ روزانه است.

چرا این اتفاق می افتد؟ این به دلیل عملکرد واقعی باتری شما است. این باتری ها از یک لایه اکسید لیتیوم کبالت و یک لایه گرافیت ساخته شده اند. یون های لیتیوم از گرافیت به اکسید لیتیوم کبالت حرکت می کنند تا انرژی آزاد کنند. شارژ کردن باتری، این یون ها را به لایه گرافیت برمی گرداند.

به همین دلیل است که هر یک از این دو به باتری آسیب می زند: شما یکپارچگی سلول را به خطر می اندازید زیرا پر کردن بیش از حد یک لایه با لیتیوم مقاومت داخلی را افزایش می دهد.

چگونه از باتری گوشی هوشمند خود مراقبت کنیم

بنابراین، چگونه از باتری دستگاه خود مراقبت می کنید؟ ممکن است در هنگام شارژ کردن گوشی خود عادت های بدی مانند وصل کردن آن در هنگام خواب داشته باشید. خوشبختانه اصلاح این شیوه ها به زمان و تلاش زیادی نیاز ندارد.

چرا نباید گوشی خود را یک شبه شارژ کنید؟

وقتی به رختخواب می روید گوشی خود را از برق بکشید و بعد از بیدار شدن آن را شارژ کنید. این ممکن است در طول برنامه صبحگاهی شما، زمانی که سر کار هستید، یا در حال تماشای تلویزیون در شب باشد.

ممکن است یک ساعت طول بکشد تا دستگاه شما شارژ شود، اما وصل نگه داشتن آن در حالت خواب به این معنی است که برای مدت زمان بیشتری به شارژر متصل است.

نه، باتری گوشی شما نمی تواند بیش از حد شارژ شود. سازندگان برای جلوگیری از این امر تدابیری را در نظر گرفته اند. با این حال، هنگامی که شما تا ۱۰۰ درصد شارژ می‌کنید، «شارژ قطره‌ای» اضافه می‌شود، یعنی انرژی اضافی کافی برای جبران آنچه دستگاه شما به‌طور پیش‌فرض استفاده می‌کند. با شارژ کردن ۱۰۰ درصد و وصل نگه داشتن آن، باتری خود را بیش از حد مصرف می کنید و آن را مجبور می کنید در مواقعی که نیازی به مصرف انرژی ندارد.

این علاوه بر این واقعیت است که اگر آن را یک شبه وصل کنید، مطمئناً از ۸۰ درصد شارژ توصیه شده بالاتر خواهید رفت.

شارژ طولانی مدت همچنین می تواند منجر به افزایش دما شود که به طور طبیعی باتری شما را ضعیف می کند. همچنین در موارد شدید می تواند خطرناک باشد – به خصوص اگر تلفن خود را زیر بالش خود نگه دارید.

اگر می توانید به هیچ وجه دستگاه خود را زیر بالش خود رها نکنید. فقدان جریان هوا نه تنها به معنای آسیب احتمالی باتری شماست، بلکه خطر آتش سوزی را نیز افزایش می دهد.

باید از قرار دادن گوشی خود در معرض هر گونه افراط و تفریط اجتناب کنید. دمای کمتر از ۳۲ فارنهایت (۰ درجه سانتیگراد) و بالاتر از ۱۵۸ فارنهایت (۷۰ درجه سانتیگراد) باتری لیتیوم یونی شما را سریعتر خراب می کند. با گرم شدن گوشی در کنارتان آفتاب نگیرید و در روزهای سرد یا گرم نیز آن را در ماشین خود رها نکنید.

آیا می توانید در حین شارژ شدن گوشی از برنامه ها استفاده کنید؟

در حین شارژ شدن از دستگاه خود برای انجام فعالیت های با شدت بالا استفاده نکنید. در واقع، بسیاری از مردم این کار را انجام می دهند. با این وجود، انجام منظم این کار می تواند صدمات جبران ناپذیری به بار آورد.

این با اورکلاک کردن CPU کامپیوتر شما قابل مقایسه است. تأثیر اجرای همزمان برنامه های زیاد را در نظر بگیرید: داغ می شود و به درستی کار نمی کند. این نیز به “شارژ قطره ای” اضافه می کند.

ممکن است تماشای ویدیوهای یوتیوب یا رسیدن به سطح بعدی در بازی مورد علاقه خود در حالی که به برق وصل است وسوسه انگیز باشد، اما ارزش آن را ندارد که روی باتری شما تأثیر منفی بگذارد.

البته این بستگی به مدت زمانی دارد که قصد دارید از گوشی هوشمند خود استفاده کنید. برخی از کاربران دستگاه ها را فقط تا زمانی که قراردادشان تمدید شود، اغلب هر دو تا سه سال یکبار نگه می دارند. استفاده منظم از برنامه ها در حین شارژ کردن، سرعت گوشی شما را در سال دوم به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

اگر می خواهید گوشی خود را برای مدت طولانی نگه دارید، از برنامه ها در هنگام شارژ استفاده نکنید.

با این وجود، بررسی پیام‌ها یا ایمیل‌های شما باید خوب باشد. فقط کاری که انرژی زیادی می گیرد را انجام ندهید.

آیا شارژ گوشی شما تا ۸۰ درصد متوقف می شود؟

شرکت ها به ندرت به شما اجازه می دهند که از ظرفیت کامل باتری های خود به طور کامل استفاده کنید. احمقانه است که یون های لیتیوم را در یک لایه به شدت تخلیه کنیم. با این وجود، وقتی صفحه نمایش شما به ظرفیت کامل مجاز رسید، همچنان ۱۰۰ درصد می خواند.

برای اینکه دستگاه خود را بیش از ۸۰ درصد توصیه شده شارژ نکنید، یک روش بی‌خبر وجود دارد: مراقب آن باشید.

ایده آل نیست، اینطور است؟ با این حال، می‌توانید از برخی نرم‌افزارها برای کمک به تغییر عادت شارژ خود استفاده کنید.

برای Android، Accubattery نکاتی را برای بهبود باتری نشان می‌دهد  و به شما امکان می‌دهد هشدارهای درصد ظرفیت را تنظیم کنید.

گزینه های کمتری برای iOS وجود دارد، اما می توانید از FruitJuice حداقل برای افزایش عمر مک خود استفاده کنید.

دانلود:  FruitJuice 

برخی از لپ‌تاپ‌ها دارای تنظیمات بایوس هستند که به شما امکان می‌دهد حداکثر درصد شارژ باتری را پیکربندی کنید. به عنوان مثال، Lenovo با نرم افزار Lenovo Energy Management این کار را برای ویندوز آسان تر می کند. این را نصب کنید و گزینه  Optimize for Battery Lifespan را انتخاب  کنید تا باتری لپ تاپ شما با ۸۰ درصد شارژ متوقف شود.

چگونه مصرف باتری دستگاه خود را کاهش دهید

فراتر از تماشای دما و درصد شارژ دستگاه خود، می توانید با کاهش تعداد دفعات نیاز به شارژ آن، عمر باتری را بیشتر افزایش دهید. شارژ کمتر به معنای چرخه های کمتر است که منجر به عمر طولانی تر دستگاه شما می شود.

کاهش مدت زمان وقفه نمایشگر و کم کردن تنظیمات روشنایی بیشترین تأثیر را خواهد داشت.

علاوه بر این، اکثر گوشی های هوشمند و برخی از لپ تاپ ها دارای گزینه صرفه جویی در باتری هستند. این موارد به ندرت بر تجربه شما از دستگاه تأثیر منفی می گذارد. از جمله این موارد می‌توان به Screen Time در iOS اشاره کرد که می‌تواند برنامه زمان‌بندی توقف و محدودیت‌های برنامه را برای تشویق عادات بهتر به شما بدهد.

برخلاف تصور، اتصال به بلوتوث و وای فای انرژی زیادی از باتری مصرف نمی کند.

با این حال، غیرفعال کردن GPS و داده های تلفن همراه می تواند تخلیه را به میزان قابل توجهی در اکثر دستگاه ها کاهش دهد.

چگونه باتری گوشی هوشمند خود را ذخیره کنیم

اگر قصد ندارید برای مدت طولانی از دستگاه خود استفاده کنید، همچنان باید مراقب باتری های خود باشید.

این بدان معناست که آنها را در معرض افراط در ذخیره سازی قرار ندهید. در جای خنک‌تر نگهداری کنید: باتری‌ها می‌توانند با محیط‌های کمی سردتر بهتر از محیط‌های گرم‌تر کنار بیایند. اگر این امکان وجود ندارد، آنها را در دمای اتاق نگه دارید.

قبل از ذخیره گوشی هوشمند خود نیز آن را ۱۰۰ درصد شارژ نکنید. به یاد داشته باشید که ۵۰ درصد بهینه است، اما تخلیه آن تا جایی بین ۴۰ تا ۶۰ درصد خوب است.

فشار برای ادامه به روز رسانی دستگاه های ما تأثیر واقعی بر محیط زیست دارد. با استفاده طولانی تر از فناوری خود، به نجات سیاره نیز کمک می کنید.

چگونه طول عمر باتری خود را افزایش دهیم

بنابراین، چگونه می توانید عمر باتری گوشی هوشمند خود را افزایش دهید؟ در اینجا چند نکته ساده وجود دارد.

  1. از شارژ جزئی استفاده کنید تا باتری خود را بین ۲۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید.
  2. با شارژ نکردن گوشی خود در شب، مدت زمانی که باتری خود را ۱۰۰ درصد نگه می دارید، کاهش دهید. این زمانی است که باتری سریعتر از بین می رود.
  3. دستگاه خود را در دمای اتاق نگه دارید، بنابراین از دمای شدید جلوگیری کنید.
  4. با خاموش کردن سرویس های غیر ضروری، تخلیه باتری دستگاه خود را کاهش دهید. برای استفاده طولانی تر از هر بار شارژ، از محافظ باتری استفاده کنید.
  5. در کوتاه مدت، ممکن است تفاوت زیادی را متوجه نشوید. اما وقتی گوشی شما پس از یک سال همچنان با یک بار شارژ یک روز کامل زنده بماند، خوشحال خواهید شد.
نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : بهمن ۱۶, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…