چه کسی پشت سر شما از مک شما استفاده کرده است؟

۵/۵ - (۱۱ امتیاز)

چه کسی پشت سر شما از مک شما استفاده کرده است؟

مظنون هستید که شخصی از مک شما استفاده می کند وقتی شما در اطراف نیستید؟ بدون نیاز به نرم افزار خاصی پیدا کنید. با این پست HiVPN همراه باشید.

آیا مشکوک هستید که شخص دیگری بدون اجازه شما به مک بوک شما دسترسی دارد؟ این می تواند مانند تجاوز به حریم خصوصی باشد، به خصوص اگر آنها این کار را به دلایل اشتباه انجام دهند. نگران نباشید شما تنها نیستید. بسیاری از افراد پس از ترک مک بوک خود در محل کار یا خانه این نگرانی ها را دارند.

مطمئناً می‌توانید مک خود را برای اثر انگشت گردگیری کنید، اما اگر تجهیزات لازم برای این کار را ندارید، ابزارهای دیجیتالی وجود دارد که می‌توانید برای این کارآگاهی استفاده کنید. تنها با بررسی گزارش‌ها و مشاهده اسناد و برنامه‌هایی که اخیراً باز شده‌اند، از آنچه می‌توانید دریابید شگفت‌زده خواهید شد.

نحوه بررسی اینکه چه کسی اخیراً به مک شما دسترسی داشته است

ما همیشه توصیه می کنیم مک خود را با استفاده از رمز عبور ایمن نگه دارید که هر از چند گاهی آن را تغییر می دهید. اما حتی اگر این کار را انجام دهید، باز هم این خطر وجود دارد که شخصی بتواند رمز عبور شما را پیدا کند و به رایانه شما دسترسی پیدا کند.

در این صورت، می‌توانید فعالیت ورود به سیستم Mac و گزارش‌های اخیر را برای جستجوی فعالیت‌های مشکوک بررسی کنید. این فرض را بر این می گذارد که مک خود را در حالت خواب رها کرده اید (و از سیستم خارج شده اید). در زیر به شما نشان خواهیم داد که چگونه این کار را با استفاده از ترمینال انجام دهید.

تاریخچه ورود در ترمینال را بررسی کنید

سریعترین راه برای بررسی تاریخچه ورود مک بوک خود استفاده از آخرین دستور در ترمینال است. این همه رویدادهای ورود به سیستم در مک شما را به ترتیب نزولی فهرست می کند.

برای انجام این کار، ترمینال را در مک خود باز کنید. آخرین را تایپ کنید و Enter را فشار دهید .

این همه رویدادهای ورود به سیستم را با نام کاربری حساب شما و زمان دقیق ورود فهرست می کند. می توانید از این برای حدس زدن اینکه آیا شخص دیگری پشت سر شما وارد مک شما شده است یا خیر استفاده کنید. همچنین شامل تاریخچه راه اندازی مجدد یا خاموش شدن مک شما می شود که ممکن است مفید باشد.

Logs in Terminal را بررسی کنید

همچنین می توانید با استفاده از ترمینال به گزارش های سیستم خود دسترسی داشته باشید. از آنجایی که macOS همه کارهای مک شما را ضبط می کند، فهرست بسیار طولانی از گزارش ها است. با این حال، می توانید آن را با استفاده از دستور زیر در ترمینال محدود کنید. فقط عبارت زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید :

log show –style syslog | fgrep “[powerd:sleepWake]”

شما یک لیست طولانی از سیاهه های مربوط را مشاهده خواهید کرد. از آنجایی که بیشتر اینها رویدادهای سیستمی هستند، ممکن است فیلتر کردن آنها برای شما دشوار باشد، اما می توانید روی مهر زمانی در گزارش های خاص تمرکز کنید. این باید به شما کمک کند تا زمان‌هایی را که مک شما باز شده یا وارد آن شده‌اید، بیابید.

دانستن اینکه کامپیوتر شما چه زمانی بیدار می شود ممکن است کافی نباشد – فشار دادن کلیدهای صفحه کلید توسط گربه ها می تواند برای این امر کافی باشد. اما اگر از مک‌بوک استفاده می‌کنید، دقیقاً می‌دانید که چه زمانی کسی آن را برای استفاده از رایانه شما باز کرده است، و این بسیار مفید است.

البته این به شما نمی گوید که چه کسی از رایانه شما استفاده می کند یا چه کاری انجام داده است. اما مکان خوبی برای شروع است.

موارد اخیر را بررسی کنید

مک شما برنامه‌ها و اسنادی که اخیراً باز شده‌اند را پیگیری می‌کند. این کار را عمدتاً برای کمک به دسترسی سریع به آنها انجام می دهد، اما اگر مشکوک هستید که شخص دیگری از رایانه شما استفاده می کند نیز بسیار مفید است. از این گذشته، آنها احتمالاً به برنامه ها و اسناد متفاوتی نسبت به شما علاقه مند خواهند شد.

فهرستی از همه برنامه‌ها و اسناد اخیر را با کلیک کردن روی نشان‌واره Apple در گوشه سمت چپ بالا و سپس نگه داشتن ماوس روی موارد اخیر مشاهده کنید. لیستی را مشاهده خواهید کرد که برنامه ها و اسنادی را که اخیراً استفاده شده اند نشان می دهد.

Cmd را نگه دارید

روی صفحه کلید و کلیک کنید تا این فایل ها را در Finder ببینید و به شما امکان دسترسی به اطلاعاتی مانند آخرین زمان باز شدن آنها را می دهد.

روش دیگر برای دسترسی به موارد اخیر، باز کردن Finder در مک است. بر روی Go > Recent Folders از نوار منو کلیک کنید، و باید لیستی از تمام فایل های اخیرا باز شده را مشاهده کنید. این شامل اسناد، تصاویر، فیلم‌ها و موارد دیگر است که اخیراً باز شده‌اند. با این حال، این امکان برای افراد وجود دارد که این منو را با استفاده از دکمه Clear Menu پاک کنند ، به همین دلیل است که ممکن است چندان قابل اعتماد نباشد.

اگر چیزی در اینجا پیدا کردید که می‌دانید اخیراً به آن نگاه نکرده‌اید، یک مدرک دیگر دارید که نشان می‌دهد شخص دیگری در حالی که شما در اطراف نیستید از مک شما استفاده می‌کند.

چیزهای “اخیر” دیگری نیز وجود دارد که باید بررسی کنید، البته فراتر از آنچه مک شما به تنهایی ضبط می کند. برای مثال، مرورگر وب شما شامل یک تاریخچه وب مفصل است. شما می توانید این را از تاریخچه مرورگر در نوار منوی مرورگر خود پیدا کنید، صرف نظر از اینکه از کدام یک استفاده می کنید. با این حال، باید توجه داشته باشید که دور زدن ردیابی تاریخچه با استفاده از روش مرور خصوصی داخلی یک مرورگر بسیار آسان است.

برنامه‌هایی مانند Microsoft Word و InDesign نیز فهرستی از اسنادی که اخیراً باز شده‌اند را دارند. اگر می‌خواهید شواهد بیشتری جمع‌آوری کنید، این و سایر برنامه‌ها را بررسی کنید.

نرم افزار Snooping را نصب کنید

اگر این به اندازه کافی به شما نمی گوید، و مشکوک هستید که استفاده غیرمجاز در حال انجام است، می توانید نرم افزار جاسوسی را نصب کنید تا متوجه شوید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

Prey که یک آزمایش یا اشتراک رایگان ارائه می‌دهد، به شما امکان می‌دهد استفاده از رایانه را از هر دستگاه دیگری متصل به وب نظارت کنید. وقتی از مک خود دور هستید، می‌توانید اسکرین‌شات بگیرید تا ببینید دقیقاً در مک شما چه می‌گذرد. هک، شما حتی می توانید از آن برای گرفتن عکس از moocher خود با استفاده از وب کم داخلی استفاده کنید.

آن را با رمزهای عبور بکش

اما راه حل ساده تری هم وجود دارد: مک خود را با رمز عبور قفل کنید. اگر نمی خواهید افرادی از رایانه شما پشت سر شما استفاده کنند، این کارآمدترین وسیله برای انجام این کار است. اگر از قبل رمز عبور دارید، آن را تغییر دهید و رمز جدید را به کسی نگویید.

با این حال، اگر ترجیح می‌دهید این کار را انجام ندهید، باید با مراحل بالا، ایده بسیار خوبی در مورد اینکه چه کسی از مک شما استفاده می‌کند به دست آورید – بین گزارش‌ها و برنامه‌های اخیر، یک کارآگاه شایسته باید بتواند اکثر مظنونان اصلی را رد کند. بقیه، البته، به شما بستگی دارد.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : بهمن ۲۰, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…