آنچه باید در مورد گواهی های وب بدانید

۵/۵ - (۶ امتیاز)

آنچه باید در مورد گواهی های وب بدانید

اینترنت می تواند مکانی فوق العاده برای یادگیری در مورد هر چیزی باشد و ساعت ها سرگرم شوید. با این حال، می تواند یک مکان خطرناک نیز باشد، جایی که می توانید تمام اطلاعات حساس خود را به سرقت ببرند. ممکن است فکر کنید که از یک وب سایت امن بازدید می کنید، اما در واقع می تواند برای سرقت تمام اطلاعات و پول شما طراحی شده باشد. برای کسب از اطلاعات بیشتر با این مقاله HiVPN همراه باشید.

به دلیل این وضعیت، وب سایت ها بیشتر و بیشتر ملزم به داشتن گواهینامه هایی برای اثبات امنیت ۱۰۰٪ هستند. در واقع، گوگل قبلاً هشدار داده است که هر سایتی بدون HTTPS به عنوان “ناامن” علامت گذاری می شود. HTTPS نسخه ایمن تری از HTTP است.

در جایی که HTTP به سادگی راهی برای یک مرورگر برای صحبت با یک سرور است (و در نتیجه یک وب سایت به شما نشان می دهد)، HTTPS مطمئن می شود که ابتدا ارتباطات رمزگذاری شده است. با بررسی اینکه آیا یک قفل سبز در بالای صفحه در کنار آدرس سایت وجود دارد، می توانید ببینید که آیا یک وب سایت ایمن است یا خیر.

اگر سایتی بخواهد به‌عنوان «ایمن» علامت‌گذاری شود، باید گواهی از یک منبع مطمئن داشته باشد.

گواهینامه های وب سایت چیست؟

وب سایت HTTPS به این معنی است که سایت با SSL (لایه سوکت ایمن) ایمن شده است. این بدان معنی است که هر داده ای که بین مرورگر شما و سرور ارسال می شود رمزگذاری شده است و وب سایت همان چیزی است که ادعا می کند. این به محافظت از اطلاعات خصوصی شما (مانند اطلاعات حساب بانکی یا کارت اعتباری، رمز عبور، شماره های تامین اجتماعی و غیره) در برابر هر گونه چشم کنجکاو کمک می کند.

وب سایت باید ثابت کند که برای مرورگر شما قانونی است. این گواهینامه امنیتی خود را ارائه می دهد و مرورگر (که دارای لیستی از نهادهای گواهی معتبر است) این گواهی را می پذیرد یا آن را رد می کند. اگر گواهی امنیتی سایت رد شود، به این معنی است که احتمالاً وب سایت جعلی است. این اتفاق در کلاهبرداری های فیشینگ یا روش های دیگری که برای سرقت اطلاعات شما استفاده می شود، زیاد است.

گواهینامه ها از کجا می آیند؟

بسیاری از مراجع صدور گواهی (CA) برای انتخاب وجود دارد. صاحبان وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک باید برای تأیید اینکه مالک وب‌سایت هستند، به این CAها پرداخت کنند. CA ابتدا باید یک زیرساخت قابل اعتماد در سایت مقصد راه اندازی کرده و هویت را تأیید کند. برای تأیید هویت مالک سایت، آنها از شما می خواهند که تنظیمات DNS (سرور نام دامنه) سایت به روز شود یا از طریق آدرس ایمیل سایت تأیید شود.

این البته مستلزم هزینه مشخصی است و بسته به سطح امنیت و گواهینامه، هزینه ها می تواند هزاران دلار باشد. برخی از CAهای محبوب عبارتند از Norton، Microsoft، GoDaddy و دیگران. هر مرورگر وب، مانند کروم، اینترنت اکسپلورر، سافار، فایرفاکس و سایرین، فهرست‌های CA مورد اعتماد خود را نگه می‌دارد.

CAهای رایگان نیز وجود دارد، اما ممکن است مرورگرهای مختلف وب به آنها اعتماد نداشته باشند.

در صورت مشاهده اخطار گواهی چه کاری باید انجام دهید؟

هر از چند گاهی، یک گواهی هشدار می‌بینید که «گواهی امنیتی سایت مورد اعتماد نیست». به هیچ وجه نباید ادامه دهید و وارد سایت شوید.

در عوض، ابتدا سعی کنید دقیقاً علت رد شدن گواهی را مشخص کنید. با این اطلاعات، می توانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید به سایت ادامه دهید یا نه. این ممکن است به این دلیل باشد که سایت گواهی خود را از یک CA رایگان دریافت کرده است. با این حال، در بیشتر موارد، نباید ادامه دهید.

این امر به ویژه در صورت باطل شدن گواهی سایت صادق است. این بدان معناست که گواهی استفاده شده توسط سایت تقلبی است و قطعاً نباید به آن اعتماد کنید.

مانند هر چیز دیگری در اینترنت، هنگام مراجعه به سایت هایی که از شما می خواهند اطلاعات حساس را وارد کنید، همیشه باید مراقب باشید. این باعث می شود بعداً از استرس و اشک های شما جلوگیری کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که اگر هنگام تلاش برای دسترسی به وب‌سایت HiVPN، پیام خطای گواهی امنیتی نامعتبر را دریافت می‌کنید، به سرور HiVPN واقعی دسترسی ندارید. این ممکن است به این دلیل باشد که یا ISP شما یا مدیر شبکه شما در حال تلاش برای استراق سمع یا حمله Man-in-the-Middle هستند.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۳۰, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…