WireGuard چیست و آیا جایگزین VPN ها می شود؟

۵/۵ - (۷ امتیاز)

WireGuard چیست و آیا جایگزین VPN ها می شود؟

WireGuard یک پروتکل امن انتقال داده است ، اما آیا می تواند جایگزین VPN ها شود؟ اگر نه، WireGuard برای چیست؟ با ما در این پست HiVPN همراه شوید.

همراه با افزایش محبوبیت VPN، مفهوم جدیدی آمد که نوید سرعت و امنیت را می دهد، WireGuard استفاده از این فناوری پیشرفته ممکن است وسوسه انگیز باشد، به خصوص اگر مربوط به حریم خصوصی و امنیت آنلاین شما باشد، در زمانی که نقض حریم خصوصی آنلاین می تواند زندگی را از بین ببرد.

اما قبل از اینکه از VPN اصلی تیم به WireGuard منبع باز تیم تغییر دهید، باید بدانید WireGuard VPN چیست و چگونه می تواند بر حریم خصوصی و امنیت شما تأثیر بگذارد.

VPN چیست و چگونه کار می کند؟

VPN مخفف شبکه خصوصی مجازی است که یک شبکه امن ایجاد می کند که می توانید از طریق آن در اینترنت بگردید. اکثر VPN ها معمولاً به دلیل توانایی خود در تغییر مکان آنلاین شما شناخته می شوند و به شما امکان می دهند محدودیت های محتوای جغرافیایی و سانسور محلی را دور بزنید. اما هدف اصلی آنها تضمین حریم خصوصی و امنیت است.

هنگامی که بدون VPN به اینترنت متصل می شوید، به ارائه دهنده خدمات اینترنت یا ISP خود متکی هستید تا شما را به وب سایتی که درخواست دسترسی به آن را دارید هدایت کند. این می تواند هر چیزی باشد، از سرورهای Google گرفته تا سرورهای رسانه های اجتماعی و بازی های آنلاین. اما از آنجایی که ISP شما واسطه ای بین شما و اینترنت است، آنها می توانند وب سایت هایی را که می توانید به آنها دسترسی داشته باشید کنترل کنند و حتی بر همه کارهایی که به صورت آنلاین انجام می دهید نظارت کنند . بله، حتی اگر از حالت ناشناس استفاده می کنید .

یک VPN با تونل ایمن داده های شما کار می کند ، ترافیک اینترنت شما را به سمت وب سایتی که می خواهید بازدید کنید هدایت می کند، همه اینها در حالی که حریم خصوصی شما را از ISP و هر جاسوس آنلاین حفظ می کند. با یک VPN، ISP شما می تواند ببیند که شما به اینترنت متصل هستید، اما آنها نمی توانند بدانند که شما چه کار می کنید.

در مورد جعل موقعیت مکانی، سرورها از آدرس IP شما استفاده می کنند، یک برچسب عددی منحصر به فرد که به هر دستگاه متصل به اینترنت اختصاص داده می شود تا مکان عمومی شما را مشخص کند. هنگامی که یک VPN داده های شما را تونل می کند، آن را به یکی از سرورهای خود که می تواند محلی یا در آن سوی جهان باشد تغییر می دهد و به طور موثر آدرس IP و مکان شما را تغییر می دهد.

WireGuard VPN چیست و چه چیزی آن را متفاوت می کند؟

WireGuard یک پروتکل رایگان و منبع باز VPN است که سریعتر و ساده تر از همتایان تجاری موجود خود است. و در حالی که سرعت در VPN های سنتی اغلب به قیمت امنیت است، خالق WireGuard موفق شد به سرعت اینترنت بالایی دست یابد و در عین حال امنیت محور باقی بماند.

محقق امنیتی، Jason Donenfeld در سال ۲۰۱۶ در تلاش برای ایجاد یک VPN کارآمد و مخفی برای انجام تست نفوذ ، کار بر روی WireGuard را آغاز کرد . WireGuard به عنوان یک هسته لینوکس شروع به کار کرد، اما در حال حاضر روی macOS، Windows، Android، iOS و BSD در دسترس است.

WireGuard در مقایسه با سایر پروتکل ها و برنامه های VPN از نظر وزن و رمزنگاری آن متمایز است. برای اولین بار، WireGuard دارای حدود ۴۰۰۰ خط کد در مقایسه با برنامه های دیگر با بیش از ۶۰۰۰۰ خط است.

داشتن کد کمتر به این معنی است که استفاده از نرم افزار بسیار ساده تر است و امکان اشکال زدایی کارآمد و دقیق و اجرای به روز رسانی ها و تغییرات را فراهم می کند. چیزی که برای برنامه های بزرگتر به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد.

اما برای اکثر کاربرانی که به WireGuard کمک نمی‌کنند، رمزگذاری و امنیت بیشترین اهمیت را دارند. WireGuard از رمزنگاری‌های اولیه پیش‌فرض استفاده می‌کند که به جای اینکه به کاربران بی‌تجربه اجازه پیکربندی اشتباه خود را بدهد، نهایت امنیت را تضمین می‌کند.

از ترکیبی از Poly1305 برای احراز هویت پیام و ChaCha20 برای رمزگذاری متقارن استفاده می‌کند – نوعی از رمزگذاری که در آن از یک کلید برای رمزگذاری و رمزگشایی مجموعه داده‌ها، همراه با HKDF به عنوان تابع مشتق کلید و Blake2s که اغلب برای استخراج استفاده می‌شود، استفاده می‌شود.

نحوه استفاده از WireGuard VPN

نکته مهمی که قبل از تعویض پروتکل ها باید بدانید این است که ارائه دهنده WireGuard VPN وجود ندارد. WireGuard شرکتی نیست که صاحب سرورهایی در سراسر جهان باشد که آدرس IP شما را پنهان کرده و از حریم خصوصی شما محافظت کند. این به سادگی یک پروتکل VPN است.

وقتی صحبت از نحوه راه اندازی WireGuard VPN می شود، دو رویکرد وجود دارد. اولین گزینه شما استفاده از خدمات تجاری VPN است که پشتیبانی از پیکربندی WireGuard را ارائه می دهد. این VPN ها عبارتند از HiVPN.

اما VPN های تجاری بیشتری با افزایش محبوبیت پروتکل WireGuard VPN را تطبیق می دهند. حتی اگر VPN فعلی شما از WireGuard پشتیبانی نمی کند، این احتمال وجود دارد که این کار فقط یک مسئله زمان باشد. گزینه دوم استفاده از برنامه و نرم افزار رایگان WireGuard و اتصال آنها به ارائه دهنده VPN خود میزبان است.

معایب استفاده از WireGuard

وقتی صحبت از WireGuard به میان می‌آید، معایب آن بیشتر ذهنی است و به جای اینکه کاملاً بد باشد، بر اساس یک مورد به مورد تکیه می‌کند. با این حال، تغییر به WireGuard از یک VPN تجاری کاملاً مدیریت شده در صورت عدم آمادگی می تواند دارای اشکالات شدید باشد.

امن است نه ناشناس

WireGuard بر امنیت و سرعت تمرکز می کند، نه حریم خصوصی و ناشناس بودن. این آن را برای انتقال داده های حساس به صورت آنلاین یا انجام بررسی های امنیتی به جای مرور ناشناس مناسب می کند.

به طور پیش فرض، WireGuard از انعطاف پذیری آدرس IP پشتیبانی نمی کند و حتی آنها را به طور نامحدود در سرور میزبان ذخیره می کند تا اتصال را حفظ کند. حتی اگر می‌توانید با استفاده از ارائه‌دهندگان VPN مبتنی بر حریم خصوصی که گزارش‌ها را نگه نمی‌دارند، این نقص را برطرف کنید، هنوز هم قبل از ثبت‌نام باید در نظر بگیرید.

پشتیبانی از پروتکل

WireGuard فقط از UDP یا پروتکل دیتاگرام کاربر استفاده می کند. UDP یک پروتکل ارتباطی آنلاین است که به WireGuard اجازه می دهد تا با سرعت بالایی که در مقایسه با سایر VPN ها شناخته شده است، اجرا شود. اما این همچنین باعث می‌شود که مدیران شبکه بلاک کنند و مانع از کارکرد صحیح آن یا دسترسی به سایت‌های خاص شوند.

این یک کار در حال پیشرفت است

در زمان نگارش، WireGuard تقریباً پنج سال است که در حال توسعه بوده است و هنوز برای انتشار کامل آماده نیست. این یک کار ناپایدار در حال انجام است که دارای اشکالات و مشکلات زیادی است که می تواند استفاده تمام وقت آن را ایده آل کند.

اگر شما یک کاربر با تجربه و آگاه به فناوری هستید، ممکن است بتوانید WireGuard را تغییر کاربری داده و در شرایط بسیار خاص از آن استفاده کنید بدون اینکه امنیت را به خطر بیندازید. اما اگر یک کاربر متوسط ​​اینترنت هستید که صرفاً به دنبال یک اینترنت خصوصی و امن هستید، باید به VPN های تجاری پایبند باشید.

آینده WireGuard

علیرغم چند اشکال استفاده از WireGuard، آینده آن به عنوان یک رهبر در صنعت VPN امیدوارکننده به نظر می رسد. اکثر پروتکل های اصلی VPN ده ها سال پیش طراحی شده اند. با گذشت زمان، آنها متورم شدند و در برآورده کردن استانداردهای امنیتی و حریم خصوصی مدرن همراه با تقاضای کاربران ناکارآمد شدند.

از سوی دیگر، WireGuard کاملاً بر فناوری مدرن و رمزنگاری متکی است و به احتمال زیاد در سال های آینده راه خود را در اکثر VPN ها و سایر نرم افزارهای امنیتی و حریم خصوصی پیدا می کند.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : بهمن ۷, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

HiVPN بهترین VPN برای سفر است
VPN -
آبان ۱, ۱۴۰۱

HiVPN بهترین VPN برای سفر است

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) HiVPN بهترین VPN برای سفر است سفر احتمالا بهترین زمان برای استفاده از VPN است، و نه فقط به این دلیل که بسیاری از کشورها اینترنت را سانسور می کنند. به احتمال زیاد زیاد در حال جابجایی هستید و به مجموعه کاملی از…

خرید vpn برای ios جدید
VPN -
مهر ۲۷, ۱۴۰۱

خرید vpn برای ios جدید

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) خرید vpn برای ios جدید یک VPN iPhone می تواند محتوای محدود جغرافیایی را رفع انسداد کند، ISP شما را از ردیابی و کاهش سرعت شما باز دارد، ترافیک شما را رمزگذاری می کند تا از داده های شما محافظت…

۱۰ دلیل برای استفاده از VPN
VPN -
مهر ۲۷, ۱۴۰۱

۱۰ دلیل برای استفاده از VPN

۵/۵ - (۹ امتیاز) ۱۰ دلیل برای استفاده از VPN VPN (شبکه خصوصی مجازی) یک نرم افزار ساده است که برای محافظت از حریم خصوصی آنلاین شما ایجاد شده و با ناشناس کردن ترافیک و مکان شما زندگی را برای هکرها سخت تر می کند. اما می…