UPnP چیست؟

۵/۵ - (۱۶ امتیاز)

UPnP چیست ؟

ترجیح می دهید راحتی یا امنیت را انتخاب کنید؟ UPnP به شما کمک می کند تا به سرعت دستگاه ها را به شبکه خود متصل کنید . با این حال، همچنین می تواند به هکرها اجازه دهد تا برای انجام فعالیت های مخرب وارد شبکه شما شوند. دراین مقاله HiVPN خواهید فهمید که چگونه هکرها از UPnP سوء استفاده می کنند و چه کاری می توانید برای محافظت از خود انجام دهید.

پورت فورواردینگ چیست؟

برای درک اینکه UPnP چیست، ابتدا باید حمل و نقل پورت را درک کنید . انتقال پورت برای برقراری ارتباط مستقیم بین دستگاه خانگی یا سرور و یک دستگاه راه دور استفاده می شود. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید لپ تاپ خود را به دوربین خانه خود متصل کنید و در زمانی که دور هستید مراقب آنها باشید.

پورت فورواردینگ چگونه کار می کند؟

همه دستگاه های خانگی شما، از جمله روتر، با هم یک شبکه به اصطلاح محلی (LAN) ایجاد می کنند. همه چیز خارج از LAN، مانند سرورهای وب سایت یا رایانه دوست شما، در شبکه گسترده (WAN) قرار دارند. معمولاً هیچ کس خارج از LAN شما نمی تواند به دستگاه های موجود در شبکه شما دسترسی داشته باشد مگر اینکه از طریق ارسال پورت به آنها اجازه دهید.

UPnP چیست؟

Universal Plug and Play (UPnP) پروتکلی است که به برنامه‌ها و سایر دستگاه‌های موجود در شبکه شما اجازه می‌دهد پورت‌ها را به‌طور خودکار باز و بسته کنند تا به یکدیگر متصل شوند. برای مثال، اگر می‌خواهید یک چاپگر را بدون UPnP به همه افراد خانواده متصل کنید، باید چاپگر را به هر دستگاه متصل کنید. UPnP این را خودکار می کند.

UPnP پیکربندی صفر را ارائه می دهد، به این معنی که هیچ یک از دستگاه های موجود در شبکه شما برای کشف یک دستگاه جدید به پیکربندی دستی نیاز ندارند. دستگاه‌های دارای UPnP می‌توانند به‌طور خودکار به یک شبکه بپیوندند، یک آدرس IP دریافت کنند، و دستگاه‌های دیگر را در شبکه شما پیدا کرده و به آن‌ها متصل شوند، که این کار را بسیار راحت می‌کند.

UPnP برای چه مواردی استفاده می شود؟

  • بازی اتصال ایکس باکس و سایر کنسول‌های بازی مانند نینتند و سوییچ برای پخش جریانی بازی‌های آنلاین.
  • نظارت از راه دور خانه. شما می توانید از UPnP برای اتصال به دوربین های خانه خود در زمانی که دور هستید استفاده کنید.
  • دستیارهای خانگی دیجیتال مانند Echo dots
  • دستگاه‌های اینترنت اشیا برای اتوماسیون خانگی بی‌سیم مانند روشنایی هوشمند، ترموستات‌های کنترل‌شده با اینترنت و قفل‌های هوشمند.
  • پخش محتوا با سرور رسانه.
  • پخش جریانی ویدیو از طریق دستگاه های تلویزیون اینترنتی مانند Roku stick یا Apple TV.

آیا UPnP برای بازی بهتر است؟

مطمئناً UPnP تجربه بازی را آسان‌تر می‌کند. به جای اینکه مجبور شوید شماره پورت خود را برای هر دستگاه یا بازی آنلاین به صورت دستی شناسایی کنید ، UPnP این کار را برای شما انجام می دهد. با این حال، اگر تصمیم دارید مسیر انتقال دستی پورت را انتخاب کنید، آموزش های آنلاین در مورد نحوه باز کردن پورت های خاص برای بازی ها و دستگاه های خاص وجود دارد.

برخی استدلال می کنند که ارسال دستی پورت برای سرعت اتصال به اینترنت شما بهتر است، زیرا UPnP باعث تاخیر می شود. اما آیا این واقعا؟ بسیار بعید است، اما وقتی نوبت به بازی می‌رسد، ممکن است به اتصال شما تاخیر بیافزاید، اما نباید بر سرعت دانلود شما تأثیر بگذارد.

چرا UPnP ایمن نیست؟

در ابتدا قرار بود UPnP فقط در سطح LAN کار کند، به این معنی که فقط دستگاه های موجود در شبکه شما می توانند به یکدیگر متصل شوند. با این حال، بسیاری از تولیدکنندگان روتر اکنون UPnP را به طور پیش فرض فعال می کنند، که آنها را از طریق شبکه WAN قابل کشف می کند، که منجر به مشکلات امنیتی بسیاری می شود.

UPnP از احراز هویت یا مجوز استفاده نمی کند (فقط برخی از دستگاه ها)، با این فرض که دستگاه هایی که سعی در اتصال به آن دارند قابل اعتماد هستند و از شبکه محلی شما می آیند. این بدان معنی است که هکرها می توانند درهای پشتی شبکه شما را پیدا کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند روتر شما را در شبکه گسترده تر کشف کنند و سپس وانمود کنند که یک Xbox هستید . آنها یک درخواست UPnP به روتر شما ارسال می کنند و روتر پورت را باز می کند – بدون سوال.

هنگامی که هکر در شبکه حضور پیدا کرد، می تواند:

  • دسترسی از راه دور به سایر دستگاه های متصل به همان شبکه.
  • بدافزار را روی دستگاه های خود نصب کنید.
  • سرقت اطلاعات حساس شما.
  • از روتر خود به عنوان یک پروکسی برای مخفی کردن سایر فعالیت های مخرب در شبکه گسترده تر استفاده کنید. آنها می توانند از آن برای انتشار بدافزار، سرقت اطلاعات کارت اعتباری، و انجام حملات فیشینگ یا حملات انکار سرویس (DDoS) استفاده کنند . استفاده از روتر خود به عنوان یک پروکسی به این معنی است که همه این حملات به نظر می رسد که از طرف شما انجام می شود نه هکر.

چگونه از خود محافظت کنید

وقتی صحبت از آسیب‌پذیری‌های روتر UPnP می‌شود، دو گزینه وجود دارد که می‌توانید برای محافظت از خود انتخاب کنید.

ابتدا، می توانید UPnP-UP (Plug and Play جهانی – نمایه کاربر) را فعال کنید که مکانیسم های احراز هویت و مجوز را برای دستگاه ها و برنامه های UPnP فراهم می کند. با این حال، این یک روش بدون خطا نیست زیرا بسیاری از دستگاه‌ها به طور کامل از آن پشتیبانی نمی‌کنند و ممکن است همچنان فرض کنند که سایر دستگاه‌های متصل به روتر شما قابل اعتماد هستند.

روش امن‌تر دیگر غیرفعال کردن کامل UPnP است. قبل از انجام این کار، توصیه می شود بررسی کنید که آیا روتر شما در برابر سوء استفاده های UPnP آسیب پذیر است یا خیر . همچنین باید در نظر بگیرید که آیا می‌خواهید از راحتی UPnP صرفنظر کنید و آیا می‌توانید دستگاه‌های خود را به صورت دستی تنظیم کنید. انجام این کار ممکن است به دانش فنی نیاز داشته باشد.

اگر UPnP روتر خود را خاموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

اگر UPnP را به طور کلی خاموش کنید، روتر شما همه درخواست های دریافتی را نادیده می گیرد، بنابراین باید دستگاه ها را به صورت دستی تنظیم کنید. این بدان معناست که روتر دیگر به طور خودکار پورت های شبکه LAN شما را باز نمی کند و حتی درخواست های قانونی را نادیده می گیرد.

این بدان معنا نیست که نمی توانید به دستگاه های موجود در شبکه یا بازی های آنلاین خود متصل شوید. اما دردسر بیشتری خواهد داشت. شما باید به صورت دستی قوانین حمل و نقل پورت را برای هر اتصال خاص تنظیم کنید، که به زمان، تلاش و دانش فنی بیشتری نیاز دارد. با این حال، آموزش های آنلاین وجود دارد که شما را از طریق ارسال پورت خاص راهنمایی می کند.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۲۲, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…