TIDAL MQA چیست و چرا بحث برانگیز است؟

۵/۵ - (۵ امتیاز)

TIDAL MQA چیست و چرا بحث برانگیز است؟

پخش جریانی با وضوح بالا نوید ارائه صدای با کیفیت بهتر را می دهد، پس چرا MQA اگر این کار را انجام دهد بحث برانگیز در نظر گرفته می شود؟ با این پست HiVPN همراه باشید.

اگر به کیفیت صدای موسیقی که گوش می دهید اهمیت می دهید، احتمالاً با فرمت های صوتی با وضوح بالا مانند FLAC، WAV و AAC مواجه خواهید شد. سرویس‌های استریم اکنون شروع به ارائه این گزینه‌های صوتی با وضوح بالا به افرادی کرده‌اند که تجهیزات صوتی لازم برای استفاده از آنها را دارند.

TIDAL Masters نسخه TIDAL از ارائه صوتی با وضوح بالا است. این آهنگ ها را با فرمت صوتی MQA ارائه می دهد، اما فرمت آن کاملاً بحث برانگیز است.

بیایید کمی بیشتر در مورد TIDAL Masters بیاموزیم، تفاوت MQA با سایر گزینه های صوتی با وضوح بالا و چرایی بحث برانگیز بودن آن.

TIDAL MQA چیست؟

TIDAL Masters که با نام TIDAL MQA نیز شناخته می‌شود، برنامه‌ای است که به شما امکان می‌دهد آهنگ‌های تأیید شده با کیفیت اصلی (MQA) را پخش کنید. این آهنگ ها با کیفیت بهتر از سی دی هستند.

MQA برنامه‌ای است که ضبط‌های اصلی را مستقیماً از هنرمند به شنونده تأیید و تحویل می‌دهد. این برنامه شامل یک فرمت صوتی برای بسته بندی صدا و مجموعه ای از فناوری ها برای فشرده سازی و فشرده سازی بسته بدون کاهش کیفیت اصلی است.

برخلاف سایر فرمت‌های صوتی با وضوح بالا، MQA یک فرمت صوتی نیست که در پایان فرآیند تولید اعمال شود. در عوض، MQA در راه اندازی استودیو گنجانده شده است. بنابراین، یک هنرمند می‌تواند یک آهنگ MQA را پیش‌نمایش کند و مطمئن شود که همانطور که در نظر گرفته شده به نظر می‌رسد.

پس از اینکه هنرمند آهنگ را تأیید کرد، فایل صوتی MQA برای پخش به سرویس‌های پخش مانند TIDAL تحویل داده می‌شود.

TIDAL ادعا می کند که آهنگ های برنامه Masters تا ۲۴ بیت/۳۵۲ کیلوهرتز است. یک فایل صوتی با کیفیت CD استاندارد ۱۶ بیت/۴۴.۱ کیلوهرتز است. با این حال، شما همیشه سیگنال کامل ۳۵۲ کیلوهرتز را دریافت نمی کنید زیرا وضوح واقعی آهنگ به منبع بستگی دارد.

MQA چگونه کار می کند؟

همانطور که اشاره کردیم، MQA فراتر از یک فرمت صوتی است. این یک سیستم احراز هویت کامل، بسته بندی، و ارائه صدا مستقیماً از استودیو به شنونده است.

هنگامی که یک هنرمند یک ضبط استودیویی ایجاد می کند و آن را در یک فایل MQA بسته بندی می کند، آهنگ تحت چیزی قرار می گیرد که MQA آن را “فولدینگ” می نامد. اگرچه کاملاً دقیق نیست، می‌توانید تاشو را اصطلاحی برای فشرده‌سازی با تلفات برای کاهش اندازه ضبط اصلی بدانید.

اگر می‌خواهید یک فایل MQA را پخش کنید، به یک نرم‌افزار یا سخت‌افزار با یک رمزگشای داخلی MQA Core نیاز دارید. برنامه TIDAL دارای رمزگشای هسته است، بنابراین می تواند یک فایل MQA را باز کند.

هنگامی که یک آهنگ MQA از TIDAL Masters را پخش می کنید، برنامه اولین باز شدن آهنگ را انجام می دهد. اولین باز کردن، ضبط صوتی با کیفیت بهتر از CD را نشان می دهد. نتیجه اولین بازگشایی یک فایل صوتی ۸۸.۲ کیلوهرتز یا ۹۶ کیلوهرتز است.

یک قدم جلوتر بروید، اگر به مبدل دیجیتال به آنالوگ (DAC) یا هدفون با رندر MQA دسترسی دارید، می‌توانید سیگنال اصلی TIDAL را بیشتر باز کنید تا ضبط اصلی بکر با وضوح بالای ۳۵۲ کیلوهرتز را کشف کنید.

در نهایت، در صورت داشتن منابع، می توانید یک DAC خارجی با یک رسیور کامل MQA دریافت کنید. چنین DAC می تواند یک فایل MQA را به طور کامل باز کند و آنچه را که هنرمند در استودیو ایجاد کرده است، آشکار کند.

MQA از اصطلاحات فنی زیادی برای توصیف فرمت صوتی MQA و مجموعه فناوری‌های همراه استفاده می‌کند و می‌تواند به سرعت گیج‌کننده شود.

به عبارت ساده، یک فایل موسیقی ایجاد شده در استودیو در قالب صوتی MQA بسته بندی می شود که سپس توسط نرم افزار/سخت افزار تخصصی رمزگشایی می شود تا صدایی که بهتر از کیفیت سی دی به نظر می رسد آشکار شود.

تفاوت بین TIDAL MQA و کیفیت Hi-Fi چیست؟

MQA اولین فرمت صوتی با کیفیت TIDAL نیست. این سرویس پخش آهنگ های با کیفیت Hi-Fi را نیز ارائه می دهد. تفاوت اصلی بین این دو این است که کیفیت Hi-Fi آهنگ ها را بدون هیچ فشرده سازی با کیفیت CD، ۴۴.۱ کیلوهرتز ارائه می دهد و MQA صدای منبع اصلی را ارائه می دهد.

در مقایسه با کیفیت Hi-Fi، می‌توانید عناوین TIDAL Masters را تا ۱۹۲ کیلوهرتز پخش کنید.

بعد، صدای با کیفیت Hi-Fi بدون افت است. به عبارت دیگر، ظاهراً هیچ آرتیفکت فشرده سازی وجود ندارد. با این حال، آهنگ‌های MQA به دلیل تا شدن مسیرها دچار تلفات هستند.

مزایای استفاده از TIDAL MQA

آهنگ‌های MQA در TIDAL با اشتراک معمولی Hi-Fi در دسترس نیستند. برای دسترسی به آهنگ های MQA باید در TIDAL HiFi Plus مشترک شوید. بیایید ببینیم که آیا مزایای ارائه شده توسط MQA ارزش حق بیمه ای را دارد که TIDAL برای آن طلب می کند یا خیر.

اولین مزیت استفاده از MQA افزایش قابل توجه کیفیت صدا در مقایسه با صدای معمولی با کیفیت CD است . وعده MQA برای پخش موسیقی درست به روشی که هنرمند در نظر داشت، MQA را از سایر فرمت های صوتی با وضوح بالا متمایز می کند.

در مرحله بعد، فایل های فرمت شده MQA تقریباً نصف اندازه فایل های معمولی FLAC با وضوح یکسان هستند. این دلیل اصلی استفاده از MQA در مقایسه با FLAC یا WAV است.

در نهایت، با توجه به MQA، هر کسی، حتی افرادی که به تجهیزات صوتی دوستی دسترسی ندارند، می‌توانند از مزایای MQA استفاده کنند. این به دلیل عدم وجود زمان لکه گیری است. زمان اسمیر به تاخیر بین رسیدن نت ها به گوش اشاره دارد. هرچه تأخیر بیشتر باشد، صوت تصویر از دقت کمتری برخوردار است.

به عبارت ساده، با کاهش زمان لکه گیری، شنوندگان تجربه استریو بهتری را به دست می آورند زیرا می توانند محل قرارگیری ابزار را مشخص کنند و در نتیجه غوطه وری بیشتری را به همراه دارد.

چرا TIDAL MQA بحث برانگیز است؟

TIDAL Masters فقط سرویسی است که آهنگ های MQA را به شنوندگان ارائه می دهد. مناقشه واقعی در خود فرمت صوتی MQA نهفته است.

جنجال پیرامون MQA دو جبهه کلیدی دارد. اولین مورد این است که ادعای MQA مبنی بر کیفیت صدای بهتر نسبت به کیفیت CD گمراه کننده است. دوم، MQA جایگزین بدتری برای فرمت های صوتی منبع باز مانند FLAC است.

بحث پیرامون بهبودهای صوتی MQA یا عدم وجود آن پیچیده است. در حالی که برخی از کاربران به فرمت و توانایی آن در ارائه ضبط های اصلی بکر سوگند یاد می کنند، برخی دیگر استدلال می کنند که فرمت در واقع کیفیت را کاهش می دهد.

به عنوان مثال، در یک تجزیه و تحلیل صوتی مفصل از MQA، YouTuber GoldenSound آهنگی را در TIDAL Masters منتشر کرد و فرمت را به تفصیل تجزیه و تحلیل کرد. همانطور که در ویدیوی زیر خواهید دید، نتیجه گیری در مورد نحوه مدیریت صدا توسط MQA بسیار مهم است.

در نهایت، همانطور که بسیاری از افراد در محافل صوتی دوست دارند، MQA یک سابقه بد برای صنعت ایجاد می کند زیرا منبع بسته است. هر کسی که بخواهد از قالب استفاده کند باید هزینه مجوز بپردازد. حتی اگر فرض کنیم که MQA دارای تمام مزایایی است که شرکت می‌خواهد آن‌ها را باور کنیم، قفل کردن فناوری در پشت هزینه مجوز بد است، به خصوص زمانی که فرمت‌های رقیب همان عملکرد را بدون هزینه ارائه می‌دهند.

بنابراین، در حالی که MQA به طور پیوسته در حال پیشرفت است، این فرمت برای فرمت‌های منبع باز و با وضوح بالا مانند FLAC و WAV به دور از چالش است.

اگر می‌توانید تفاوت دقیقه‌ای در جزئیات صدا را انتخاب کنید، MQA را انتخاب کنید

در میان صحبت از کیفیت بدون اتلاف و اتلاف، کیفیت بالا و سی دی، اغلب فراموش می کنیم که سوال واقعی را بپرسیم:

آیا گزینه های صوتی با وضوح بالا مانند MQA واقعاً تفاوتی ایجاد می کنند؟

هر چقدر هم که ممکن است غیر جاه طلبانه به نظر برسد، پاسخ این است: بستگی دارد. اگر تجهیزات صوتی با کیفیت بالا دارید، ممکن است بتوانید از افزایش وفاداری صوتی که فرمت‌های با وضوح بالا ارائه می‌کنند استفاده کنید. از سوی دیگر، حتی با تجهیزات پیشرفته، برخی افراد تفاوت زیادی بین MP3 های معمولی، FLAC، یا MQA نمی شنوند.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : بهمن ۱۴, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…