اینترنت اشیا (IoT) چیست؟

۵/۵ - (۶ امتیاز)

اینترنت اشیا (IoT) چیست؟

فری که مطمئن می شود شام تا زمانی که به خانه می رسید گرم است. یخچالی که به شما یادآوری می کند که شیر شما تمام شده است. زنگ در که به شما امکان می‌دهد از طریق تلفنتان بررسی کنید چه کسی دم در است. اینترنت اشیا (IoT) این پتانسیل را دارد که زندگی ما را آسان‌تر و کارآمدتر از همیشه کند. در این مقاله HiVPN به شما خواهد گفت که وقتی از این وسایل استفاده می کنیم از چه چیزی صرف نظر می کنیم و آیا ارزش هزینه را دارند؟

اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا ، اینترنتی است که نه بین کاربران انسانی، بلکه بین دستگاه‌های متصل به هم که داده‌ها را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند، شکل می‌گیرد. هنگامی که یک پردازنده و باری از حسگرهای اینترنت اشیا را در یک ابزار، ماشین یا دستگاه جاسازی می‌کنید، محدودیت‌های کمی برای انجام آن وجود دارد.

مفهوم اینترنت اشیا مدتی است که مطرح بوده است. در دهه ۱۹۸۰، محققان در Carnegie Mellon یک دستگاه نوشابه متصل به اینترنت داشتند که می توانستند قبل از بازدید از آن، به صورت آنلاین بررسی کنند تا ببینند آیا نوشیدنی در دسترس است یا خیر. با این حال، علاقه به دستگاه های IoT افزایش یافته است. پردازنده های کوچکتر و قدرتمندتر و ادغام برنامه های گوشی های هوشمند این امکان را فراهم می کند.

چرا اینترنت اشیا مهم است؟

برآوردها نشان می دهد که تا سال ۲۰۲۵، ۷۵ میلیارد دستگاه متصل در سراسر جهان وجود خواهد داشت. اینترنت اشیا نه تنها به نوآوری‌های فناوری و اقتصاد کمک می‌کند، بلکه خطرات امنیت سایبری شدیدی را نیز به همراه دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. در حالی که شرکت‌هایی که دستگاه‌های اینترنت اشیا را نصب می‌کنند از آسیب‌پذیری‌های خود آگاه هستند، کاربران عادی هنوز درک اولیه از آسیب‌های احتمالی اینترنت اشیا را ندارند.

مزایای اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا به ما امکان می دهد طیف وسیعی از دستگاه ها را کنترل کنیم، بنابراین روش های ارتباطی ما با ماشین ها را تغییر می دهد. همچنین باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود زیرا می توانید داده ها را از راه دور دریافت و انتقال دهید.

برنامه ها و نمونه های اینترنت اشیا

لوازم الکترونیکی مصرفی (خانه هوشمند)

 • یخچالی که می تواند غذاهای خاصی را در زمانی که شما رو به اتمام است سفارش دهد.
 • یک ترموستاتی که می توانید آن را کنترل کنید تا آپارتمان خود را در حین رفتن به خانه پس از یک روز گرم تابستانی خنک کنید.
 • فری که می توانید آن را برای گرم کردن از گوشی هوشمند خود در مسیر خانه تنظیم کنید.

مراقبت های بهداشتی

دستگاه های اینترنت اشیا می توانند تجهیزات پزشکی و علائم حیاتی بیمار را از راه دور کنترل کنند، هشدارهایی را برای پرستاران ارسال کنند و حتی وضعیت پروتزها را بررسی کنند.

خدمات رفاهی

صنایع آب، برق، نفت و گاز بر روی زیرساخت های سنگینی که معمولاً در سراسر کشور پراکنده است، ساخته می شوند. این شامل هزاران لوله، شیر و متر می شود که بدون توجه به هر چیزی باید نظارت شود. خوشبختانه، برخی از مشکلات را می توان از راه دور با استفاده از دستگاه های IoT تشخیص داد یا حتی پیش بینی کرد و از آن جلوگیری کرد.

حمل و نقل

یک روتر به شما امکان می دهد موقعیت اتوبوس را ردیابی کنید، یک نقطه اتصال ایجاد کنید تا مسافران بتوانند به اینترنت متصل شوند و از یک دوربین مدار بسته در داخل آن پشتیبانی کند. ماشین‌ها، کامیون‌ها، قطارها، قایق‌ها، حتی هواپیماها دارای دستگاه‌های IoT هستند.

ساخت

کارخانه های بزرگ مانند ساعت کار می کنند، بنابراین کنترل هر فرآیند و نظارت بر تجهیزات مهم است. چه یک کارخانه چوب بری، چه کارخانه مواد غذایی منجمد یا یک تولیدکننده دزدی – همه آنها می توانند از اینترنت اشیا بهره ببرند.

خرده فروشی

دستگاه‌های خودپرداز، سیستم‌های فروش (POS) و دستگاه‌های فروش خودکار توسط دستگاه‌های IoT هدایت می‌شوند که اتصال و نظارت اینترنتی پشتیبان را ارائه می‌کنند.

فناوری پشت دستگاه های اینترنت اشیا

دستگاه های IoT از طریق شبکه های سلولی GSM، Wi-Fi یا اترنت به اینترنت متصل می شوند. فرض کنید یک سیستم خانه هوشمند دارید که به شما امکان می دهد دما را از راه دور کنترل کنید، محیط اطراف خود را کنترل کنید، چراغ ها را خاموش کنید، به سگ خود غذا بدهید و در را با صدای خود قفل کنید. کل سیستم به یک روتر متصل است که داده ها را جمع آوری کرده و به سرورهای مختلف ارسال می کند. سپس می‌توانید به آن داده‌ها دسترسی داشته باشید، هشدارها را دریافت کنید و دستورات را از طریق برنامه تلفن هوشمند خود ارسال کنید.

شرکتی که این سیستم را نصب کرده می تواند هزاران خانه را در سراسر کشور مدیریت کند. روتر شما متعلق به شبکه این شرکت است و مهندسان آن می توانند از راه دور به آن متصل شوند.

آن‌ها از سیستم‌های مدیریت از راه دور (پلتفرم‌های اینترنت اشیا) استفاده می‌کنند که به آنها اجازه می‌دهد رمز عبور را تغییر دهند، اعلان‌های پیامکی ارسال کنند، مشکلات را برطرف کنند، سیستم‌افزار را به‌روزرسانی کنند، راه‌اندازی مجدد کنند یا داده‌های صدها روتر را به طور همزمان استخراج کنند. در حالی که پلتفرم‌های اینترنت اشیا برای مدیریت ناوگان بزرگی از دستگاه‌ها واقعاً کارآمد هستند، عواقب آن در صورت بروز حوادث سایبری بسیار بزرگ خواهد بود.

خطرات امنیت سایبری اینترنت اشیا

در حال حاضر، دستگاه‌های IoT طوفانی کامل از آسیب‌پذیری امنیت سایبری هستند. در اینجا دلیل آن است:

 • پیاده سازی امنیت اینترنت اشیا دشوار است. حتی اگر تولیدکنندگان عجله زیادی نداشته باشند، دسترسی به امنیت در دستگاه‌های IoT دشوار است. این به دلیل محدودیت های فنی چیزی است که آنها با آن کار می کنند. برنامه نویسی خود دستگاه با برنامه نویسی UI برنامه بسیار متفاوت است و همه اینها معمولاً باید روی پلتفرم های بالقوه اختصاصی و کم مصرف کار کنند. این به معنای قدرت محاسباتی محدود برای هر نوع رمزگذاری، رمزگشایی یا سایر فرآیندهای ابتدایی مبتنی بر امنیت است.
 • بسیاری از دستگاه های اینترنت اشیا با لاگین های پیش فرض ارسال می شوند. به جای دادن یک نام کاربری و رمز عبور منحصر به فرد به هر دستگاه، دادن رمزهای عبور و لاگین پیش فرض به آنها بسیار ساده تر است. فکر کن admin//admin123. اگر حتی یک دستگاه دستورالعملی در مورد نحوه تغییر رمز عبور داشته باشد، احتمالاً اکثر کاربران از آنها پیروی نمی کنند. این امر ورود هکرها به آنها را بسیار آسان می کند، تا زمانی که بتوانند آنها را پیدا کنند. که مرا به نکته بعدی می رساند.
 • یک موتور جستجو برای دستگاه های IoT وجود دارد. Shodan یک موتور جستجو است که به شما امکان می دهد در جهان برای دستگاه های IoT جستجو کنید. می‌توانید با پارامترهای فنی یا با عبارات ساده مانند «وب‌کم» جستجو کنید، اما هر دو هزاران دستگاه را برای مرور به شما برمی‌گردانند. اگر به اینترنت وصل باشد، احتمال زیادی وجود دارد که Shodan بتواند آن را پیدا کند. از آنجا، هکری که حتی کمی تحقیقات انجام داده است، اگر دستگاه آسیب پذیر باشد، می تواند با تلاش بسیار کمی وارد سیستم شود. اگر آنها یک مهاجم مصمم هستند، حتی دستگاه‌های تا حدی ایمن ممکن است ایمن نباشند.
 • دستگاه های اینترنت اشیا میزبان بدافزارهای عالی هستند. از آنجایی که امنیت آنها مشکوک است، دستگاه های اینترنت اشیا اغلب می توانند برای میزبانی و اجرای بدافزارهای ابتدایی استفاده شوند. آنها در حملات DDoS بسیار مفید هستند ، که نیاز به انبوهی از دستگاه هایی دارد که از ربات های ساده استفاده می کنند تا اهداف خود را باتلاق کنند.

حتی اگر دستگاه اینترنت اشیا شما کاملاً ایمن باشد، خطر بزرگ دیگری وجود دارد که ممکن است شما را در معرض آن قرار دهد، نقض حریم خصوصی. این دستگاه ها برای جمع آوری داده ها برای سازندگان خود بدنام هستند. این داده‌ها ظاهراً فقط برای بهبود دستگاه‌هایشان استفاده می‌شوند، اما تعداد کمی از شرکت‌ها می‌توانند در برابر قیمتی که اطلاعات دقیق کاربر می‌تواند دریافت کند، مقاومت کنند.

عواقب دستگاه های IoT هک شده

از آنجایی که دستگاه‌های اینترنت اشیا (IoT) بخشی از زیرساخت‌های عظیم هستند، عواقب آن در صورت هک می‌تواند میلیون‌ها نفر را تحت تأثیر قرار دهد. به عنوان مثال، هکرها می توانند به یک سیستم مدیریت انرژی نفوذ کنند و کل شهر را بدون برق رها کنند.

صنعت خانه هوشمند چطور؟ تصور کنید یک دزدگیر در حال تماشای خانواده شما از طریق دوربین امنیتی شما است یا از راه دور قفل در را باز می کند. اگر خانه شما مجهز به دستگاه‌های اینترنت اشیا است، به این معنی است که فردی با مهارت‌های مناسب می‌تواند فعالیت‌های شما را نظارت کند و از خانه شما سوء استفاده کند.

حتی ساعت های هوشمند نیز قابل اعتماد نیستند زیرا می توانند بیماران را فریب دهند تا قرص مصرف کنند و باعث مشکلات سلامتی یا حتی مرگ شوند.

چگونه دستگاه های IoT خود را ایمن کنیم

 • RTFM و رمز عبور خود را تغییر دهید. RTFM مخفف “Read The Friendly Manual” است .اگر سازنده دستگاه اینترنت اشیا شما حداقل کمی برای ایمن کردن دستگاه شما تلاش می کند، باید بتوانید رمز عبور را از پیش فرض کارخانه به چیزی امن تغییر دهید. راهنمای ما برای ایجاد رمز عبور ایمن رابررسی کنید. مطمئن شوید که رمز عبور هر دستگاه نیز متفاوت است. این یک تغییر کوچک و آسان است که می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند، پس از آن نگذرید.
 • از خود بپرسید: آیا واقعاً باید از راه دور به این دستگاه دسترسی داشته باشم؟ اگر عاشق ویژگی های ارائه شده توسط اینترنت اشیا هستید، ممکن است دوز سالمی از شک و تردید همان چیزی باشد که پزشک دستور داده است. در نظر گرفتن اینکه یک دستگاه اینترنت اشیاء چه نوع تأثیری بر زندگی شما می‌تواند داشته باشد دشوار است، اما فهمیدن اینکه با یک اجاق بدون وای‌فای خوب خواهید بود، تضمینی است که هرگز هک نخواهد شد.
 • یک شبکه وای فای آفلاین ایجادکنید. اگر یک روتر اضافی دارید، و اگر دستگاه‌های شما می‌توانند روی شبکه LAN کار کنند، این می‌تواند یک انتخاب عالی برای حفظ امنیت باشد. بسیاری از مردم نمی دانند که روتر شما می تواند بدون اتصال به اینترنت کار کند. می‌توانید از آن برای ایجاد یک شبکه محلی استفاده کنید که دستگاه‌های خانگی شما به همراه تلفن هوشمند یا رایانه‌ای که می‌خواهید برای کنترل آن‌ها استفاده کنید، به آن متصل می‌شوند. برخی از دستگاه ها حتی می توانند اتصال همزمان به دو شبکه WiFi را با کمی تنظیمات پشتیبانی کنند.
 • دستگاه های خود را به روز نگه دارید. همه سازندگان آنطور که باید به دستگاه های IoT خود اختصاص داده نمی شوند، اما اگر به روز رسانی ارائه می دهند، اشتباه است که آنها را نگیرید. به‌روزرسانی‌ها اغلب می‌توانند آسیب‌پذیری‌های امنیتی حیاتی را برطرف کنند، و وقتی صحبت از دستگاه‌های اینترنت اشیا به میان می‌آید، ممکن است تعداد زیادی از این آسیب‌پذیری‌ها وجود داشته باشند.
 • یک VPN برای روتر خود دریافت کنید. برخی از روترها به اندازه کافی قدرتمند هستند تا از رمزگذاری قدرتمندی که HiVPN برای ایمن سازی کاربران خود استفاده می کند، پشتیبانی کنند. اگر مال شما باشد، HiVPN به اتصالات خروجی اجازه می دهد در حالی که اتصالات ورودی را مسدود می کند. دستگاه‌های شما همچنان می‌توانند داده‌ها را برای شما ارسال کنند، اما هیچ ارتباط ورودی با آنها امکان‌پذیر نخواهد بود. اگر بخواهید آنها را از راه دور کنترل کنید ممکن است ناخوشایند باشد، اما رمزگذاری هکرها را نیز مسدود می کند.
نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۲۶, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…