دارک وب چیست؟

۵/۵ - (۵ امتیاز)

دارک وب چیست؟

وب تاریک چیست؟ آیا آنقدر که به نظر می رسد ترسناک است؟ در این مقاله HiVPN یک توضیح ساده با همه چیزهایی که باید بدانید وجود دارد.

تاریک وب زیربخشی از اینترنت است. نام “وب تاریک” انواع ایده ها را به ذهن متبادر می کند. آیا این خطرناک است؟ آیا جنایتکاران در آنجا کمین کرده اند؟ چه چیزی ممکن است در وب تاریک پیدا کنید؟

همه آنها سوالات عالی هستند. پس تاریک وب چیست؟

دارک وب چیست؟

وب تاریک زیربخشی از اینترنت است که توسط موتورهای جستجوی معمولی نمایه نشده است. شما فقط با استفاده از نرم افزارهای تخصصی مانند مرورگر Tor می توانید به تاریک وب دسترسی پیدا کنید.

به این دلیل که وب تاریک به مرورگر شما نیاز دارد که از تنظیمات امنیتی و حریم خصوصی خاصی استفاده کند که می تواند با شبکه وب سایت های ناشناس در میزبان های ناشناس خود ارتباط برقرار کند.

وب تاریک به عنوان پناهگاه جنایتکاران، تروریست ها، سایت های شرور و هر چیزی که در میان است، شهرت بدنام دارد. در حقیقت، این ترکیبی از بسیاری چیزها با آبپاشی سالم از اسطوره و افسانه است.

آیا وب تاریک و دیپ وب یکسان هستند؟

وب تاریک وب عمیق نیست .

وب تاریک مجموعه ای از وب سایت های ناشناس است. وب عمیق به سایت های دیگری اطلاق می شود که محتوای آنها توسط موتورهای جستجو ایندکس نشده است.

به عنوان مثال، درگاه بانکداری آنلاین شما بخشی از وب عمیق است، نه وب تاریک. مثال دیگر Wayback Machine است. Wayback Machine به تصاویر ذخیره شده سایت های موجود در وب عمیق دسترسی دارد.

نمونه های دیگر عبارتند از پایگاه های اطلاعاتی دانشگاهی، اسناد حقوقی، گزارش های علمی، سوابق پزشکی و غیره.

وب سیاه چیست؟

وب سیاه هیچ ارتباطی با وب تاریک یا وب عمیق ندارد. این اصطلاحی است که گاهی اوقات با وب تاریک اشتباه گرفته می شود، اما در واقعیت، به طور گسترده ای مورد استفاده قرار نمی گیرد یا حتی به عنوان جایگزین مورد تایید قرار نمی گیرد.

وب تاریک چگونه کار می کند؟

وب تاریک (که گاهی اوقات به آن تاریک نت نیز گفته می شود) یک شبکه همپوشانی است. یعنی یک شبکه در بالای یک شبکه است. شما فقط می توانید با استفاده از نرم افزار خاص به وب سایت های تاریک دسترسی داشته باشید.

اکثر مردم از شبکه Tor برای دسترسی به وب سایت های دارک نت استفاده می کنند. Tor مخفف The Onion Router است. همانطور که یک پیاز دارای لایه های زیادی است، شبکه Tor نیز همینطور. وقتی مرورگر Tor را دانلود می کنید، می توانید به دنیای کاملا جدیدی از وب سایت هایی که از دامنه .onion استفاده می کنند دسترسی پیدا کنید.

سایت های پیاز از سیستم DNS معمولی که “کلارنت” (این اینترنت معمولی است) استفاده نمی کنند. معمولاً وقتی URL را در نوار آدرس خود تایپ می کنید و Enter را فشار می دهید، مرورگر شما آدرس DNS URL را جستجو می کند و شما را به آنجا می برد. اگر آن را با دامنه پیاز در یک مرورگر معمولی امتحان کنید، به جایی نخواهید رسید (به جز صفحه خطا(.

یکی دیگر از تفاوت های کلیدی این است که تاریک نت چگونه داده های شما و مسیر شما را در اینترنت به سمت سرور میزبان پردازش می کند. ساختار تاریک نت برای ناشناس نگه داشتن سایت ها، خدمات و کاربران است. هنگامی که از Tor برای دسترسی به تاریک نت استفاده می کنید، ترافیک اینترنت شما از طریق چندین گره ناشناس از رایانه شما به سایت پیازی که می خواهید بازدید کنید منتقل می شود.

Darknet در مقابل Dark Web: تفاوت چیست؟

به طور معمول، دارک نت به شبکه ای اطلاق می شود که برای یافتن وب سایت های به اصطلاح عمیق به آن دسترسی دارید. بنابراین، در مثال‌های بالا، شبکه Tor تاریک‌نت است و سایت‌های پیازی که بازدید می‌کنید، وب تاریک هستند.

آیا دارک وب غیرقانونی است؟

وب تاریک غیرقانونی نیست . دلیلش این است که فقط شبکه ای از سرورهای ناشناس است. با این حال، قانونی بودن دسترسی به محتوای وب تاریک یا خود تاریک نت به صلاحیت شما بستگی دارد.

اکثر مردم از مرورگر Tor برای دسترسی به وب تاریک استفاده می کنند. شبکه Tor از رمزگذاری قوی برای محافظت از کاربران و داده های آنها استفاده می کند. بنابراین، در هر جایی که رمزگذاری قوی غیرقانونی است، دسترسی به شبکه Tor با گسترش غیرقانونی است.

در چین، استفاده از رمزگذاری قوی غیرقانونی است. بنابراین، استفاده از شبکه Tor یک فعالیت مجرمانه است. علاوه بر این، دولت چین استفاده از VPN (شبکه های خصوصی مجازی) را در سال ۲۰۱۷ ممنوع کرد. با این حال، میلیون ها شهروند همچنان از فناوری ممنوعه برای دسترسی به محتوا و شبکه های سانسور شده خارج از فایروال چینی استفاده می کنند.

شهروندان روسیه مانند بلاروس ها، ایرانی ها، ترک ها و بسیاری دیگر با مسائل مشابهی روبرو هستند.

آیا محتوای غیرقانونی در وب تاریک وجود دارد؟

این یک تمایز مهم است. خود وب تاریک غیرقانونی نیست. وب سایت های موجود در وب تاریک میزبان محتوای غیرقانونی از همه نوع هستند. علاوه بر این، مقامات برای محدود کردن محتوای غیرقانونی به دلیل ساختار وب تاریک تلاش می کنند. اگر هر وب سایت و گره در شبکه ایمن باقی بماند، ردیابی صاحب یک سایت خاص بسیار دشوار می شود.

حذف محتوای غیرقانونی موجود در وب تاریک با استفاده از سرورها در کشورهایی که نگرش سست یا بی تفاوتی نسبت به امنیت و سانسور اینترنت دارند، حتی سخت تر می شود. اگر شخصی بخواهد در حالی که ناشناس باقی بماند، وب سایتی را در وب تاریک میزبانی کند، می تواند از ارائه دهندگان “میزبان ضد گلوله” استفاده کند.

ارائه دهندگان هاست ضد گلوله چشم خود را بر فعالیت های مجرمانه ای که در سرورهای آنها انجام می شود می بندند. ایده این است که وقتی مقامات در نهایت صاحب سرور و مکان را ردیابی می کنند، هیچ چیز به صاحبان وب سایت نمی رسد. هزینه با میزبان ضد گلوله متوقف می شود و صاحبان وب سایت بدون مشکل به کار خود ادامه می دهند.

اکثر خدمات میزبانی ضد گلوله در حال حاضر در مکان هایی با اجرای قانون مشکوک یافت می شود. اگرچه همیشه اینطور نبوده است. به عنوان مثال، زمانی مک کولو مستقر در سن خوزه بزرگترین ارائه دهنده میزبانی ضد گلوله در جهان بود.

آیا محتوای غیرقانونی در وب تاریک وجود دارد؟ بله کاملا. آیا بلافاصله به آن چیزها برخورد خواهید کرد؟ نه خب، شاید. اما فقط در صورتی که به دنبال آن باشید.

چگونه وارد تاریک وب شویم

ساده ترین راه برای دسترسی به وب تاریک استفاده از مرورگر Tor است. مرورگر Tor یک مرورگر Mozilla Firefox اصلاح شده است که از Torbutton، TorLauncher، NoScript و HTTPS-Everywhere استفاده می کند.

  1. به پروژه رسمیTor بروید . فقط مرورگر Tor را از این سایت دانلود کنید. دکمه Download Tor Browser را انتخاب کنید، صبر کنید تا دانلود شود، سپس نصب کنید.
  2. پس از نصب، مرورگر Tor را باز کنید. اگر مرورگر شما را از بروز رسانی مطلع کرد،فوراً آن را نصب کنید .
  3. اکنون باید پیام خوش آمد گویی New to Tor Browser را ببینید. حاوی نکات مفیدی است، بنابراین اگر اولین بار است که آن را بخوانید.
  4. در اینجا یک نکته دیگر وجود دارد:تنظیمات امنیتی مرورگر Tor را درگیر نکنید. تا زمانی که ندانید دارید چه کار می کنید، می توانید ناخواسته خود را افشا کنید و تأثیر شبکه Tor را نفی کنید.

چگونه پل Tor را راه اندازی کنیم

در حالی که نکته فوق دقیق است، یک استثنا برای آن قاعده وجود دارد. در کشورهایی که دسترسی به Tor به شدت محدود شده یا حتی غیرقانونی است، می‌توانید از اتصال پل Tor برای دسترسی به وب تاریک استفاده کنید.

این مقاله به جزئیات در مورد راه‌اندازی پل Tor نمی‌پردازد، اما می‌توانید مستندات کامل Tor bridge را برای راهنمایی مناسب بخوانید.

آیا باید از VPN در تاریک وب استفاده کنید؟

در یک کلام بله. هنگام اتصال به وب تاریک همیشه باید از VPN استفاده کنید. هک، این روزها، شما باید در بیشتر مواقعی که آنلاین هستید از VPN استفاده کنید. VPN از داده های شما محافظت می کند و امنیت بیشتری را در هنگام آنلاین به شما می دهد.

هنگامی که به شبکه Tor دسترسی دارید، همه چیز در مرورگر Tor رمزگذاری می شود. هیچ چیز دیگری را رمزگذاری نمی کند . فعالیت اینترنتی شما در خارج از مرورگر Tor با استفاده از شبکه Tor ایمن نیست. اینجاست که VPN به کار می آید، اگرچه به هیچ وجه بی اشتباه نیست.

اگر به دنبال یک VPN عالی هستید . یکی از آنهایی که خودم از آن استفاده می کنم ،به دنبال دسترسی به اینترنت خصوصی نباشید . از لینک استفاده کنید تا از تخفیف هنگفتی برخوردار شوید.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که VPN فعالیت شما را در شبکه Tor یا در وب تاریک تغییر نمی دهد. استفاده از VPN از ترافیک شما هنگام خروج از شبکه Tor از طریق چیزی که به عنوان گره خروجی شناخته می شود محافظت می کند. تنظیم VPN در Tor امکان پذیر است و چندین پیکربندی مختلف Tor VPN در دسترس است.

تاریک وب ترسناک نیست

دارک وب ترسناک نیست. شهرت بدی دارد. تعداد زیادی سایت دارک نت وجود دارد که می توانید به دلایل کاملاً قانونی از آنها بازدید کنید. فقط به یاد داشته باشید که قانونی بودن دسترسی به تاریک وب به محل زندگی شما بستگی دارد و قبل از ورود به تاریک وب اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : بهمن ۶, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…