TCP/IP چیست و چگونه کار می کند؟

۵/۵ - (۶ امتیاز)

TCP/IP چیست و چگونه کار می کند؟

TCP/IP مجموعه ای از قوانین برای انتقال داده بین دستگاه ها است. و قوانین زمانی مهم هستند که می خواهید اطلاعات را به صورت آنلاین منتقل کنید. HiVPN در این مقاله تمامی قوانین را برای شما توضیح می دهد، با ما همراه باشید.

نامه فرستادن را به خاطر دارید؟ اگر می خواستید از خدمات پستی استفاده کنید، طبق قوانین باید نام و آدرسی را روی پاکت یادداشت می کردید. باید از مهر استفاده می کردید و نامه را در یک جعبه نامه می انداختید. سپس مقررات بیشتری وجود داشت که بر نحوه رسیدگی کارکنان پست به نامه های شما نظارت می کرد.

هیچ تمبری در اینترنت وجود ندارد، اما قوانینی وجود دارد و برنامه ها و دستگاه های شما برای ارسال و دریافت اطلاعات باید از این قوانین پیروی کنند. این مدل TCP/IP نامیده می شود.

TCP/IP چیست؟

TCP/IP یک مجموعه پروتکل شبکه است که الزامات انتقال ایمن و کارآمد داده را به صورت آنلاین تعریف می کند.

بیایید با پیدا کردن یک تعریف TCP/IP شروع کنیم. مدل TCP/IP وظیفه انتقال داده بین دو دستگاه را بر عهده دارد. چرا فقط دوتا؟ خوب، برخلاف رادیو، داده‌های اینترنتی فقط برای هر کسی که گوش می‌دهد پخش نمی‌شود. حتی وقتی به نظر می رسد که صدها رایانه به طور فعال داده ها را بین خود به اشتراک می گذارند، در هر تبادل داده تنها دو دستگاه وجود دارد.

TCP/IP به عنوان یک استاندارد پروتکل در سال ۱۹۸۳ ایجاد شد. شامل چهار یا پنج لایه است که جایگزین مدل هفت لایه OSI می شود. این لایه‌ها رفتار برنامه‌ها و دستگاه‌ها را برای هر مرحله از انتقال داده، از خروج از شبکه مبدأ تا رسیدن به شبکه مقصد، توصیف می‌کنند.

تفاوت بین TCP و IP چیست؟

TCP/IP شامل بسیاری از پروتکل های شبکه کامپیوتری است. TCP و IP تنها دو مورد از آنها هستند.

TCP مخفف چیست؟ این پروتکل مخفف Transmission Control Protocol است و وظیفه تحویل داده ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر را بر عهده دارد. IP مخفف Internet Protocol است. این پروتکل وظیفه یافتن آدرس IP مقصد را دارد.

در فرآیند انتقال داده، هر کدام وظیفه خاص خود را دارند، اما هر دو به سمت یک نتیجه نهایی کار می کنند.

TCP/IP: چهار لایه

TCP/IP مجموعه ای از قوانین ارتباطی است که به مجموعه پروتکل ها نیز گفته می شود. چهار لایه آن شرایط خاصی هستند که آن قوانین یا پروتکل ها برای آن اعمال می شوند. این سیستم روشی است که مدل TCP/IP تضمین می‌کند که دستگاه‌ها و برنامه‌های مختلف می‌توانند به طور مؤثر «ارتباط» و داده‌ها را انتقال دهند.

سطح کاربردی

لایه بالایی شامل پروتکل های لایه کاربردی است. این ساده ترین لایه برای تعامل کاربران است زیرا این پروتکل ها در برنامه های آنها تعبیه شده است .برنامه های ایمیل دارای پروتکل SMPT یا Simple Mail Transfer Protocol هستند، مرورگرهای اینترنت از HTTP یا Hypertext Transfer Protocol و غیره استفاده می کنند. دیگر پروتکل های رایج لایه کاربردی عبارتند از FTP پروتکل انتقال فایلDHCP.  پروتکل پیکربندی میزبان پویا، و SNMP پروتکل مدیریت شبکه ساده.

لایه حمل و نقل

همانطور که ممکن است حدس بزنید، لایه انتقال وظیفه حمل و نقل را بر عهده دارد. این شامل TCP و همچنین UDP پروتکل داده‌های کاربر است UDP ساده‌تر از TCP است و معمولاً توسط برنامه‌های بلادرنگ استفاده می‌شود که نیازی به ایمن بودن مانند سایر انواع داده‌ها ندارند.

TCP ارتباط بین دو شبکه را برقرار می کند و داده ها را برای کارایی به قطعات کوچکتر (بسته ها) تقسیم می کند. TCP همچنین قوانین اسمبلی را به هر بسته اضافه می کند تا پس از تکمیل انتقال، داده ها را به ترتیب صحیح در کنار هم قرار دهند.

لایه اینترنت

پروتکل های لایه اینترنت شامل IP و همچنین ARP پروتکل وضوح آدرس، IGMP پروتکل مدیریت گروه اینترنتی و ICMP پروتکل پیام کنترل اینترنت می باشد. لایه اینترنت حرکت بسته های داده را بین شبکه ها مدیریت می کند.

لایه پیوند داده

این عمیق ترین لایه انتقال داده است که می توان آن را لایه رابط شبکه نیز نامید. وظیفه این لایه این است که مطمئن شود داده ها نه تنها به آدرس IP مورد نظر (یعنی روتر)، بلکه به دستگاه صحیح در آن شبکه (یعنی تلفن شما که به روتر مذکور متصل است) می رسد. این شامل شناسایی آدرس MAC دستگاه مورد نظر و مدیریت انتقال داده از طریق کابل های اترنت و Wi-Fi است.

آدرس های TCP و IP

آدرس های IP نوع های مختلفی هستند.  یک آدرس IP می تواند عمومی یا خصوصی و ایستا یا پویا باشد. بنابراین آیا TCP/IP با همه انواع آدرس IP کار می کند؟بله هر پروتکل اینترنتی که دستگاه شما استفاده می کند، همچنان به عنوان بخشی از فرآیند انتقال داده TCP/IP کار می کند.

تا حد زیادی ساده ترین راه برای یافتن آدرس TCP/IP شما این است که «آدرس IP من چیست» را در گوگل جستجو کنید. با این حال، اگر بخواهید آدرس IP دستگاه خاصی را در شبکه خود پیدا کنید، کار نخواهد کرد.

برای پیدا کردن IP یک دستگاه، مانند چاپگر شبکه، به تنظیمات شبکه خود بروید و به دنبال IPv4 باشید. متأسفانه، این دستورالعمل‌های جهانی نیستند زیرا هر سیستم عاملی طرح‌بندی خاص خود را دارد.

اطلاعات خود را با HiVPN ایمن کنید

نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که TCP/IP هرگز خصوصی نیست. شرکت ها می توانند آدرس های IP را که از طریق سرورهایشان می گذرد جمع آوری، شناسایی و ردیابی کنند. و به یاد داشته باشید، هر بار که آنلاین می‌شوید، ارائه‌دهنده خدمات اینترنت شما (ISP) می‌تواند کارهای شما را ببیند و می‌تواند سابقه مرور خصوصی شما را به تبلیغ‌کنندگان شخص ثالث بفروشد.

یکی از راه های جلوگیری از آن استفاده از VPN است. در حالی که پروتکل های TCP/IP کار خود را انجام می دهند، HiVPN ترافیک شما را از طریق یک سرور VPN رمزگذاری و مسیریابی مجدد می کند. بنابراین در حالی که به مرور ایمن ادامه می دهید، ISP شما نمی تواند داده های شما را ثبت کند و آدرس IP شما را ببیند.

  نویسنده : Hivpn
  تاریخ ارسال : دی ۷, ۱۴۰۰

  نوشته های مرتبط

  آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

  سافاری را در آیفون خود به روز کنید
  اینترنت -
  خرداد ۲۹, ۱۴۰۱

  سافاری را در آیفون خود به روز کنید

  ۵/۵ - (۱۰ امتیاز) سافاری را در آیفون خود به روز کنید اگر از آیفون استفاده می‌کنید، بسیار مهم است که همیشه به‌روزرسانی‌های Safari و WebKit را نصب کنید، حتی اگر مرورگر انتخابی شما Chrome، Firefox یا چیز دیگری باشد. در این پست

  امنیت ایمیل چیست؟
  اینترنت -
  خرداد ۲۹, ۱۴۰۱

  امنیت ایمیل چیست؟

  ۵/۵ - (۱۰ امتیاز) امنیت ایمیل چیست؟ امنیت ایمیل از فناوری برای بازرسی ایمیل‌های دریافتی از نظر تهدیدات مخرب و رمزگذاری یا ایمن  ترافیک ایمیل‌های خروجی استفاده می‌کند تا از صندوق‌های پستی، داده‌ها، کاربران و سازمان‌ها در برابر حملات و طرح‌های امنیت سایبری محافظت…

  از حریم خصوصی خود محافظت کنید
  اینترنت -
  خرداد ۲۹, ۱۴۰۱

  از حریم خصوصی خود محافظت کنید

  ۵/۵ - (۱۰ امتیاز) از حریم خصوصی خود محافظت کنید وقتی نوبت به مرور آنلاین می شود، کارهای بیشتری برای ایمن ماندن می توانید انجام دهید