نرم افزارهای جاسوسی چیست؟

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

نرم افزارهای جاسوسی چیست؟

بدون اطلاع شما ممکن است اتفاقات بدی در دستگاه شما رخ دهد زیرا مجرمان سایبری هنگام توسعه ابزارهای خود مخفی تر می شوند. Spyware یکی از مزاحم ترین این ابزارها است. با این پست HiVPN  دریابید که چگونه کار می کند و چگونه از خود محافظت کنید.

تعریف نرم افزارهای جاسوسی

جاسوس‌افزار نوعی بدافزار است که داده‌های دستگاه شما را جمع‌آوری کرده و بدون رضایت شما به اشخاص ثالث ارسال می‌کند. مانند سایر بدافزارها، معمولاً بدون اطلاع شما از طریق پیوندهای مخرب، دانلودها، رهگیری شخص ثالث یا راه‌های دیگر وارد رایانه شما می‌شود.

نرم افزارهای جاسوسی می توانند برای اهداف مختلفی استفاده شوند:

 • فعالیت های مجرمانه سایبری مجرمان سایبری از نرم افزارهای جاسوسی برای جمع آوری داده ها از دستگاه های قربانیان خود استفاده می کنند.
 • اهداف بازاریابی گاهی اوقات بازاریابان روش های غیراخلاقی جمع آوری داده ها را انجام می دهند و از نرم افزارهای جاسوسی برای ردیابی فعالیت های مشتریان خود استفاده می کنند.
 • جاسوسی دولتی مقامات دولتی همچنین می توانند از نرم افزارهای جاسوسی برای ردیابی افراد مورد علاقه استفاده کنند.
 • مجری قانون. پلیس یا آژانس های مخفی می توانند از نرم افزار جاسوسی برای ردیابی مجرمان استفاده کنند.
 • نظارت بر شرکت کارمندان می توانند بر کارکنان خود نظارت داشته باشند.

نرم افزارهای جاسوسی چگونه کار می کنند؟

جاسوس‌افزار می‌تواند دستگاه شما را به روش‌های مختلف رهگیری کند  می‌تواند در بارگیری‌ها، خود را از طریق تبلیغات یا پیوندهای مخرب تزریق کند، یا شخصی می‌تواند به سادگی آن را مخفیانه در دستگاه شما نصب کند. در پس زمینه اجرا می شود و شروع به جستجوی اطلاعات مفید در سخت افزار و مرورگرهای شما می کند . برنامه‌های جاسوس‌افزار معمولاً سعی می‌کنند سابقه مرور، داده‌های ایمیل، اطلاعات کاربری، جزئیات کارت اعتباری و پین‌های شما را ربوده باشند. برخی از برنامه‌های جاسوسی، به نام keyloggers ، می‌توانند هر چیزی را که تایپ می‌کنید با ردیابی ضربه‌های کلیدتان ببینند.

نرم افزارهای جاسوسی داده های جمع آوری شده را به اشخاص ثالثی ارسال می کند که از آن برای مقاصد مجرمانه یا در موارد نادرتر بازاریابی استفاده می کنند.

انواع نرم افزارهای جاسوسی

نرم افزارهای جاسوسی می توانند در اشکال مختلفی وجود داشته باشند. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

کی لاگرها

کی لاگرها ضربات صفحه کلید شما را ردیابی می کنند و شخصی که آنها را اجرا می کند می تواند هر چیزی را که تایپ می کنید ببیند. به عنوان مثال، شخصی می تواند به راحتی تمام رمزهای عبور و مکاتبات شما را از این طریق ربوده باشد.

تروجان ها

تروجان ها با ظاهر شدن به عنوان برنامه های قانونی به دستگاه شما نفوذ می کنند. وقتی به آنها اجازه ورود می دهید، یک برنامه جاسوسی را تحویل می دهند.

ابزارهای تبلیغاتی مزاحم

Adware فعالیت آنلاین شما را ردیابی می کند و داده ها را به تبلیغ کنندگان می فرستد یا می فروشد، آنها شما را با تبلیغات هدفمند بمباران می کنند. با این حال، مجرمان سایبری همچنین می توانند از آن برای ارائه تبلیغات فریبنده و مخرب استفاده کنند که می تواند بدافزار شدیدتری را به دستگاه شما تزریق کند.

ردیابی کوکی

مانند ابزارهای تبلیغاتی مزاحم، ردیابی کوکی ها همیشه تهدید کننده نیست. کوکی‌ها در وب‌سایت‌ها کاشته می‌شوند تا شما را در سرتاسر وب ردیابی کنند و سپس تبلیغات را بر اساس کاری که انجام می‌دهید به شما ارائه می‌دهند. با این حال، سوپر کوکی ها را می توان بدون اطلاع شما در دستگاه شما جاسازی کرد و خلاص شدن از شر آنها دشوار است. آنها می توانند شامل جزئیات احراز هویت، سابقه مرور و داده های هدف گذاری تبلیغات شما باشند.

نظارت بر سیستم

نظارت بر سیستم یکی از مزاحم‌ترین و خطرناک‌ترین اشکال جاسوس‌افزار است، زیرا داده‌های حساس دستگاه شما را جمع‌آوری می‌کند و بر اعمال شما نظارت می‌کند.

استالکرور

Stalkerware نوعی از نرم افزارهای جاسوسی است که معمولاً افراد برای نظارت بر شخصی که با او رابطه نزدیک دارند استفاده می کنند. به عنوان مثال، یک شوهر می تواند همسر خود را تماشا کند، یا والدین می توانند فرزندان خود را دنبال کنند. کارفرمایان همچنین می توانند از نرم افزارهای استالکر برای نظارت بر کارکنان خود استفاده کنند.
جاسوس افزار موبایل

نرم افزارهای جاسوسی می توانند دستگاه های تلفن همراه شما را نیز هدف قرار دهند. عملکردی مشابه با نمونه موجود در دستگاه‌های دیگر دارد  در پس‌زمینه پنهان می‌شود و پیامک‌ها، گزارش تماس‌ها، مرور و سایر داده‌های شما را ردیابی می‌کند. در بدترین حالت، شخصی حتی می تواند با استفاده از چنین بدافزارها تلفن شما را کنترل و از راه دور کنترل کند.

نحوه شناسایی نرم افزارهای جاسوسی

معمولاً شناسایی نرم افزارهای جاسوسی بسیار چالش برانگیز است زیرا مجرمان سایبری سعی می کنند تا حد ممکن آن را غیرقابل کشف کنند. با این حال، در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد شما ممکن است نرم افزارهای جاسوسی داشته باشید:

 • دستگاه شما کندتر از حد معمول کار می کند.
 • هارد دیسک شما به طور ناگهانی و بدون دلیل فضای کمتری دارد.
 • مرورگر شما همچنان پاپ آپ های مزاحم را ارائه می دهد و شما را به صفحاتی که قصد بازدید از آنها را نداشتید هدایت می کند.
 • برخی از برنامه ها هستند که آنها را در دستگاه خود شناسایی نمی کنید.
 • متوجه برخی از افزونه ها و نشانک های ناشناخته در مرورگر خود می شوید.

چگونه نرم افزارهای جاسوسی را حذف کنیم

نکات زیر را در مورد نحوه حذف بدافزار در سیستم عامل های مختلف بررسی کنید:

 • ویندوز ۱۰
 • اندروید و iOS
 • سیستم عامل مکینتاش

معمولاً برای شناسایی جاسوس افزارها باید از نرم افزارهای امنیتی ممتاز و به روز استفاده کنید و سپس آن را از سیستم خود حذف کنید. به دلیل ماهیت مخفیانه آن، ردیابی و حذف دستی آن بسیار چالش برانگیز است.

همچنین، پس از خلاص شدن از شر نرم افزارهای جاسوسی، حتماً موارد زیر را انجام دهید:

 • فوراً همه رمزهای عبور خود را تغییر دهید و مطمئن شوید که از رمزهای عبور قوی استفاده می کنید .
 • به پلیس سایبری محلی خود اطلاع دهید.
 • به دوستان و اقوام خود که با آنها در فعالیت های آنلاین مشترک شرکت کرده اید اطلاع دهید.
 • فورا نرم افزار امنیتی با کیفیت را دریافت کنید.
 • همه به روز رسانی های اخیر برنامه های خود را اجرا کنید.

چگونه از نرم افزارهای جاسوسی جلوگیری کنیم

در اینجا چند نکته برای جلوگیری از نرم افزارهای جاسوسی وجود دارد:

 • روی پیوندها، تبلیغات یا پیوست های مشکوک کلیک نکنید. مجرمان سایبری معمولاً آنها را با استفاده از حملات مهندسی اجتماعی متفرق می کنند .
 • نرم افزارها را از منابع غیررسمی و غیر رسمی دانلود نکنید.
 • نرم افزار خود را به طور مداوم به روز کنید.
 • از نرم افزارهای به روز امنیت سایبری استفاده کنید.
 • ایمیل ها یا پیام های مشکوک را باز نکنید .
 • از VPN استفاده کنید . ویژگی جدید محافظت از تهدید HiVPN  را بررسی کنید . ممکن است به شما در جلوگیری از جاسوس افزار کمک کند. فایل‌های مخرب تازه دانلود شده را شناسایی می‌کند، از ورود شما به وب‌سایت‌های مخرب جلوگیری می‌کند و ردیاب‌ها و تبلیغات مزاحم را مسدود می‌کند. حتی زمانی که به سرور VPN متصل نیستید از شما محافظت می کند.

امنیت آنلاین با یک کلیک شروع می شود.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : بهمن ۲۶, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…