اسپم چیست و چگونه می توان جلوی آن را گرفت؟

۵/۵ - (۶ امتیاز)

اسپم چیست و چگونه می توان جلوی آن را گرفت؟

آیا از پیام‌های هرزنامه، تماس‌های خودکار و نامه‌های ناخواسته خسته شده‌اید؟ در بهترین حالت آنها آزاردهنده هستند ، در بدترین حالت آنها خطرناک هستند و دستگاه شما را با بدافزارها و ویروس ها آلوده می کنند. در این پست HiVPN به صورت کامل برای شما توضیح خواهد داد که اسپم چیست؟ و چگونه می توان از آن جلوگیری کرد؟

اسپم چیست؟

قبل از اینکه درباره نحوه توقف این عمل صحبت کنیم، باید تعریفی از هرزنامه به دست آوریم. اسپم به چه معناست و چگونه کار می کند؟

این اصطلاح به پیام‌های ناخواسته (معمولاً ایمیل یا پیامک) اطلاق می‌شود که به صورت انبوه ارسال می‌شوند. وقتی تبلیغ‌کنندگان از تاکتیک‌های ارسال هرزنامه استفاده می‌کنند، می‌تواند آزاردهنده باشد. اما وقتی هکرها درگیر می شوند، اوضاع بد می شود.

هر روز میلیاردها ایمیل اسپم ارسال می شود. خواه «فروش اکنون فعال است» یا «هشدار ویروس کرونای جدید»، ۹۴ درصد از هرزنامه‌ها به بدافزار آلوده شده‌اند که می‌تواند اطلاعات شما را بدزدد و دستگاه شما را خراب کند. خوشبختانه، جی‌میل بیش از ۱۰۰ میلیون ایمیل فیشینگ را هر روز مسدود می‌کند، اما بیشتر هرزنامه‌ها همچنان از طریق شبکه عبور می‌کنند. کلاهبرداری های فیشینگ که از هرزنامه به عنوان روش تحویل استفاده می کردند در سال ۲۰۲۰ چهار برابر شد و میلیون ها نفر را از قربانیان در سراسر جهان به سرقت بردند.

هرزنامه که باید در سال ۲۰۲۲ مراقب آن باشید.

تقلب‌های واکسن کووید-۱۹، آزمایش‌های جعلی آنتی‌بادی، کلاهبرداری‌های دانشگاه و خرید، اینها تنها تعدادی از بزرگترین کلاهبرداری‌های هرزنامه‌ای هستند که در حال حاضر در گردش هستند.

 • کلاهبرداری واکسن کووید-۱۹: مراقب پیام‌های متنی هرزنامه باشید که ادعا می‌کنند از سوی سرویس‌های بهداشتی مانند NHS بریتانیا ارسال می‌شوند. پس از ادعای اینکه گیرنده واجد شرایط درخواست واکسن است، یک پیام جعلی NHS قربانیان را به یک سایت جعلی NHS هدایت کرد تا نام، آدرس و جزئیات بانک خود را پر کنند. در واقع، NHS یا هر ارگان دولتی دیگر، هرگز اطلاعات حساس را از طریق متن، تلفن یا ایمیل درخواست نمی‌کند.
 • هرزنامه اخبار جعلی: اگر ایمیل‌ها یا پیام‌های متنی درباره اخبار بحث‌برانگیز دریافت می‌کنید، مثلاً «واکسن Pfizer/BioNTech تا سال ۲۰۲۲ به ایالات متحده نمی‌رسد»، روی پیوندهای داخل پیام کلیک نکنید. حتی آنها را باز نکنید. بسیاری از آنها حاوی پیوست های مخربی هستند که بدافزارها و کی لاگرها را بر روی دستگاه شما نصب می کنند، که سپس می توانند برای سرقت لاگین های شما استفاده شوند.
 • کلاهبرداری در خرید و دانشگاه: مجرمان از قرنطینه ها نهایت استفاده را می برند که طی آن بسیاری از مردم خرید منحصراً آنلاین را آغاز کرده اند. مراقب هجوم ناگهانی ایمیل‌هایی باشید که در آنها فروش انحصاری ذکر شده است یا از شما می‌خواهند جزئیات خود را تأیید کنید. معمولاً تله است. به همین ترتیب، مراقب ایمیل‌های دانشگاهی باشید که به نظر می‌رسد در ترم‌های جدید افزایش پیدا می‌کنند. هرزنامه‌ها که ادعا می‌کنند از بخش فناوری اطلاعات هستند، معمولاً از شما می‌خواهند که ورود خود را بازنشانی کنید.

اما ارسال‌کنندگان هرزنامه چگونه اطلاعات شما را دریافت می‌کنند؟ اگر می‌خواهید از خود در برابر این پیام‌های ناخواسته محافظت کنید، ارزش این را دارد که بدانید در مرحله اول چه چیزی شما را هدف قرار داده است. ارسال‌کنندگان هرزنامه به تعداد زیادی آدرس ایمیل یا شماره تلفن که بتوانند پیدا کنند، نیاز دارند. این به عنوان برداشت داده یا خراش دادن شناخته می شود.

در اینجا ۶ راه برای دریافت آدرس ایمیل یا شماره تلفن شما توسط ارسال کنندگان هرزنامه آورده شده است:

 1. آدرس ایمیل شما فروخته شد: برخی از صاحبان وب سایت برای فروش آدرس ایمیل مشتریان خود با ارسال کنندگان هرزنامه معامله می کنند. سپس هر درآمدی که از شما حاصل می شود با مالک تقسیم می شود.
 2. شما برای یک سرویس “رایگان” ثبت نام کردید : برخی از محصولات یا خدمات تا زمانی که آدرس ایمیل خود را ارائه دهید رایگان هستند. خدماتی که مواردی مانند قیمت‌های روزانه یا هشدارهای سهام را ارائه می‌دهند، اغلب از مشترکین خود به عنوان اهداف هرزنامه استفاده می‌کنند.
 3. توسط یک عنکبوت وب به سرقت رفت: ارسال کنندگان هرزنامه از برنامه هایی به نام عنکبوت های وب یا ربات های برداشت برای یافتن آدرس ایمیل در وب سایت ها استفاده می کنند. اگر آدرس ایمیل شما در هر جایی از اینترنت قابل مشاهده است، می توانند آن را پیدا کنند.
 4. بین ارسال‌کنندگان هرزنامه معامله می‌شد: فهرست‌های وسیعی از آدرس‌های ایمیل و شماره تلفن‌ها اغلب بین ارسال‌کنندگان هرزنامه معامله می‌شود، بنابراین اطلاعات شما ممکن است سال‌ها در گردش باشد.
 5. دستگاه شما به ویروس آلوده شده است: ویروس های هرزنامه درایوهای دیسک رایانه شما را برای آدرس های ایمیل اسکن می کنند. اگر به یک شبکه مشترک متصل هستید (مثلاً در محل کار)، ارسال کنندگان هرزنامه ممکن است بتوانند ترافیک بین شما و دیگران را برای سرقت آدرس های ایمیل رهگیری کنند.
 6. جزئیات شما فاش شد: سال گذشته، ۲۸۰ میلیون آدرس ایمیل از پایگاه داده مایکروسافت فاش شد، و این تنها یکی از نقض‌های بیشمار داده در سال ۲۰۲۰ بود.

اما ناامید نشوید ، با نکات سریع زیر، محافظت از جزئیات و مبارزه با هرزنامه آسان است.

نحوه جلوگیری از اسپم

در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از هرزنامه و محافظت از اطلاعات خود برای جلوگیری از ارسال مجدد هرزنامه انجام دهید:

 • گزارش، حذف نکنید : فقط ایمیل های اسپم را حذف نکنید. آنها را انتخاب کرده و به عنوان هرزنامه گزارش دهید. جیمیل یک دکمه گزارش هرزنامه در نوار ابزار دارد. گزارش هرزنامه به آموزش فیلترها برای شناسایی هرزنامه در آینده کمک می کند و همچنین به مشتری ایمیل شما کمک می کند تا از سایر کاربران محافظت کند.
 • مسدود کردن، لغو اشتراک نکنید: ایمیل هرزنامه را انتخاب کنید و آن را مسدود کنید. نحوه انجام این کار بسته به مشتری ایمیل شما متفاوت است. گاهی اوقات، پیوند “لغو اشتراک” در یک ایمیل هرزنامه به گونه ای طراحی می شود که شما را به یک سایت بارگذاری شده با بدافزار هدایت کند. در مواقع دیگر، دکمه «لغو اشتراک» خراب است و بدافزار، باج‌افزار و سایر ویروس‌های مخرب را در دستگاه شما دانلود می‌کند و بهمن دومی از جهنم هرزنامه را به شما هدیه می‌دهد.
 • از یک آدرس ایمیل یکبار مصرف استفاده کنید: ابزارهایی مانند Blur و Spamex به شما امکان می دهند از ایمیل های یکبار مصرف برای ثبت نام در وب سایت ها استفاده کنید، بنابراین می توانید ایمیل واقعی خود را خصوصی نگه دارید. آنها حتی به شما اجازه می دهند کارت های اعتباری مجازی فوری ایجاد کنید تا هزینه ها را به صورت آنلاین پرداخت کنید، بنابراین جزئیات حساب بانکی اصلی خود را به خطر نیندازید. از طرف دیگر، از یک آدرس ایمیل جداگانه برای ثبت نام های معمولی مانند اتاق های گفتگو، خرید و خدمات پخش استفاده کنید.
 • تلفن را قطع کنید و با شرکت تماس بگیرید: تماس های رباتیک واضح هستند. اما اگر یک ارسال کننده هرزنامه شماره یک شرکت واقعی مانند یک بانک را جعل کرده باشد و از شما بخواهد اطلاعات کارت خود را برای “بررسی فعالیت های کلاهبرداری” تأیید کنید، چه؟ هدف این است که از خطر قریب الوقوع استفاده کنید تا شما را تحت فشار بگذارد تا جزئیات خود را به آنها ارائه دهید، بدون اینکه زمان کمی برای مشکوک شدن به آنها وجود داشته باشد. بلافاصله تلفن را قطع کنید و خودتان با شماره تلفن بانک تماس بگیرید تا مطمئن شوید مشکلی وجود ندارد. بانک شما هرگز از طریق تلفن مشخصات کارت شما را نمی خواهد. اگر همان شماره سعی کرد با تماس های تلفنی شما را هرزنامه کند، آن را در تنظیمات تلفن خود مسدود کنید.
نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۷, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…