باج افزار چیست؟

۵/۵ - (۶ امتیاز)

باج افزار چیست؟

شما به تازگی آن پایان نامه ای را که سال ها روی آن کار کرده اید به پایان رساندید. روز بعد دستگاه خود را روشن می‌کنید و صفحه‌ای قرمز رنگ جیغ می‌بینید که به شما اطلاع می‌دهد فایل‌هایتان رمزگذاری شده‌اند و باید برای بازیابی آنها هزینه بپردازید. شما به تازگی مورد حمله باج افزار قرار گرفته اید. در مقاله HiVPN درباره آنها بیشتر بدانید.

باج افزار چگونه کار می کند؟

باج افزار نوعی بدافزار است که هکرها از آن برای رمزگذاری داده های قربانی و درخواست باج برای بازیابی آن استفاده می کنند. آنها کلید را نگه می دارند که بدون آن قربانی نمی تواند به محتوا دسترسی پیدا کند. آنها معمولاً نیاز به پرداخت با ارزهای دیجیتال غیرقابل ردیابی دارند.

انواع مختلفی از حملات باج افزار بسته به اینکه چه کسی را هدف قرار می دهند و چگونه کار می کنند وجود دارد. در حالی که scareware می تواند نسبتاً بی ضرر باشد، doxware می تواند تهدید کند که اطلاعات حساس شما را برای عموم منتشر می کند. همچنین هزاران مورد باج افزار وجود داشت که بیشتر آنها خسارت قابل توجهی به قربانیان وارد کرده است.

باج افزار چگونه گسترش می یابد؟

روش های آلودگی تفاوت قابل توجهی با انواع دیگر بدافزارها ندارد. می‌توانید باج‌افزار را از طریق یک ایمیل فیشینگ ، یک پیوند مخرب ، دانلود از یک وب‌سایت مشکوک، یا سایر ترفندهای مهندسی اجتماعی دریافت کنید . پس از فعال شدن، فایل های قربانی را رمزگذاری می کند. در نهایت، بدافزار یا خود هکر، زمان و نحوه پرداخت باج را به قربانی اطلاع می‌دهند.

هر کسی می تواند یک هدف باج افزار باشد، اما این موارد بیشتر مورد حمله قرار می گیرند:

 • شرکت های بزرگ با منابع مالی قابل توجه. مجرمان سایبری تمایل دارند کسانی را هدف قرار دهند که احتمال بیشتری برای پرداخت هزینه دارند.
 • سازمان هایی که داده های حساس را مدیریت می کنند. گاهی اوقات شرکت‌ها تمایل به پرداخت باج‌افزار دارند، اگر داده‌ها بسیار حساس هستند و از دست دادن آن‌ها می‌تواند باعث آسیب‌های زیادی شود. بنابراین، شرکت های مراقبت های بهداشتی به دلیل ماهیت ویژه حساس داده ها، اهداف مکرر هستند.
 • افرادی که داده های ارزشمند را مدیریت می کنند. هکرها همچنین ممکن است تهدید کنند که داده‌های محرمانه یا در معرض خطر را افشا می‌کنند یا فقط تمام فایل‌های رمزگذاری شده را در صورت عدم دریافت باج، نابود می‌کنند.
 • نهادهای مستقر در کشورهای ثروتمندتر بیشتر مورد حمله قرار می گیرند زیرا می توانند بیشتر بپردازند.
 • سازمان ها یا افراد با زیرساخت امنیتی ضعیف تر یا نرم افزار قدیمی.

حذف باج افزار

نرم افزار ضد بدافزار یا بازنشانی دستگاه ممکن است باج افزار را حذف کند، اما این روش ها برای ذخیره فایل های شما بسیار بعید است. احتمالاً رمزگشایی آنها غیرممکن خواهد بود مگر اینکه کلید لازم را داشته باشید، اگرچه ممکن است فایل های شما در برخی موارد قابل بازیابی باشند.

چگونه از باج افزار جلوگیری کنیم

برای به حداقل رساندن خطرات خود، از این روش های پیشگیری از باج افزار استفاده کنید:

 • هیچ چیزی از وب سایت های مشکوک دانلود نکنید و لینک ها، ایمیل ها یا پیام های مشکوک را باز نکنید.
 • همیشه از عقل سلیم و دانش خود در مورد تکنیک های مهندسی اجتماعی استفاده کنید، به خصوص اگر با داده های حساس کار می کنید.
 • یک پشتیبان امن یکی از بهترین دفاع ها در برابر باج افزار است. حساس ترین داده های خود را در یک ابر رمزگذاری شده نگهداری کنید،جایی که فقط شما می توانید به آن دسترسی داشته باشید.
 • نرم افزار امنیتی خود را همیشه به روز نگه دارید.
 • اگر متوجه برنامه‌های مشکوکی شدید که نمی‌شناسید، فوراً از شر آنها خلاص شوید.
 • اگر با داده‌های حساس کار می‌کنید یا دلایل دیگری دارید که ممکن است هدف باج‌افزار قرار بگیرید، سعی کنید مشخصات آنلاین خود را پایین نگه دارید و درباره موقعیت خود در شبکه‌های اجتماعی بحث نکنید.
 • از گذرواژه‌های قوی استفاده کنید زیرا برخی از باج‌افزارها سعی می‌کنند حملات brute force را برای شکستن آنها آغاز کنند.
 • از یک VPNبرای رمزگذاری ترافیک خود استفاده کنید، به طوری که هیچ مجرم سایبری نتواند آن را رهگیری کند و ببیند شما آنلاین چه می کنید. ویژگی CyberSec ما همچنین وب سایت های مشکوک را مسدود می کند و از پیوستن دستگاه شما به ارتش زامبی بات نت جلوگیری می کند.

آیا یک VPN می تواند از من در برابر باج افزار محافظت کند؟

یک VPN نمی تواند باج افزار را متوقف کند، اما می تواند شما را در برابر حمله آسیب پذیرتر کند. یک VPN IP شما را پنهان می کند و ترافیک و داده های شما را رمزگذاری می کند و هدف قرار دادن شما را برای سازندگان باج افزار سخت تر می کند. با این حال، برای محافظت از خود در برابر تهدیدات باج افزار مانند ایمیل های فیشینگ، باید هوشیار باشید.

در این موارد، باج‌افزار با نصب بدافزار بی‌صدا بر روی دستگاه شما کار می‌کند، که معمولاً در پیوندها و پیوست‌های ایمیل مخرب پنهان می‌شود. از آنجایی که باج‌افزار از شما می‌خواهد روی این پیوندها یا پیوست‌ها کلیک کنید، VPN نمی‌تواند از آن جلوگیری کند. VPN از داده های شما در حین حمل و نقل محافظت می کند. فایل‌های ذخیره‌شده یا سیستم رایانه‌تان را رمزگذاری نمی‌کند، بنابراین هکرها همچنان می‌توانند به آنها دسترسی داشته باشند تا شما را باج بگیرند.

اگر چیز زیادی در مورد VPN ها نمی دانید، به راحتی می توانید در دام فرض کنید که آنها راه حلی غیرقانونی یا مشکوک هستند، بیفتید. با این حال، خبر خوب این است که یک VPN ممتاز قانونی و ایمن است و در واقع می تواند تا حد زیادی از فعالیت های غیرقانونی جلوگیری کند. ما قطعا استفاده از VPN را به عنوان بخشی از هر استراتژی ضد بدافزار بزرگتر توصیه می کنیم.

اگر قربانی باج افزار شدید چه باید کرد؟

 • آن را بلافاصله با استفاده از نرم افزار ضد بدافزار یا با پاک کردن سیستم خود حذف کنید. با این حال، این فایل های شما را ذخیره نمی کند. همچنین، شما قادر به پرداخت دیه نیز نخواهید بود.
 • دیه را پرداخت نکنید. به خاطر داشته باشید که شما با مجرمان سر و کار دارید و هیچ تضمینی وجود ندارد که اطلاعات خود را حتی پس از پرداخت بازگردانید. با پرداخت، از مجرمان نیز حمایت می کنید و اقدامات آنها را تشویق می کنید.
 • بلافاصله با مجری قانون تماس بگیرید.
 • کمی تحقیق کنید تا بررسی کنید که آیا ممکن است یک نرم افزار ترسناک باشد، که فقط سعی می کند شما را بدون قفل کردن فایل های شما بترساند.

امنیت آنلاین شما بسیار مهم است. VPN ابزار کامل و همه جانبه برای محافظت از حریم خصوصی شما در اینترنت است. این سرویس با پنهان کردن اطلاعات شما از جاسوسان و مجرمان سایبری، هکرها را از جاسوسی رمزهای عبور و سایر اطلاعات حساس شما جلوگیری می کند. کلید رمزگذاری HiVPN ترکیبات بیشتری نسبت به اتم های موجود در جهان ما دارد. به محض اینکه یک جنایتکار متوجه شود که شما یک VPN در کنار خود دارید، به سمت طعمه آسان تر حرکت می کند.

امنیت آنلاین با یک کلیک شروع می شود.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۲۱, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…