باج افزار به عنوان یک سرویس چیست؟

۵/۵ - (۶ امتیاز)

باج افزار به عنوان یک سرویس چیست؟

RaaS یا باج افزار به عنوان یک سرویس سرویسی است که به کاربران امکان می دهد از ابزارهای باج افزاری که قبلاً توسعه یافته اند استفاده کنند و حملات باج افزار را اجرا کنند. RaaS مانند نسخه شیطانی نرم افزار به عنوان مدل سرویس (SaaS) است. این به کاربران عادی امکان می دهد تا داده های اهداف خود را قفل کنند و بدون دانش فنی زیاد تقاضای باج کنند. در ادامه مطلب با HiVPN همراه باشید.

باج افزار به عنوان یک سرویس چگونه کار می کند؟

RaaS از مدل سایر خدمات آنلاین تقلید می کند. توسعه دهندگان ابزارهای باج افزار را با شانس موفقیت بالا ایجاد می کنند. سپس آنها را تغییر می دهند تا به یک زیرساخت چند کاربره خدمات ارائه دهند. سپس شرکت های مختلف وابسته نرم افزار را به کاربران نهایی در وب تاریک می فروشند . این به کاربرانی که دانش فنی زیادی ندارند، این امکان را می دهد تا با ثبت نام در سرویس و استفاده از ابزارها، حملات سایبری باج افزار را آغاز کنند.

تنها کاری که مجرمان سایبری باید انجام دهند این است که سرویسی را بیابند که مناسب اهداف آنها باشد و در وب سایت آن ثبت نام کنند. سپس آنها به سادگی نوع ابزاری را که مایل به استفاده از آن هستند انتخاب می کنند و با ارزهای دیجیتال پرداخت می کنند. سپس کاربران می توانند حملات را آغاز کنند، تمام دستورالعمل ها و اسناد لازم را برای ادامه دریافت کنند، و حتی پیشرفت فعالیت های مخرب خود را پیگیری کنند .

گاهی اوقات کاربر پسند بودن و در دسترس بودن خدمات RaaS تعجب آور است. حتی برخی از آنها خدمات مشتری، تخفیف های مختلف، پیشنهادات بسته و نظرات مشتریان را دارند. آنها همچنین نسبتاً مقرون به صرفه هستند.

در اینجا چند نوع مدل کسب و کار RaaS آورده شده است:

 • نهادهای متخاصم از این نرم افزار استفاده می کنند اما درصدی از پول اخاذی خود را به اپراتورهای خدمات RaaS پرداخت می کنند.
 • یکی برای یک اشتراک هزینه ثابتی می پردازد.
 • مجرمان سایبری یک بار هزینه می پردازند و هر زمان که بخواهند از باج افزار استفاده می کنند.
 • بسته به طرحی که توسط یک سرویس استفاده می شود، طرح های اشتراک سود سفارشی یا شخصی شده ممکن است در دسترس باشند.

باج افزار به عنوان نمونه خدمات

 • دارک ساید

DarkSide یکی از بدنام ترین اپراتورهای RaaS است و مسئول هک Colonial Pipeline، یکی از بدترین حملات باج افزار تا به امروز است. بیشتر کاربران ویندوز را هدف قرار می دهد، اما اخیراً به لینوکس نیز گسترش یافته است. به ویژه در سال ۲۰۲۱ فعال بود.

 • دارما

در حالی که دارما از سال ۲۰۱۶ شناخته شده است، تنها در سال ۲۰۲۰ به عنوان یک ارائه دهنده RaaS شروع به کار کرد. حملات دارما با گروه های مجرم سایبری ایرانی مرتبط بوده و معمولا انگیزه مالی دارند. این سرویس به صورت مرکزی کنترل نمی شود و انواع آن از منابع زیادی می آیند. همچنین اطلاعات کمی در مورد اینکه چه کسی در پشت دارما قرار دارد به دلیل ماهیت یکسان حملات آن وجود دارد.

 • REvil

یکی دیگر از اپراتورهای بدنام RaaS است. این شرکت در سراسر سال ۲۰۲۱ بسیار فعال بود. حملاتی را به تولیدکننده گوشت آمریکایی JBS، Kaseya، و CNA، یک شرکت بیمه سایبری آغاز کرد. REvil از طریق وبلاگ خود قربانیان را در مورد حملات خود مطلع می کند. آنها همچنین پشت یکی از بزرگترین باج خواهی های شناخته شده در تاریخ هستند

 • LockBit

LockBit ابتدا به عنوان یک ویروس که فایل های کاربر را رمزگذاری می کرد ظاهر شد. با این حال، بعداً به یک عملیات RaaS تبدیل شد. این قابلیت متمایز برای انتشار خودکار به شبکه های هدف دارد که آن را برای مجرمان سایبری جذاب می کند.

 • مارپیچ

Maze نه تنها داده های کاربر را رمزگذاری می کند بلکه تهدید می کند که آنها را عمومی می کند. Maze در سال ۲۰۲۰ به دلایل نامعلوم تعطیل شد. اما افراد پشت این حمله به احتمال زیاد ابتکارات دیگر RaaS را ایجاد کردند.

چگونه از باج افزار به عنوان یک سرویس جلوگیری کنیم

در اینجا چند نکته در مورد نحوه جلوگیری یا حداقل به حداقل رساندن آسیب RaaS وجود دارد:

 • روی پیوندها، بنرها یا پیوست های مشکوک کلیک نکنید.
 • از دانلود محتوا از وب‌سایت‌های مبهم خودداری کنید زیرا در صورت انجام این کار می‌توانید شگفتی‌های ناخواسته‌ای را تجربه کنید.
 • همیشه آگاه و آگاه باشید تا از حملات فیشینگ و سایر تلاش‌های مهندسی اجتماعی اجتناب کنید.
 • تمام درخواست های اتصال خود را نظارت و تأیید کنید.
 • نرم افزار خود را به طور منظم به روز کنید.
 • به طور مرتب از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در یک کیس باج افزار از دست ندهید. همچنین توصیه می کنیم به جای فضای ذخیره سازی ابری، از هارد دیسک های خارجی استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که از نرم افزار امنیتی ممتاز استفاده می کنید.
  نویسنده : Hivpn
  تاریخ ارسال : بهمن ۲, ۱۴۰۰

  نوشته های مرتبط

  آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

  SugarSync چیست
  اینترنت -
  خرداد ۲, ۱۴۰۱

  SugarSync چیست

  ۵/۵ - (۱۰ امتیاز) SugarSync چیست اگر کاربر جدید HiVPN هستید یا اگر ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنید، احتمالاً در گذشته از SugarSync® شنیده‌اید. اما SugarSync چیست و چرا ارزش نگه داشتن آن را دارد؟ توضیح می دهیم.

  داکسینگ چیست
  اینترنت -
  خرداد ۲, ۱۴۰۱

  داکسینگ چیست

  ۵/۵ - (۱۰ امتیاز) داکسینگ چیست داکسینگ رایج‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید. آیا می خواهید یاد بگیرید که چگونه از دکس شدن جلوگیری کنید؟ این ۱۱+ نکته حفاظت HiVPN از داکسینگ را دنبال کنید و در اینترنت ایمن بمانید.

  حریم خصوصی برنامه
  اینترنت -
  خرداد ۲, ۱۴۰۱

  حریم خصوصی برنامه

  ۵/۵ - (۱۰ امتیاز) حریم خصوصی برنامه به راحتی اجازه دهید برنامه ها در دستگاه تلفن همراه شما جمع شوند. آنها معمولا رایگان هستند، در یک لحظه دانلود می شوند و شما را در نصب آنها راهنمایی می کنند. اما هر برنامه ای که نصب کرده…