پروتکل تونل زنی نقطه به نقطه (PPTP) چیست؟

۵/۵ - (۵ امتیاز)

پروتکل تونل زنی نقطه به نقطه (PPTP) چیست؟

نقطه به نقطه تونل (PPTP) یک ابزار امنیتی باستانی، بر اساس استانداردهای اینترنت است. این پروتکل که در سال ۱۹۹۹ ایجاد شد، اولین پروتکل VPN بود که به طور گسترده در دسترس عموم قرار گرفت و در آن زمان به طور خودکار در اکثر رایانه ها ساخته شد. در واقع این رویه تا به امروز ادامه داشته است. هر رایانه مدرنی همچنان قابلیت های PPTP را در خود دارد. در این پست HiVPN به شما خواهد گفت که چگونه این فناوری قدیمی توانسته در دنیای دائماً در حال تحول امنیت سایبری باقی بماند ؟

PPTP چگونه کار می کند؟

بیایید ابتدا PPTP را تشریح کنیم و دریابیم که چگونه کار می کند. مانند تمام پروتکل های تونل زنی، PPTP به طور خاص یک تونل بین دو نقطه ایجاد می کند. هنگامی که اتصال PPTP برقرار شد، تمام بسته های داده ارسال شده در یک پاکت IP پیچیده می شوند و سپس به روتر یا ماشین دیگری ارسال می شوند که با داده ها مانند یک بسته IP رفتار می کند. سپس رمزگشایی می شود و برای طرف گیرنده قابل دسترسی است.

PPTP می تواند دو نوع جریان داده را مدیریت کند: بسته های داده و پیام های کنترلی. پیام های کنترلی برای مدیریت شروع و پایان اتصال رمزگذاری شده ساخته شده اند. این یک فرآیند ساده است که از آن زمان توسط هر پروتکل VPN ایجاد شده گسترش یافته و بهبود یافته است.

مزایا و معایب PPTP چیست؟

سادگی و قدمت PPTP آن را برای افرادی که سرعت و کارایی را در اولویت قرار می دهند، انتخاب خوبی می کند. PPTP بیش از ۲۰ سال قدمت دارد، به این معنی که حتی کندترین رایانه مدرن هیچ مشکلی در عملکرد نخواهد داشت.

با توجه به اینکه PPTP استاندارد صنعتی برای یک پروتکل رمزگذاری با حداقل است، اکثر سیستم های مدرن از آن پشتیبانی می کنند. برای هر کسی که حتی کمی سواد فنی دارد، راه اندازی PPTP آسان و سریع است.

و در اینجا اولین مشکل وجود دارد ، امنیت PPTP قوی نیست. این پروتکل از زمان پیدایش خود اساساً ناامن بوده است. کارشناسان امنیتی بارها و بارها توانسته‌اند از پروتکل احراز هویت MS-CHAP-v1/v2 عبور کنند و به وضوح نشان دهند که هکرها نیز می‌توانند از طریق آن نفوذ کنند. MS-CHAP-v1/v2 از پورت TCP 1723 استفاده می کند که اساساً این پورت PPTP را برای هر کسی که امنیت خود را در اولویت قرار می دهد نامطلوب می کند.

یک بار دیگر فایروال ها با نشان دادن سن خود، به راحتی فناوری قدیمی PPTP را مسدود می کنند. بنابراین، اگر به دنبال دسترسی به محتوای مسدود شده در مدرسه یا محل کار هستید، PPTP گزینه مناسبی برای استفاده نیست. ممکن است ایده خوبی باشد که گذرگاه PPTP را در روتر خود غیرفعال کنید، در غیر این صورت دری را برای یک مجرم سایبری باز می گذارید تا در آن قدم بزند.

چه کسانی هنوز از PPTP استفاده می کند؟

با این انبوهی از مسائل مربوط به سن، چه کسی هنوز می خواهد از VPN PPTP استفاده کند؟ سرعت مزیت اصلی PPTP است، بنابراین شخصی که به دنبال اتصال سریع است ممکن است از سرورهای PPTP استفاده کند. این سریعتر از بسیاری از پروتکل های دیگر است، البته با قیمت بالای حفاظت بالقوه به خطر افتاده.

اگر امنیت در اولویت نیست، PPTP یک ابزار رمزگذاری قابل دوام است. با این حال، وقتی صحبت از حفاظت استاندارد روزمره می شود، PPTP نباید اولین انتخاب شما باشد.

آیا باید از PPTP استفاده کنم؟

اگر به دنبال حفظ امنیت و جلوتر از منحنی امنیت آنلاین هستید، استفاده از یک پروتکل امنیتی قدیمی در قالب PPTP راه حلی برای آن نیست.

HiVPN نشان می‌دهد که فناوری VPN از سال ۱۹۹۹ تا چه حد پیشرفت کرده است. نه تنها به سرورهای سریع السیر دسترسی دارید، بلکه HiVPN بهترین پروتکل‌های رمزگذاری موجود را نیز دارد ، فناوری‌ای که هنوز وجود ندارد و زمان زیادی طول می‌کشد تا بشکن. اگر یک هکر متوجه شود که شما تا این حد محافظت شده اید، به سرعت به سمت اهداف آسان تری حرکت می کند.می توانید پست آموزشی  نصب PPTP در ویندوز فون را با HiVPN دنبال کنید.

گامی به سوی آینده ای امن تر بردارید و امروز خود را ایمن کنید.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۸, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

HiVPN بهترین VPN برای سفر است
VPN -
آبان ۱, ۱۴۰۱

HiVPN بهترین VPN برای سفر است

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) HiVPN بهترین VPN برای سفر است سفر احتمالا بهترین زمان برای استفاده از VPN است، و نه فقط به این دلیل که بسیاری از کشورها اینترنت را سانسور می کنند. به احتمال زیاد زیاد در حال جابجایی هستید و به مجموعه کاملی از…

خرید vpn برای ios جدید
VPN -
مهر ۲۷, ۱۴۰۱

خرید vpn برای ios جدید

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) خرید vpn برای ios جدید یک VPN iPhone می تواند محتوای محدود جغرافیایی را رفع انسداد کند، ISP شما را از ردیابی و کاهش سرعت شما باز دارد، ترافیک شما را رمزگذاری می کند تا از داده های شما محافظت…

۱۰ دلیل برای استفاده از VPN
VPN -
مهر ۲۷, ۱۴۰۱

۱۰ دلیل برای استفاده از VPN

۵/۵ - (۹ امتیاز) ۱۰ دلیل برای استفاده از VPN VPN (شبکه خصوصی مجازی) یک نرم افزار ساده است که برای محافظت از حریم خصوصی آنلاین شما ایجاد شده و با ناشناس کردن ترافیک و مکان شما زندگی را برای هکرها سخت تر می کند. اما می…