Patch Management چیست؟

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

Patch Management چیست؟

نرم افزار قدیمی یکی از راه های اصلی است که هکرها می توانند کنترل سیستم های شما را در دست بگیرند. اما یکی از ساده ترین مشکلاتی است که می توان با آن کنار آمد. در این پست HiVPN چگونه است.

هکرها روش های حمله پیچیده زیادی دارند، اما یکی از موثرترین آنها بهره برداری از نرم افزارهای قدیمی است. قرار است وصله های نرم افزاری از این اتفاق جلوگیری کنند. در تئوری، هر زمان که آسیب‌پذیری جدیدی کشف شود، یک پچ جدید منتشر می‌شود. اما بسیاری از سازمان‌ها نمی‌توانند آن‌ها را با سرعت کافی نصب کنند و این امر آنها را برای حمله باز می‌کند.

یکی از راه حل های نرم افزارهای قدیمی مدیریت پچ است. بنابراین چگونه کار می کند و چرا اینقدر مهم است؟

وصله های نرم افزاری چیست؟

وصله های نرم افزاری تغییرات کوچکی در محصولات نرم افزاری موجود هستند. آنها معمولاً به منظور رفع اشکالات و مسائل امنیتی منتشر می شوند.

زمانی که نرم افزار برای اولین بار منتشر می شود، معمولاً مشکلاتی وجود دارد که توسعه دهندگان به آن فکر نکرده اند. این مشکلات معمولاً تنها پس از استفاده شدید از نرم افزار و/یا مطالعه توسط هکرها کشف می شوند.

پچ ها مسئول رفع این مشکلات هستند. آنها استفاده از نرم افزار را آسان تر و ایمن تر می کنند.

چرا پچ ها همیشه نصب نمی شوند؟

وصله های نرم افزاری قرار است بلافاصله پس از انتشار نصب شوند. اما دلایل زیادی وجود دارد که چرا این اتفاق نمی افتد.

 • اکثر سازمان ها از طیف وسیعی از محصولات نرم افزاری مختلف استفاده می کنند. پیگیری موارد به‌روزرسانی شده، مواردی که نیاز به به‌روزرسانی دارند و کدام‌ها باید در اولویت باشند، همیشه آسان نیست.
 • وصله ها طبق یک برنامه زمان بندی مشخص منتشر نمی شوند، بنابراین وصله های جدید اغلب از دست می روند.
 • برخی از سازمان ها تمایلی به ایجاد تغییرات در نرم افزارهایی که به آن وابسته هستند، ندارند. از این رو نرم افزارهای قدیمی اغلب عمدا استفاده می شوند.
 • برخی از وصله ها نیاز دارند که نرم افزار به نسخه جدید به روز شود. این به طور بالقوه می تواند باعث مشکلات سازگاری شود.

مدیریت پچ چیست؟

مدیریت پچ فرآیند توزیع و نصب وصله های نرم افزاری است. این شامل یک رویکرد سازماندهی شده به یک مشکل است که در غیر این صورت بدون توجه بسیار رسیدگی می شود.

مدیریت پچ می تواند خودکار باشد و بسته های نرم افزاری زیادی برای کمک طراحی شده اند. اما معمولاً طبق بهترین شیوه های مختلف به صورت دستی انجام می شود.

چرا مدیریت پچ مهم است؟

مدیریت پچ مهم است زیرا نرم افزار قدیمی اساساً یک سازمان را هدف قرار می دهد.

هکرها با استفاده از نرم افزارهای قدیمی سازمان ها را جستجو می کنند و سپس به آن حمله می کنند. این معمولاً در این دنباله رخ می دهد:

 • یک هکر آسیب پذیری را در یک محصول نرم افزاری محبوب پیدا می کند. آسیب پذیری نقطه ضعفی است که به طور بالقوه برای یک هکر مفید است .
 • هکر یک اکسپلویت ایجاد می کند. اکسپلویت ابزاری است که از آسیب‌پذیری برای انجام کارهای مخرب مانند دسترسی به یک شبکه امن استفاده می‌کند. اکسپلویت ها اغلب به عنوان محصولات نرم افزاری منتشر می شوند، اما ممکن است مجموعه ای از دستورالعمل های مکتوب نیز باشند.
 • هکر این اکسپلویت را برای سایر هکرها منتشر می کند تا از آن استفاده کنند. هکرها در سراسر جهان اکنون از این آسیب پذیری آگاه هستند و ابزاری برای سوء استفاده از آن دارند.
 • وصله ای منتشر می شود که آسیب پذیری را حذف می کند و از کارکرد اکسپلویت جلوگیری می کند. اکثر سازمان ها پچ را نصب می کنند.
 • هکرها شروع به جستجو برای هر سازمانی می کنند که از محصول نرم افزاری استفاده می کند اما پچ را نصب نکرده است.
 • آنچه بعدا اتفاق می افتد بستگی به نوع آسیب پذیری دارد که مورد سوء استفاده قرار می گیرد. برخی اجازه سرقت داده ها را می دهند یا به هکرها اجازه می دهند تا محصول نرم افزاری را کنترل کنند.
 • سایر اکسپلویت ها به هکرها امکان دسترسی از راه دور به کل شبکه ها را می دهند. این درها را به باج افزار باز می کند.

·         نحوه پیاده سازی Patch Management

 • اگر می‌خواهید از استفاده از نرم‌افزارهای قدیمی در کسب‌وکارتان جلوگیری کنید، مهم است که یک برنامه خاص برای مقابله با وصله‌ها در زمان انتشار ایجاد کنید. در اینجا هشت بهترین روش برای انجام این کار آورده شده است.

·         یک موجودی تهیه کنید

 • فهرستی دقیق از تمامی نرم افزارها و سخت افزارهای مورد استفاده در کسب و کار خود تهیه کنید. این باید شامل هر برنامه نرم افزاری، سیستم عامل و سخت افزاری باشد که ممکن است به به روز رسانی درایور نیاز داشته باشد. به نرم افزارهای امنیتی توجه ویژه ای داشته باشید.

اولویت ها را به همه اجزا اختصاص دهید

هر مؤلفه باید بر اساس خطر احتمالی از دست رفتن به‌روزرسانی دسته‌بندی شود. تمام اجزاء باید در نهایت وصله شوند، اما مواردی که احتمال حمله بیشتر دارند باید بالاترین اولویت شما باشند.

اگر موجودی اولیه شما نشان می دهد که وصله ها از قبل به پایان رسیده اند، باید با آن ها شروع کنید.

همه اعلامیه های پچ را بخوانید

مطمئن شوید که شخصی در کسب و کار شما هنگام انتشار اعلان‌های وصله دریافت می‌کند. برای این منظور می توانید یک آدرس ایمیل یا حساب رسانه اجتماعی اختصاصی ایجاد کنید. همه وصله ها اعلام شده اند، اما بسیاری از کاربران نرم افزار اطلاعیه ها را نمی خوانند.

وصله خودکار در جایی که ممکن است

اگر محصول نرم‌افزاری به‌روزرسانی‌های خودکار را ارائه می‌دهد، این ویژگی را تا حد امکان فعال کنید. واضح است که برخی از وصله ها قبل از نصب باید آزمایش شوند. اما بسیاری از محصولات را می‌توان طوری تنظیم کرد که به‌طور خودکار بدون خرابی چیزی به‌روزرسانی شوند.

ادغام محصولات نرم افزاری

همه محصولات نرم افزاری را مرور کنید و در صورت امکان ادغام کنید. از استفاده از نسخه های مختلف یک نرم افزار خودداری کنید. از چندین محصول نرم افزاری که کار یکسانی را انجام می دهند استفاده نکنید.

هرچه محصولات کمتری استفاده شوند، به روز نگه داشتن آنها آسان تر است.

تست پچ ها قبل از نصب

نصب وصله‌های بدون آزمایش می‌تواند به اندازه استفاده از نرم‌افزارهای قدیمی مضر باشد. اگر یک محصول نرم افزاری پتانسیل ایجاد خرابی را داشته باشد، برای مقاصد آزمایشی ابتدا باید وصله کاری روی یک رایانه انجام شود.

محافظت از نرم افزارهای قدیمی

گاهی اوقات وصله ها را نمی توان بلافاصله نصب کرد. به عنوان مثال، نسخه جدید یک محصول نرم افزاری ممکن است با سیستم عامل اصلی سازگار نباشد. هنگامی که این اتفاق می افتد، نرم افزار یا سرور مورد نظر باید تا زمانی که پچ نصب نشود، آفلاین بماند. همچنین ممکن است بخواهید دسترسی کاربر را محدود کنید.

قبل از Patch کردن، پشتیبان گیری انجام دهید

قبل از نصب یک وصله مهم، یک نسخه پشتیبان در کل سیستم باید پیاده سازی شود. این تضمین می کند که اگر یک وصله مشکل سازگاری ایجاد کند، کل سیستم می تواند به سادگی به عقب برگردد. شایان ذکر است که پشتیبان گیری منظم در سراسر سیستم بدون توجه به آن باید انجام شود.

مدیریت پچ برای هر کسب و کاری مهم است

مدیریت پچ بخش مهمی از ایمن نگه داشتن هر شبکه ای است. نرم افزار قدیمی یکی از ساده ترین مسائل امنیتی است که باید از آن اجتناب کرد و با این حال بسیاری از مشاغل هر ساله قربانی آن می شوند.

ایجاد یک برنامه مدیریت پچ برای اولین بار می تواند به کمی زمان و تلاش نیاز داشته باشد. اما پس از ایجاد، در واقع ردیابی وصله های نرم افزاری را آسان تر می کند. با انجام این کار، از نادیده گرفتن هر گونه وصله ای جلوگیری می کند و کسب و کار شما را از انواع هک های مختلف ایمن نگه می دارد.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : بهمن ۱۹, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…