بدافزار چیست؟

۵/۵ - (۷ امتیاز)

بدافزار چیست؟

یک برنامه جعلی آب و هوا که ورود به سیستم بانکی آنلاین شما را کپی کرده و برای هکرها ارسال می کند. یک آنتی ویروس مخرب که رایانه شما را تا زمانی که یک “محصول” جعلی برای تعمیر آن خریداری نکنید، نگه می دارد. اینها تنها تعدادی از انواع بدافزارهای موجود هستند. اما بدافزار چیست؟ در پست HiVPN بیابید.

تعریف بدافزار

. بدافزار نرم افزاری است که برای کار مخفیانه بر خلاف منافع صاحب یک سیستم یا دستگاه طراحی شده است. برخی از انواع می توانند راه خود را به دستگاه شما وارد کنند در حالی که برخی دیگر باید در آنجا کاشته شوند. شدت تأثیرات آن‌ها متفاوت است، از ردیابی مخفیانه داده‌های نسبتاً بی‌ضرر گرفته تا نگه‌داشتن دستگاه شما به عنوان باج یا صرفاً از بین بردن آن برای سرگرمی.

در زیر هر نوع بدافزاری را خواهید دید. انواع بی‌شماری وجود دارد، بنابراین با به‌روزرسانی این فهرست، به برخی از رایج‌ترین آن‌ها می‌مانیم.

انواع بدافزار

 • ابزارهای تبلیغاتی مزاحم

Adware نوعی بدافزار نسبتاً بی ضرر است که به جای آسیب رساندن به رایانه شما، بر کسب درآمد تمرکز دارد. این نرم افزار تهاجمی با پشتیبانی از تبلیغات، تبلیغات بنری را در وب سایت ها و پنجره های برنامه نمایش می دهد.

علائم ممکن است متفاوت باشد، اما اصلی‌ترین آنها احتمالاً تبلیغات پاپ‌آپ روی دسک‌تاپ شما یا در برنامه‌ها، وب‌سایت‌ها یا برنامه‌هایی است که قبلاً این علائم را نداشتند.

 • نرم افزارهای جاسوسی

نرم افزارهای جاسوسی برای جاسوسی از شما ساخته شده است. این بدافزار در پس‌زمینه پنهان می‌شود و میزان استفاده از رایانه و فعالیت‌های مرور اینترنت شما را زیر نظر دارد. می‌تواند رمزهای عبور، جزئیات بانکی و ایمیل‌ها را جمع‌آوری کند، و حتی می‌تواند ثبت‌نام با ضربه زدن به کلید انجام دهد یا تنظیمات امنیتی را تغییر دهد. تمام اطلاعاتی که جمع آوری می کند به یک کاربر راه دور ارسال می شود. همچنین می تواند سایر برنامه های مخرب را بدون اجازه شما دانلود و نصب کند.

 • ویروس

این زمانی به عنوان تعریف بدافزار در نظر گرفته می شد. بسیار شبیه یک ویروس بیولوژیکی، یک ویروس کامپیوتری از میزبانی به میزبان دیگر پخش می شود تا تا حد امکان دستگاه های زیادی را آلوده کند. پیوست به فایل ها یا برنامه ها، می تواند از طریق دانلودهای اینترنتی، ایمیل، رسانه های اجتماعی یا پیام های متنی پخش شود.

با این حال، یک ویروس معمولاً نمی‌تواند یک کامپیوتر را به طور مستقل آلوده کند – به یک کاربر نیاز دارد تا برنامه‌ای را که به آن متصل است اجرا کند. آسیب های ناشی از ویروس ها از مزاحمت های جزئی مانند تغییر کاغذ دیواری دسکتاپ تا خرابی های عمده سیستم یا از دست دادن کامل داده ها متغیر است.

 • کرم

در مقایسه با ویروس‌ها، کرم‌ها می‌توانند کاملاً بی‌گناه به نظر برسند، زیرا خودشان در واقع هیچ آسیبی به سیستم وارد نمی‌کنند. تمام هدف یک کرم کپی کردن خود و پخش شدن در یک درایو یا شبکه محلی است.

کرم‌ها را همچنین می‌توان با «بارهای پرداخت» که برای آسیب رساندن به سیستم یا استخراج اطلاعات طراحی شده‌اند جفت کرد، اما لازم نیست. اولین کرم، Creeper، به سادگی کاربران آلوده را از حضور خود مطلع کرد.

 • تروجان

بدافزار تروجان ، مانند اسب تروجان افسانه یونانی، با پنهان شدن در برنامه‌های بی‌گناه به رایانه‌ها نفوذ می‌کند. هنگامی که آنها وارد می شوند، می توانند درهای پشتی برای هکرها ایجاد کنند تا به سیستم شما وارد شوند و داده های شما را جمع آوری کنند یا حتی شما را کاملاً از رایانه خود قفل کنند.

 • باج افزار

باج افزار یکی از جدی ترین تهدیدات سایبری به دلیل قابلیت انتشار سریع و ایجاد خسارت های گران قیمت است. باج افزار برای کسب سود طراحی شده است. هنگامی که بدافزار یک دستگاه را از طریق آسیب پذیری سیستم آلوده می کند، تمام داده ها را رمزگذاری می کند و کاربر را قفل می کند. سپس از قربانی می خواهد که برای رمزگشایی فایل ها باج بپردازد.

 • روت کیت

روت‌کیت‌ها بسیار خطرناک هستند، زیرا واقعاً به سمت ژوگولار می‌روند. هدف روت‌کیت‌ها به دست آوردن عمیق‌ترین امتیازات مدیریت ممکن در دستگاه شما است تا بتوانند تقریباً هر کاری را بدون شناسایی یا حذف انجام دهند.

 • کی لاگر

Keylogging  فرآیند ردیابی کلیدهایی است که کاربر برای کشف رمزهای عبور حساس خود یا نظارت بر ارتباطات خصوصی خود تایپ می کند. این می تواند توسط انواع مختلف کی لاگر ، حتی به عنوان نرم افزار یا سخت افزار، انجام شود. این می تواند کشف آنها را نیز بسیار سخت کند.

آیاVPN در برابر بدافزار محافظت می کند؟

بستگی به بدافزار و VPN دارد. با HiVPN ، CyberSec را نیز دریافت خواهید کرد ، یک ویژگی داخلی که وب‌سایت‌های مخرب را قبل از اینکه فرصتی برای تحویل بارهای خود داشته باشند، پرچم‌گذاری می‌کند.

رمزگذاری که VPN ارائه می‌کند، راه‌های نفوذ متعددی را برای هکرهای احتمالی و بدافزارهای آنها (اما نه همه آنها) می‌بندد.

اما اگر می خواهید به طور کامل از دستگاه های خود در برابر بدافزار محافظت کنید، کارشناسان امنیتی در همه جا همین را به شما خواهند گفت: باید از نرم افزار ضد بدافزار استفاده کنید و آن را با عقل سلیم ترکیب کنید.

چگونه از بدافزار جلوگیری کنیم

به دلیل وجود انواع مختلفی از بدافزارها، پیشنهاد یک راه واحد برای جلوگیری از نفوذ بدافزار به دستگاه‌های شما دشوار است. مهمترین چیز این است که درک کنید که امنیت سایبری و حریم خصوصی مهم هستند و از بهترین شیوه های سایبری در زندگی روزمره خود پیروی کنید. در اینجا چیزی است که ممکن است به نظر برسد:

 1. استفاده از نرم افزارهای امنیتی ضد بدافزار:یکی از جامع ترین ابزارهای دفاعی در برابر هر کد مخرب، یک نرم افزار امنیتی معتبر است. مثل همیشه، ابزارهای ممتاز راهی برای رفتن هستند. بهترین بسته‌های نرم‌افزاری توسط تیم‌های توسعه‌دهنده اختصاصی پشتیبانی می‌شوند که آخرین تهدیدات را رصد می‌کنند و در سریع‌ترین زمان ممکن با به‌روزرسانی‌ها به آنها پاسخ می‌دهند.
 2. کاربر هوشیار اینترنت شوید:یاد بگیرید علائم بدافزار و مکان های سایه آنلاینی که آن را توزیع می کنند را بشناسید.
  • هرگز روی هیچ پاپ آپی کلیک نکنید، و مطمئن شوید که روی “X” سمت راست کلیک می کنید تا آنها را ببندید. گاهی ممکن است جعلی باشند!
  • از افزونه مرورگر ایمن استفاده کنید .
  • قبل از کلیک بر روی پیوندها، ماوس را روی آنها یا راست کلیک کنید تا ببینید به کجا می برید.
  • هنگام مرور، همیشه به URL خود توجه داشته باشید، زیرا حتی وب سایت های قانونی نیز ممکن است هک شوند . سپس هکرها می توانند کاربران را به آدرس اینترنتی هدایت کنند که به نظر شبیه است، اما اینطور نیست  و بازدیدکنندگان از امنیت دور هستند.
  • برخی بدافزارها تبلیغات و لینک‌ها را به متن وب‌سایت تزریق می‌کنند، اما اینها اغلب با پیوندها و تبلیغاتی که شما به دیدن آنها عادت دارید متفاوت به نظر می‌رسند. اگر متوجه تفاوت‌ها شوید، یاد می‌گیرید که بگویید آیا به یک وب‌سایت مخرب نگاه می‌کنید یا چیز مخرب‌تری.
 3. از فایل‌های خودنسخه پشتیبان تهیه کنید: پشتیبان‌گیری مکرر از فایل‌هایتان ممکن است واقعاً مانع از دریافت بدافزار شما نشود، اما مقابله با حملات را بسیار آسان‌تر و آسیب‌رسان‌تر می‌کند. بازنشانی دستگاه یک روش تقریبا تضمینی برای پاک کردن بیشتر بدافزارها است، اما اگر هر پاک کردن به معنای از دست دادن فایل های مهم باشد، انجام این کار بسیار سخت است. با پشتیبان گیری مکرر و ایمن، این مشکلی نخواهد بود.
 4. تکالیف خود را انجام دهید:قبل از دانلود یک برنامه، برخی از نظرات را به صورت آنلاین بخوانید، و حتماً حداقل یک مورد منفی را نیز پیدا کنید. آنها چه می گویند؟ آیا کاربران از ویژگی ها یا عملکرد شکایت دارند یا مشکلات جدی تری در بازی وجود دارد؟ آیا کسی برنامه را به بدافزار بودن متهم کرده است؟

جدی ترین آسیب پذیری های پیش روی دستگاه یا سیستم عامل خود را بررسی کنید. اگر آنها را بشناسید، می توانید از آنها دوری کنید.

 1. نرم افزار خود را به روز نگه دارید:هنگامی که یک برنامه قابل اعتماد یا سیستم عامل شما از شما می خواهد که به روز رسانی را تأیید کنید، احتمالاً باید این کار را انجام دهید. به‌روزرسانی‌ها علاوه بر بهبود ویژگی‌ها و عملکرد، معمولاً آسیب‌پذیری‌های امنیتی تازه کشف شده را اصلاح می‌کنند.
 2. رمزهای عبور خود را تغییر دهید و آنها را ایمن نگه دارید:یاد بگیرید چگونه یک رمز عبور قوی بسازید که به خاطر بسپارید.

هنگامی که بدافزار را در دستگاه خود کشف و حذف می کنید، یکی از اولین کارهایی که می خواهید انجام دهید این است که رمز عبور خود را تغییر دهید.

 1. دستگاه‌های خود را از داخل و خارج بیاموزید:چه تلفن هوشمند یا رایانه شخصی، دستگاه شما دارای تنظیمات داخلی زیادی است که می‌تواند تا حد زیادی امنیت آن را افزایش دهد. برنامه HiVPN را می توان در تلفن های هوشمند، لپ تاپ ها، رایانه های شخصی و روترها استفاده کرد و به شما محافظت بهتری در برابر بدافزار در همه دستگاه هایتان می دهد.

امنیت آنلاین با یک کلیک شروع می شود.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۲۰, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…