نظارت “پنج چشم” چیست؟

۵/۵ - (۵ امتیاز)

نظارت “پنج چشم” چیست؟

اگر فکر می کنید VPN ها از شما در برابر نظارت دولت محافظت می کنند، ممکن است در اشتباه باشید. این در واقع به محل میزبانی VPN شما بستگی دارد.با این پست HiVPN همراه باشید.

اگر تا به حال از VPN استفاده کرده اید یا نگران حفظ حریم خصوصی آنلاین هستید، احتمالاً با ارجاعاتی به “پنج چشم”، “نه چشم” و “۱۴ چشم” برخورد کرده اید.

اما این اتحادهای نظارتی دقیقاً چه می کنند؟ و آیا آنها می توانند بر امنیت سرویس VPN شما تأثیر بگذارند؟

پنج چشم چیست؟

Five Eyes نام مستعار توافقنامه بریتانیا  ایالات متحده آمریکا (UKUSA) است.

با وجود نام رسمی، توافقنامه UKUSA شامل پنج کشور است. آنها بریتانیا، ایالات متحده، کانادا، استرالیا و نیوزلند هستند. این معامله منشأ خود را در یک توافقنامه تبادل اطلاعات در جنگ جهانی دوم بین بریتانیا و آمریکا دارد.

Five Eyes بسیاری از مهم‌ترین رسوایی‌های حریم خصوصی را در سال‌های اخیر به وجود آورده است، از جمله PRISM، XKeyscore و Tempora.

امروزه، قدرت های آن به طرز وحشتناکی گسترده است. به گفته بنیاد Electronic Frontier، پنج دولت می‌توانند هر «ارائه‌دهنده خدمات ارتباطی» (از جمله ISPها، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، ارائه‌دهندگان ایمیل، شبکه‌های تلفن همراه و غیره) را مجبور کنند:

 • قرار دادن بدافزار در دستگاه های کاربرانش.
 • قوانین موجود را برای پیگیری دستورالعمل های Five Eyes نادیده بگیرید.
 • تداخل با تجربه کاربری افراد.
 • از قبل طرح های جدید محصولات را به دولت ها ارائه دهید.
 • اطلاعات کاربر را همانطور که در ضمانت نامه های مخفی درخواست شده است ارائه دهید.

نه چشم چیست؟

Nine Eyes یکی دیگر از قراردادهای اشتراک اطلاعات است. این از اتحاد اصلی Five Eyes رشد کرده است. این شامل تمام اعضای Five Eyes، به علاوه دانمارک، فرانسه، هلند و نروژ است.

قدرت و تعهد آن به اشتراک گذاری اطلاعات به طور گسترده با توافق نامه پنج چشم یکسان است.

۱۴ چشم چیست؟

توافقنامه ۱۴ چشم پنج کشور دیگر را به این فهرست اضافه می کند: آلمان، بلژیک، ایتالیا، اسپانیا و سوئد.

جالب است که فرانسه و آلمان به ترتیب در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ به عضویت کامل Five Eyes نزدیک شده اند. این دو قرارداد هر دو به دلایل مختلف از بین رفتند.

در نهایت، ذکر اسراییل و سنگاپور مهم است. بنا بر گزارش ها، اسرائیل از وضعیت ناظر با گروه اصلی پنج چشم برخوردار است، در حالی که سنگاپور با این گروه شریک بوده اما عضو رسمی آن نیست.

این برای VPN ها به چه معناست؟

با توجه به قدرت های گسترده ای که توسط این سه قرارداد اعطا شده است، چه تأثیری بر سرویس VPN شما دارد؟

همه چیز مربوط به صلاحیت است. هنگام صحبت در مورد صلاحیت ارائه دهنده VPN، سه چیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

 • قوانین محلی: برخی کشورها به طور کامل استفاده از VPN را ممنوع می کنند.
 • محل شرکت: ایالتی که ارائه دهنده VPN در آن ثبت شده است و دفاتر فیزیکی خود را دارد.
 • مکان سرور: ارائه دهندگان VPN معمولاً سرورهای بسیاری از کشورهای مختلف را ارائه می دهند.

از منظر نظارت، دو موردی که باید نگران آن باشید مکان شرکت و سرورهای شرکت است.

یک ارائه‌دهنده VPN با آدرس فیزیکی یا سرورهای کشورهای ذکر شده، می‌تواند مجبور شود هر اطلاعاتی را که دارد، از جمله گزارش‌های اتصال و ترافیک مرورگر، تحویل دهد. این کشور حتی ممکن است ترافیک ورودی و خروجی سرور VPN را نظارت کند. بدتر از آن، دولت‌ها می‌توانند ارائه‌دهنده را حتی از اطلاع دادن به مشتریان آسیب‌دیده منع کنند. شما فرصت پاسخگویی به تجاوز به حریم خصوصی را از دست می دهید.

و البته به دلیل ماهیت قراردادها، زمانی که اطلاعات شما توسط یک کشور به دست آمد، در سیستم قرار می گیرد. در نهایت، اگر کشورهای دیگر آن را درخواست کنند، می توان آن را به اشتراک گذاشت.

اگر امنیت اولویت اصلی شماست، نباید از VPN استفاده کنید که در یکی از کشورهای پنج، نه یا چهارده چشمی مستقر است. همچنین نباید با استفاده از یک ارائه دهنده VPN از یک عضو غیر ۱۴ Eyes به سرورهای یکی از آن کشورها متصل شوید.

اگر واقعاً نیاز به استفاده از ارائه‌دهنده VPN از یکی از کشورهای عضو Five، Nine یا ۱۴ Eyes دارید (مثلاً به دلیل یک ویژگی منحصر به فرد)، مطمئن شوید که یکی را انتخاب کنید که به صراحت گزارش‌ها را نگه نمی‌دارد. با این حال، حتی آن هم نمی تواند به اندازه کافی از شما محافظت کند.

برای مثال، نیازی نیست بیشتر از ارائه‌دهنده ایمیل محبوب مستقر در ایالات متحده، Lavabit، نگاه کنید.

زمانی که FBI متوجه شد ادوارد اسنودن از این سرویس استفاده کرده است، گزارش های شرکت را درخواست کرد. این شرکت گزارش‌هایی را حفظ نمی‌کرد، بنابراین FBI در عوض احضاریه‌ای برای کلیدهای SSL صادر کرد. این کلیدها به FBI امکان دسترسی به ابرداده و محتوای رمزگذاری نشده را برای همه کاربران Lavabit می داد.

به اعتبار خود، لاوابیت به جای تحویل دادن اطلاعات، تصمیم به تعطیلی گرفت . شما نمی توانید آنقدر مطمئن باشید که ارائه دهنده VPN شما به همان اندازه مایل است روی شمشیر خود بیفتد.

کدام VPN ها را توصیه می کنیم؟

اگر می خواهید از یک شرکت VPN که در قلمرو Five، Nine یا ۱۴ Eyes قرار دارد اجتناب کنید، MakeUseOf یا ExpressVPN یا CyberGhost را توصیه می کند.

شما به پهنای باند و ترافیک نامحدود، حفاظت از نشت DNS و IP، رمزگذاری AES 256 بیتی، پشتیبانی از پروتکل های OpenVPN، L2TP-IPsec و PPTP و اتصالات همزمان در حداکثر هفت دستگاه به طور همزمان دسترسی خواهید داشت.

هر دو ارائه دهنده سرورهایی در ایالات متحده و بریتانیا دارند، به این معنی که همچنان می توانید از آنها برای دسترسی به وب سایت ها و خدمات محلی استفاده کنید. فقط به خاطر داشته باشید که به محض اینکه دیگر نیازی به دسترسی به محتوای مسدود شده جغرافیایی ندارید، به یک کشور غیر ۱۴ چشم برگردید.

درباره VPN ها بیشتر بیاموزید

اگر یک چیز را از این مقاله حذف کردید، یاد بگیرید که به اهمیت تحقیق کامل اهمیت دهید. بسیاری از ارائه دهندگان VPN به سرعت اظهار می کنند که چقدر عالی هستند. اگر به صفحه اصلی هر ارائه دهنده نگاه کنید، کشف تفاوت ها برای شما دشوار خواهد بود. با این حال، کمی عمیق تر حفاری کنید و به زودی متوجه خواهید شد که برخی از ارائه دهندگان بسیار امن تر از دیگران هستند.

  نویسنده : Hivpn
  تاریخ ارسال : بهمن ۱۱, ۱۴۰۰

  نوشته های مرتبط

  آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

  SugarSync چیست
  اینترنت -
  خرداد ۲, ۱۴۰۱

  SugarSync چیست

  ۵/۵ - (۱۰ امتیاز) SugarSync چیست اگر کاربر جدید HiVPN هستید یا اگر ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنید، احتمالاً در گذشته از SugarSync® شنیده‌اید. اما SugarSync چیست و چرا ارزش نگه داشتن آن را دارد؟ توضیح می دهیم.

  داکسینگ چیست
  اینترنت -
  خرداد ۲, ۱۴۰۱

  داکسینگ چیست

  ۵/۵ - (۱۰ امتیاز) داکسینگ چیست داکسینگ رایج‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید. آیا می خواهید یاد بگیرید که چگونه از دکس شدن جلوگیری کنید؟ این ۱۱+ نکته حفاظت HiVPN از داکسینگ را دنبال کنید و در اینترنت ایمن بمانید.

  حریم خصوصی برنامه
  اینترنت -
  خرداد ۲, ۱۴۰۱

  حریم خصوصی برنامه

  ۵/۵ - (۱۰ امتیاز) حریم خصوصی برنامه به راحتی اجازه دهید برنامه ها در دستگاه تلفن همراه شما جمع شوند. آنها معمولا رایگان هستند، در یک لحظه دانلود می شوند و شما را در نصب آنها راهنمایی می کنند. اما هر برنامه ای که نصب کرده…