جرایم سایبری چیست و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟

۵/۵ - (۵ امتیاز)

جرایم سایبری چیست و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟

اخاذی، سرقت هویت، سرقت اطلاعات بین المللی، اینها واقعیت های دنیای زیرین جنایتکاران سایبری است. با پنهان شدن در پشت ناشناس بودن آنلاین، دزدان و هکرها می توانند از قربانیان در آن سوی کره زمین اخاذی کنند.در این پست HiVpn خواهیم خواند که جرایم سایبری چیست؟ و آیا کاری وجود دارد که بتوانیم از آن جلوگیری کنیم؟

جرایم سایبری چیست؟

جرایم سایبری یک عمل مجرمانه است که رایانه، تلفن هوشمند یا سایر دستگاه‌های متصل را هدف قرار می‌دهد یا از آن استفاده می‌کند. این جرمی است که به صورت آنلاین انجام می شود.

مجرمان سایبری بسته به قربانی با استفاده از روش‌های مختلف به اهداف مختلفی حمله می‌کنند. برخی از مجرمان آنلاین بر اخاذی از افراد تمرکز می کنند، در حالی که برخی دیگر پایگاه داده های کسب و کار و سازمان های شرکتی را هدف قرار می دهند. در حالی که انگیزه بیشتر آنها ثروت است، برخی هکرها نیز به عنوان فعال سیاسی عمل می کنند و به نهادهای دولتی که آنها را فاسد می دانند حمله می کنند.

با این حال، تعریف گسترده ای از جرایم سایبری هنگام تلاش برای درک طیف گسترده ای از اعمال مجرمانه که این اصطلاح شامل می شود. عبارات مبهم مانند “هک” ، دور زدن محدودیت های امنیتی برای دسترسی به داده های خصوصی ، به انواع تقریباً بی حد و حصری از اقدامات اشاره دارد. بیایید روی ابزارها، تاکتیک‌ها و اهداف مجرمان سایبری مدرن تمرکز کنیم.

انتقال بدافزارها

بدافزار یک اصطلاح مفید برای اشکال مختلف نرم افزارهای مخرب است، اما به نوع خاصی از ویروس یا حمله اشاره نمی کند. انواع خاصی از نرم افزارهای مخرب تقریباً در هر نوع جرایم سایبری دخیل هستند. اگر یک مهاجم از ضعف یک سیستم عامل سوء استفاده کند، از کلیدهای کاربر جاسوسی کند یا از راه دور یک دستگاه را ربوده باشد، احتمالاً از بدافزار استفاده می کند.

برای بهره مندی از بدافزار، مهاجم ابتدا باید راهی برای نصب آن بر روی دستگاه مورد نظر پیدا کند. این اغلب به عنوان بدافزار شناخته می شود، و چندین راه رایج برای انجام این کار وجود دارد:

  • لینک های فیشینگ

به عنوان یک روش ارسال بدافزار، فیشینگ از مهندسی اجتماعی و فریب استفاده می کند. مهاجم با پنهان کردن خود به عنوان یک مخاطب قابل اعتماد یا یک تجارت قانونی، ایمیلی حاوی لینک دانلود مخرب ارسال می کند.

  • وب سایت های آلوده

یک وب سایت می تواند به عنوان میزبان بدافزار مورد استفاده قرار گیرد و هر بازدید کننده ای را که صفحه را مشاهده می کند آلوده کند. برای این منظور، مجرمان دامنه های خود را طراحی می کنند و یک تابع دانلود مخرب مستقیماً در سایت ایجاد می کنند. برای دسترسی به قربانیان بیشتر، مجرمان ممکن است پیوندهای صفحه را در ایمیل های فیشینگ ارسال کنند یا از نام دامنه مشابهی برای یک وب سایت محبوب استفاده کنند.

  • تبلیغات بد

بدافزار از تبلیغات آنلاین استفاده می کند که برای نصب بدافزار یا هدایت کاربران به وب سایت های عفونی کدگذاری شده است. مجرمان سایبری سعی می کنند پاپ آپ ها و تبلیغات بنری خود را به سایت های قانونی وارد کنند و حتی اگر مردم روی آنها کلیک نکنند، برخی از آنها می توانند به محض بارگیری صفحه به طور خودکار اجرا شوند. قربانی ممکن است متوجه نشود که هدف قرار گرفته است. بدافزار می تواند به آرامی بدافزار خود را نصب کند و کاربران به مرور در دستگاه های خود ادامه می دهند، بدون اینکه از آلودگی مطلع باشند.

اما آلوده کردن سیستم شنا اغلب فقط مقدمه ای برای عمل اصلی یک جنایت سایبری است. با نصب بدافزار بر روی دستگاه، مرحله بعدی احتمالاً نوعی سرقت را شامل می‌شود که پول یا داده (یا هر دو) را به همراه دارد.

دزدی مالی

مجرمان سایبری از تکنیک های مختلفی برای سرقت، کلاهبرداری و اخاذی از قربانیان خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، آنها ممکن است از بدافزارهای keylogging یا تکنیک‌های جاسوسی Wi-Fi برای مشاهده مخفیانه ترافیک مرور قربانی استفاده کنند و اعتبار بانکی وی را هنگامی که این اطلاعات در دستگاه در معرض خطر وارد می‌شوند، به سرقت ببرند.

با هدف قرار دادن افراد و به طور فرآیند شرکت ها، برخی از مجرمان از باج افزار استفاده می کنند ،این نوعی بدافزار است که دسترسی کاربر به یک دستگاه یا پایگاه داده را قفل می کند. هنگامی که دسترسی محدود شد، مرتکب درخواست باج می کند

برای مجرمانی که به بدافزار متکی نیستند، تاکتیک‌های مهندسی اجتماعی همچنان می‌تواند افراد را متقاعد کند که با میل و رغبت از پول خود از خدمات آنلاین جدا شوند.

سرقت اطلاعات

برای تعداد فزاینده ای از مجرمان سایبری، راه کسب درآمد واقعی آنلاین از طریق سرقت اطلاعات است، نه اینکه مستقیماً حساب بانکی قربانی را با بدافزار یا مهندسی اجتماعی هدف قرار دهند. وقتی صحبت از این نوع جرایم سایبری می شود، مشاغل و شرکت ها اهداف وسوسه انگیزی هستند.

نقض اطلاعات در مقیاس بزرگ منجر به هک شدن فایل های خصوصی یک شرکت و افشای اطلاعات مشتریان آنها می شود. گذرواژه‌های کاربر، شماره کارت اعتباری و سایر داده‌های حساس می‌توانند برای مهاجم بسیار ارزشمند باشند و راه را برای اعمال جرایم سایبری بیشتری در آینده هموار کنند.

اختلال

با این حال، همه جرایم سایبری بر پاداش های مالی متمرکز نیستند. برخی از اعمال مجرمانه ممکن است انگیزه سیاسی داشته باشند، یا صرفاً با هدف ایجاد اختلال همراه باشند.

مختل انکار سرویس (DDoS) در حمله، برای مثال، یک روش غیر قانونی است که در آن مهاجم را تحت الشعاع یک وب سایت و یا نرم افزار با ترافیک تا زمانی که قادر به سرویس کاربران قانونی است. در عمل، این می تواند به معنای مجبور کردن کل یک وب سایت به آفلاین شدن یا غیرفعال کردن ویژگی ها و عملکردهای خاص صفحه باشد.

ظهور هکتیویسم :حملات سایبری با اتهامات سیاسی که اغلب دولت ها یا ارگان های شرکتی را هدف قرار می دهند ، باعث شده است که حملات DDoS به طور گسترده به عنوان نوعی اعتراض مورد استفاده قرار گیرد. سایر اقدامات هکتیویسم شامل مخدوش کردن وب سایت های رسمی با پیام ها و شعارها یا افشای اطلاعات دولتی یا شرکتی از طریق افشای اطلاعات است.

دولت‌ها همچنین با اتهامات جنایت سایبری مواجه شده‌اند که چین تحت نظارت ویژه قرار گرفته است. زمانی که کشورها و سازمان‌های نظامی به هک متوسل می‌شوند، وارد حوزه جنگ سایبری می‌شوند .

چه کسی جرایم سایبری را بررسی می کند؟

جرایم سایبری بسته به ماهیت، شدت و محل حادثه می‌تواند توسط سازمان‌های مختلف در سطوح مختلف بررسی شود. از آنجا که ممکن است مرتکبین در همان کشور قربانیان خود نباشند، سازمان های مجری قانون مانند FBI در ایالات متحده با همتایان بین المللی خود در خارج از کشور همکاری نزدیک دارند.

سازمان‌های بین‌دولتی مانند اینترپل به‌ویژه در ردیابی و دستگیری مجرمان سایبری مؤثر هستند، زیرا می‌توانند از منابع چندین کشور و حوزه قضایی استفاده کنند. آنها همچنین می توانند به مقامات محلی در مناطق مختلف در مورد تفاوت های ظریف واکنش به جرایم سایبری آموزش دهند.

نیروهای پلیس محلی ممکن است به دلایل متعددی مانند پیچیدگی روش‌های مورد استفاده، مشکلات در ردیابی مجرمان آنلاین و فقدان راهنمایی قانونی، برای مقابله با جرایم سایبری تلاش کنند. با این حال، از آنجایی که جرایم سایبری در قرن بیست و یکم بیشتر می شود، این باید تغییر کند.

چگونه از جرایم سایبری جلوگیری کنیم، ۵ مرحله ساده:

  • از نرم افزار آنتی ویروس استفاده کنید. در حالی که ویروس فقط یکی از بدافزارها است، نرم افزار آنتی ویروس می تواند ابزاری پویا و چند منظوره باشد. یک فایروال آنتی ویروس خوب، نرم افزارهای مخرب را شناسایی کرده و دانلودهای پرخطر را مسدود می کند. همچنین برای تقویت امنیت و کاهش خطر تبلیغات بد، از یک مسدودکننده تبلیغات استفاده کنید.
  • از رمزهای عبور خود محافظت کنید اطمینان حاصل کنید که از رمزهای عبور طولانی و پیچیده بدون هیچ گونه الگو یا کلمه قابل شناسایی استفاده می کنید. کاراکترها، اعداد و نمادها را ترکیب کنید تا از خود در برابر نرم افزارهای بی رحمانه محافظت کنید. از استفاده از اعتبارنامه های ورود یکسان در چندین حساب خودداری کنید و یک مدیر رمز عبور برای ساده کردن فرآیند پیدا کنید.
  • مراقب لینک های ایمیل باشید. ایمیل ها و پیام های رسانه های اجتماعی ممکن است حاوی پیوندهای آلوده باشند، حتی اگر فرستنده قابل اعتماد به نظر برسد. بهترین راه برای محافظت در برابر این کلاهبرداری ها این است که هر زمان که از شما خواسته می شود روی چیزی آنلاین کلیک کنید، احتیاط کنید. قبل از درگیر شدن با ایمیل، صحت فرستنده را تأیید کنید: با خط راهنمای شرکت تماس بگیرید یا اخبار کلاهبرداری های مشابه را به صورت آنلاین جستجو کنید. احتیاط انسانی یک دفاع قوی در برابر تاکتیک های فیشینگ است.
  • نرم افزار خود را به روز کنید. نرم افزارهای قدیمی می توانند نقاط ضعفی را که بدافزارها از آنها سوء استفاده می کنند، ارائه دهند. هر چیزی از افزونه مرورگر گرفته تا سیستم عامل شما می تواند هدف باشد. افراد و شرکت‌ها باید به طور منظم وصله‌های نرم‌افزاری جدید را بررسی کنند یا سیستم‌های خود را به‌طور خودکار به‌روزرسانی کنند.
  • از VPN استفاده کنید. یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) داده‌های مرور دستگاه را رمزگذاری می‌کند و خطرات جاسوسی Wi-Fi و نقض داده‌های نقطه پایانی را محدود می‌کند. تنها با یک حساب HiVPN می توانید از رمزگذاری سرتاسر در شش دستگاه جداگانه لذت ببرید . از همین امروز از محافظت VPN لذت ببرید .

اولین قدم را برای محافظت از خود در برابر جرائم سایبری بردارید.

HiVPN را دریافت کنید

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۸, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…