رمزنگاری چیست؟

۵/۵ - (۶ امتیاز)

رمزنگاری چیست؟

از رمزهای روم باستان تا کلیدهای رمزگذاری مدرن تولید شده توسط رایانه با تریلیون ها ترکیب، رمزنگاری برای هزاران سال بخش اساسی زندگی بشر بوده است. اکنون، با پیشرفت تکنولوژی، روش‌های رمزنگاری پیچیده‌تر می‌شوند.

ایمیل‌های رمزگذاری‌شده و رمزهای عبور هش‌شده مدت‌هاست که بخشی از زندگی روزمره برای کسانی است که امنیت آنلاین خود را در اولویت قرار می‌دهند. اما رمزنگاری مدرن دقیقا چگونه کار می کند؟ و مزایا و معایب تکیه بر این تکنیک های امنیتی چیست؟ با HiVPN در این پست همراه شوید.

رمزنگاری چگونه کار می کند؟

رمزنگاری به ایجاد یک وسیله ارتباطی امن از طریق استفاده از یک الگوریتم و یک کلید رمزگشا اشاره دارد. در بیشتر موارد، این شامل درهم‌سازی متن است تا زمانی که قابل خواندن نباشد، در حالی که اگر شما یا شخصی که به آن اعتماد دارید نیاز به دیدن آن داشته باشد، همچنان می‌توانید آن فرآیند را معکوس کنید. جنبه‌های حیاتی رمزنگاری، پیچیدگی الگوریتم مورد استفاده در فرآیند درهم‌سازی، و کلید مورد نیاز برای رمزگشایی پیام است. هرچه الگوریتم پیچیده تر باشد، رمزگذاری قوی تر است.

الگوریتم‌هایی که هزاران سال پیش مورد استفاده قرار می‌گرفتند شامل تنظیم مجدد یا جابجایی حروف در الفبای اصلی بودند. اما الگوریتم‌های مدرن با الفبای ۲۶ کاراکتری محدود نمی‌شوند، بنابراین قدرت و پیچیدگی رمزنگاری دیجیتال امروزی عملاً غیرقابل شکستن است.

قبل از اینکه یک پیام نوشته شده رمزگذاری شود، به آن متن ساده می گویند. پس از رمزگذاری، متن رمزی باقی مانده نامیده می شود.

انواع رمزنگاری

سه نوع اصلی از الگوریتم های رمزنگاری وجود دارد که هر کدام هدف خاصی دارند.

  • راز های کلیدی . این اغلب به عنوان رمزگذاری متقارن شناخته می شود، زیرا همان کلید رمزگذاری و رمزگشایی داده ها است. این فرم شامل یک یا چند طرف است که به کلید رمزگشایی یکسان دسترسی دارند. کلید فقط می تواند توسط دارنده اصلی به اشتراک گذاشته شود.
  • کلید عمومی . به دلیل نیاز به دو کلید مختلف، به رمزگذاری نامتقارن نیز معروف است . یک کاربر کلیدی دارد که پیام را رمزگذاری می کند، در حالی که کاربر دیگری کلید رمزگشایی جایگزین دارد. هنگامی که اولین کلید برای تبدیل متن ساده به متن رمزی استفاده شد، نمی توان از همان کلید برای رمزگشایی آن استفاده کرد. فرستنده همیشه به کلید عمومی دسترسی خواهد داشت و گیرنده ابزارهایی برای رمزگشایی پیام را در اختیار خواهد داشت.
  • توابع هش . این یک ابزار رمزگذاری یک طرفه است. الگوریتمی که رمزگذاری می کند و رمزگشایی نمی کند چه فایده ای دارد؟ به نوعی به عنوان یک احراز هویت عمل می کند. این برای اطمینان از عدم تغییر یا تغییر فایل استفاده می شود. یک الگوریتم هش داده ها را به یک رشته متن با طول ثابت به نام مقدار هش تبدیل می کند. سپس مقدار هش آن داده با مقدار هش ذخیره شده در هر سرویسی که کاربر می خواهد به آن دسترسی داشته باشد بررسی می شود. اگر مقادیر هش مطابقت داشته باشد، دسترسی داده می شود. هر فایل دارای یک مقدار هش منحصر به فرد است، تقریباً مانند یک بارکد.

نمونه هایی از رمزنگاری

رمزنگاری کلید مخفی اغلب زمانی استفاده می شود که به رمزگذاری انبوه نیاز باشد. رمزگذاری کل پایگاه های داده معمولاً کار رمزگذاری متقارن است. رمزگذاری نامتقارن، اگرچه ایمن تر است، اما روشی بسیار کندتر و پر مصرف است. اکثر سیستم های بانکی از رمزگذاری متقارن نیز استفاده می کنند.

پروتکل های رمزگذاری متقارن: AES، Triple DES، Blowfish.

رمزگذاری کلید عمومی یا رمزگذاری نامتقارن اغلب در بلاک چین برای ارزهای دیجیتال یافت می شود. این شکل بسیار قوی از حفاظت قوی تر از رمزگذاری متقارن است و برای مجاز کردن تراکنش های رمزنگاری استفاده می شود. ماهیت فرآیند رمزگذاری نیز آن را برای امضای دیجیتال عالی می کند.

پروتکل های رمزگذاری نامتقارن: RSA

Hashing یک ابزار رمزنگاری است که به دلیل ماهیت منحصر به فرد مقدار هش، برای بررسی صحت یک فایل یا پیام است. از نظر فنی، ممکن است ۲ فایل دارای ارزش هش یکسان باشند، اما گوگل دو سال از منابع خود را صرف کرد تا این مفهوم را به واقعیت تبدیل کند. ممکن است، اما به طور باورنکردنی بعید است که هرگز اتفاق بیفتد.

پروتکل های رمزگذاری هشینگ: SHA-1، SHA-2، Tiger.

مزایا و معایب رمزنگاری

کلید مخفی / رمزگذاری متقارن

رمزگذاری متقارن فقط به استفاده از یک کلید نیاز دارد، بنابراین فرآیند رمزگذاری و رمزگشایی بسیار سریعتر از رمزنگاری نامتقارن است.

با این حال، نقطه ضعف رمزگذاری متقارن در کلید منفرد نهفته است. یک کپی از هر کلید، در هر دو انتهای فرآیند وجود دارد. ایمن نگه داشتن کلید در برابر چشمان کنجکاو به خودی خود یک خطر است، به خصوص اگر دائماً در حال به روز رسانی و تغییر کلید مخفی مورد نیاز هستید. تبادل کلید بین دو طرف اغلب جایی است که بیشترین خطاها رخ می دهد.

کلید عمومی/رمزگذاری نامتقارن

به دلیل نیاز به دو کلید مختلف، رمزگذاری نامتقارن اغلب به عنوان شکل امن‌تر تکنیک‌های رمزنگاری در نظر گرفته می‌شود. همچنین نیازی به انتقال کلید نیست. کلید عمومی همیشه برای هر کسی که به دنبال آن است در دسترس است و فقط گیرنده به کلید رمزگشایی خصوصی دسترسی دارد.

نقطه ضعف رمزگذاری نامتقارن این است که کند است. هر شکلی از رمزگذاری متقارن سریعتر خواهد بود. برای ایمن سازی نامتقارن فایل ها و پیام ها انرژی و زمان زیادی صرف می شود.

هش کردن

هش کردن کاربردهای محدودی دارد، اما در شرایط خاص می تواند بسیار موثر باشد. ارائه یک فایل با یک شناسه بارکد مانند می تواند یک روش اشتباه برای احراز هویت یک پیام باشد.

رمزنگاری و VPN

رمزنگاری و امنیت شبکه دست به دست هم می دهند. HiVPN از پروتکل های رمزگذاری متقارن و نامتقارن برای اطمینان از امنیت آنلاین شما استفاده می کند. AES-256، یک پروتکل متقارن، ترکیبات بیشتری نسبت به اتم های موجود در جهان دارد.

VPN  ابزار کامل برای ارائه صلح از ذهن در حالی که در حال مشاهده آنلاین است. یک حساب با Hi VPN حداکثر شش دستگاه را پوشش می دهد. این در کل خانواده است که با رمزگذاری سطح بعدی محافظت می شود. HiVPN به ارائه سریع ترین و ایمن ترین تجربه ممکن اختصاص داده شده است.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۴, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…