bloatware چیست و چگونه می توان آن را حذف کرد؟

۵/۵ - (۵ امتیاز)

bloatware چیست و چگونه می توان آن را حذف کرد؟

وقتی یک دستگاه جدید می‌خرید، انتظار دارید که در حالت بکر قرار بگیرد و به خوبی کار کند. بدبختانه، موضوع همیشه اینطور نیست. دستگاه‌ها می‌توانند دارای نرم‌افزار از پیش نصب‌شده باشند که عملکرد را کاهش می‌دهد و حریم خصوصی شما را نقض می‌کند. نحوه حذف آن را در این مقاله با HiVPN بیابید.

bloatware چیست؟

Bloatware  نرم افزاری است که نمی خواهید دستگاه شما را تحت فشار قرار دهد و سرعت آن را کند کند. اینها برنامه‌هایی هستند که از قبل روی دستگاه‌های جدید نصب شده‌اند، همراه با دانلودهای دیگر هستند یا از طریق سایت‌های مخرب به سیستم شما تزریق می‌شوند.

دو راه اصلی برای دسترسی bloatware یا برنامه های بالقوه ناخواسته، PUP وجود دارد. معمولاً توسط فروشندگان، تولیدکنندگان یا شرکت‌های مخابراتی از قبل نصب شده است. این می تواند چند دلیل داشته باشد:

 • توسعه دهندگان نرم افزار به ارائه دهندگان پول پرداخت می کنند تا محصولات خود را روی دستگاه شما نصب کنند.
 • سازندگان برنامه های تعمیر و نگهداری مثلاً مرکز راه حل های Lenovo را در اختیار کاربر قرار می دهند که داده های کاربر را نیز جمع آوری می کند.
 • به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار یا سیستم‌عامل می‌توانند مراکز راه‌حل مارک‌دار، نرم‌افزار آزمایشی یا فقط افزونه‌های تصادفی را تحت فشار قرار دهند.

همه bloatware ها بد نیستند. برخی از مجموعه های رسانه ای از پیش نصب شده یا مراکز کنترل می توانند مفید باشند و برخی به راحتی قابل جابجایی هستند.

نوع دیگری از bloatware از وب می آید. می تواند از وب سایت های مخرب باشد یا همراه با برنامه هایی که می خواهید از صفحات وب شخص ثالث دانلود شود. همچنین می تواند در بسته نرم افزاری پنهان شود. این bloatware خطرناک تر است زیرا اغلب حاوی نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم یا بدافزار است .

چرا bloatware یک تهدید است

اولا، bloatware می تواند به طور قابل توجهی سرعت کامپیوتر شما را کاهش دهد. اگر تعداد زیادی از این برنامه‌ها را در راه‌اندازی دستگاه خود بارگیری می‌کنید یا عملیات‌هایی را در پس‌زمینه انجام می‌دهند، می‌توانند RAM شما را مصرف کنند. این جایی است که باید bloatware را حذف نصب کنید، زمانی که شروع به تأثیرگذاری بر عملکرد دستگاه شما می کند.

بدافزار یا ابزارهای تبلیغاتی مزاحم مشکلات شدیدتری را ارائه می دهند. جدا از نمایش تبلیغات پاپ آپ در هنگام استفاده از رایانه (حتی زمانی که آنلاین نیستید)، ممکن است از شما نیز جاسوسی کند. برنامه های دیگر ممکن است مخرب نباشند اما به طور تصادفی شما را آسیب پذیر می کنند. یکی از نمونه های برجسته تر، برنامه Superfish توسط Lenovo است که کاربران را مستعد حملات هکرها و جاسوسی می کند.

چگونه bloatware را شناسایی کنم؟

در اینجا چند پرچم قرمز وجود دارد که به شما کمک می کند bloatware را شناسایی کنید، به این معنی که می توانید آن را به راحتی شناسایی کنید:

 • حذف نصب برنامه دشوار است. حذف Bloatware معمولاً به این راحتی نیست. حتی پس از اینکه آن را حذف کردید، دائماً در لیست برنامه شما ظاهر می شود. همچنین ممکن است زمانی که می‌خواهید آن را حذف کنید، شما را به وب‌سایت‌های مبهم هدایت می‌کند، یا بخش‌هایی را که در جایی در اعماق برنامه پنهان شده‌اند حذف می‌کند. خلاص شدن از شر برخی از برنامه های bloatware غیرممکن است.
 • شما برنامه را نمی شناسید. اگر به خاطر نمی آورید که نرم افزار خاصی را روی دستگاه خود نصب کرده اید، احتمالاً نشانه ای از bloatware است.
 • این به طور تهاجمی به شما پیشنهاد می دهد تا برخی از ویژگی های اضافی را خریداری کنید. برخی از نرم افزارهای bloatware به تاکتیک های بازاریابی مزاحم و تهاجمی متکی هستند، بنابراین طبیعتاً آنها شما را با چنین پیشنهادهایی برای بدست آوردن پول خود سرازیر می کنند.
 • مرورگر شما شروع به نمایش پاپ آپ های مزاحم کرد. در برخی موارد، حتی ممکن است شما را به وب سایت های مخرب هدایت کند، تنظیمات مرورگر شما را دستکاری کند و صفحه اصلی شما را تغییر دهد.

نحوه حذف bloatware در ویندوز ۱۰

bloatware ویندوز ۱۰ نسبتاً برجسته است. با این حال، این بسته به سازنده متفاوت است. برای مثال، دستگاه‌های ایسر و ایسوس نسبت به توشیبا یا سونی حاوی نرم‌افزار کمتری هستند. همچنین خطوط گران‌تری مانند رایانه‌های شخصی با امضای مایکروسافت وجود دارد که عرضه می‌شوند.

می توانید اطلاعات مفیدی را از ShouldIRemoveI بدست آورید . از داده‌های جمع‌ آوری شده بر اساس اقدامات کاربران خود برای ارائه فهرست گسترده‌ای از برنامه‌های اغلب حذف شده استفاده می‌کند. همچنین درصد کاربرانی را که هر برنامه را حذف نصب کرده اند نشان می دهد.

در اینجا چند نکته برای خلاص شدن از شر bloatware در ویندوز وجود دارد:

حذف منظم

 1. از نوار جستجوی ویندوز ۱۰ برای یافتن و باز کردن پنل برنامه‌ها و ویژگی‌ها استفاده کنید.
 2. در این پنل، bloatware را پیدا کرده و روی uninstall کلیک کنید .

این روش ممکن است برای برخی از برنامه ها کار کند، اما نه همه. می‌توانید بازی‌های از پیش نصب‌شده بی‌ضرر و برنامه‌های اخبار مالی یا ورزشی را حذف کنید. با این حال، سایر نرم افزارها به ابزارهای پیچیده تری برای حذف نیاز دارند.

با استفاده از PowerShell

کاربران پیشرفته تر می توانند از Powershell استفاده کنند. Powershell یک زبان دستوری است که به شما کنترل بیشتری بر روی سیستم خود می دهد.

 1. “powershell” را در نوار جستجوی ویندوز تایپ کنید.
 2. Windows PowerShell را انتخاب کنید .
 3. آن را به عنوان مدیر اجرا کنید. در اینجا می‌توانید سیستم خود را از طریق دستورات کنترل کنید .مثلاً، دستور «Get-AppxPackage» لیستی از برنامه‌های موجود در دستگاهتان را به شما می‌دهد، «Remove-AppxPackage» می‌تواند برنامه‌ها را حذف نصب کند.

با این حال، به جای حذف کامل نرم افزار، فقط آن را از نمای شما در نمایه کاربری شما حذف می کند. فرمان DISM پاورشل به شما اجازه می دهد تا نرم افزار را به طور کامل حذف کنید. مشابه مواردی که در بالا توضیح داده شد، می توان از آن برای برنامه های خاص استفاده کرد.

از ابزار Refresh Windows 10 استفاده کنید.

 1. انتخاب کنید که آیا می خواهید فایل های شخصی را حفظ کنید یا سیستم خود را به طور کامل پاک کنید.
 2. دستورالعمل های برنامه را دنبال کنید.

اگر نیاز به حذف bloatware دارید، ویندوز ۱۰ یک ابزار اضافی برای آن دارد. این برنامه کامپیوتر شما را بدون bloatware به حالت استریل باز می گرداند.

به خاطر داشته باشید، این فرآیند همچنین می‌تواند مجوزهایی را که دارید حذف کند، بنابراین باید با دقت از آن استفاده کنید و بررسی کنید که آیا چیزی برای از دست دادن در هارد دیسک خود دارید یا خیر. همچنین این ابزار فقط برنامه های دانلود شده را حذف می کند. این bloatware بومی را از بین نخواهد برد.

نحوه حذف bloatware در MacOS

مکینتاش کمتر از رایانه های شخصی ویندوزی تحت تأثیر bloatware قرار می گیرند. با این حال، هنوز هم ممکن است بخواهید برخی از برنامه های ناخواسته را که از قبل نصب شده اند حذف کنید. می‌توانید برنامه‌هایی را که نمی‌خواهید به سطل زباله بکشید، اما این کار آنها را به طور کامل حذف نمی‌کند. برای حذف کامل، به حقوق مدیر نیاز دارید. مراحل زیر را انجام دهید:

 1. به پوشه Applications بروید .
 2. برنامه ای را که می خواهید حذف کنید انتخاب کنید و روی دریافت اطلاعات کلیک کنید .
 3. روی اشتراک گذاری و مجوزها کلیک کنید .
 4. پس از فشردن آیکون قفل رمز عبور مدیریت خود را وارد کنید.
 5. را خواندن و نوشتن امتیاز دسترس برای همه. این به شما امکان می دهد تا نرم افزارهای ناخواسته را حذف کنید.

مشکل دیگر این است که برخی از برنامه ها یکپارچه سیستم هستند و ممکن است پس از حذف آنها مشکل ایجاد کنند. برای دسترسی کامل به سیستم عامل خود و به هر حال آن ها را حذف کنید، اما از عواقب آن آگاه باشید. SIP یک لایه حفاظتی اضافی را برای شما فراهم می کند، بنابراین حذف آن ممکن است سیستم شما را در برابر پیوست ها و حملات مختلف بدافزار آسیب پذیرتر کند.

نحوه حذف bloatware در اندروید

دستگاه‌های اندرویدی اغلب دارای برنامه‌های ناخواسته هستند و حذف آن‌ها گاهی اوقات به مراحل پیچیده‌تری نیاز دارد.

 1. غیرفعال کردن برنامه های شما

می‌توانید با تلاش برای غیرفعال کردن برنامه‌هایی که نمی‌خواهید شروع کنید. فقط اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. به تب Applications بروید.
 2. به تنظیمات بروید .
 3. روی Apps and Notifications ضربه بزنید .
 4. برنامه‌ای را که می‌خواهید غیرفعال کنید انتخاب کرده‌اید.
 5. روی Disable کلیک کنید .

دیگر در پس زمینه اجرا نمی شود و RAM شما را می خورد. با این حال، از تلفن شما حذف نمی شود و همچنان از فضای ذخیره سازی شما استفاده می کند.

 1. گوشی با نرم افزار کمتری بخرید.

همه گوشی های هوشمند به یک اندازه سنگین نیستند. برای تجربه طبیعی‌تر و حداقل نرم‌افزار bloatware اندروید، سری Google Pixel یا Motorola Z را امتحان کنید. گزینه دیگر خرید یک گوشی قفل نشده است که به اپراتور متصل نیست زیرا برخی از bloatware ها از اپراتورها می آیند. گوشی‌های ارزان‌تری مانند شیائومی معمولاً حاوی bloatware بیشتری هستند. مشابه وضعیت لپ‌تاپ‌هایی که در بالا توضیح داده شد، تولیدکنندگان تلفن با دریافت درآمد اضافی از توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، قیمت گوشی‌ها را کاهش می‌دهند.

 1. ریشه زایی.

حذف کامل سرسخت ترین برنامه های bloatware، مانند برنامه هایی که از قبل نصب شده اند، نیاز به روت کردن گوشی شما دارد. روت کردن به شما وضعیت سرپرست و کنترل کامل دستگاه شما را می دهد، اما معمولاً ضمانت شما را نیز باطل می کند.

ریشه زایی یک فرآیند پیچیده است و اغلب توسط تولید کنندگان منع می شود. ممکن است گارانتی تلفن خود را از دست بدهید، امنیت تلفن خود را کاهش دهید، از کار کردن برخی از برنامه‌ها جلوگیری کنید یا گوشی خود را آجر کنید. دسترسی کامل با مسئولیت کامل همراه است، بنابراین باید بدانید که چه کاری انجام می دهید. اگر کاربر پیشرفته و آگاه هستید، ممکن است از روت کردن بهره ببرید. راهنماها به صورت آنلاین در دسترس هستند، بنابراین پی بردن به آن بسیار آسان است. خودتان این احتمالات را بررسی کنید زیرا ما نمی‌خواهیم در قبال برنامه‌ای که انتخاب می‌کنید، آسیب‌هایی که ممکن است وارد کنید یا ضمانتی که ممکن است از دست بدهید، مسئولیتی نداشته باشیم.

 1. استفاده از برنامه های حذف اپلیکیشن

تعداد زیادی برنامه وجود دارد که حذف bloatware را ساده می کند. با این حال، بسیاری از آنها نیاز به روت کردن گوشی شما دارند تا دسترسی ابرکاربر به آنها داده شود مثلاً NoBloat Free یا Root App Deleter. سایرین، مانند Disable Bloatware، به شما امکان می دهند برنامه های ناخواسته را راحت تر غیرفعال کنید. با این حال، ارائه دسترسی ریشه برنامه شخص ثالث به تلفن شما می تواند یک خطر جدی باشد. پیشنهاد می کنیم از این گزینه اجتناب کنید. اگر مجبور هستید، برای انتخاب اپلیکیشنی که واقعاً فکر می‌کنید قابل اعتماد است، تحقیق جدی انجام دهید.

نحوه حذف bloatware در iOS

آیفون به اندازه اندروید حاوی bloatware نیست، اما اپل همچنین کنترل کمتری روی دستگاه‌های خود به کاربر می‌دهد. می‌توانید اکثر برنامه‌های آیفون را تنها با ضربه زدن روی برنامه و سپس نماد X حذف نصب کنید . همچنین، شما می توانید:

 1. به Settings -> General -> iPhone Storage بروید .
 2. از لیست روی برنامه کلیک کنید.
 3. Offload App یا Delete App را انتخاب کنید . Offload کردن تنظیمات کاربر برنامه را حذف نمی کند، اما فضای کمتری را خالی می کند، در حالی که گزینه Delete App برنامه را به طور کامل حذف می کند.

جیلبریک آیفون می تواند کنترل کامل گوشی خود را به شما بدهد. با این حال، عواقب آن ممکن است مشابه پیامدهای ناشی از ریشه زایی باشد. اپل به طور عمومی از جیلبریک کردن جلوگیری می کند، بنابراین پشتیبانی رسمی اپل ممکن است ارائه خدمات به شما را رد کند. این اقدام همچنین می‌تواند دستگاه شما را در برابر بدافزار آسیب‌پذیرتر و پایدارتر کند.

چگونه از bloatware اجتناب کنیم

پیشگیری و اجتناب بسیار کلیدی است، به خصوص زمانی که صحبت از bloatware که از قبل نصب نشده باشد به میان می آید. این بهتر از کار سخت برای حذف آن است.

 • دستگاه‌هایی را انتخاب کنید که bloatware کمتری دارند. هنگام خرید دستگاه، درباره سازنده و فروشنده تحقیق کنید.
 • نرم افزار را از منبع اصلی دانلود کنید. سایر منابع دانلود ممکن است شامل بدافزار یا ابزارهای تبلیغاتی مزاحم باشد. همچنین از دانلود نرم افزار به صورت بسته خودداری کنید زیرا ممکن است حاوی bloatware باشد. برای مثال، اگر می‌خواهید HiVPN را دانلود کنید، می‌توانید این کار را از اینجا انجام دهید .
نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۵, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…