لیست سیاه برنامه چیست؟

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

لیست سیاه برنامه چیست؟

همانطور که فناوری جدید ظهور می کند و مزایای بزرگی را به همراه دارد، روش های سوء استفاده از آن فناوری نیز افزایش می یابد. بیایید با HiVPN لیست سیاه برنامه ها و مزایای آن را بررسی کنیم.

با توجه به آمار بالای جرم و جنایت در جامعه، یک موسسه یک سیستم امنیتی برای غربالگری بازدیدکنندگان از محل خود راه اندازی می کند. سیستم خودکار همه افرادی را که از در عبور می کنند با توجه به برخی پارامترهای تعیین شده اسکن می کند و از دسترسی به هر کسی که کوتاهی می کند جلوگیری می کند.

این نقش لیست سیاه برنامه در یک برنامه وب است. نهادهایی را که در تلاش برای ورود به شبکه هستند در برابر برخی موارد فهرست شده غربال می کند و از ورود افراد مظنون به آن جلوگیری می کند.

در این مقاله درباره نحوه عملکرد لیست سیاه برنامه ها بیشتر بدانید.

لیست سیاه برنامه چیست؟

فهرست سیاه برنامه فرآیندی است که مانع از دسترسی برخی از برنامه ها به شبکه یا سیستم شما می شود. این برنامه ها دارای برنامه های مشکوک یا مخرب هستند و لیست سیاه برنامه ها وسیله ای برای کنترل چنین خطری است.

اینترنت زندگی را به قدری آسان کرده است که تقریباً می توانید همه چیز را از آسایش خانه خود انجام دهید. اما اگر از خود محافظت نکنید، می تواند ضررهای زیادی برای شما به همراه داشته باشد. هک‌های داده‌ها و نقض‌های امنیتی در حال افزایش هستند و بیشتر آنها جدید هستند و یافتن محافظت مناسب را دشوار می‌کنند.

صرف نظر از نقش شما در یک سازمان، جلوگیری از دسترسی برخی برنامه ها به سیستم ها و شبکه ها بخشی از مسئولیت های شماست.

چگونه لیست سیاه برنامه کمک می کند؟

سازمان‌ها همچنان قربانی مزخرفات مهاجمان سایبری می‌شوند. اگرچه برخی از آنها ممکن است اقدامات امنیتی سایبری روی زمین داشته باشند، اما کافی نیستند.

این باعث می شود اقدامات اضافی مانند لیست سیاه برنامه ها یک ضرورت باشد. باور اینکه شبکه شما نمی تواند هدف باشد، تنها یکی از افسانه های امنیت سایبری است که شما را در برابر حملات آسیب پذیرتر می کند.

ما نمی توانیم به اندازه کافی بر اهمیت لیست سیاه برنامه ها تأکید کنیم. بیایید به چند مزیت نگاه کنیم.

۱. از دسترسی غیرمجاز جلوگیری می کند

آیا تا به حال از یک وب سایت بازدید کرده اید و یک تبلیغ روی صفحه نمایش شما ظاهر می شود؟ این تبلیغات سرعت سیستم شما را کاهش می دهد و داده های شما را مصرف می کند.

درست همانطور که برخی از نامه‌ها را به‌عنوان هرزنامه گزارش می‌کنید تا از دریافت پیام‌ها از فرستنده جلوگیری کنید، برخی از برنامه‌های مرورگر دارای مسدودکننده‌های پاپ‌آپ هستند تا نمایش چنین تبلیغاتی را روی صفحه شما محدود کنند. همچنین می‌توانید برای محدود کردن تماس‌های افراد خاص، شماره‌های تلفن را به لیست سیاه اضافه کنید.

۲. حواس پرتی را محدود می کند

تنوع تعاملات آنلاین به راحتی می تواند شما را از یک کار منحرف کند. برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی به راحتی از دست دادن زمان خود را در حین انجام فعالیت‌های زیاد آسان می‌کنند. بسیاری از مردم در سراسر جهان از فیس بوک، اینستاگرام و تیک تاک استفاده می کنند. این برنامه ها از تصاویر زیبا، فیلم های شگفت انگیز و محتوای سرگرم کننده تشکیل شده اند.

عدم کنترل بر روی چنین برنامه هایی منجر به بهره وری و کارایی پایین در کار می شود. اگرچه رسانه‌های اجتماعی از برخی جهات سودآور هستند، اما عدم استفاده عاقلانه از آن‌ها می‌تواند بیش از اینکه مفید باشد، ضرر داشته باشد. مطمئن شوید که برخی از این برنامه‌ها را در لیست سیاه قرار داده‌اید، اگر حواس شما را از انجام کارهایتان منحرف می‌کنند.

۳. برنامه های مشکوک یا مخرب را مسدود می کند

قرار دادن لیست سیاه یکی از راه های موثر برای ایمن سازی سیستم های شما در برابر حملات بدافزار است. شما نمی خواهید با بدافزارهایی که قادر به دسترسی به همه چیز در سیستم یا شبکه شما هستند درگیر شوید.

این موجودات مخرب آنقدر سریع هستند که می توانید تنها با یک کلیک اطلاعات خود را فاش کنید. اگرچه فهرست سیاه برنامه فقط بدافزار شناخته شده را آدرس می دهد، اما کاملاً مؤثر است.

۴. به عنوان یک آنتی ویروس عمل می کند

اکثر نرم افزارهای لیست سیاه برنامه به دیکته و مسدود کردن ویروس ها در یک فایل کمک می کنند. ممکن است ناخودآگاه یک فایل خراب را از اینترنت دانلود کنید که می تواند به سیستم یا شبکه شما آسیب برساند.

نرم افزار لیست سیاه برنامه به شما از خطرات پیش رو هشدار می دهد. به همین دلیل است که یک اعلان می بینید که به شما می گوید برنامه یا فایلی که می خواهید دانلود کنید می تواند مضر باشد.

۵. سیستم ها را سازماندهی می کند

فهرست سیاه برنامه ها با مسدود کردن برنامه هایی که استفاده نمی کنید به شما کمک می کند تا سیستم خود را سازماندهی کنید. همچنین، مجبور نخواهید بود به هر اعلان پاسخ دهید، زیرا فقط به موارد مهم اجازه می دهید به اجرا ادامه دهند. می توانید لیستی از برنامه ها و فایل های لیست سیاه ایجاد کنید یا به برنامه های شخص ثالث اجازه دهید این کار را انجام دهند.

لیست سیاه برنامه چگونه کار می کند؟

لیست سیاه برنامه مانند لیستی از مجرمان مظنون در لیست نظارت FBI است. این لیست ممکن است شامل همه افراد بد موجود نباشد، اما به متوقف کردن افراد شناسایی شده و ایجاد جامعه ایمن تر کمک می کند.

بدون لیست سیاه برنامه، سیستم شما برای انواع نرم افزارها باز خواهد بود. وقتی مجرمان سایبری آن را ربودند، نباید تعجب کنید.

در اینجا روش های مختلف کار لیست سیاه برنامه ها آورده شده است.

۱. لیست سیاه ایمیل

ایمیل یکی از رایج ترین راه هایی است که مجرمان سایبری با قربانیان خود تماس می گیرند. پیام‌های باگ شده‌ای که ارسال می‌کنند پس از باز کردن آن‌ها اعمال می‌شوند.

می‌توانید آدرس‌های ایمیل مشکوک را با شناسایی آن‌ها به عنوان هرزنامه یا لغو اشتراک از فهرست آن‌ها، در فهرست سیاه قرار دهید. اما شما فقط پس از دریافت پیام از مهاجمان می توانید این کار را انجام دهید.

قرار دادن ایمیل‌ها در لیست سیاه مانع از دریافت پیام‌هایی از همان فرستنده نمی‌شود، اگر آنها تصمیم بگیرند از آدرس ایمیل دیگری استفاده کنند.

۲. لیست سیاه وب سایت

آیا وب سایتی وجود دارد که نمی خواهید در سیستم خود به آن دسترسی داشته باشید؟ اگر شما تنها کسی هستید که از سیستم خود استفاده می کنید، می توانید به طور کامل از وب سایت خودداری کنید. اما زمانی که این احتمال وجود دارد که شخص دیگری وب سایت را در سیستم شما باز کند، قرار دادن آن در لیست سیاه بهترین گزینه است. هر گونه تلاش برای باز کردن وب سایت در دستگاه شما بیهوده خواهد بود.

۳. فهرست سیاه آدرس IP

برخی از مکان‌ها دارای تعداد بالایی از کلاهبرداران و مجرمان سایبری هستند. اجازه دادن آدرس های IP از چنین مناطقی به شبکه شما، شما را در معرض حملات سایبری قرار می دهد.

برای محافظت از خود، آدرس های IP این مکان ها را به لیست سیاه اضافه کنید تا از ارسال پیام یا تماس از آنجا جلوگیری کنید.

۴. لیست سیاه برنامه ها

آیا اپلیکیشن های موبایلی وجود دارند که برای سیستم شما ایمن نیستند؟ این برنامه ها می توانند باعث از کار افتادن غیرمنتظره سیستم شما، تاخیر در اجرای دستورات یا دسترسی به اطلاعات شخصی شوند. با افزودن برنامه ها به لیست سیاه خود از چنین نفوذهایی جلوگیری کنید.

۵. لیست سیاه فایل

مجرمان سایبری همچنین از فایل ها برای ارسال برنامه های مخرب برای قربانیان خود استفاده می کنند. آنها این فایل‌ها را طوری طراحی می‌کنند که معتبر به نظر برسند، بنابراین کاربران همیشه آنها را کشف نمی‌کنند.

به فرمت این گونه فایل‌ها توجه داشته باشید و آنها را به لیست سیاه خود اضافه کنید، و سپس از دسترسی به این فایل‌ها جلوگیری می‌کنید. سپس مجرمان سایبری باید از فرمت فایل دیگری برای دور زدن لیست سیاه شما استفاده کنند.

برای کارایی، پوشش لیست سیاه برنامه خود را گسترش دهید

همانطور که امنیت سایبری در حال پیشرفت است، مجرمان سایبری با روندها همگام هستند. آن‌ها همیشه راه‌های جدیدی برای حمله به دست می‌آورند. یک راه موثر برای محافظت از شبکه شما این است که با اتخاذ یک ذهنیت آگاهانه امنیتی، فعال باشید. حتی زمانی که هنوز بینش حمله ای وجود ندارد، یک دفاع تنظیم کنید.

لیست سیاه برنامه به شما امکان می دهد مسیرها را برای حملات احتمالی مسدود کنید. هنگامی که مهاجمان در نهایت سعی می کنند به شبکه شما نفوذ کنند، اگر لیست سیاه شما تکنیک های اتخاذ شده آنها را پوشش دهد، نمی توانند از آن عبور کنند. این به شما بستگی دارد که یک لیست سیاه برنامه غنی بسازید که شامل بیشتر استراتژی های آنها باشد.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : بهمن ۲۶, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…