اکسپلویت چیست و چگونه می توان از آنها اجتناب کرد؟

۵/۵ - (۵ امتیاز)

اکسپلویت چیست و چگونه می توان از آنها اجتناب کرد؟

تصور کنید که کسی کشف می کند که چگونه قفل در شما را باز کند و بدون اینکه متوجه شوید شروع به بازدید از خانه شما می کند. اگر سازنده قفل شما هم چیزی در مورد این نقص محصول نداند، چه می شود؟ اگر همین نقص در هر قفلی که تولید می‌کنند وجود داشته باشد، میلیون‌ها سارق می‌توانند هر زمان که بخواهند آزادانه به خانه‌ها دسترسی داشته باشند. ما را در این پست که توسط HiVPN ارائه شده است همراهی کنید.

اکسپلویت ها به روشی مشابه کار می کنند، اما به صورت دیجیتالی. آنها به هک ها اجازه می دهند تا سیستم های امنیتی شما را دور بزنند. پس اکسپلویت چیست؟ چطورکار می کنند؟ و چگونه می توانید از آنها اجتناب کنید؟

اکسپلویت چیست؟

اکسپلویت فرآیند استفاده از آسیب‌پذیری‌های سیستم برای حمله به کاربران یا سازمان‌ها و سپس دسترسی غیرمجاز به سیستم‌های آنها یا تزریق ویروس است. هدف این سوء استفاده نقض به اصطلاح “سه گانه سیا” است که مخفف محرمانه بودن، یکپارچگی و در دسترس بودن است. این سه گانه اساس اقدامات امنیتی شما را تشکیل می دهد – شما باید داده های خود را محرمانه نگه دارید، یکپارچگی آن را حفظ کنید و برای افرادی که دسترسی قانونی دارند در دسترس قرار دهید.

اکسپلویت ها می توانند سطوح مختلفی از محیط دیجیتال شما را هدف قرار دهند. می تواند از آسیب پذیری های سخت افزاری و نرم افزاری شما استفاده کند ، کل شبکه را رهگیری کند یا با استفاده از مهندسی اجتماعی کارکنان شرکت را فریب دهد . یک سوء استفاده امنیتی نیز می تواند به صورت آفلاین اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، یک هکر می تواند با فریب دادن دروازه بان یا فریب دادن دروازه بان وارد یک منطقه محدود شده و یک بار داخل آن برخی از داده های محرمانه را بدزدد.

بنابراین همانطور که می بینید، یک اکسپلویت یک اصطلاح کاملاً گسترده است و هکرها بردارهای حمله مختلفی را برای کارکرد آن امتحان می کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند به سیستم شما دسترسی داشته باشند، سپس امتیازات اضافی را تا دسترسی روت به دست آورند. آنها همچنین می‌توانند بدافزار را به دستگاه شما تزریق کنند ، اسکریپت‌های مخرب را در وب‌سایت‌ها یا تبلیغات قرار دهند ، حمله DDoS را انجام دهند و فعالیت‌های سرویس را مختل کنند.

آسیب پذیری در مقابل سوء استفاده

«استثمار» و «آسیب پذیری» اصطلاحات قابل تعویض نیستند. اساساً، یک آسیب‌پذیری نقطه‌ی ضعیفی در یک سیستم است که هکرها می‌توانند آن را کشف کنند، و یک سوءاستفاده، عمل استفاده از آن نقطه ضعیف برای تزریق بدافزار یا دسترسی به سیستم است. اما یک آسیب‌پذیری می‌تواند بدون سوءاستفاده نیز وجود داشته باشد.

در اینجا می‌توانیم با فعالیت‌های مجرمانه آفلاین مقایسه کنیم. به عنوان مثال، یک جیب بر می تواند ببیند که کیف شما از جیب شما بیرون زده است سپس آنها می توانند به طور مخفیانه کیف پول را ربودند (از این آسیب پذیری سوء استفاده می کنند.)

هکرها اغلب از کیت های بهره برداری برای کشف خودکار آسیب پذیری ها استفاده می کنند. این نرم افزاری است که می تواند آسیب پذیری های شناخته شده در سیستم های کاربران را شناسایی کند. پس از اسکن دستگاه و کشف این نقاط ضعف، کیت بهره برداری می تواند بدافزار را تزریق کند. باج افزار اغلب از طریق کیت های بهره برداری منتشر می شود.

یک پنجره به اصطلاح سوءاستفاده از آسیب‌پذیری وجود دارد، دوره‌ای بین انتشار نرم‌افزار حاوی یک آسیب‌پذیری و انتشار یک وصله برای عموم. وقتی توسعه‌دهندگان آسیب‌پذیری را تشخیص می‌دهند، سعی می‌کنند سریع آن را اصلاح کنند تا هکرها متوجه آن نشوند و از آن سوءاستفاده کنند. با این حال، هنگامی که یک پچ منتشر می شود، هیچ تضمینی وجود ندارد که همه کاربران فوراً به روز رسانی را نصب کنند، بنابراین پنجره آسیب پذیری می تواند طولانی شود.

انواع اکسپلویت

مشابه سایر انواع حملات سایبری ، سوء استفاده ها را می توان به روش های مختلفی طبقه بندی کرد. رایج ترین آنها طبقه بندی دوگانه آسیب پذیری های شناخته شده و سوء استفاده های روز صفر است:

  • آسیب پذیری های شناخته شده تصور کنید که یک توسعه‌دهنده آسیب‌پذیری را در برنامه یا سرویس خود پیدا کرده و برای رفع آن یک به‌روزرسانی منتشر کرده است. آن‌ها آسیب‌پذیری‌ها را در نمایه آسیب‌پذیری‌ها و مواجهه‌های مشترک (CVE)فهرست می‌کنند تا همه درباره این موضوع و نحوه مبارزه با آن بدانند. با این حال، اگر کاربران فراموش کنند نرم افزار خود را به روز کنند، هکرها همچنان می توانند از نقص امنیتی قبل از وصله آن سوء استفاده کنند.
  • یک اکسپلویت روز صفر بهره برداری روز صفر سوء استفاده ای است که هنوز توسط توسعه دهندگان کشف نشده است. این نام نشان می‌دهد که توسعه‌دهندگان فرصت دارند تا آن را اصلاح کنند، زیرا هکرها از قبل در مورد آن می‌دانند و می‌توانند در هر زمانی از آن سوء استفاده کنند. هنگامی که هکرها چنین نقاط ضعفی را کشف می کنند، سعی می کنند آنها را تا زمانی که ممکن است ناشناخته نگه دارند تا برای مدت طولانی از آنها سوء استفاده کنند. چنین سوء استفاده هایی واقعا خطرناک هستند زیرا هیچ وصله ای برای آنها وجود ندارد (حداقل تا زمانی که شناخته شوند(.

همچنین می‌توانیم آن‌ها را بر اساس روش‌هایی که رخ می‌دهند طبقه‌بندی کنیم:

  • بهره برداری از راه دور این اکسپلویت ها روی یک شبکه کار می کنند و از یک آسیب پذیری بدون دسترسی قبلی به سیستم سوء استفاده می کنند. چنین حملاتی غیرشخصی هستند و می توانند برای بسیاری از کاربران انجام شوند. به عنوان مثال، یک هکر می تواند یک سرور را از راه دور اسکن کند، به آن دسترسی پیدا کند، سپس از یک سوء استفاده محلی برای تزریق بدافزار استفاده کند.
  • بهره برداری محلی این اکسپلویت نیاز به دسترسی قبلی به یک سیستم آسیب پذیر دارد و امتیازات هکرها را به سطح بالاتری افزایش می دهد.
  • بهره برداری مشتری سوء استفاده های مشتری شامل تعامل مستقیم با کاربر دستگاه مورد نظر است، بنابراین اغلب بر تاکتیک های مهندسی اجتماعی تکیه می کنند. در این شرایط، یک هکر ممکن است با یک قربانی تماس بگیرد، وانمود کند که شخص دیگری است و او را متقاعد کند که اطلاعات شخصی یا رمز عبور را ارائه دهد.

چگونه از سوء استفاده ها جلوگیری کنیم

در اینجا چند روش پیشگیری وجود دارد که می تواند به شما در جلوگیری از سوء استفاده ها کمک کند:

  • از نرم افزارهای امنیتی قابل اعتماد استفاده کنید. مطمئن شوید که با نصب تمام به روز رسانی های اخیر از نرم افزار امنیتی قابل اعتماد استفاده می کنید می تواند از شما در برابر تهدیدات مختلف محافظت کند. برنامه های آنتی ویروس می توانند بدافزارها را شناسایی و حذف کنند یا فرآیندهای مشکوکی را که در دستگاه شما انجام می شود شناسایی کنند. یک VPN می تواند به شما کمک کند تا از حملات Man-in-the-Middle و جعل DNS جلوگیری کنید .
  • همیشه نرم افزار خود را به روز کنید. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، زمانی که افراد به‌روزرسانی نرم‌افزار خود را به تعویق می‌اندازند، سوء استفاده‌ها ممکن است رخ دهند. هر چه مدت بیشتری برای دانلود آخرین وصله امنیتی برای مرورگر یا سیستم عامل خود صبر کنید، هکرها مدت بیشتری باید از طریق حفره های امنیتی نفوذ کنند.
  • از رمزهای عبور قوی استفاده کنید . هکرها می توانند سعی کنند از بدافزارهای رمز عبور برای دسترسی به سیستم شما استفاده کنند. اما اگر از رمزهای عبور پیچیده، ترکیب کاراکترهای تصادفی و اعداد نامرتب استفاده می‌کنید، می‌توانید هکرها را تقریباً غیرممکن کنید که با استفاده از زور به حساب شما وارد شوند.
  • از عقل سلیم برای جلوگیری از حملات مهندسی اجتماعی استفاده کنید. پیوندها، پیوست‌ها یا پیام‌های فرستنده‌هایی را که کاملاً به آنها اعتماد ندارید باز نکنید. برنامه ها را از منابع تایید نشده دانلود نکنید و همیشه قبل از نصب آن برنامه را بررسی کنید، حتی اگر از یک فروشگاه آنلاین معتبر باشد.
  • از رمزگذاری سرتاسر استفاده کنید. داده‌های شما ایمن خواهند بود حتی اگر کسی آن‌ها را در دست بگیرد، زیرا کلید خصوصی برای دسترسی به آن را ندارد. این بدان معناست که حتی اگر داده‌های شما از کانال‌های ناامن عبور کند، در برابر رهگیرها محافظت می‌شود، زیرا آنها نمی‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. بررسی کنید که آیا این ویژگی در برنامه‌هایی که برای اشتراک‌گذاری یا تبادل داده‌های حساس استفاده می‌کنید، اجرا می‌شود یا خیر.
نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۷, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…