یک پروکسی سرور چیست؟

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

یک پروکسی سرور چیست؟

اصطلاح «سرور پروکسی» را شنیده‌اید اما نمی‌دانید معنی آن چیست؟ در این پست HiVPN آمده است که چگونه یک پروکسی می‌تواند به غلبه بر مسدود کردن منطقه و موارد دیگر کمک کند.

یک پروکسی سرور چیست؟

هر روز، مردم هنگام گشت و گذار در اینترنت از سرورهای پروکسی برای افزایش حریم خصوصی خود استفاده می کنند. اما سرور پراکسی چیست و مردم چگونه از آن برای مرور وب خود استفاده می کنند؟

بیایید نگاهی بیاندازیم به اینکه یک پروکسی سرور چیست؟ چرا مردم از آنها استفاده می کنند و چگونه ممکن است بتوانید خودتان از آنها استفاده کنید.

یک پروکسی سرور چیست؟

سرور پروکسی نوع خاصی از سرور است که به عنوان یک واسطه اختصاص داده شده است. با قرار گرفتن بین شما و وب سایتی که می خواهید از آن بازدید کنید کار می کند. به جای اینکه خودتان از یک وب سایت بازدید کنید، به سرور پروکسی می گویید که برای شما به آن متصل شود. سرور پروکسی به آن متصل می شود، داده ها را از آن دریافت می کند، سپس داده ها را به شما باز می گرداند.

این مانند استخدام یک پیام رسان برای تحویل نامه به کسی است. اگر نمی خواهید گیرنده شما بداند نامه از طرف شماست، می توانید آن را به شخص ثالثی بدهید که آن را از طرف شما تحویل می دهد. به این ترتیب، می توانید پیام ارسال شده را دریافت کنید و نگران فاش شدن این موضوع نباشید.

پروکسی سرور برای چه مواردی استفاده می شود؟

استفاده های شخصی

با استفاده از یک واسطه برای مرور اینترنت، می توانید هویت خود را از وب سایت هایی که بازدید می کنید پنهان کنید. اگر نگران حریم خصوصی خود هستید، می توانید از یک سرور پروکسی برای جلوگیری از یادگیری مکان شما توسط وب سایت ها استفاده کنید.

وب‌سایت‌ها می‌توانند از طریق آدرس IP خود بگویند از کجا وصل می‌شوید. اگر وب‌سایتی کشور شما را در لیست سیاه قرار دهد، می‌تواند تشخیص دهد که از طریق آدرس IP خود از آن متصل هستید و شما را مسدود کند.

در نتیجه، سرورهای پروکسی گزینه ای عالی برای افرادی است که می خواهند از وب سایت هایی بازدید کنند که محدودیت های کشوری دارند، معمولاً به دلیل توافق نامه های حقوق. برای مثال، می‌توانید برنامه‌های تلویزیونی را در iPlayer بی‌بی‌سی تماشا کنید ، با استفاده از یک سرور پراکسی واقع در بریتانیا و اتصال به iPlayer از طریق آن.

زمانی که iPlayer موقعیت جغرافیایی شما را بررسی می کند، به جای آی پی سرور پروکسی شما را می بیند. سرور پروکسی را به عنوان یک منبع مستقر در بریتانیا می شناسد و به سرور اجازه می دهد به داده های آن دسترسی داشته باشد. این داده ها به شما منتقل می شود و به شما امکان می دهد بدون توجه به جایی که هستید، Doctor Who را تماشا کنید!

کاربردهای تجاری

با این حال، سرورهای پروکسی چیزی بیش از یک روش پنهان کردن هستند. به دلیل ماهیت «مرد میانی»، سرورهای پروکسی می توانند اتصالات خروجی به اینترنت را نیز نظارت کنند. در نتیجه، به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد تا اطمینان حاصل کنند که کارمندانشان به چیزهای بدی که برخلاف سیاست‌های شرکت است نگاه نمی‌کنند.

یک سرور پروکسی می تواند بین کارمندان و اینترنت قرار بگیرد و اتصالات را تماشا کند. هر بار که کارگری می خواهد از یک وب سایت بازدید کند، از طریق سرور پروکسی می رود که بررسی می کند تا مطمئن شود همه چیز خوب است. اگر مشخص شود که کارمند در حال مرور یک سایت در لیست سیاه است، سرور پروکسی کاربر را به یک صفحه وب هدایت می کند و به کاربر اطلاع می دهد که نمی تواند به آن دسترسی داشته باشد.

کاری که پروکسی ها نمی توانند انجام دهند

پنهان کردن سابقه مرور

سرورهای پروکسی فقط بر روی اتصالی که در آن هستید تأثیر می‌گذارند. بنابراین، هیچ چیز را در رایانه یا مرورگر شما تغییر نمی دهد. به این ترتیب، در حالی که سرورهای پروکسی در پنهان کردن هویت شما از وب سایت ها عالی هستند، تاریخچه مرور شما را در مرورگر شما پنهان نمی کنند.

هر چیزی که بازدید می کنید همچنان در تاریخچه شما ثبت می شود، بنابراین اگر می خواهید خرید مخفیانه ای برای هدیه انجام دهید، حتما از ویژگی مرور خصوصی مرورگر خود استفاده کنید.

از داده های خود در برابر ISP خود محافظت کنید

برخلاف یک سرویس VPN، یک سرور پروکسی عادت های مرور شما را از ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) پنهان نمی کند. در حالی که سایت‌هایی که بازدید می‌کنید نمی‌توانند شما را شناسایی کنند، اطلاعات شما باید از طریق ISP شما بگذرد تا به سرور پروکسی برسد. در نتیجه، اگر می‌خواهید از یک ISP کنجکاو محافظت کنید، سرورهای پروکسی انتخاب ضعیفی هستند.

داده هایی را که ارسال و دریافت می کنید رمزگذاری کنید

از آنجایی که هیچ چیز بین رایانه شما و سرور پراکسی تغییر نمی کند، این بدان معنی است که تمام داده های ارسال شده به سرور پروکسی برخلاف VPN از هیچ رمزگذاری اضافی عبور نمی کنند. بنابراین، سرورهای پروکسی راه حلی برای محافظت از داده های شما در برابر چشمان کنجکاو ناشی از اتصالات ناامن نیستند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت ها، مقایسه پراکسی ها و VPN های ما را ببینید .

آیا سرورهای پروکسی ایمن هستند؟

درست مانند یک پیام رسان، سرورهای پروکسی یک راه عالی برای پنهان کردن هویت فرستنده اصلی هستند. با این حال، شما باید سرور پروکسی خود را با دقت انتخاب کنید.

درست مانند اینکه چگونه یک پیام رسان غیرقابل اعتماد می تواند به هر پیامی که شما ارسال می کنید نگاهی بیاندازد، یک سرور پروکسی مخرب می تواند ارتباطات را در حین انجام تجزیه و تحلیل کند. حتی ممکن است هنگام استفاده از آن بدافزار را به رایانه شخصی شما منتقل کنند!

هنگام استفاده از آنها بهتر است از یک سرویس سرور پروکسی قابل اعتماد، شاید پولی، استفاده کنید. در حالی که سرورهای پراکسی رایگان زیادی در دسترس خواهید یافت ، استفاده از این سرورهای پراکسی رایگان مجموعه ای از خطرات را به همراه دارد که برای انجام کارهای حساس نامناسب است.

ساخت پروکسی سرور شخصی

البته، یکی از راه‌های جلوگیری از استفاده از سرور پراکسی عمومی این است که خودتان آن را بسازید. در نتیجه، دقیقاً می‌دانید که چگونه اجرا می‌شود، چه کسی از آن استفاده می‌کند و چه انتظاری از آن دارید.

این کار آسانی نیست، اما اگر به اندازه کافی مهارت دارید، ایجاد سرور پراکسی آنلاین خود کاملاً امکان پذیر است . شما حتی می توانید سروری را در خارج از کشور اجاره کنید و از راحتی خانه خود به محتوای محدود به آن کشور دسترسی داشته باشید!

راه های دیگر برای پنهان کردن هویت

سرورهای پروکسی برای مخفی کردن موقعیت مکانی شما مفید هستند، اما تنها راه نیستند. هر سرویسی که آدرس IP خانه شما را پنهان کند برای مخفی کردن خود مفید است. این روش‌ها از استفاده از اتصال Wi-Fi عمومی در یک کافه تا استفاده از سرور VPN در یک کشور دیگر را شامل می‌شود.

راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از یک آدرس IP «جعلی» برای پوشاندن خود استفاده کنید، بنابراین حتماً آن‌ها را بخوانید و آن‌هایی را انتخاب کنید که بیشتر با نیازهای شما مطابقت دارند.

گشت و گذار بهتر با پروکسی های وب

در حالی که آنها راه حل کاملی برای تمام نگرانی های حفظ حریم خصوصی شما نیستند، سرورهای پروکسی می توانند کمک بزرگی برای انجام کارهای ساده باشند. حتی سرورهای رایگانی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. با این حال، شما باید با احتیاط عمل کنید و مطمئن شوید که به یک مخرب متصل نیستید.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : اسفند ۱, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…