مک آدرس چیست و چگونه می توان آن را مخفی کرد؟

۵/۵ - (۶ امتیاز)

مک آدرس چیست و چگونه می توان آن را مخفی کرد؟

اکثر مردم می دانند که باید از آدرس IP خود محافظت کنند، اما آیا به محافظت از آدرس MAC خود فکر کرده اید؟ می‌توان از آن برای ردیابی و ثبت موقعیت مکانی، اختلال در اتصال و حتی جعل هویت آنلاین استفاده کرد. اما ابتدا بیایید در این مقاله HiVPN دریابیم که آدرس MAC چیست.

مک آدرس چیست؟

آدرس MAC مخفف “کنترل دسترسی رسانه” مجموعه ای از اعداد و حروف است که دستگاه شبکه را مشخص می کند.

اگر می‌خواهید به اینترنت متصل شوید یا اطلاعات ارسال و دریافت کنید، دستگاه‌های ما باید آدرس هر دستگاه و شبکه‌ای را که به آن متصل می‌شوند بدانند. به همین دلیل ما آدرس IP و MAC داریم. یک آدرس IP اتصال شبکه شما را مشخص می کند. به طور مشابه، سخت افزار شما نیز با یک آدرس MAC شناسایی می شود.

هر دستگاه متصل دارای یک کارت رابط شبکه یا NIC است که به آن امکان اتصال به شبکه را می دهد. سازنده NIC برای هر کارت یک آدرس MAC منحصر به فرد ارائه می دهد. بنابراین، آدرس های MAC را گاهی اوقات آدرس های سوخته یا سخت افزاری نیز می نامند.

یک آدرس MAC برای تعامل موفق بین دستگاه های شبکه محلی ضروری است. هنگامی که یک روتر را شناسایی می کند، دستگاه شما آدرس MAC خود را برای ایجاد یک اتصال ارسال می کند. سپس روتر شما یک آدرس IP به شما اختصاص می دهد و به شما امکان می دهد به اینترنت متصل شوید. تفاوت بین مک و آدرس های IP این است که آدرس های مک هرگز تغییر نمی کنند و فقط در شبکه محلی استفاده می شوند، در حالی که IP ها دستگاه های شبکه را به صورت جهانی شناسایی می کنند و بسته به موقعیت مکانی شما می توانند تغییر کنند.

آدرس مک من چیست؟

اکثر آدرس های MAC از ۱۲ حرف یا اعداد در ۶ جفت تشکیل شده اند. مثلا:

۱A-2B-3C-4D-5E-6F

۱۱-۲۲-۳۳-۴۴-۵۵-۶۶

در اینجا نحوه یافتن آدرس MAC دستگاه خود آورده شده است:

نحوه پیدا کردن آدرس مک در ویندوز ۱۰:

 1. کلید Windows راروی صفحه کلید خود فشار دهید، cmd را تایپ کنید و Enter را فشار دهید
 2. هنگامی که پنجره فرمان ظاهر شد، “ipconfig/all” را تایپ کرده و Enter را فشار دهید

لیستی از آداپتورهای خود را خواهید دید. هر کدام یک آدرس فیزیکی خواهند داشت – حروف و اعداد کنار آن آدرس MAC آداپتور است.

نحوه پیدا کردن آدرس MAC در macOS:

 1. روی نماد Wi-Fiدر بالای صفحه کلیک کنید و Open Network Preferencesرا در منوی کشویی انتخاب کنید.
 2. در صفحه بعد روی Advanced کلیک کنید
 3. تب Hardwareرا در بالا انتخاب کنید تا آدرس MAC خود را ببینید

نحوه پیدا کردن مک آدرس در اندروید:

 1. به تنظیمات  شبکه و اینترنت بروید
 2. روی Wi-Fiضربه بزنید و شبکه ای را که به آن متصل هستید انتخاب کنید
 3. روی Advancedضربه بزنید و در قسمت Network detailsآدرس MAC خود را خواهید دید

نحوه پیدا کردن مک آدرس در iOS:

 1. به تنظیمات عمومی بروید
 2. Aboutرا انتخاب کرده و به پایین اسکرول کنید. آدرس MAC شما به عنوان آدرس Wi-Fi فهرست شده است

چگونه مک آدرس شما شما را آسیب پذیر می کند

آدرس‌های MAC عموماً امن هستند زیرا اجرای حملات دشوار است و نیاز به دانش فنی گسترده‌ای دارد. با این حال، می توان از آن برای نظارت بر موقعیت مکانی شما، اختلال در دسترسی به اینترنت یا حتی انجام یک حمله مرد میانی استفاده کرد.

ردیابی موقعیت مکانی شما

شرکت ها و موسسات از مک آدرس افراد برای ردیابی موقعیت آنها استفاده کرده اند. همانطور که با دستگاه خود از یک نقطه Wi-Fi به نقطه دیگر حرکت می کنید، به طور مداوم آدرس MAC خود را برای اتصال به نقاط جدید پخش می کند. در یک مرکز بزرگ (مانند یک فرودگاه) یا یک شهر، می توان از یک سیستم Wi-Fi یکپارچه برای ردیابی مکان کاربران و جمع آوری اطلاعات در مورد حرکت آنها استفاده کرد.

با این حال، انجام این کار مستلزم دسترسی به بسیاری از نقاط Wi-Fi است که معمولاً فقط برای شرکت ها یا مؤسسات بزرگ در دسترس است. ردیابی آدرس MAC همیشه هم خیلی شوم نیست – گاهی اوقات، به سادگی برای اندازه گیری سرعت و جریان ترافیک استفاده می شود.

اما می توان از این فناوری نیز سوء استفاده کرد. در سال ۲۰۱۳، یک شرکت تبلیغاتی در لندن از سطل زباله با Wi-Fi برای شناسایی و ردیابی حرکات آدرس MAC استفاده کرد. تبلیغات هدفمند مردم را در سراسر شهر در پاسخ به حرکات و عادات آنلاین آنها دنبال می کردند.

مختل کردن یا جعل هویت ارتباط شما

یک هکر می تواند از آدرس MAC شما برای جعل هویت شما و ربودن اعتبار شما استفاده کند. مگر اینکه روتر خانه خود را ایمن تنظیم کرده باشید، ممکن است از نرم افزار خاصی برای کشف آدرس MAC و اتصال به همان Wi-Fi استفاده کنند.

برخی از روترها از آدرس‌های MAC برای فیلتر کردن دسترسی استفاده می‌کنند که در صورت ترکیب با تکنیک‌های دیگر، می‌تواند یک استراتژی امنیتی قدرتمند باشد. با این حال، به تنهایی در برابر جعل MAC بسیار مستعد است. تنها چیزی که یک هکر برای جعل هویت شما نیاز دارد آدرس MAC شما است، که دستگاه شما به طور مرتب هنگام جستجو یا برقراری اتصال آن را پخش می کند.

چگونه از مک آدرس خود محافظت کنیم

استفاده موثر از مک آدرس برای حمله به شما سخت است. اتصال آدرس های MAC دستگاه های شما به هویت شما دشوار است زیرا به ندرت فراتر از اولین دستگاه شبکه ای که به آن متصل می شوند حرکت می کنند.

با این حال، در شرایط نامناسب، می تواند به یک آسیب پذیری تبدیل شود. علاوه بر این، برخی از شبکه های محلی، مانند شبکه محل کار یا مدرسه شما، می توانند از فیلتر آدرس MAC برای مسدود کردن محتوای آنلاین خاص استفاده کنند.

مسدود کردن کامل آدرس MAC شما واقعا ایده خوبی نیست زیرا نمی توانید بدون آن به هیچ دستگاه شبکه دیگری متصل شوید و آنلاین شوید. با این حال، چند تکنیک مختلف وجود دارد که ممکن است بخواهید از آنها برای ایمن یا خصوصی ماندن استفاده کنید.

۱. هنگام حرکت وای فای را خاموش کنید

همانطور که در طول روز در اطراف حرکت می کنید، آدرس MAC شما به صدها شبکه پخش می شود. حتی اگر به هیچ یک از آن‌ها متصل نباشید، دستگاه شما همچنان آدرس MAC خود را برای کشف شبکه‌های اطراف و فهرست کردن آن‌ها برای شما ارسال می‌کند.

اگر کاربر مسئولیت پذیر و امنیتی هستید، فقط به شبکه هایی متصل می شوید که به آنها اعتماد دارید و برای بقیه از VPN استفاده می کنید.گر اینطور است، با خاموش کردن وای فای گوشی خود در هر زمان که از آن استفاده نمی کنید چیز زیادی برای از دست دادن نخواهید داشت.

شما نه تنها برای آن ایمن تر خواهید بود – به احتمال زیاد از عمر طولانی باتری نیز لذت خواهید برد. از این گذشته، اسکن دائمی اتصالات و ارسال آدرس MAC خود می تواند مشکل ساز باشد.

۲. جعل MAC

این راه حل برای هر دستگاهی متفاوت خواهد بود، اما می تواند یکی از بهترین راه ها برای ایمن سازی ابزارهای شما باشد. وقتی آدرس MAC خود را جعل می کنید، یک آدرس ساختگی را به NIC خود اختصاص می دهید.

فراموش نکنید که این فرآیند ممکن است هر چیزی را که به دستگاه شما نیاز به داشتن یک آدرس MAC تنظیم شده داشته باشد غیرفعال کند. اگر به روتری متصل هستید که MAC شما را در لیست سفید قرار داده است یا به کابل پهن باندی که فقط به تعداد معینی از دستگاه ها اجازه اتصال را می دهد، تغییر MAC ممکن است اتصال شما را مختل کند.

جعل MAC همچنین می تواند بخشی از جعبه ابزار هکرها باشد، بنابراین ممکن است برخی از مدیران سیستم اگر ببینند شما این کار را انجام می دهید خوشحال نشوند. از این روش با احتیاط استفاده کنید.

توجه: همیشه آدرس MAC واقعی خود را یادداشت کرده و ایمن نگه دارید تا بتوانید در صورت نیاز آن را دوباره تغییر دهید. برخی از دستگاه ها پس از اتمام جعل، آدرس MAC اصلی شما را بازیابی می کنند، در حالی که برخی دیگر این کار را نمی کنند. هنگامی که می خواهید آن را به حالت اصلی برگردانید، همان مراحل را تکرار کنید.

چگونه یک آدرس مک را در ویندوز ۱۰ جعل کنیم

 1. کلید Windows را نگه دارید و Xرا فشار دهید سپس روی Device Manager کلیک کنید
 2. آداپتورهای شبکه را باز کنید و روی آداپتور اترنت یا بی‌سیم خود کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید.
 3. در زیر تب Advanced ، لیست Propertyرا به پایین اسکرول کنید و روی Locally Administered Address کلیک کنید.
 4. آدرس MAC خود را در قسمت Valueخواهید دید . می توانید آن را حذف کرده و آدرس مک جدید خود را جایگذاری کنید
 5. کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید، و آدرس MAC شما تغییر خواهد کرد

چگونه یک آدرس MAC را در macOS جعل کنیم

 1. وای فای خود را خاموش کنید
 2. برنامه Applications را اجراکنید و روی Utilities کلیک کنید
 3. برنامه ترمینالرا باز کنید
 4. در یک پنجره جدید، “sudo ifconfig en0 ether XX:XX:XX:YY:YY:YY” را تایپ یا جایگذاری کنید. Xs و Ys را با آدرس MAC که می خواهید داشته باشید جایگزین کنید. کلید بازگشترا بزنید و رمز عبور خود را وارد کنید

نحوه جعل مک آدرس در اندروید

برای اینکه کار کند، به یک دستگاه اندروید روت شده نیاز دارید.

 1. به فروشگاه Google Play بروید و دو برنامه ترمینال و BusyBox را دانلود کنید.
 2. برنامه را باز کنید، “su” را تایپ کنید و اینتر را بزنید
 3. برای پیدا کردن نام رابط خود، “ip link show” را تایپ کنید
 4. «busybox ifconfig yourinterfacename hw ether XX:XX:XX:YY:YY:YY» را تایپ کنید. از نام رابط واقعی خود استفاده کنید و Xs و Ys را با آدرس MAC که می خواهید داشته باشید جایگزین کنید. کلید enterرا بزنید
 5. برای بررسی اینکه آیا آدرس MAC شما با موفقیت تغییر کرده است، “busybox iplink show yourinterfacename” را تایپ کنید.

چگونه یک آدرس مک را در iOS جعل کنیم

ما اکیداً توصیه می کنیم که آدرس MAC خود را در آیفون جعل نکنید. این کار به یک دستگاه جیلبریک و تغییرات قابل توجهی در سیستم عامل نیاز دارد که اگر اشتباه انجام شود، ممکن است دستگاه غیرقابل استفاده ای برای شما باقی بماند.

۳. تصادفی سازی MAC

به جای تنظیم یک آدرس جعلی، تصادفی سازی MAC به شما امکان می دهد هر زمان که به Wi-Fi وصل نیستید، آدرس های جعلی تصادفی را طی کنید. به محض اتصال به یک شبکه، تصادفی سازی برای حفظ یک اتصال ثابت متوقف می شود.

تا آنجا که به امنیت MAC مربوط می شود، این احتمالا بهترین روش برای استفاده است. از توزیع آدرس MAC شما در هر دستگاهی جلوگیری می کند، اما در اتصالاتی که می خواهید ایجاد کنید تداخلی ایجاد نمی کند.

از سال ۲۰۱۴، اپل تصادفی سازی خودکار MAC را در محصولات خود پیاده سازی کرد، بنابراین شما نیازی به انجام کاری ندارید. اکثر دستگاه های اندروید و ویندوز نیز این ویژگی را دارند، اما ممکن است لازم باشد بررسی کنید که آیا روشن است یا خیر.

نحوه تصادفی کردن آدرس های مک در اندروید

اگر اندروید ۵ یا بالاتر را روی دستگاه خود اجرا می کنید، ویژگی تصادفی سازی MAC داخلی است. در اینجا نحوه فعال کردن آن آمده است:

 1. به تنظیماتو شبکه و اینترنت بروید
 2. روی Wi-Fiضربه بزنید و شبکه ای را که به آن متصل هستید انتخاب کنید
 3. روی Advancedضربه بزنید و در قسمت Privacy، Use randomized MAC را انتخاب کنید

نحوه تصادفی کردن آدرس های مک در ویندوز

 1. کلید Windowsرا فشار داده و روی نماد تنظیمات کلیک کنید
 2. Network & Internetرا انتخاب کرده و روی Wi-Fi کلیک کنید
 3. روی شبکه‌ای که به آن متصل هستید کلیک کنید و در آدرس‌های سخت‌افزار تصادفی ، روشن، خاموشیا تغییر روزانه را انتخاب کنید .

می توانید همین مراحل را برای هر شبکه ای که استفاده می کنید تکرار کنید.

با VPN پیشرو در جهان از خود محافظت کنید.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۲۵, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…