هکر چیست؟

۵/۵ - (۵ امتیاز)

هکر چیست؟

کلیشه های فرهنگ عامه هکرها را به عنوان جنایتکاران مرموز نشان می دهد که اطلاعات را می دزدند، سیستم های امنیتی فوق سری را زیر و رو می کنند، یا پول نقد مردم را از بین می برند. اما این همیشه درست نیست. هکرها همچنین می توانند کارهای خوبی انجام دهند و به عنوان یک نیروی مثبت برای امنیت اینترنت عمل کنند. در ادامه در این پست Hivpn با انواع مختلف هکرها آشنا شوید و با چند هکر معروف آشنا شوید.

هکرها چه می کنند؟

هکر کسی است که از دانش پیشرفته رایانه خود برای سوء استفاده از حفره های امنیتی در دستگاه های دیجیتال یا نرم افزار/برنامه ها استفاده می کند. این اصطلاح اولین بار در اوایل دهه ۸۰ مورد استفاده قرار گرفت و به تدریج گسترش یافت. فیلم‌ها و رمان‌های علمی تخیلی نیز این اصطلاح را رایج کردند و حتی آن را رمانتیک کردند .مثلاً از طریق فیلم‌هایی مانند Wargames و Hackers همانطور که زندگی ما بیشتر و بیشتر دیجیتالی می شود، هکرها اهمیت بیشتری پیدا می کنند.

فعالیت‌های مجرمانه بسیاری از ما هکرها را تنها یک روی سکه می‌دانیم. فرهنگ هکر نیز به معنای نوآوری و خلاقیت است. هکرها محدودیت‌های نرم‌افزار را بررسی می‌کنند، راه‌حل‌های حفاظتی پیشرفته را جستجو می‌کنند و از آزادی اینترنت دفاع می‌کنند.

انواع هکرها

هکر کلاه سفید

اینها هکرهایی هستند که از دانش خود برای مقاصد قابل قبول یا قانونی استفاده می کنند. آنها متخصصان امنیت رایانه هستند که سیستم ها را هک می کنند تا نقایص امنیتی آنها را ارزیابی کنند و پیشرفت های بالقوه را پیشنهاد کنند. آن‌ها می‌توانند با سازمان‌ها و شرکت‌ها برای بهبود امنیت خود یا به‌عنوان فریلنسرهایی که پاداش‌های امنیتی را برای پاداش‌های نقدی انجام می‌دهند، همکاری کنند.

کلاه سفیدها همچنین می توانند به عنوان جانشینان رابین هود امروزی عمل کنند. آن‌ها می‌توانند از تکنیک‌های کلاه سیاه برای برهم زدن قوانین یا سرقت از شرکت‌ها برای ابزارهای خوب استفاده کنند .مثلاً برخی از اطلاعات مفید برای منافع عمومی، کمک به جامعه و غیره را افشا کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند به شرکت‌ها کمک کنند تا کلاه‌بازان سیاه‌پوست را ردیابی و دستگیر کنند مثلاً با استفاده از هانی پات.

هکر کلاه آبی

هکرهای کلاه آبی نیز وجود دارند. شرکت‌های نرم‌افزاری با آنها قرارداد می‌بندند تا قبل از راه‌اندازی نرم‌افزار، به دنبال آسیب‌پذیری‌های امنیتی باشند. آنها برای یافتن نقاط ضعف تست های باگ انجام می دهند تا توسعه دهندگان بتوانند آنها را برطرف کنند. تفاوت هکرهای کلاه سفید در این است که کلاه آبی از شرکت های خارجی برون سپاری می شود. با این حال، هنوز هم می توان آنها را به عنوان یک زیر گروه از کلاه سفیدها در نظر گرفت.

هکر کلاه سیاه

کلاه سیاه ها از مهارت های فنی خود برای فعالیت های مختلف غیرقانونی و گاه مجرمانه استفاده می کنند. این شامل:

 • سرقت داده ها، هویت آنلاین یا پول.
 • سیستم های هک برای چالش یا سرگرمی.
 • توزیع انواع بدافزار.
 • جاسوسی از افراد، شرکت ها یا حتی کشورها برای به دست آوردن اطلاعات محرمانه.
 • حفاظت از حقوق دیجیتال نرم افزار کرک برای استفاده غیرقانونی.
 • تعقیب مردم.

جدا از تلاش برای هک مستقیم سیستم شما، این هکرها ممکن است از اقدامات مهندسی اجتماعی نیز برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند. در این صورت، با کلیک بر روی یک لینک مخرب یا دانلود برنامه های مخرب، امکان دسترسی را فراهم خواهید کرد.

هکرهای کلاه سیاه از آن دسته هستند که معمولاً باید به آنها توجه کنید. ما بسیاری از تکنیک های هک آنها را در وبلاگ خود پوشش داده ایم. اینها می تواند شامل تقسیم IP یا ایجاد بدافزار یا ویروس باشد.

 Kiddies اسکریپت

Script kiddies هکرهایی هستند که به طور انحصاری از اسکریپت های توسعه یافته توسط دیگران برای انجام شیطنت دیجیتال استفاده می کنند. هکرها گاهی اوقات به آنها نگاه تحقیر آمیز می کنند، زیرا هکرها معمولاً قرار است قادر به هک بدون ابزار از پیش ساخته یا ساخت ابزارهای خود باشند. با این حال، بچه‌های اسکریپت هنوز از ابزارهای هک واقعی استفاده می‌کنند، بنابراین هنوز هم می‌توانند آسیبی وارد کنند. Script kiddies نیز در جامعه بازی فعال هستند.

هکر کلاه خاکستری

هکرهای کلاه خاکستری جایی بین کلاه سیاه و سفید قرار می گیرند. آنها معمولا برای اهداف عملی یا خودخواهانه تر هک می کنند تا برای توسعه سیستماتیک سیستم های امنیتی. کلاه خاکستری ها معمولاً غیراخلاقی و غیرقانونی عمل می کنند، اما در فعالیت های مجرمانه ای که هکرهای کلاه سیاه انجام می دهند، شرکت نمی کنند.

به عنوان مثال، یک کلاه‌دار خاکستری ممکن است بدون اینکه شما او را استخدام کنید، حفره‌ای در سیستم شما پیدا کند، به شما اطلاع دهد، اما فقط با مبلغ مشخصی موافقت کند که آن را برطرف کند. یا ممکن است اصلا گزارش ندهند.

 Hacktivist یا هکر کلاه قرمزی

هکتیویست ها همچنین به عنوان هکرهای کلاه قرمزی شناخته می شوند برای انتقال یک پیام سیاسی، ایدئولوژیک، اجتماعی یا مذهبی هک می کنند. آنها همچنین ممکن است اطلاعات محرمانه را به دلایل مختلف به عنوان مثال، حمایت از آزادی اطلاعات، بیانیه، و غیره. افشا کنند. هکتیویسم آنها همچنین می‌تواند بخشی از یک کمپین گسترده‌تر باشد، و معمولاً یک فرآیند مداوم است تا یک امر یکباره. برخی از نمونه‌های هکتیویسم شامل فعالیت‌های ویکی‌لیکس، جنبش Anonymous و غیره است.

هکرهای معروف

در اینجا فقط چند نمونه از هکرهای معروف آورده شده است:

کوین میتنیک

این مرد یکی از الهام‌ بخش‌های اصلی فیلم WarGames است که در آن یک هکر به یک ابر رایانه آمریکایی که برای پیش‌بینی نتایج جنگ هسته‌ای استفاده می‌شود دسترسی پیدا می‌کند و شبیه‌سازی جنگ را آغاز می‌کند. در اوایل دهه ۱۹۸۰ او فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی (NORAD) را که مسئول دفاع هوایی ایالات متحده است، هک کرد. او همچنین شبکه های Pacific Bell و Digital Equipment Corporation را به طرز بدنامی هک کرد. پس از گذراندن سالها زندان، کوین در نهایت به یک هکر کلاه سفید تبدیل شد.

کوین پولسن

کوین موفق شد تمام خطوط تلفن ایستگاه رادیویی لس آنجلس KIIS-FM را برای برنده شدن یک پورشه تصاحب کند. بعداً حرفه روزنامه نگاری را دنبال کرد و نرم افزاری را برای ارتباطات امن بین روزنامه نگاران و منابع آنها توسعه داد.

جود میلون

جود یک گروه هک به نام Cypherpunks راه اندازی کرد. او یکی از اولین هکتیویست هایی بود که از حریم خصوصی و حقوق زنان دفاع می کرد. او همچنین در جنبش حقوق مدنی شرکت کرد و چند کتاب در مورد هک آگاهانه سیاسی و اجتماعی نوشت.

چگونه از کلاه‌های سیاه در امان بمانیم؟

 • نرم افزار امنیتی خود را به روز کنید؛
 • اطلاعات خود را در معرض دید عموم یا افرادی که نمی‌شناسید، قرار ندهید.
 • لینک ها، ایمیل ها یا پیام های مشکوک را باز نکنید.
 • از رمزهای عبور قوی و احراز هویت دو مرحله ای استفاده کنید.
 • فقط نرم افزار را از وب سایت های قابل اعتماد دانلود کنید.
 • از VPNبرای کمک به محافظت از ترافیک خود استفاده کنید.
  نویسنده : Hivpn
  تاریخ ارسال : دی ۱۷, ۱۴۰۰

  نوشته های مرتبط

  آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

  سافاری را در آیفون خود به روز کنید
  اینترنت -
  خرداد ۲۹, ۱۴۰۱

  سافاری را در آیفون خود به روز کنید

  ۵/۵ - (۱۰ امتیاز) سافاری را در آیفون خود به روز کنید اگر از آیفون استفاده می‌کنید، بسیار مهم است که همیشه به‌روزرسانی‌های Safari و WebKit را نصب کنید، حتی اگر مرورگر انتخابی شما Chrome، Firefox یا چیز دیگری باشد. در این پست

  امنیت ایمیل چیست؟
  اینترنت -
  خرداد ۲۹, ۱۴۰۱

  امنیت ایمیل چیست؟

  ۵/۵ - (۱۰ امتیاز) امنیت ایمیل چیست؟ امنیت ایمیل از فناوری برای بازرسی ایمیل‌های دریافتی از نظر تهدیدات مخرب و رمزگذاری یا ایمن  ترافیک ایمیل‌های خروجی استفاده می‌کند تا از صندوق‌های پستی، داده‌ها، کاربران و سازمان‌ها در برابر حملات و طرح‌های امنیت سایبری محافظت…

  از حریم خصوصی خود محافظت کنید
  اینترنت -
  خرداد ۲۹, ۱۴۰۱

  از حریم خصوصی خود محافظت کنید

  ۵/۵ - (۱۰ امتیاز) از حریم خصوصی خود محافظت کنید وقتی نوبت به مرور آنلاین می شود، کارهای بیشتری برای ایمن ماندن می توانید انجام دهید