نام دامنه چیست؟

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

نام دامنه چیست؟

نام دامنه چیست و چگونه به شما در وب کمک می کند؟ بیایید در این پست HiVPN همه چیز را در مورد فناوری پشت این نام ها دریابیم.

نام دامنه چیست؟

هر بار که از مرورگر وب خود استفاده می کنید، نام دامنه سایت هایی را که می خواهید از آنها بازدید کنید را در نوار آدرس مرورگر خود وارد می کنید. اما فناوری پشت این نام‌ها چیست و چگونه به شما کمک می‌کند تا به مکان‌هایی که می‌خواهید بازدید کنید برسید؟

بیایید توضیح دهیم که نام دامنه چیست و چرا از آنها استفاده می کنیم.

نام دامنه چیست؟

نام‌های دامنه، نام‌های منحصر به‌ فردی هستند که به وب‌سایت‌ها داده می‌شوند تا به انسان‌ها در یادآوری آنها کمک کنند. رایانه ها اصلاً از نام دامنه استفاده نمی کنند. این طراحی شده است تا مرور اینترنت را برای انسان آسان تر کند.

بهترین راه برای تصور نام دامنه مانند دفترچه تلفن است. اگر دفترچه تلفن خود را باز کنید و دیواری از شماره تلفن های مختلف را ببینید، تصور کمی در مورد این که کدام شماره متعلق به مال است، ندارید. شما چگونه این را حل میکنید؟ آسان؛ شما نام مخاطب را در کنار هر شماره می نویسید تا به شما یادآوری کند که کیست.

نام دامنه به طور مشابه کار می کند. در حالت ایده آل، یک کامپیوتر می خواهد وب سایت ها را با استفاده از آدرس های IP مدیریت کند . این زبانی است که آن “صحبت می کند.” متأسفانه، انسان ها در به خاطر سپردن آدرس های IP بد هستند، زیرا آنها اغلب چهار عدد اعشاری به ظاهر تصادفی انتخاب می شوند.

اینجاست که نام دامنه وارد می شود. آنها نامی هستند که با عدد مرتبط هستند تا به انسان کمک کند آنها را به خاطر بسپارد. رایانه این نام‌ها را به سرور سیستم نام دامنه (DNS) ارسال می‌کند، که سپس نام را با یک آدرس IP تطبیق می‌دهد. سپس کامپیوتر از این IP برای دسترسی به وب سایت استفاده می کند.

اجزای یک نام دامنه

برای درک نام دامنه، بیایید یک نام را تجزیه کنیم و ببینیم هر قسمت چیست. چه نام دامنه ای بهتر از نام دامنه خودمان برای جدا شدن؟

بیایید به نام دامنه این سایت نگاه کنیم: https://h-vpn.com

دامنه سطح بالا

دامنه سطح بالا پسوند نام دامنه است. در URL ما، این قسمت com از نام است. این بخش معمولاً “ظرافت” URL است که اطلاعات کمی در مورد موضوع وب سایت به کاربر می گوید.

برای دامنه سطح بالای h-vpn.com، ما سایتی هستیم که به کشورهای سراسر جهان پاسخ می‌دهیم، بنابراین یک  پسوند ساده .com کافی است. اگر ما یک کسب‌وکار مستقر در بریتانیا بودیم، می‌توانستیم به جای آن با  .co.uk  برویم تا آن را منعکس کنیم. اگر یک سایت سیاسی بودیم، می توانستیم از .gov برای اطلاع رسانی به بازدیدکنندگان استفاده کنیم. اگر تصمیم بگیریم روی طنز تمرکز کنیم، می‌توانیم به‌جای آن .fun یا  .lol را به عنوان پسوند خود داشته باشیم.

هیچ اختیاری در مورد اینکه کدام وب سایت کدام پسوند را دریافت می کند وجود ندارد. برای مثال، برای یک وب سایت در ایالات متحده امکان ثبت دامنه بریتانیا وجود دارد. ما همچنین نمی توانیم پسوند سفارشی خود را تنظیم کنیم. ما باید یکی را از لیست از پیش تنظیم شده انتخاب کنیم. دامنه سطح بالا فقط یک سیگنال دهنده مفید است که به کاربر اجازه می دهد بداند هنگام بازدید از سایت چه انتظاری داشته باشد.

دامنه سطح متوسط

دامنه سطح متوسط ​​منطقه ای است که کاربران بیشترین کنترل را در آن دارند. در نام دامنه ما، بخش سطح متوسط  ​​h-vpn.com است . همانطور که می دانید، این بخشی از نام دامنه است که افراد می توانند نام سایت خود را تعریف کنند.

این قسمت همان چیزی است که افراد هنگام ذکر یک وب سایت به آن اشاره می کنند. اگر بگویم که از  Google استفاده می کنم ، به طور غریزی می دانید که من در مورد  www.google.com صحبت می کنم که “Google” دامنه سطح متوسط ​​آن است.

اجزای بیشتر یک URL

اکنون که دامنه‌های بالا و میانی را تجزیه و تحلیل کرده‌ایم، از نظر فنی همه چیزهایی که در مورد یک نام دامنه وجود دارد را پوشش داده‌ایم. makeuseof.com نام دامنه این وب سایت است. اما مطمئناً، اگر به آنچه در نوار آدرس خود است نگاه کنید، خواهید دید که چیزهای بیشتری در آن وجود دارد!

بقیه آدرس خارج از “https://h-vpn.com” را نشانگر یکنواخت منبع (URL) می نامند . این بخشی از نام دامنه نیست، اما برای اصلاح و ایجاد آن برای ایجاد یک وب سایت کارآمد استفاده می شود. به این ترتیب، خوب است که قسمت‌های اضافی یک URL و اینکه چگونه نام دامنه را تغییر می‌دهند تا صفحه‌ای را که می‌خواهید از آن بازدید کنید، بیاورید.

زیر دامنه

زیر دامنه حاوی جزئیات بیشتری در مورد قسمتی از دامنه است که به آن دسترسی دارید. در URL ما، این قسمتی است که می گوید  www . این نشان می دهد که ما در حال بازدید از چه بخشی از  h-vpn.com هستیم.

www  زیر دامنه “پیش فرض” یک نام دامنه است که برای صفحات وب عمومی استفاده می شود. آنقدر کلی است که برای دسترسی به یک وب سایت حتی نیازی به «www» ندارید! اگر  به جای آن h-vpn.com را تایپ می کردید ، همچنان به سایت می رسید. قسمت  www یادگاری از زمان های قدیم است که به آن نیاز بود.

با این حال، جایی که کمک می کند، زمانی است که شما یک سایت را به مناطق مختلف تقسیم می کنید. اگر تصمیم گرفتیم منطقه‌ای از سایت را به ویدیوها اختصاص دهیم، می‌توانیم آن را تحت دامنه h-vpn.com میزبانی کنیم . به این ترتیب، حتی اگر  www قدیمی شده است، زیر دامنه ها هنوز برای جداسازی وب سایت به دسته های مختلف کاربرد دارند.

پروتکل

پروتکل مشخص می کند که چه نوع ارتباطی را برقرار می کنید. در URL ما، بخشی است که می گوید  https:// .

معمولاً یکی از سه پروتکل HTTP، HTTPS و FTP استفاده می شود.

  • HTTP مخفف “پروتکل انتقال ابرمتن” است و کرایه استاندارد برای مرور اینترنت است.
  • HTTPS همان HTTP است اما «Secure» را به انتها اضافه می کند تا نشان دهد اتصال شما رمزگذاری شده است. ما از HTTPS استفاده می کنیم زیرا به حریم خصوصی خوانندگان خود اهمیت می دهیم!
  • در نهایت، FTP مخفف “پروتکل انتقال فایل” است که برای دانلود و آپلود فایل ها وارد عمل می شود.

مسیر

البته، آدرس اینترنتی که در حال حاضر در نوار آدرس خود می بینید، فقط h-vpn.com نیست. در پایان مطالب زیادی دارد که حاوی کلمات مرتبط با این مقاله است.

این “موارد” مسیر نامیده می شود و به جدا کردن هر صفحه در این سایت از یکدیگر کمک می کند. مسیری که اکنون در نوار آدرس مشاهده می کنید به این مقاله اشاره می کند.

برای مثال، اگر می‌خواهید مقاله « چگونه به URLهای کوتاه شده بدون کلیک کردن روی آنها نگاه کنیم » را بخوانید، می‌بینید که مسیر آن به صورت  peek-shortened-urls-without-clicking است. این مسیر «خانه» منحصر به فرد مقاله در h-vpn.com است و با مسیر این مقاله متفاوت است.

دریافت نام دامنه

دریافت نام دامنه نسبتاً ساده است. اگر در حال ساختن یک وب سایت با استفاده از چیزی مانند وردپرس هستید، گزینه ای برای ایجاد نام دامنه خود به همراه خواهد داشت. اگر از سرویسی مانند InMotion Hosting استفاده می کنید، آنها یک نام دامنه برای سایت شما به شما می دهند.

حتی ممکن است این گزینه را داشته باشید که یک حساب ایمیل با نام دامنه خود برای یک آدرس بسیار حرفه ای تنظیم کنید. حتی اگر نمی توانید، ممکن است این گزینه را داشته باشید که به جای آن نامه را به یک ارائه دهنده ایمیل هدایت کنید.

نحوه مبارزه شرکت ها با سایت های Impostor

همانطور که در بالا ذکر کردیم، دامنه سطح بالا (.com، .co.uk و غیره) قابل تنظیم است. متأسفانه، اگر نام دامنه ای دریافت می کنید که به .com ختم می شود، به طور خودکار به این معنی نیست که .co.uk، .net و سایر دامنه های سطح بالا تحت کنترل شما هستند.

اگر صاحب کسب و کاری به نام Purple Catpottery هستید و www.purplecatpottery.com  را به عنوان سایت خود ثبت کرده اید، به طور خودکار www.purplecatpottery.co.uk را «رزرو» نمی کند . شخصی در بریتانیا می تواند شرکت خود را با همین نام بسازد و سایت خود را تحت .co.uk ثبت کند و به جای وب سایت شما به وب سایت او مراجعه کند.

مردم می توانند از این برای آسیب رساندن به کاربران سوء استفاده کنند. فرض کنید ظروف سفالی شما شروع به رشد می کند، اما شما فقط مالک دامنه .com هستید. کسی می تواند  www.purplecatpottery.net را ثبت کند و یک کلون جعلی از سایت شما ایجاد کند. آنها می توانند از این برای توزیع بدافزار یا تنظیم سفارشات خرید ساختگی برای سفال شما برای بازدیدکنندگانی که به وب سایت اشتباهی می آیند استفاده کنند.

کسب و کارها تمایل دارند چندین دامنه سطح بالا را ثبت کنند که برای مبارزه با این امر به وب سایت اصلی هدایت می شوند. می توانید آن را در این سایت امتحان کنید؛ سعی کنید به  h-vpn.com بروید  و ببینید هنگام بارگیری آدرس چه اتفاقی می افتد.

چند نمونه از نام دامنه

https://www.google.com یک نام دامنه ساده است. ما می توانیم نام سایت (گوگل) و اینکه یک سایت بین المللی است (از دامنه سطح بالای .com آن) تشخیص دهیم.

با این حال، https://maps.google.com  کمی متفاوت است. در اینجا، می‌توانیم ببینیم که زیر دامنه از  www به  maps مبادله شده است . همانطور که از این URL می توانید متوجه شوید، شما را به بخش نقشه های گوگل هدایت می کند.

https://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page  از URL خود چیزهای زیادی به ما می گوید. زیر دامنه آن می گوید en، که به این واقعیت مربوط می شود که ما در حال مرور نسخه انگلیسی ویکی پدیا هستیم. این یک سازمان است، بنابراین آنها  دامنه سطح بالای .org را برای نشان دادن آن انتخاب کردند. مسیر نشان می دهد که این URL شما را به صفحه اصلی ویکی پدیا می برد.

https://www.amazon.com/  شما را به نسخه آمریکایی آمازون می برد، اما اگر بخواهید در کشور دیگری خرید کنید چه؟ می‌توانید دامنه سطح بالا را به کشور دیگری تغییر دهید و ویترین فروشگاه را با آن ارز ببینید. به عنوان مثال، https://www.amazon.co.uk/ برای انگلستان.

بنابراین، چه اتفاقی می‌افتد وقتی شرکت‌ها از یک نام دامنه سطح متوسط، اما دامنه‌های سطح بالا متفاوت استفاده می‌کنند؟ اگر از https://ohanafilms.com/ بازدید کنید ، یک شرکت تولید ویدئو در هاوایی پیدا خواهید کرد. از طرف دیگر، http://ohanafilms.co.uk/ شما را به یک تهیه کننده ویدیوی عروسی در بریتانیا هدایت می کند. این مثال نشان می دهد که چرا شرکت ها تمایل دارند تا حد امکان دامنه های سطح بالا را ثبت کنند.

آشنایی با نام دامنه

نام دامنه به انسان جایگزینی برای وارد کردن آدرس های IP می دهد. همانطور که یاد گرفتید، این نام ها دارای جزئیات پیچیده ای هستند که به ما کمک می کند در اینترنت حرکت کنیم.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : اسفند ۲, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…