ردپای دیجیتال چیست؟

۵/۵ - (۵ امتیاز)

ردپای دیجیتال چیست؟

تقریباً هر شرکتی که با آن‌ها به صورت آنلاین تعامل دارید، اطلاعاتی درباره شما جمع‌آوری می‌کند. وب‌سایت‌های شخصی ممکن است فقط جزئیات مرتبط خاصی را در مورد شما ذخیره کنند، اما در مجموع، این داده‌ها می‌توانند جمع شوند. به این ردپای دیجیتال می گویند. اما ردپای دیجیتال در عمل به چه معناست؟ آیا چیز خوبی است یا بد؟ و آیا می توانید آن را پاک کنید؟ با HiVPN در این پست همراه باشید.

 

تعریف ردپای دیجیتال

بیایید با تعریف ردپای دیجیتال شروع کنیم. ردپای دیجیتالی شما داده هایی است که به صورت آنلاین، با یا بدون اطلاع خود به جا می گذارید. ردپای دیجیتال شامل پیام‌های خصوصی، ایمیل‌ها، تاریخچه مرور، علایق و دوست نداشتن‌ها، وضعیت رابطه شما و حتی زاویه نگه داشتن دستگاه تلفن همراهتان است. هر چیزی که ردیابی و ذخیره می شود بخشی از ردپای دیجیتال شما است. سپس آن داده ها را می توان به عنوان ردپای فعال یا غیرفعال طبقه بندی کرد.

 • ردپای فعال: هر چیزی که برای اشتراک‌گذاری آنلاین انتخاب می‌کنید، ردپای فعالی بر جای می‌گذارد. این شامل توییت‌ها، نظرات و حتی داده‌های خصوصی مانند ایمیل‌ها و بارگذاری‌های ابری شما می‌شود.
 • ردپای غیرفعال: ردپای غیرفعال شما شامل تمام داده هایی است که بدون اطلاع شما یا گاهی اوقات رضایت شما به صورت آنلاین وجود دارد. این اطلاعات ظریف تر و فنی تر است. نوع دستگاه هایی که استفاده می کنید، سیستم عامل های مورد علاقه شما، آدرس IP شما و بسیاری موارد دیگر. این داده هایی است که شما فقط با تعامل با اینترنت عمومی می کنید.

چگونه ردپای دیجیتالی به جا بگذاریم؟

اگر اصلاً نمی خواهید ردپای دیجیتالی از خود باقی بگذارید، هرگز نباید از دستگاه دیجیتال استفاده کنید. هر چند نگران نباشید؛ این چیزی نیست که ما پیشنهاد می کنیم. اما برای کنترل داده های خود، ابتدا باید بدانید که چگونه ردپای دیجیتالی شما ایجاد می شود.

ردپای دیجیتال شما زمانی شروع می شود که داده ها را از شبکه خود و به اینترنت گسترده تر ارسال می کنید. وقتی سعی می‌کنید به یک وب‌سایت دسترسی پیدا کنید یا پیامی ارسال کنید، داده‌های شما همیشه از طریق سرورهای شخصی در جریان است. هر کسی که صاحب سروری باشد که داده های شما از آن عبور می کنند، تصمیم می گیرد چه اطلاعاتی را ردیابی، ذخیره و با دیگران به اشتراک بگذارد.

برای مثال یک صفحه ورود به ایمیل را در نظر بگیرید. شما صفحه را بارگیری می کنید، اعتبار خود را وارد می کنید و به ایمیل خود دسترسی پیدا می کنید. اینها قسمت هایی از ردپای دیجیتال شما هستند که می توانید ببینید. با این حال، در پشت صحنه دنیای دیگری وجود دارد که بیشتر مردم آن را فراموش می کنند. شرکت ایمیل شما همچنین ممکن است جزئیاتی مانند زیر را ثبت کند:

 • موقعیت تو.
 • هنگام بازدید از وب سایت.
 • چه مدت در صفحه سپری کردید.
 • حرکت، سرعت و جهت ماوس شما.
 • از چه دستگاهی استفاده می کنید.
 • از چه سیستم عامل و مرورگری استفاده می کنید.

همانطور که می بینید، اتفاقات زیادی در پس زمینه می افتد. آن دسته از داده های کوچکی که در خلاء معنی چندانی ندارند، می توانند با هم جمع شوند و تصویری شگفت آور دقیق از شخصیت شما ایجاد کنند.

آیا گذاشتن ردپای دیجیتال بد است؟

ردپای دیجیتال ذاتا بد یا خوب نیست. این مجموعه ای از داده های شماست. اینکه می تواند بر زندگی شما تأثیر منفی بگذارد یا مثبت بستگی به میزان کنترل شما بر آن دارد.

مشکلات زمانی به وجود می‌آیند که مردم نمی‌دانند چه مقدار اطلاعات را آنلاین می‌گذارند، و با آن چه کاری می‌توان انجام داد. هرچه بیشتر از ردپای دیجیتال خود و آنچه که به صورت آنلاین به دیگران نشان می دهد آگاه باشید، کنترل بیشتری روی آن خواهید داشت.

بنابراین ردپای دیجیتالی شما در مورد شما چه می گوید؟

نمونه هایی از ردپای دیجیتال

در اینجا لیستی از داده هایی است که ممکن است همین امروز به ردپای دیجیتال شما اضافه شده باشد:

 • فعالیت مرور شما از جمله حالت ناشناس و پنجره های خصوصی. ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی شما (ISP) می‌تواند فعالیت آنلاین شما را ثبت کند و حتی آن اطلاعات را به تبلیغ‌کنندگان و سایر اشخاص ثالث بفروشد. مگر اینکه از VPN برای رمزگذاری داده های خود استفاده کنید، ترافیک اینترنت شما خصوصی نیست.
 • تاریخچه جستجو، کوکی ها و رمزهای عبور ذخیره شده. اینها نمونه های خوبی از جنبه مفیدتر ردپای دیجیتال شما هستند. مرورگر شما در حین جابجایی از صفحه ای به صفحه دیگر اطلاعات مختلفی را در مورد شما ذخیره می کند و این معمولاً تجربه مرور شما را آسان تر می کند. با این حال، راه هایی برای کنترل میزان ذخیره مرورگر شما وجود دارد (در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد(.
 • ردپای رسانه های اجتماعی شما این برای اکثر مردم یک مشکل بزرگ است. رسانه های اجتماعی برای اکثر کاربران اینترنت یک تجربه روزمره است و به خودی خود هیچ ایرادی ندارد. با این حال، حتی اگر نمایه شما خصوصی باشد و اطلاعات شخصی را پست نکنید، شرکت های رسانه های اجتماعی همچنان می توانند اطلاعاتی درباره شما و دوستانتان جمع آوری کنند.
 • پست‌ها، ایمیل‌ها و پیام‌ها (از جمله DM و پیام‌های حذف شده( حتی اگر پیامی را بعد از ارسال آن حذف کنید، تضمینی وجود دارد که واقعاً از بین رفته است. هر ایمیل و پیام رسانه های اجتماعی که ارسال می کنید از طریق سرورهای پلتفرم و به پایگاه داده آنها ارسال می شود.
 • عکس ها و فیلم ها (از جمله فایل های ابری و کپی های حذف شد.)ارسال رسانه های بصری به صورت آنلاین همیشه یک تجارت پرخطر بوده است. با توجه به اینکه شرکت‌های تشخیص چهره سایت‌های رسانه‌های اجتماعی را خراش می‌دهند و چهره افراد را ثبت می‌کنند، همیشه باید قبل از قرار دادن عکسی از خود یا خانواده‌تان در اینترنت دو بار فکر کنید.
 • هر گونه داده ای که توسط شخص ثالث مدیریت می شود. هر بار که اطلاعات خود را در اختیار یک شرکت یا سازمان قرار می دهید، ردپای دیجیتالی شما بیشتر می شود. چه دانشگاه، چه کارفرما یا یک شرکت مسافرتی که با آن رزرو می کنید، ارائه یک شخص ثالث با داده های مربوط به خود به دنباله داده های پشت سر شما می افزاید.

آیا می توانید ردپای دیجیتال خود را پاک کنید؟

از نظر قانونی بله عملا خیر. شما نمی توانید خودتان را از اینترنت پاک کنید، اما این حق را دارید که از شرکتی که اطلاعات شما را در اختیار دارد بخواهید آن را حذف کند. اما آیا این یک گزینه واقع بینانه است؟ این فرآیند طولانی، خسته کننده و اغلب ناموفق خواهد بود. به خصوص وقتی موارد مشابه را در گذشته بررسی می کنید.

نکته دیگری که باید به خاطر بسپارید این است که برای پاک کردن ردپای دیجیتال خود، ابتدا باید بدانید که چگونه آن را پیدا کنید. برخی از اطلاعات توسط گوگل ایندکس می‌شوند، اما پایگاه‌های اطلاعاتی با نام، آدرس یا شماره تلفن شما نیز وجود خواهد داشت که در موتورهای جستجو ظاهر نمی‌شوند.

با این حال، اگر اقدامی برای کنترل حداقل ردپای دیجیتال خود انجام ندهید، ممکن است در واقع از شما بیشتر عمر کند.

هنگام مرگ چه اتفاقی برای ردپای دیجیتال شما می افتد؟

غول‌های فناوری به‌ طور داوطلبانه داده‌هایی را که روی کاربران خود ذخیره می‌کنند، حتی پس از مرگ آن کاربران حذف نمی‌کنند. این داده ها ممکن است برای آنها ارزش زیادی نداشته باشد، اما برای شرکتی مانند فیس بوک تلاش بسیار زیادی است که داوطلبانه داده های پس از مرگ را حذف کند .

به همین دلیل مهم است که از قبل درباره این مشکل فکر کنید و در وهله اول میزان اطلاعاتی که آنلاین قرار می دهید محدود کنید. آخرین چیزی که شما یا نزدیکانتان می خواهید این است که مجرمان سایبری اطلاعات را از ردپای دیجیتال شما جمع آوری کنند و هویت شما را پس از مرگ به سرقت ببرند.

چگونه می توانید ردپای دیجیتال خود را کنترل کنید؟

اگر می خواهید از اینترنت استفاده کنید، گوشی هوشمند همراه خود داشته باشید و با دوستان خود در رسانه های اجتماعی در ارتباط باشید، ردپای دیجیتالی خواهید داشت. به جای تلاش برای جلوگیری از این امر، بهتر است فقط مناطقی را که تحت کنترل شما هستند مدیریت کنید. در اینجا پنج نکته برای حفظ ردپای دیجیتالی ایمن و قابل قبول آورده شده است.

 1. تنظیمات خود را مدیریت کنید درک نحوه عملکرد تنظیمات در مرورگر شما و هر سایتی که بازدید می کنید بسیار مهم است. تنظیمات برگزیده حریم خصوصی رسانه های اجتماعی خود را کنترل کنید، کوکی ها رادر مرورگر خود مدیریت و پاک کنید، و در صورت وجود گزینه جایگزین، به تنظیمات پیش فرض تکیه نکنید.
 2. قوانینی را برای آنچه در اینترنت پست می کنید تعیین کنید. برای جلوگیری از اشتراک گذاری بیش از حد، محدودیت هایی را برای آنچه پست می کنید تعیین کنید. شاید تصاویر تعطیلات و رستوران مجاز باشد، اما تصاویر خانه یا محل کار شما مجاز نیست. در مورد معیاری تصمیم بگیرید که با آن راحت هستید.
 3. اطلاعات نادرست را تصحیح کنید. اگر شرکت‌هایی را پیدا کردید که اطلاعات نادرست یا قدیمی در مورد شما نشان می‌دهند، به آنها اطلاع دهید. آنها همیشه پاسخگو نخواهند بود، اما برخی اطلاعاتی را که از شما دارند تغییر داده یا حذف می کنند.
 4. حساب های قدیمی را ببندید شما نمی توانید این واقعیت را که حساب کاربری دارید تغییر دهید. این یک ردپای دیجیتال دائمی است. اما همچنان باید حساب هایی را که دیگر استفاده نمی کنید ببندید. همچنین می‌توانید پس از حذف مستقیماً با شرکت تماس بگیرید و از آنها درخواست کنید که هرگونه سوابقی را که هنوز درباره شما دارند حذف کنند.
 5. از VPN برای رمزگذاری ترافیک خود استفاده کنید. یکی از راه‌های کنترل داده‌های شما این است که در وهله اول میزان دریافتی شرکت‌ها را محدود کنید. VPN رمز گذاری ترافیک شما و پنهان آدرس IP خود را از سرورهای شخص ثالث را به عهده دارد، با سرویسی مانند HiVPN، می‌توانید ISP خود را از فروش داده‌های خود به تبلیغ‌کنندگان منع کنید، تعداد شرکت‌های مختلفی را که می‌توانند گزارش‌های اطلاعات شما را نگه دارند محدود کنید و ردپای دیجیتالی شما را کاهش دهید.

داده های خود را با HiVPN رمزگذاری کنید و ردپای دیجیتال خود را کنترل کنید.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۷, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…