VPN غیرمتمرکز چیست و چگونه کار می کند؟

۵/۵ - (۵ امتیاز)

VPN غیرمتمرکز چیست و چگونه کار می کند؟

آیا یک VPN غیرمتمرکز می تواند از حریم خصوصی شما محافظت کند و امنیت بهتری نسبت به VPN معمولی ارائه دهد؟در این مقاله با HiVPN همراه باشید.

VPN یک اتصال امن بین رایانه شما و سرور ارائه دهنده VPN است. لایه دیگری از محافظت را به اتصال اینترنت شما اضافه می کند و برخی از مزایای حفظ حریم خصوصی و امنیت را ارائه می دهد.

بنابراین، اگر این کاری است که یک VPN معمولی انجام می دهد، یک VPN غیرمتمرکز چه کاری انجام می دهد؟ چه فرقی می کند؟

در ادامه بخوانید تا بدانید VPN های غیرمتمرکز چگونه کار می کنند، چگونه با یک VPN معمولی مقایسه می شوند، و اینکه آیا VPN غیرمتمرکز برای شما مناسب است یا خیر.

VPN چگونه کار می کند؟

قبل از بررسی نحوه عملکرد VPN غیرمتمرکز، ابتدا نحوه عملکرد یک VPN معمولی را در نظر بگیرید .

یک VPN معمولی یک تونل امن بین دو بخش اینترنت ایجاد می کند. در مورد آن اینگونه فکر کنید: تونلی که زیر کوه می رود. هر دو طرف به یک مسیر مستقیم از طریق کوه متصل می شوند. در این صورت کوه اینترنت است.

شما از VPN برای افزایش امنیت و حریم خصوصی آنلاین خود استفاده می کنید. یک VPN از رمزگذاری قدرتمند برای محافظت از داده های شما در انتقال از چشمان کنجکاو استفاده می کند. هر کسی که اطلاعات شما را جاسوسی کند، برای اینکه بفهمد چه کاری انجام می‌دهید، و همچنین ترافیک اینترنت شما از کجا سرچشمه گرفته است (در نتیجه از موقعیت مکانی شما و احتمالاً هویت مرتبط شما محافظت می‌کند) مشکل خواهد داشت.

هنگامی که به یک سرویس VPN متصل می شوید، داده ها بین رایانه شما و سرورهای خدمات VPN جابجا می شوند. بین رایانه شما و سرور VPN، اطلاعات شما به شدت محافظت می شود. هنگامی که داده های شما از سرور VPN خارج می شود، دوباره به حالت طبیعی باز می گردد. سرور وب سایت آدرس IP مبدا را نمی داند و بنابراین شما را به یک مکان ردیابی نمی کند. با این حال، اگر حتی در حین استفاده از VPN به حساب فیس بوک خود متصل شوید، همچنان می دانند که این حساب فیس بوک شما است.

VPN غیرمتمرکز چگونه کار می کند؟

بنابراین، جایی که یک VPN معمولی شما را به یک سرور متصل می کند، یک VPN غیرمتمرکز (همچنین به عنوان dVPN یا P2P VPN شناخته می شود) شما را به یک گره شبکه متصل می کند. گره VPN غیرمتمرکز می تواند سرور، رایانه رومیزی، گوشی هوشمند، لپ تاپ یا حتی تبلت باشد.

صاحبان این دستگاه ها در ازای پرداخت، معمولاً به صورت اعتبار شبکه VPN مرتبط، اجازه دسترسی به سخت افزار خود را می دهند. هنگامی که رمز شبکه غیرمتمرکز VPN را بانک کردند، می توانند خودشان شروع به استفاده از سرویس غیرمتمرکز VPN کنند و اقتصاد VPN غیرمتمرکز را متحرک و در بیشتر موارد دایره ای نگه دارند. گره های VPN غیرمتمرکز مقدار پهنای باند موجود را به شبکه ارائه و تبلیغ می کنند، و اگر پیشنهاد خوب و گره قابل اعتماد باشد، کاربران می توانند از پیشنهاد استفاده کنند.

اما اگر هیچ مرجع یا نهاد کنترل کننده متمرکزی وجود نداشته باشد، سرویس VPN غیرمتمرکز چگونه کار می کند؟

در بیشتر موارد، گره‌های VPN غیرمتمرکز می‌توانند قیمت‌ها را به‌صورت جداگانه تعیین کنند و در ازای تعداد معینی از توکن‌های شبکه، مقداری پهنای باند را به شبکه ارائه دهند. هیچ هزینه مشخصی برای پیوستن به شبکه یا تبلیغ پهنای باند وجود ندارد. علاوه بر این، از آنجایی که هیچ هزینه اولیه ای وجود ندارد، شما فقط برای پهنای باند VPN غیرمتمرکز استفاده می کنید.

VPN غیر متمرکز در مقابل VPN معمولی: تفاوت چیست؟

بزرگترین تفاوت بین VPN معمولی و VPN غیرمتمرکز در پیکربندی شبکه است.

با VPN معمولی، شما به یک سرور اختصاصی متعلق به و تحت کنترل سرویس VPN متصل می شوید. بسیاری از VPN های بدون ورود به سیستم وجود دارند که در حین اتصال به سرویس خود، اطلاعات مربوط به فعالیت اینترنتی شما را جمع آوری نمی کنند. برخی از سرویس‌های VPN بدون لاگ حتی تا آنجا پیش رفته‌اند که از حسابرسان شخص ثالث دعوت می‌کنند تا ادعای عدم ورود خود را تأیید کنند .

حتی هنوز، بزرگترین نقطه شکست یک VPN معمولی، پیکربندی شبکه آن و اعتمادی است که باید به یک سرویس نسبت دهید که کنترل و محافظت از داده های اینترنت شما را به عهده دارد. اگر مشخص شود که شرکت در تمام مدت گزارش‌های شما را جمع‌آوری می‌کرد (یا برای شروع از یک سرویس VPN ارزان یا رایگان استفاده می‌کردید)، تمام داده‌هایی که فکر می‌کردید خصوصی و امن هستند ثبت شده‌اند.

یک VPN غیرمتمرکز این نقطه شکست را از طریق شبکه توزیع شده از گره های مستقل از بین می برد. بعید است که داده ها به طور مکرر از یک گره عبور کنند، و گره های بالقوه بیشتری برای انتخاب وجود دارد (اگرچه این بستگی به تعداد گره های VPN غیرمتمرکز موجود در شبکه دارد، بنابراین بدون مشکل نیست.)

دوم، VPN غیرمتمرکز اجرای یک برنامه غیرمتمرکز (dApp) است. از آنجایی که dApp ها منبع باز هستند و بر روی یک بلاک چین اجرا می شوند، کدی که استفاده می کنند برای بررسی باز است و به هر کسی که دانش فنی دارد اجازه می دهد تا حریم خصوصی و اعتبار امنیتی سرویس را ارزیابی کند.

آیا ارزش استفاده از VPN غیرمتمرکز را دارد؟

یک VPN باید حریم خصوصی و امنیت آنلاین شما را افزایش دهد. بنابراین بزرگترین سوالی که با آن روبرو می شوید این است که آیا VPN غیرمتمرکز از یک VPN معمولی ایمن تر است ؟

وقتی حقایق را می سنجید، به نظر می رسد dVPN گزینه ایمن تر در مواجهه با همه چیز باشد. چه کسی حریم خصوصی بهتر، ناشناس بودن بیشتر و کاهش تهدید ردیابی داده ها را نمی خواهد؟

با این حال، همه چیز آنقدر که به نظر می رسد واضح نیست. از آنجایی که خدمات VPN غیرمتمرکز هنوز نسبتا جدید هستند، گزینه های زیادی در دسترس کاربران نیست. و از این گزینه ها، حتی تعداد کمتری از آنها کاملاً عملیاتی هستند و قادر به ارائه یک سرویس dVPN سازگار هستند.

HiVPN dVPN

در حال حاضر، HiVPN یکی از فعال ترین سرویس های VPN غیرمتمرکز است. می‌توانید در این سرویس ثبت‌نام کنید، اعتبار شبکه بخرید و فوراً از VPN غیرمتمرکز استفاده کنید. سرعت اتصال به طور کلی خوب است، اگرچه، برخلاف یک VPN معمولی، شما مکان سرور dVPN را انتخاب نمی کنید. بنابراین، زمانی که نودهای خروجی به میان می‌آید تا حدودی خوش شانس است که در صورت تلاش برای دسترسی به یک سرویس در یک کشور خاص، مشکل ساز خواهد بود.

VPN یا dVPN؟

این که آیا شما به یک VPN غیرمتمرکز تغییر دهید، احتمالاً به سرویس ارائه شده کاهش می یابد. اگر یک dVPN از نظر انتخاب یک گره در یک مکان خاص، محدوده انتخابی مشابه یک VPN معمولی را فراهم کند، احتمالاً کاربران بیشتری تغییر را انجام می دهند، به خصوص اگر قیمت ها پایین بماند.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : بهمن ۵, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

HiVPN بهترین VPN برای سفر است
VPN -
آبان ۱, ۱۴۰۱

HiVPN بهترین VPN برای سفر است

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) HiVPN بهترین VPN برای سفر است سفر احتمالا بهترین زمان برای استفاده از VPN است، و نه فقط به این دلیل که بسیاری از کشورها اینترنت را سانسور می کنند. به احتمال زیاد زیاد در حال جابجایی هستید و به مجموعه کاملی از…

خرید vpn برای ios جدید
VPN -
مهر ۲۷, ۱۴۰۱

خرید vpn برای ios جدید

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) خرید vpn برای ios جدید یک VPN iPhone می تواند محتوای محدود جغرافیایی را رفع انسداد کند، ISP شما را از ردیابی و کاهش سرعت شما باز دارد، ترافیک شما را رمزگذاری می کند تا از داده های شما محافظت…

۱۰ دلیل برای استفاده از VPN
VPN -
مهر ۲۷, ۱۴۰۱

۱۰ دلیل برای استفاده از VPN

۵/۵ - (۹ امتیاز) ۱۰ دلیل برای استفاده از VPN VPN (شبکه خصوصی مجازی) یک نرم افزار ساده است که برای محافظت از حریم خصوصی آنلاین شما ایجاد شده و با ناشناس کردن ترافیک و مکان شما زندگی را برای هکرها سخت تر می کند. اما می…