کرم کامپیوتری چیست؟

۵/۵ - (۷ امتیاز)

کرم کامپیوتری چیست؟

در حالی که در ابتدا همانطور که از نام آن پیداست بی ضرر به نظر می رسد، متأسفانه یک کرم کامپیوتری اگر اجازه انتشار داده شود، می تواند دستگاه شما را مختل کند. این بدافزار مخرب بدون توجه به سیستم شما می لغزد و زیر بینی شما را خراب می کند. در این مقاله HiVPN  نحوه جلوگیری از این اتفاق برای شما آورده شده است.

کرم کامپیوتر

کرم کامپیوتری یکی از قدیمی‌ترین اشکال بدافزار است ، اولین کرم یک برنامه بی‌ضرر است که بین رایانه‌ها پخش می‌شود و پیامی برجای می‌گذارد که کاربر را از حضور خود با خبر سازد. این کرم طوری طراحی شده است که خودش را کپی کرده و در هر دستگاهی که آلوده کرده است پخش شود.

متأسفانه، این ویژگی خود تکراری هدف تیره‌تری دارد. یک کرم می تواند محموله هایی از کدهای مخرب را حمل کند که می تواند به سیستم دستگاه شما آسیب برساند. یکی از خطرناک ترین ویژگی های کرم کامپیوتری این است که برای گسترش آن نیازی به تعامل انسانی ندارد. هنگامی که راهی برای ورود به سیستم شما پیدا کرد، بی سر و صدا شروع به عبور از هارد دیسک شما می کند.

کرم های کامپیوتری چگونه پخش می شوند؟

کرم‌ها قطعات مخربی از بدافزار هستند که اغلب به بهره‌برداری از بخش‌هایی از یک سیستم عامل که معمولاً برای کاربر ناشناخته است، متکی هستند. به محض اینکه حضور آنها در نهایت مشخص شد، آسیب قبلاً وارد شده است.

کرم‌ها، مانند سایر بخش‌های بدافزار، می‌توانند از طریق روش‌های مختلفی منتشر شوند.

  • شبکه های کامپیوتری. هر دستگاهی که دسترسی مشترک داشته باشد می تواند قربانی ویروس کرم شود.
  • حملات فیشینگ. بسیاری از کاربران بدبخت با حملات فیشینگ فریب می‌خورند تا روی یک پیوند مبهم کلیک کنند یا به طور تصادفی بدافزار را دانلود کنند.
  • نرم افزار قدیمی. کرم ها از حفره های سیستم عملیاتی سوء استفاده می کنند. اگر روی نرم‌افزار قدیمی اجرا می‌کنید، برخی از نگرانی‌های امنیتی ممکن است وصله نشده باشند.

انواع کرم کامپیوتری

انواع کرم های کامپیوتری معمولاً بر اساس روش انتشار آنها دسته بندی می شوند.

کرم های اینترنتی

این کرم‌ها شبکه را برای آلوده کردن رایانه‌های آسیب‌پذیر اسکن می‌کنند. سپس این کرم می تواند سایر اتصالات شبکه محلی را آلوده کند.

کرم های پیام رسانی فوری

معمولاً یک پیوند یا پیوست مخرب از طریق یک پیام فوری برای قربانی احتمالی ارسال می شود. پیوند با پیامی همراه خواهد بود که سعی دارد کاربر را برای کلیک کردن روی پیوند طعمه کند. هنگامی که دستگاهی آلوده شد، همان پیام را برای همه افراد موجود در لیست مخاطبین شما ارسال می کند.

کرم های ایمیل

همان روش آلوده شدن به پیام‌رسانی فوری، یک ایمیل سعی می‌کند کاربر را به کلیک کردن روی یک پیوند یا دانلود یک فایل ترغیب کند. حتی اگر پیام از طرف شخصی در لیست مخاطبین شما باشد، همیشه مراقب باشید.

کرم های اشتراک گذاری فایل

این کرم‌ها اغلب به‌عنوان فایل‌های رسانه‌ای مختلف پنهان می‌شوند تا کاربران را فریب دهند تا آنها را از سایت‌های اشتراک‌گذاری فایل نظیر به نظیر دانلود کنند. هنگامی که کاربر فایل را باز می کند، کرم راه خود را به داخل باز کرده است.

کریپتوکرم

این کرم معمولاً همراه با یک حمله باج افزار استفاده می شود. هنگامی که راه خود را به یک سیستم پیدا کرد، از فایلی به فایل دیگر پخش می شود و هر کدام را رمزگذاری می کند و آن را برای میزبان غیرقابل دسترس می کند.

تفاوت بین ویروس و کرم چیست؟

یک ویروس کامپیوتری و یک کرم هر دو پخش می شوند و کامپیوتر را مختل می کنند، اما تفاوت اصلی بین این دو این است که کرم نیازی به فعال سازی انسانی یا سیستم میزبان ندارد.

تا زمانی که کاربر برنامه را باز نکند، ویروس می تواند خاموش بماند. هنگامی که سیستم شما یک کرم دارد، بدون هیچ گونه درخواست یا نیاز به فعال سازی شروع به گسترش می کند.

تفاوت بین تروجان و کرم چیست؟

یک کرم کامپیوتری و یک تروجان از این نظر شبیه هستند که هر دو به فریب دادن کاربر برای ورود بدافزار متکی هستند.

تروجان بر مهندسی اجتماعی تمرکز می کند و کاربر را فریب می دهد تا نرم افزاری را فعال کند که یک درب پشتی را به شبکه آنها باز می کند. هنگامی که آن درب پشتی قابل دسترسی است، می توان تعداد زیادی از بدافزارهای مخرب را از بین برد. یک هکر حتی می تواند از طریق آن در، سیستم شما را کنترل کند.

چگونه یک کرم کامپیوتری را تشخیص دهیم

هنگامی که ویروس کرم کامپیوتری به اندازه کافی گسترده شود، دستگاه شما بلافاصله شروع به عملکرد غیرعادی می کند. برخی از کرم ها ممکن است فایل ها را حذف کنند، پهنای باند را تخلیه کنند و عملکرد را کاهش دهند.

اگر مشکوک هستید مشکلی در دستگاه شما وجود دارد، هارد دیسک خود را بررسی کنید. به اندازه ای که به یاد می آورید فضای خالی ندارد؟ کرم ها خود را تکثیر می کنند، بنابراین فضایی که اشغال می کنند در نهایت قابل توجه خواهد بود.

نحوه حذف و جلوگیری از نفوذ کرم ها به دستگاه های خود

اگر وجود کرم را تشخیص دادید، بلافاصله از نرم افزار آنتی ویروس خود استفاده کنید. هنگامی که دستگاه شما از ویروس پاک شد، زمان آن فرا رسیده است که مطمئن شوید دیگر این اتفاق نمی افتد. فراموش نکنید که هر دستگاهی را که ممکن است به هاست اصلی پیوند داده شده باشد بررسی کنید.

بهترین راه برای جلوگیری از ویروس کرم، رعایت بهداشت سایبری خوب است. همه نرم افزارهای خود را به روز نگه دارید تا همیشه از آخرین وصله ها استفاده کنید. همیشه مراقب ایمیل ها و لینک های مشکوک باشید. حتی آنها را باز نکنید ، آنها را مستقیماً به سطل زباله بفرستید. اگر این عادت ها را حفظ کنید، همیشه یک قدم جلوتر از هکرها خواهید بود.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۲۱, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…