مزایای پروکسی SOCKS5 چیست؟

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

مزایای پروکسی SOCKS5 چیست؟

مسیریابی ترافیک از طریق یک پروکسی می تواند شما را ناشناس کند، اما امنیت را تضمین نمی کند. برخلاف VPN، یک پروکسی ترافیک شما را رمزگذاری نمی کند. دراین مقاله که توسط HiVPN در می یابید که پروکسی SOCKS5 چیست؟ چه مزایایی ارائه می دهد و چگونه می توانید از آن با VPN برای حفظ حریم خصوصی و امنیت نهایی استفاده کنید.

پروکسی SOCKS5 چیست؟

SOCKS5 آخرین و به روزترین پروتکل SOCKS است. این یک نسخه بهبود یافته از     SOCKS است، یک پروتکل اینترنتی که بسته ها را بین سرور و کلاینت با استفاده از یک سرور پراکسی هدایت می کند. SOCKS5 امنیت را افزایش داده و سه نوع روش احراز هویت را ارائه می دهد:

  • احراز هویت تهی: برای اتصال به پروکسی نیازی به احراز هویت نیست.
  • احراز هویت نام کاربری/رمز عبور:برای اتصال به پروکسی باید جزئیات ورود به سیستم را ارائه دهید.
  • احراز هویت GSS-API:هم شما و هم سرور از روش های احراز هویت در سطح سیستم عامل برای تأیید هویت خود استفاده می کنید.

چگونه کار می کند؟ ترافیک شما از طریق یک سرور پروکسی هدایت می شود که قبل از رسیدن به مقصد، یک آدرس IP دلخواه ایجاد می کند. از نظر فنی،SOCKS5  از سرورهای پروکسی برای ایجاد اتصالات پروتکل Datagram کاربر (UDP) یا پروتکل کنترل انتقال (TCP) از طریق آدرس های IP دلخواه استفاده می کند.

اگر IP شما ۱.۱.۱.۱ باشد و ترافیک شما از طریق یک پروکسی SOCKS با IP 2.2.2.2 هدایت شود، سرور مقصد (وب سایت) فکر می کند که درخواست از طرف دومی آمده است. وب سایت نمی تواند آدرس IP اصلی شما را ببیند. این به شما کمک می کند مکان خود را پنهان کنید، اما به این معنی نیست که ترافیک شما ایمن است. برخلاف شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN)، پراکسی‌ها ترافیک شما را رمزگذاری نمی‌کنند،هنوز در فضای باز است و هر کسی می‌تواند کاری را که شما انجام می‌دهید زیر و رو کند.

چیزی به نام سرور پروکسی SOCKS5 100% ناشناس وجود ندارد، زیرا غیرممکن است که به صورت آنلاین ناشناس باشید. می‌توانید با آگاهی از کارهایی که آنلاین انجام می‌دهید، از چه سرویس‌ها و ابزارهای امنیتی استفاده می‌کنید و چگونه همه اینها بر حریم خصوصی شما تأثیر می‌گذارد، به آن نزدیک شوید. اما هیچ پروکسی، VPN یا برنامه پیام‌رسانی رمزگذاری شده شما را ناشناس نمی‌سازد.

با اتصال از طریق پروکسی، احتمال کمی وجود دارد که بتوانید از خدمات پخش جریانی که در کشور شما در دسترس نیستند استفاده کنید. با این حال، اگر فقط می خواهید مکان مجازی خود را تغییر دهید و از بلوک های جغرافیایی ساده عبور کنید، می توانید یک لیست پراکسی SOCKS5 را به صورت آنلاین پیدا کنید و شانس خود را امتحان کنید.

آیا پروکسی SOCKS5 بهتر از VPN است؟

SOCKS5 به ایمنیVPN  نیست. به راحتی می توان یک پروکسی SOCKS5 را با VPN اشتباه گرفت، اما تفاوت های اساسی وجود دارد. مانند اکثر پراکسی ها، SOCKS5 داده های شما را رمزگذاری نمی کند و سرعت و ثبات اینترنت را کاهش می دهد.

علاوه بر این، SOCKS  کاملاً قابل تشخیص است، بنابراین به احتمال زیاد شما را در اطراف فایروال های ملی نمی برد. با توجه به این واقعیت، باید امنیت آن را با VPN افزایش دهید.

از سوی دیگر، یک VPN خوب، داده‌های شما را هنگام انتقال از دستگاه شما به سرور VPN رمزگذاری می‌کند و اطمینان می‌دهد که هیچ‌کس نمی‌تواند آن را در هر نقطه از سفر مشاهده کند. با سرویسی مانند HiVPN، می‌توانید محدودیت‌های اینترنت را دور بزنید و از آدرس IP خود محافظت کنید، اما این کار را با حفظ حریم خصوصی واقعی و سرعت‌های بسیار سریع اینترنت انجام خواهید داد.

حریم خصوصی خود را با رمزگذاری VPN با کیفیت بالا ارتقا دهید.

مزایای سرورهای پروکسی SOCKS5

در اینجا ۴ دلیل قوی برای استفاده از پراکسی های SOCKS آورده شده است:

۱- شما را در اطراف بلوک های اینترنت قرار می دهد

از آنجایی که سرورهای پروکسی به عنوان رله بین دستگاه شما و اینترنت عمل می کنند، به راحتی می توانند به شما در دور زدن بلوک های اینترنت کمک کنند. به عنوان مثال، اگر IP شما توسط یک وب سایت خاص در لیست سیاه قرار گرفته است (یا از VPN استفاده می کنید و IP سرورهای آن در لیست سیاه قرار گرفته اند) می توانید ترافیک خود را از طریق یک پروکسی SOCKS5 هدایت کنید و بنابراین این بلوک را دور بزنید. با این حال، به شما کمک نمی‌کند که فایروال‌های ملی را مانند VPN دور بزنید ، زیرا اکثر آنها از بازرسی بسته عمیق (DPI) استفاده می‌کنند. این بدان معناست که ترافیک شما توسط ISP شما و قبل از رسیدن به وب سایت مسدود می شود.

۲-اتصال سریعتر و مطمئن تر

برخلاف پیشینیان خود که فقط از پروتکل TCP استفاده می کردند، سرورهای پراکسی SOCKS5 می توانند از پروتکل UDP استفاده کنند و از اتصال قابل اعتماد و عملکرد کارآمد اطمینان حاصل کنند.

پروتکل اینترنت TCP یک ارتباط بین یک کلاینت و یک سرور ایجاد می کند و مطمئن می شود که تمام بسته ها از یک طرف به طرف دیگر می رسند. این نیاز به تناسب محتوا در قالب ثابت دارد تا بتوان آن را به راحتی منتقل کرد. از سوی دیگر، UDP روی اینکه آیا همه بسته‌ها از مشتری یا سرور به طرف دیگر می‌رسند و اینکه آیا آنها به همان ترتیب منتقل می‌شوند یا خیر، تمرکز نمی‌کند. UDP زمان را برای تبدیل بسته های داده به جریانی از بسته های ثابت تلف نمی کند. بنابراین، با در دست داشتن این UDP، SOCKS5 می تواند سرعت های بالاتر و اتصال قابل اعتمادی را ارائه دهد.

۳-خطاهای کمتر و بهبود عملکرد کلی

بسیاری از پراکسی های دیگر سرصفحه های بسته داده را بازنویسی می کنند. به همین دلیل، احتمال زیادی وجود دارد که آن داده ها را نادرست یا برچسب گذاری نادرست کنید. سرورهای پراکسی SOCKS5 سرصفحه های بسته داده را بازنویسی نمی کنند، بنابراین شانس کمتری برای خطا وجود دارد. از آنجایی که خطاهای بسیار کمتری وجود دارد، عملکرد به طور خودکار بهبود می یابد. با این حال، این امر به قیمت حفظ حریم خصوصی و امنیت شما تمام می شود زیرا هدرهای بسته حاوی اطلاعات شخصی شما هستند و به راحتی قابل شناسایی هستند.

۴- عملکرد بهتر در سیستم عامل های P2P

SOCKS5 سریعتر از سایر پروکسی ها است زیرا بسته های داده کوچک تری را منتقل می کند. بنابراین، سرعت دانلود سریع تری را ارائه می دهد، به همین دلیل است که بسیاری از کاربران از آن برای اتصال به وب سایت ها و پلتفرم های اشتراک گذاری P2P استفاده می کنند.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۳, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

HiVPN بهترین VPN برای سفر است
VPN -
آبان ۱, ۱۴۰۱

HiVPN بهترین VPN برای سفر است

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) HiVPN بهترین VPN برای سفر است سفر احتمالا بهترین زمان برای استفاده از VPN است، و نه فقط به این دلیل که بسیاری از کشورها اینترنت را سانسور می کنند. به احتمال زیاد زیاد در حال جابجایی هستید و به مجموعه کاملی از…

خرید vpn برای ios جدید
VPN -
مهر ۲۷, ۱۴۰۱

خرید vpn برای ios جدید

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) خرید vpn برای ios جدید یک VPN iPhone می تواند محتوای محدود جغرافیایی را رفع انسداد کند، ISP شما را از ردیابی و کاهش سرعت شما باز دارد، ترافیک شما را رمزگذاری می کند تا از داده های شما محافظت…

۱۰ دلیل برای استفاده از VPN
VPN -
مهر ۲۷, ۱۴۰۱

۱۰ دلیل برای استفاده از VPN

۵/۵ - (۹ امتیاز) ۱۰ دلیل برای استفاده از VPN VPN (شبکه خصوصی مجازی) یک نرم افزار ساده است که برای محافظت از حریم خصوصی آنلاین شما ایجاد شده و با ناشناس کردن ترافیک و مکان شما زندگی را برای هکرها سخت تر می کند. اما می…