USB-A در مقابل USB-C تفاوت چیست؟

۵/۵ - (۵ امتیاز)

USB-A در مقابل USB-C تفاوت چیست؟

چندین تفاوت بین دو نوع رایج USB وجود دارد. با این پست HiVPN همراه شوید.

پورت های USB-A در دستگاه های الکترونیکی و تجهیزات کامپیوتری در همه جا وجود دارند. اما USB Type C در کجای تصویر قرار می گیرد؟

بیایید ابتدا انواع USB-A و USB-C را بررسی کنیم، سپس تفاوت های بین آنها را پوشش دهیم.

USB-A چیست؟

USB Type-A کانکتور اصلی USB است که به راحتی با شکل مستطیلی مسطح آن قابل شناسایی است. پورت‌های USB-A که از نظر طراحی غیرقابل برگشت هستند، تقریباً در هر دستگاه کامپیوتری مانند لپ‌تاپ، تلویزیون‌های هوشمند، کنسول‌های بازی ویدیویی و پخش‌کننده‌های DVD/Blu-ray یافت می‌شوند.

USB-C چیست؟

USB Type-C که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، برای رفع مشکلات رایج USB-A طراحی شده بود. بسیاری از دستگاه‌های باریک و سبک وزن اکنون درگاه‌های باریک USB-C را در طراحی خود ادغام می‌کنند. به لطف درگاه باریک USB-C، تولیدکنندگان می توانند محصولات الکترونیکی نازک تری طراحی کنند. پورت‌های USB-C به تدریج به دستگاه‌های بیشتری اضافه می‌شوند و هدف آن این است که در نهایت جایگزین درگاه‌های USB-A سنتی شوند.

تفاوت بین USB-A و USB-C

اکنون که درک پس‌زمینه‌ای از USB-A و USB-C داریم، بیایید تفاوت‌های اصلی را مورد بحث قرار دهیم.

شکل برگشت پذیر جدید و طراحی باریک تر

اتصال سخت USB-A با طراحی USB-C با صرفه جویی در فضا به روز شد و اجازه می داد دستگاه های الکترونیکی باریک تر از همیشه طراحی شوند.

جدای از بازبینی ظاهری واضح، درگاه‌های USB-C اکنون بدون توجه به جهتی که کانکتور را وارد می‌کنید، کانکتورهای USB-C را در خود جای می‌دهند. این به‌روزرسانی بزرگ به دلیل قرارگیری پین متقارن در پایین و بالای کانکتور USB-C است.

پین‌های USB-A به قسمت پایین پورت‌های USB-A اختصاص داده شده‌اند (درج را غیرقابل برگشت می‌کند).

پشتیبانی از استانداردهای USB

جدیدترین استاندارد USB 4.0 به کانکتورهای USB-C نیاز دارد و USB-A را پشت سر می گذارد. USB 4.0 علاوه بر پشتیبانی از USB Power Delivery (USB PD) دارای نرخ انتقال داده بالقوه ۴۰ گیگابیت در ثانیه است که امکان تحویل برق دو طرفه تا ۱۰۰ وات را فراهم می کند (برای تأمین انرژی دستگاه های الکترونیکی بزرگ از لپ تاپ تا برخی چاپگرها کافی است).

این به طور قابل توجهی قدرتمندتر از جدیدترین استاندارد، USB 3.1 است که حداکثر سرعت انتقال داده ۱۰ گیگابیت بر ثانیه را دارد.

پشتیبانی از حالت های جایگزین

ویژگی حالت جایگزین USB-C به پورت های USB-C اجازه می دهد تا طیف گسترده تری از پروتکل های داده را در خود جای دهند. با این حال، این پشتیبانی به صلاحدید سازنده سخت افزار است تا آن را در دستگاه الکترونیکی خود ادغام کند.

حالت های جایگزینی که می توانند به یک پورت USB-C تبدیل شوند عبارتند از Thunderbolt، DisplayPort، HDMI، Mobile High-Definition Link و VirtualLink.

با ادغام همه این اتصالات در یک پورت USB-C، حالت‌های جایگزین به دستگاه‌های الکترونیکی اجازه می‌دهند باریک‌تر از قبل طراحی شوند. تنها چیزی که نیاز دارید آداپتور مناسب برای دسترسی به ویژگی حالت جایگزین مورد نظر از درگاه USB-C است.

سازگاری به عقب

USB-A و USB-C هر دو به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با دستگاهی که به آن متصل شده‌اند سازگار باشند.

به عنوان مثال، یک کانکتور USB-A 3.0 (که با درج پلاستیکی آبی استاندارد آن مشخص می شود) با سرعت درگاه USB اجرا می شود، از جمله USB 2.0 و USB 1.1. به طور مشابه، یک کانکتور USB-C 3.2 نیز با استانداردهای قبلی پورت های USB-C سازگار است.

در حالی که نمی توانید کانکتور USB-C کوچک خود را به یکی از درگاه های USB-A بزرگتر وصل کنید، یک آداپتور یا هاب با کانکتورها و پورت های مربوطه مشکل شما را حل می کند.

نگاهی فراتر از افق با USB-C

بیش از ۷۰۰ شرکت فناوری از جمله اپل، گوگل، اینتل و مایکروسافت در طراحی اولیه و پذیرش USB-C با یکدیگر همکاری کردند. USB-C واقعا جهانی است و در ابهام محو نخواهد شد.

با این حال، هنوز بسیاری از دستگاه های قدیمی وجود دارند که به اتصال USB-A نیاز دارند. در حال حاضر، USB-A در کنار USB-C در دستگاه های الکترونیکی برای مقابله با مشکلات سازگاری ظاهر می شود.

با کاهش استفاده از این دستگاه های قدیمی، می توان انتظار داشت که USB-C به نوع غالب تبدیل شود.

  نویسنده : Hivpn
  تاریخ ارسال : بهمن ۱۶, ۱۴۰۰

  نوشته های مرتبط

  آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

  SugarSync چیست
  اینترنت -
  خرداد ۲, ۱۴۰۱

  SugarSync چیست

  ۵/۵ - (۱۰ امتیاز) SugarSync چیست اگر کاربر جدید HiVPN هستید یا اگر ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنید، احتمالاً در گذشته از SugarSync® شنیده‌اید. اما SugarSync چیست و چرا ارزش نگه داشتن آن را دارد؟ توضیح می دهیم.

  داکسینگ چیست
  اینترنت -
  خرداد ۲, ۱۴۰۱

  داکسینگ چیست

  ۵/۵ - (۱۰ امتیاز) داکسینگ چیست داکسینگ رایج‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید. آیا می خواهید یاد بگیرید که چگونه از دکس شدن جلوگیری کنید؟ این ۱۱+ نکته حفاظت HiVPN از داکسینگ را دنبال کنید و در اینترنت ایمن بمانید.

  حریم خصوصی برنامه
  اینترنت -
  خرداد ۲, ۱۴۰۱

  حریم خصوصی برنامه

  ۵/۵ - (۱۰ امتیاز) حریم خصوصی برنامه به راحتی اجازه دهید برنامه ها در دستگاه تلفن همراه شما جمع شوند. آنها معمولا رایگان هستند، در یک لحظه دانلود می شوند و شما را در نصب آنها راهنمایی می کنند. اما هر برنامه ای که نصب کرده…