چراغ های اولتراسونیک: تهدیدی خاموش برای حریم خصوصی شما

۵/۵ - (۵ امتیاز)

چراغ های اولتراسونیک: تهدیدی خاموش برای حریم خصوصی شما

شما نمی توانید آنها را ببینید، نمی توانید آنها را بشنوید، اما آنها آنجا هستند ، ردیاب های مخفی، غیرقابل شنیدن برای گوش انسان که مکان شما را بدون اینکه هیچ ایده ای در مورد آن داشته باشید، ثبت می کنند. به چراغ های اولتراسونیک «سلام» بگویید. با ما در این پست HiVPN همراه باشید.

بازاریابان راه‌های دقیق‌تری را برای جمع‌آوری داده‌های مصرف‌کننده ارائه می‌کنند، حتی اگر به معنای تجاوز مخفیانه به حریم خصوصی آنها باشد. استفاده از چراغ های اولتراسونیک یکی از این راه ها است، همانطور که مطالعه انجام شده توسط محققان دانشگاه Technische Universitat Braunschweig در آلمان نشان می دهد. طبق گزارش تحقیقاتی ، ۲۳۴ برنامه اندرویدی حاوی طرح ردیابی صوتی تهدید کننده حریم خصوصی بودند.

چراغ های التراسونیک. آن چیست؟

بیکن های اولتراسونیک صداهایی با فرکانس ۱۸ کیلوهرتز تا ۲۰ کیلوهرتز هستند. انسان ها نمی توانند آن را بشنوند، اما میکروفون های اکثر دستگاه های تلفن همراه به راحتی می توانند چراغ های اولتراسونیک را تشخیص دهند. هنگامی که از فروشگاه های خرده فروشی منتشر می شود یا در تبلیغات و حتی وب سایت ها جاسازی می شود، این صداهای نامفهوم توسط میکروفون دستگاه های تلفن همراه دریافت می شوند. اگرچه این به طور پیش فرض اتفاق نمی افتد. کاربر باید در وهله اول اجازه دسترسی یک برنامه به میکروفون را بدهد. اما بعداً به این موضوع باز خواهیم گشت.

این چراغ‌های اولتراسونیک هسته فناوری ردیابی متقابل دستگاه اولتراسونیک هستند و به بازاریابان اجازه می‌دهند مصرف‌کنندگان را ردیابی کنند و پروفایل‌های دقیقی را بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده بسازند. وب سایت هایی که مرور می کنید، تبلیغاتی که می بینید، فروشگاه هایی که بازدید می کنید و محصولاتی که ترجیح می دهید – همه این اطلاعات را می توان بدون اطلاع شما جمع آوری کرد.

آنها از کجا می آیند؟

فناوری چراغ های اولتراسونیک هسته نرم افزاری است که توسط شرکت هندی Silverpush توسعه یافته است. این نرم افزار برای ردیابی عادات تماشای تلویزیون دارندگان تلفن همراه طراحی شده است. با این حال، این محصول پس از گسترش نگرانی های حفظ حریم خصوصی در مورد چنین ردیابی وحشتناک کاربران به طور گسترده کشته شد.

به گفته بنیانگذار Silverpush، تجارت ردیابی تبلیغات در اواخر سال ۲۰۱۵ کنار گذاشته شد. اما به نظر می رسد که دنیای فناوری چراغ های اولتراسونیک را فراموش نکرده است. بازگشت به نتایج تحقیقات آلمانی، نشان می‌دهد که بیش از ۲۰۰ برنامه اندروید با استفاده از کیت توسعه‌دهنده در دسترس عموم Silverpush ساخته شده‌اند، سیگنال‌هایی در مورد رشد استفاده از beacons با فناوری پیشرفته است.

مهمترین نکته در اینجا این است که تمامی اپلیکیشن های ذکر شده در تحقیق برای دانلود آسان از فروشگاه گوگل پلی در دسترس هستند، اما قابلیت های ردیابی در سیاست های حفظ حریم خصوصی آنها ذکر نشده است. و نه تنها برخی از برنامه های کمتر شناخته شده هستند که به لیست سیاه راه پیدا کردند – می توانید برنامه های غول های بازار فست فود مانند کریسپی کرم و مک دونالد را بیابید که نسخه های برنامه فیلیپین آنها نیز در لیست قرار گرفته اند.

خطر کجاست؟

از آنجایی که بسیاری از برنامه‌ها از فناوری گوش دادن به چراغ‌های اولتراسونیک بدون هدف مشخص استفاده می‌کنند، باید از مجوزهایی که برای برنامه‌های دانلود شده حتی از منبع قابل اعتمادی مانند فروشگاه Google Play اعطا می‌کنید، آگاه باشید. یک «بله» بی‌ملاحظه به درخواست دسترسی به میکروفون ممکن است به این معنی باشد که تلفن هوشمند شما از همان لحظه شروع به گوش دادن مخفیانه می‌کند. و این فقط زمانی نیست که آنلاین می‌شوید. فناوری چراغ اولتراسونیک به اتصال به اینترنت متکی نیست، بنابراین میکروفون می‌تواند صداهای اولتراسونیک را به هر صورت دریافت کند.

وقتی میکروفون دستگاه تلفن همراه شما به حالت «همیشه روشن» می‌رود، خطر جمع‌آوری تصادفی داده‌ها به وجود می‌آید. بله، برنامه‌ای که حاوی فناوری فراصوت فراصوت است باید فقط صداهای با فرکانس بالا را انتخاب کند، اما چه کسی می‌تواند تضمین کند که هیچ سوء استفاده‌ای وجود نخواهد داشت؟

علاوه بر این، فن‌آوری گوش دادن به ردیابی بین دستگاه‌ها را تقویت می‌کند و به بازاریابان اجازه می‌دهد تا پروفایل‌های مصرف‌کننده با جزئیات بسیار بالا را با ترکیب داده‌های چند دستگاه مورد استفاده توسط مصرف‌کننده بسازند. علاوه بر این، محققان موضوع عدم نامگذاری کاربران شبکه Tor را در صورت تعبیه بیکن های اولتراسونیک در سایت های Tor مطرح کرده اند  و این امر باعث می شود دنیای حریم خصوصی و ناشناس بودن متزلزل شود.

آیا جنبه روشنی وجود دارد؟

اگر در حال حاضر نگران هستید که به طور مخفیانه توسط تلفن هوشمند خود ردیابی می شوید و صداهایی را می شنوید که نمی توانید بشنوید، آرام باشید و هنوز آن را از پنجره بیرون نیندازید. همه چیز آنقدرها هم که به نظر می رسد بد نیست. استفاده های کاملاً قانونی از چراغ های اولتراسونیک نیز وجود دارد. برای مثال، برنامه‌های خرده‌فروشی که هنگام ورود به فروشگاه، یک معامله خاص را به شما پیشنهاد می‌کنند، یا برنامه‌های فروش بلیت که به شما امکان می‌دهند راحت‌تر به مکان‌های رویداد برسید. نکته مهم در اینجا دانستن و اجازه دادن به یک برنامه برای انجام این کار است.

Shopkick و Lisnr دو سرویسی بودند که توسط محققان آلمانی برای عملکرد درست، یعنی افشای برجسته ردیابی اولتراسونیک شناسایی شدند. نکته خوب این است که راه هایی برای محافظت از حریم خصوصی شما در برابر این صدای مزاحم سکوت وجود دارد.

چگونه چراغ های اولتراسونیک را مسدود کنیم

چراغ های اولتراسونیک نباید بدون اجازه شما به حریم خصوصی شما حمله کنند. چند کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از تهدیدات ناشی از سیگنال های اولتراسونیک انجام دهید.

  • برنامه های نصب شده را بررسی کنید آیا شما فعالانه از همه آنها استفاده می کنید؟ آنهایی را که پس از دانلود و فراموش شده حذف کنید. با به حداقل رساندن تعداد برنامه ها، خطر استفاده از طرح ردیابی چراغ اولتراسونیک را نیز کاهش خواهید داد.
  • مجوزهای برنامه را بررسی کنید. برای برنامه‌هایی که نگه می‌دارید، مجوزهایی را که برای دسترسی میکروفون اعطا کرده‌اید دوباره بررسی کنید.

در Android، به Settings > Apps > روی نماد Gear > App permissions

در iOS بروید، به Settings > Privacy > Microphone بروید.

لیستی از برنامه ها و وضعیت آنها در مورد دسترسی میکروفون را مشاهده خواهید کرد. اکنون ارزیابی کنید – آیا همه آنها واقعاً به آن نیاز دارند؟

  • از عقل سلیم استفاده کنید. زمانی که برنامه هایی مانند Viber، Skype یا Messenger نیاز به دسترسی به میکروفون دارند، طبیعی است. اما در مورد یک اپلیکیشن فروشگاه لباس یا مثلاً یک اپلیکیشن آب و هوا چطور؟ به احتمال زیاد، هیچ مزیت واضحی برای شما وجود ندارد، بنابراین به دلایل حفظ حریم خصوصی، اجازه دادن به چنین برنامه هایی برای فعال کردن میکروفون باید یک “نه-نه” باشد.

از آنجایی که اقدامات متقابل علیه ردیابی بیکن اولتراسونیک ناخواسته در حال حاضر محدود است، نکته کلیدی این است که مجوزهای برنامه خود را با احتیاط انجام دهید. همچنین شایان ذکر است که راه‌های دیگری وجود دارد که اشخاص ثالث می‌توانند به حریم خصوصی شما حمله کنند. از یک سرویس VPN مانند HiVPN استفاده کنید که داده های اینترنت شما را رمزگذاری می کند و از اطلاعات حساس شما در برابر نظارت ISP ها، هکرها و سارقان هویت محافظت می کند.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۲۸, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…