TTP چه چیزی باید بدانید؟

۵/۵ - (۶ امتیاز)

TTP چه چیزی باید بدانید؟

اخیراً، توافقنامه مشارکت ترانس پاسیفیک (TPP) بین ۱۲ کشور در منطقه حاشیه اقیانوس آرام، از جمله ایالات متحده، کانادا، استرالیا، ژاپن مورد مذاکره قرار گرفت . تلاش برای ایجاد چارچوب مشترک برای مالکیت معنوی، استانداردسازی قوانین کار، بهداشت و محیط زیست، تعدیل تعرفه ها و موارد دیگر، چندین سال جلسات مخفیانه طول کشید. با ما در HiVPN همراه باشید.

در طول مذاکرات، ویکی لیکس تلاش کرد تا بخش‌هایی از مواد مورد مذاکره را برای بررسی عمومی در دسترس قرار دهد و هر بخش در مورد حقوق مالکیت معنوی نگران‌کننده‌تر از قسمت قبلی به نظر می‌رسید. بسیاری امیدوار بودند که توافق نهایی، که هر کشور باید آن را در داخل کشور خود تصویب کند، آنقدر بد نباشد که در ابتدا ظاهر شد. متأسفانه شرایط برای خلاقیت، پیشرفت یا حفظ حریم خصوصی آنلاین عالی نیستند.

به عنوان اعضای جامعه گسترده‌تر حامی آزادی اینترنت، مایلیم نگاهی دقیق‌تر به موضوعات مربوط به مالکیت معنوی و قراردادهای حق چاپ داشته باشیم.

جدول زمانی TPP

در روز جمعه، ۳۱ ژوئیه ۲۰۱۵، مذاکراتی که در سال ۲۰۱۳ آغاز شد، برای نهمین بار به اجماع نرسید، اما با مذاکرات محرمانه‌تر در پاییز امسال  سرانجام توافق حاصل شد و توافقنامه حقوق مالکیت معنوی تا حد زیادی بدون تغییر باقی ماند. مهم است که بدانید چه چیزی در خطر است، زیرا این و مذاکرات مشابه (یعنی TTIP شامل ایالات متحده و اتحادیه اروپا) در حال انجام است.

TPP مسائل حقوق مالکیت فکری

تحریک طالبان پاکستان به دلیل سطح محرمانه بودن مذاکرات انتقادات زیادی دریافت کرده است. برنی سندرز، نماینده مستقل ورمونت در سنای ایالات متحده، اوایل سال جاری گفت: برای من غیرقابل درک است که رهبران شرکت‌های بزرگ به طور فعال در نگارش TPP مشارکت داشته باشند، در حالی که مقامات منتخب این کشور کم یا اصلاً ندارند. علم به آنچه در آن است.

با این وجود، ویکی لیکس به طور مداوم موفق به انتشار اسناد فاش شده (حتی جایزه برای اطلاعات لو رفته بیشتر) شد که انتقادهای بیشتری را از محتوای پیش نویس پیشنهادات به همراه داشت. در ماه مه، ویکی لیکس پیش نویس فصل حقوق مالکیت معنوی را منتشر کرد.

تفکیک مفاهیم

بخش مالکیت معنوی قرارداد TPP استانداردهایی را در همه کشورهای امضاکننده مشترک تعیین می‌کند و دستورالعمل‌هایی را برای قوانین کپی رایت علامت تجاری اجرا و تنظیم می‌کند.

تغییر شرایط و مقررات کپی رایت

پیشنهاد تمدید حق چاپ تا ۷۰ سال پس از مرگ نویسندگان و تبدیل آن به یک استاندارد در بین تمام کشورهای TPP. به طور بالقوه باعث محافظت بیش از ۱۳۰ سال (عمر نویسنده به اضافه ۷۰ سال) می شود.

اهمیت. تصور کنید اگر قانون کپی رایت ۷۰ ساله تا به امروز وجود داشته باشد و برخی از آثار فراموش شده آنالوگ باشند  آنها به معنای واقعی کلمه می توانستند منحل شوند، زیرا هیچ کس نمی توانست نسخه ای را به شکل دیجیتال رونویسی کند. دلیل اینکه اینترنت بخش اساسی زندگی روزمره ما است دسترسی به اطلاعات است. موانع اطلاعاتی مانع از توانایی افراد برای نوآوری می شود. در برخی از کشورها می تواند اثر فرهنگ راکد ایجاد کند.

مسائل دسترسی

کاربران دارای معلولیت اینترنت با چالش های بزرگی برای دسترسی به اطلاعات روبرو هستند. ابزارهای ویژه‌ای مانند زیرنویس‌های بسته در فایل‌های دیجیتالی تعبیه شده‌اند، اما اغلب در تکنیک‌های کنترلی مدیریت حقوق دیجیتال (DRM) قفل می‌شوند که برای محافظت از محتوا و دستگاه‌های حق چاپ تنظیم شده‌اند. TPP از DRM در همه کشورها استفاده می کند.

اهمیت. TPP هرگونه دستکاری برای تنظیم فایل‌ها در DRM را غیرقانونی جلوه می‌دهد و این مقررات را به سایر کشورهای صاحب امتیاز گسترش می‌دهد. اگر یک فرد معلول بخواهد DRM را دور بزند، یا باید خودش این کار را انجام دهد یا از ابزارهایی که به طور غیرقانونی به دست آمده برای این کار استفاده کند.

قفل محتوای دیجیتال

دور زدن هرگونه حفاظت از حقوق محتوای دیجیتال مانند DRM غیرقانونی است. اساساً ایالات متحده برای تصویب قانون حق نسخه‌برداری هزاره دیجیتال ایالات متحده (DMCA) به همه کشورهای امضاکننده فشار خواهد آورد و در نتیجه آن را به کشور بازگرداند.

اهمیت. DMCA همچنین عمل دور زدن یک کنترل دسترسی را جرم انگاری می کند، خواه نقض واقعی حق نسخه برداری (به عنوان مثال به اشتراک گذاری فایل) باشد یا خیر، اما از ارائه دهندگان خدمات در برابر مسئولیت پولی بر اساس فعالیت های ادعایی نقض کننده اشخاص ثالث محافظت می کند.

محدودیت آزادی بیان/ افزایش تهدید برای خبرنگاران و افشاگران

زبان مبهم پیرامون بخش “سوء استفاده از اسرار تجاری” می تواند آزادی بیان را محدود کند و کار روزنامه نگاری را به خطر بیاندازد.

اهمیت. روزنامه‌نگاران همیشه از آزادی بیان دفاع کرده‌اند، برخی از داستان‌های حساس را افشا کرده‌اند، و فداکارانه امیدوارند که دنیایی را که در آن زندگی می‌کنیم بهبود بخشند. پیامدهای آن می‌تواند در برخی از کشورهایی که انعطاف‌پذیری‌ها و/یا استثنائات دیگری برای محافظت از آزادی بیان ندارند، وحشتناک باشد.

استانداردهای یکنواخت مجازات

کاربران ممکن است به خاطر به اشتراک گذاری فایل زندانی شوند یا با جریمه های گزافی مواجه شوند و ممکن است دارایی یا دامنه آنها حتی بدون شکایت رسمی از صاحب حق چاپ توقیف شود.

اهمیت. شرکت های سرگرمی این فرصت را داشتند که با لابی گری شدید / ارائه به وزرای مذاکره کننده، دستور کار خود را پیش ببرند. اگر TTP تصویب می‌شد، فقط برای شرکت‌های بزرگ یک برد محسوب می‌شد، بدون توجه به اثرات جانبی احتمالی برای فرهنگ، در حالی که قانون‌گذاران دستشان بسته بود. ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی می‌توانند مسئول اجرای حقوق مالکیت معنوی باشند و این احتمالاً منجر به سانسور بیشتر اینترنت می‌شود تا حق نسخه‌برداری نقض نشود.

چرا TTP نتوانست زودتر از آن عبور کند؟

برخی کشورها با بخش‌های مختلف بخش مالکیت معنوی قرارداد TPP مخالفت کردند. به عنوان مثال، استرالیا از پیشنهاد ایالات متحده برای «محدود کردن مسئولیت ISPها برای نقض حق نسخه برداری توسط کاربران» حمایت نکرد. ژاپن نگران حفاظت از فرهنگ کار خلاقانه خود منتشر شده (صنعت مانگا) بود. بر اساس گزارش ها، کانادا ۵۹ بار بیشتر از هر کشور دیگری با این بخش مخالفت کرد – با قوی ترین نظر در بخش ثبت اختراع، اجرا، علائم تجاری و حق چاپ.

با این حال، به نظر می رسد قول دولت فعلی ایالات متحده برای پایان دادن به مذاکرات تجاری که در سال ۲۰۱۳ آغاز شده بود، نیروی محرکه برای پیشبرد هر چه سریعتر توافق بوده است. ایالات متحده حتی یک قانون سریع به نام “قانون دو حزبی تجارت و اولویت های تجاری کنگره در سال ۲۰۱۵” (معروف به TPA) را معرفی کرد. در ۲۴ ژوئن ۲۰۱۵ توسط سنا به تصویب رسید و توسط رئیس جمهور امضا شد و در ۲۹ ژوئن تبدیل به قانون شد. این بدان معناست که سیاست TPP به زودی در ۱۲ کشور حاشیه اقیانوس آرام در اینجا خواهد آمد.

چرا باید اهمیت بدی؟

بند حقوق مالکیت معنوی قرارداد TPP نگرانی های قابل توجهی را برای زیرساخت اینترنت در سراسر جهان ایجاد می کند، زیرا تغییرات قابل توجهی در ۱۲ شهرستان با نفوذ در حال وقوع است. حقوق فردی شهروندان از جمله آزادی بیان، نوآوری و خلاقیت و همچنین روند قانونی نیز در خطر است. ناتوانی هر کشور در اتخاذ یک تصمیم مستقل در سیاست گذاری و قانون گذاری سفارشی که منعکس کننده اولویت های فرهنگی مختلف باشد نیز چشم انداز بدی برای آینده دانش برای شهروندان جهان است.

چه کاری می توانی انجام بدهی؟

اگر در یکی از کشورهای TPP هستید با سیاست گذاران محلی خود تماس بگیرید و نگرانی های خود را در مورد موضوع بیان کنید. اگر قوانین تصویب شد  رمزگذاری کنید. علاوه بر این: کارشناسان برجسته حریم خصوصی و امنیت اینترنت در( EFF (Electronic Frontier Foundation به طور مداوم تلاش هایی را برای آموزش در مورد این موضوع سازماندهی می کنند.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : بهمن ۱, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…