دنیای مخفی جاسوسی سایبری

۵/۵ - (۵ امتیاز)

دنیای مخفی جاسوسی سایبری

جاسوسی سایبری می تواند مشکلات جدی برای هر کسب و کار مدرن ایجاد کند. جاسوسی شرکتی همیشه یک واقعیت بوده است، اما با افزایش جاسوسی سایبری، تهدیدات جدید به دنبال راه حل های نوآورانه است. چه کسی از جاسوسی سایبری سود می برد و چه کاری می توانید برای محافظت از کسب و کار خود با این مقاله در HiVPN همراه باشید.

جاسوسی سایبری چیست؟

عملیات غیرقانونی برای قرن ها بخشی از سیاست و تجارت بوده است. فقط جاسوسی دولت ها از یکدیگر نیست. جاسوسی شرکتی ،سرقت اسرار یک شرکت ، پیچیده تر و موثرتر شده است. داده های دزدیده شده می توانند بسیار ارزشمند و به همان اندازه برای قربانی مضر باشند.

همانطور که شرکت ها فعالیت های خود را به صورت آنلاین انجام می دهند، این اقدامات غیرقانونی تکامل یافته اند. اطلاعات حساس در پایگاه های داده ایمن و در فضای ذخیره سازی ابری خصوصی نگهداری می شود. در حالی که مزایای بسیاری برای این سیستم های جدید وجود دارد، اما آنها به دور از نفوذ ناپذیر هستند.

جاسوسی سایبری: شرکت ملی در مقابل

جاسوسی سایبری که با سایبری قاطی نمی شود  اغلب شامل نفوذ به پایگاه های داده و فضاهای دیجیتال برای به دست آوردن داده های خصوصی است. اطلاعات دزدیده شده می تواند توسط شرکت ها یا کشورهای رقیب استفاده شود یا به بالاترین قیمت پیشنهادی فروخته شود.

دو هدف اصلی برای جاسوسان سایبری وجود دارد ، شرکت‌ها و دولت‌ها.

 • دولت ها، در سال های اخیر، جاسوسان سایبری به تهدیدی کلیدی برای امنیت ملی در اکثر کشورها تبدیل شده اند. بسیاری از دولت‌ها در سراسر جهان چین را به تازگی در سال ۲۰۲۰ به خاطر هک‌ها متهم کرده‌اند. جاسوسی سایبری را نباید با جنگ سایبری اشتباه گرفت، اگرچه این دو معمولاً در کنار هم اجرا می‌شوند. حتی در زمان صلح، کشورهایی که با یکدیگر همکاری و تجارت می کنند از این روش ها استفاده می کنند.
 • شرکت‌ها، کسب‌وکارها به طور فزاینده‌ای در معرض خطر جاسوسی سایبری قرار دارند، زیرا جاسوسان تلاش می‌کنند اطلاعات مالی، پتنت‌های خصوصی و موارد دیگر را سرقت کنند. دسترسی مخفیانه به داده های رقیب مزایای آشکاری برای مهاجم دارد و نشت اطلاعات دزدیده شده می تواند تأثیرات بدی بر قربانی داشته باشد و به اعتبار برند و اعتماد مصرف کننده آسیب برساند.

اشکال مختلف جاسوسی سایبری شرکتی

 • بدافزارها و ویروس ها

مهاجم می تواند از بدافزار برای اخاذی نقاط ضعف سیستم، ردیابی فعالیت دستگاه و جاسوسی از رمزهای عبور کاربر استفاده کند. یک برنامه مخرب را می توان از طریق کانال های مختلفی ارائه کرد، اغلب بدون اینکه قربانی حتی متوجه شود که دستگاهش آلوده شده است. از ایمیل‌های فیشینگ گرفته تا تغییر مسیرهای تبلیغاتی نادرست ، جاسوس‌های سایبری می‌توانند بدافزار خود را به دستگاه یا سرور شرکت وادار کنند تا دسترسی مورد نظر خود را به دست آورند.

 • حمله به دستگاه های ناامن

برای اکثر شرکت ها، کارکنان آنها اولین خط دفاعی در برابر جاسوسی سایبری هستند. دستگاه های شخصی و کاری آنها می تواند مورد حمله قرار گیرد و برای دسترسی به یک شبکه بزرگتر مورد استفاده قرار گیرد. با افزایش تعداد کارگران از راه دور که به نقاط دسترسی ناامن وای فای خارج از دفتر تکیه می کنند ، برای مهاجمان چالشی نیست که اتصال را هک کند و از فعالیت آنها جاسوسی کند.

 • شکستن پسوردها

شکستن رمزهای عبور آسان تر از آن چیزی است که بسیاری از کاربران اینترنت تصور می کنند. اکثر مردم رمزهای عبور ساده ای را انتخاب می کنند که تنها در چند ثانیه شکسته می شوند. اگر یک هکر رمز عبور کارمند مناسب را بشکند، می تواند به سرعت به طیف وسیعی از اطلاعات حساس دسترسی پیدا کند یا با استفاده از حساب در معرض خطر حملات بیشتری را انجام دهد. رمزهای عبور قوی مهم هستند.

 • هک مستقیم

هکرها همچنین می توانند به طور مستقیم به پایگاه های داده، فضای ذخیره سازی ابری و سیستم های داخلی حمله کنند. این خطر زمانی جدی تر می شود که یک کسب و کار در به روز رسانی نرم افزار خود کند باشد. اگر یک سازمان یا کارکنان آن فراموش کنند که به طور مرتب آخرین وصله های امنیتی سیستم عامل خود را دانلود کنند، خود را در معرض اخاذی و جاسوسی قرار می دهند.

پرونده های جاسوسی سایبری

عملیات شفق قطبی

در سال ۲۰۱۰، یک عملیات جاسوسی سایبری گسترده علیه بیش از ۲۰ شرکت مختلف از جمله غول های فناوری مانند گوگل و یاهو آغاز شد. اگرچه سازمان پشت این پرونده ، موسوم به عملیات شفق قطبی ،هرگز به طور رسمی شناسایی نشد، به طور گسترده اعتقاد بر این است که چین مقصر بوده است. جاسوسان سایبری از نقاط ضعف اینترنت اکسپلورر برای هک کردن حساب های کاربری و سرقت بخش هایی از مالکیت معنوی استفاده کردند، الگویی که از آن زمان تاکنون بارها تکرار شده است.

عملیات Shady RAT

سال ۲۰۰۶ شاهد یکی از گسترده ترین نمونه های جاسوسی سایبری تا به امروز بودیم. با استفاده از بدافزار تحویل داده شده از طریق پیوندهای ایمیل – که به آنها RAT گفته می شود ، ۷۰ سازمان مجزا را هدف قرار دادند. از جمله سازمان ملل متحد و کمیته بین المللی المپیک. حجم عظیمی از داده های حساس به سرقت رفت، و در حالی که مقصران هنوز ناشناخته هستند، نشان می دهد که چین تنها کشور جنوب شرق آسیا بود که هیچ حمله ای در آن صورت نگرفت.

رمز و راز شبکه شبح

یکی دیگر از پرونده‌های جاسوسی سایبری معروف در سال ۲۰۰۹ با کشف GhostNet ظاهر شد. تا زمانی که آنها متوجه شدند، این شبکه مرموز جاسوسان سایبری قبلاً بیش از هزار دستگاه را در سراسر جهان هدف قرار داده بود. از آلمان تا کره جنوبی، سفارتخانه ها، ادارات دولتی و مقامات عالی رتبه پرونده های آنها به سرقت رفته است. تا به امروز، ما هنوز به طور قطع نمی دانیم چه کسی در پشت شبکه GhostNet بوده است.

چگونه از جاسوسی سایبری جلوگیری کنیم

با وجود پیچیدگی روزافزون استراتژی‌های جاسوسی سایبری، هنوز راه‌های عملی برای شرکت‌ها برای محافظت از داده‌هایشان وجود دارد. در اینجا شش قدم وجود دارد که می توانید امروز برای محدود کردن خطرات انجام دهید.

 • اطمینان حاصل کنید که کارمندان از VPN استفاده می کنند

اطمینان حاصل کنید که همه کارکنان شما از VPN قابل اعتماد استفاده می کنند. این سرویس داده‌های مرور یک دستگاه متصل را رمزگذاری می‌کند و دسترسی به فایل‌های شرکت از طریق یک نقطه ورودی را برای کسی سخت‌تر می‌کند.  یک سیستم امنیتی نقطه پایانی را پیاده سازی کنید

هر دستگاه متصل می‌تواند تهدیدی برای سازمان شما باشد، از سرورهای داخلی گرفته تا تلفن‌های کارمندان. رقبا می توانند از یک نقطه پایانی ناامن برای دسترسی به داده های محافظت شده با رمز عبور در جاهای دیگر شرکت سوء استفاده کنند. در اینجا درباره چگونگی و چرایی پیاده‌سازی یک سیستم امنیتی نقطه پایانی در سراسر شرکت اطلاعات بیشتری کسب کنید .

 • از پشتیبان گیری و رمزگذاری استفاده کنید

همیشه از حساس ترین داده های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و آنها را رمزگذاری کنید. به این ترتیب، حتی اگر برای پایگاه داده اصلی شما اتفاقی بیفتد، باز هم نسخه های پشتیبان خود را خواهید داشت. رمزگذاری یک لایه حفاظتی اضافی اضافه می‌کند، زیرا حتی اگر کسی بتواند فایل‌های شما را در دست بگیرد، نمی‌تواند آنها را بخواند، خراب کند یا به صورت آنلاین بفروشد. سعی کنید به دنبال ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی ابری باشید که رمزگذاری قوی را نیز ارائه می‌دهد.

 • نرم افزار را به روز نگه دارید

هنگامی که سیستم عامل ها و نرم افزارها به طور منظم به روز نمی شوند، ممکن است در برابر حملات آسیب پذیر شوند. بدافزارها و ویروس ها اغلب سعی می کنند از نقاط ضعف ناشی از سیستم ها و مرورگرهای قدیمی سوء استفاده کنند. نصب تمام به روز رسانی های امنیتی موجود بر روی سخت افزار هر شرکتی در هر کجا که قرار دارد، بخشی ضروری از بهترین روش است.

 • پایگاه داده های خود را جدا نگه دارید

اگر تمام اطلاعات حساس یک شرکت در یک مکان ذخیره شود، یک حمله جاسوسی سایبری همیشه آسیب بیشتری خواهد داشت. نگه داشتن مجموعه داده های مختلف در طیف وسیعی از فضاهای ذخیره سازی دیجیتال مجزا، میزان سرقت یک جاسوس را در یک عملیات محدود می کند. حتی اگر پایگاه داده یا دستگاه نقطه پایانی به خطر بیفتد، باز هم می توان آسیب را کاهش داد.

 • حفاظت از رمز عبور

با برنامه‌های brute-forcing که به صورت آنلاین در دسترس هستند، شکستن رمز عبور هرگز آسان‌تر نبوده است. کارمندان باید از خطراتی که با استفاده از اعتبارنامه های لاگین ضعیف یا تکراری برای حساب های شخصی و کاری دارند آگاه شوند.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۱۳, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…