رایج ترین استانداردهای Wi-Fi

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

رایج ترین استانداردهای Wi-Fi

آیا با استانداردهای مختلف Wi-Fi در حال استفاده گیج شده اید؟ در این پست HiVPN چیزی است که باید در مورد استانداردهای بی سیم Wi-Fi 6 و قدیمی تر بدانید.

رایج ترین استانداردهای Wi-Fi

وای فای یک اصطلاح فراگیر است. به یک معنا، بسیار دقیق است. روش خاصی را توضیح می دهد که می توانید برای اتصال به اینترنت از آن استفاده کنید.

انواع مختلفی از استانداردهای Wi-Fi وجود دارد. روتر، لپ‌تاپ، تبلت، تلفن هوشمند و دستگاه‌های خانه هوشمند شما همگی از استانداردهای بی‌سیم متفاوتی برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند. استانداردهای بی سیم نیز هر چند سال یکبار تغییر می کند. به‌روزرسانی‌ها اینترنت سریع‌تر، اتصالات بهتر، اتصالات همزمان بیشتر و غیره را به ارمغان می‌آورند.

مسئله این است که برای اکثر مردم، استانداردها و مشخصات بی سیم بسیار گیج کننده است. در اینجا خلاصه کامل استانداردهای Wi-Fi آمده است.

استانداردهای Wi-Fi توضیح داده شده است

استانداردهای بی سیم مجموعه ای از خدمات و پروتکل هایی هستند که نحوه عملکرد شبکه Wi-Fi شما (و سایر شبکه های انتقال داده) را دیکته می کنند.

متداول‌ترین مجموعه استانداردهای بی‌سیمی که با آن مواجه خواهید شد، IEEE 802.11 Wireless LAN (WLAN) & Mesh است. IEEE استاندارد وای فای ۸۰۲.۱۱ را هر چند سال یکبار به روز می کند. در زمان نگارش این مقاله، استاندارد فعلی Wi-Fi 802.11ac است، در حالی که نسل بعدی استاندارد Wi-Fi، ۸۰۲.۱۱ax، در مرحله انتشار است.

تاریخچه مختصری از استانداردهای بی سیم

همه استانداردهای قدیمی Wi-Fi منسوخ نشده اند. حداقل الان نه. در اینجا تاریخچه مختصری از استانداردهای Wi-Fi و اینکه آیا استاندارد هنوز فعال است یا خیر، آورده شده است.

IEEE 802.11

اصلی! این استاندارد که در سال ۱۹۹۷ ایجاد شد، از حداکثر سرعت اتصال فوق العاده سریع مگابیت در ثانیه (Mbps) پشتیبانی می کرد. دستگاه هایی که از این استفاده می کنند بیش از یک دهه است که ساخته نشده اند و با تجهیزات امروزی کار نمی کنند.

IEEE 802.11a

این نسخه از Wi-Fi که در سال ۱۹۹۹ ایجاد شد، روی باند ۵ گیگاهرتز کار می کند. این به امید مواجهه با تداخل کمتر انجام شد زیرا بسیاری از دستگاه ها (مانند اکثر تلفن های بی سیم) از باند ۲.۴ گیگاهرتز نیز استفاده می کنند. ۸۰۲.۱۱a نیز نسبتاً سریع است، با حداکثر سرعت داده ۵۴ مگابیت در ثانیه. با این حال، فرکانس ۵ گیگاهرتز با اشیایی که در مسیر سیگنال قرار دارند مشکل بیشتری دارد، بنابراین برد اغلب ضعیف است.

IEEE 802.11b

همچنین در سال ۱۹۹۹ ایجاد شد، این استاندارد از باند معمولی ۲.۴ گیگاهرتز استفاده می کند و می تواند حداکثر سرعت ۱۱ مگابیت در ثانیه را به دست آورد. ۸۰۲.۱۱b استانداردی بود که محبوبیت Wi-Fi را آغاز کرد.

IEEE 802.11g

استاندارد ۸۰۲.۱۱g که در سال ۲۰۰۳ طراحی شد، حداکثر سرعت داده را به ۵۴ مگابیت در ثانیه افزایش داد و در عین حال استفاده از باند قابل اعتماد ۲.۴ گیگاهرتز را حفظ کرد. این امر منجر به پذیرش گسترده استاندارد شد.

IEEE 802.11n

این نسخه که در سال ۲۰۰۹ معرفی شد، پذیرش اولیه کندی داشت. ۸۰۲.۱۱n در هر دو فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز کار می کند و از استفاده چند کاناله نیز پشتیبانی می کند. هر کانال حداکثر سرعت داده ۱۵۰ مگابیت در ثانیه را ارائه می دهد، که به این معنی است که حداکثر سرعت داده استاندارد ۶۰۰ مگابیت در ثانیه است.

IEEE 802.11ac

استاندارد ac همان چیزی است که اکثر دستگاه های بی سیم در زمان نوشتن از آن استفاده می کنند. ac که در ابتدا در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، سرعت انتقال داده برای دستگاه های Wi-Fi را تا حداکثر ۱۳۰۰ مگابیت در ثانیه به شدت افزایش می دهد. علاوه بر این، ac پشتیبانی MU-MIMO، کانال های پخش Wi-Fi اضافی برای باند ۵ گیگاهرتز و پشتیبانی از آنتن های بیشتر روی یک روتر را اضافه می کند.

IEEE 802.11ax

بعدی برای روتر و دستگاه های بی سیم شما استاندارد تبر است. همانطور که ax عرضه خود را کامل می کند، به توان عملیاتی شبکه تئوری ۱۰ گیگابیت در ثانیه دسترسی خواهید داشت  حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد بهبود نسبت به استاندارد ac. علاوه بر این، تبر بی سیم ظرفیت شبکه را با اضافه کردن کانال های فرعی پخش، ارتقاء MU-MIMO و اجازه دادن به جریان های داده همزمان بیشتر افزایش می دهد.

آیا همه استانداردهای Wi-Fi می توانند ارتباط برقرار کنند؟

دو دستگاه با استفاده از استاندارد Wi-Fi یکسان می توانند بدون محدودیت ارتباط برقرار کنند. با این حال، هنگامی که سعی می‌کنید دو دستگاه را که از استانداردهای بی‌سیم متفاوت و بالقوه ناسازگار استفاده می‌کنند، به هم متصل کنید، مشکلاتی پیش می‌آید.

 • در زمان‌های اخیر، روتر و دستگاه‌های شما که از ۸۰۲.۱۱ac استفاده می‌کنند، می‌توانند با خوشحالی ارتباط برقرار کنند.
 • دستگاه هایی که از ۸۰۲.۱۱b، g و n استفاده می کنند، همگی می توانند با یک روتر ac ارتباط برقرار کنند.
 • ۱۱b نمی تواند با a ارتباط برقرار کند و بالعکس.
 • ۱۱g نمی تواند با b ارتباط برقرار کند و بالعکس.

استاندارد اصلی ۱۹۹۷ (که اکنون به عنوان میراث ۸۰۲.۱۱ شناخته می شود) اکنون منسوخ شده است، در حالی که استانداردهای a و b به پایان عمر خود نزدیک می شوند.

مشکلات سیستم عامل استانداردهای Wi-Fi قدیمی

اگر دستگاه جدیدی بخرید، خرید خود را با این آگاهی انجام می دهید که وقتی آن را به خانه تحویل گرفتید، به روتر شما متصل می شود. اگر یک روتر قدیمی دارید که از استاندارد Wi-Fi قدیمی استفاده می کند، اینطور نیست.

اگر دستگاه قدیمی داشته باشید نیز به همین صورت است.

به عنوان مثال، اگر یک روتر براق جدید ۸۰۲.۱۱ac را به خانه می آورید تا Wi-Fi را به تمام قسمت های تاریک ارسال کند، به این معنی نیست که دستگاه قدیمی شما می تواند ناگهان از استاندارد ac استفاده کند. برخی از مزایای روتر مانند افزایش برد را دریافت خواهید کرد ، اما سرعت اتصال شما فقط به اندازه استاندارد Wi-Fi دستگاه است.

اگر دستگاه شما از ۸۰۲.۱۱n استفاده می کند، فقط با استفاده از استاندارد n متصل و ارسال می شود.

وای فای ۶ چیست؟

Wi-Fi 6 سیستم نامگذاری استاندارد بی سیم Wi-Fi Alliance است. Wi-Fi Alliance استدلال می کند که اصطلاحات ۸۰۲.۱۱ برای مصرف کنندگان گیج کننده است. حق با آن هاست؛ به روز رسانی یک یا دو حرف اطلاعات زیادی برای کار کردن با آنها در اختیار کاربران قرار نمی دهد.

سیستم نامگذاری Wi-Fi Alliance همزمان با کنوانسیون IEEE 802.11 اجرا می شود. در اینجا نحوه رایج ترین استانداردهای Wi-Fi ارتباط استانداردهای نامگذاری آمده است:

 • Wi-Fi 6: ۱۱ax (2019)
 • Wi-Fi 5: ۱۱ac (2014)
 • Wi-Fi 4: ۱۱n (2009)
 • Wi-Fi 3: ۱۱g (2003)
 • Wi-Fi 2: ۱۱a (1999)
 • Wi-Fi 1: ۱۱b (1999)
 • میراث: ۱۱ (۱۹۹۷)

Wi-Fi 6E چیست؟

Wi-Fi 6 در سراسر سال ۲۰۲۰ به یک استاندارد Wi-Fi گسترده تبدیل شد. اما در پایان سال ۲۰۲۰، استاندارد “جدید” دیگری شروع به افزایش سرعت کرد.

Wi-Fi 6E افزونه ای برای Wi-Fi 6 است. به روز رسانی به اتصال Wi-Fi شما اجازه می دهد تا از باند ۶ گیگاهرتز پخش شود.

پیش از این، تمام اتصالات وای فای به دو باند ۲.۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز محدود می شد. این دو باند فرکانسی مشغول هستند و هر باند به کانال های کوچکتر تقسیم می شود. به عنوان مثال، اگر در یک ساختمان آپارتمانی زندگی می کنید، ممکن است روترهای وای فای زیادی داشته باشید که سعی می کنند با همان فرکانس پخش شوند.

این بدان معنا نیست که اطلاعات شما در رایانه همسایه شما قرار می گیرد. اینترنت سوئیچینگ بسته مدرن اینگونه کار نمی کند. اما می تواند باعث مشکلات عملکرد وای فای، به خصوص در مناطق شلوغ شود.

Wi-Fi 6E 14 کانال جدید ۸۰ مگاهرتزی و هفت کانال ۱۶۰ مگاهرتزی ایجاد می کند که ظرفیت شبکه موجود را به شدت افزایش می دهد. آن دسته از کاربرانی که در مناطق متراکم و شلوغ هستند، پهنای باند بیشتری برای استفاده در دسترس خواهند داشت و تداخل Wi-Fi را کاهش می‌دهند. به طور خلاصه، Wi-Fi 6E به طور موثر مقدار فضای موجود برای اتصال Wi-Fi شما را چهار برابر می کند.

بنابراین، چه زمانی می توانید یک روتر جدید Wi-Fi 6E را بدست آورید؟ اولین روترهای مجهز به Wi-Fi 6E در سال ۲۰۲۱ ظاهر می شوند و Netgear یکی از اولین تولیدکنندگانی است که یکی از آنها را به بازار عرضه می کند.

اکنون تا می توانید روتر Wi-Fi خود را ایمن کنید

ارتقای دستگاه‌هایتان به آخرین استاندارد Wi-Fi با مزایای زیادی همراه است، از جمله افزایش سرعت. ارتقاء روتر خود کمی آسان تر است اکنون می توانید بین استانداردهای مختلف Wi-Fi تفاوت قائل شوید.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : اسفند ۴, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…