بمب منطقی چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم

۵/۵ - (۷ امتیاز)

بمب منطقی چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم

آیا فکر می کردید که بمب های تیک تیک فقط در فیلم های اکشن وجود دارند؟ نه، دنیای فناوری هم آنها را دارد و به آنها بمب های منطقی می گویند. برخلاف فیلم‌های هالیوود، ممکن است ندانید چه زمانی ممکن است منفجر شوند. بنابراین در این پست HiVPN متوجه خواهید شد بمب منطقی چیست و چگونه می تواند بر امنیت شما تأثیر بگذارد؟

تعریف بمب منطقی

بمب منطقی یک قطعه کد شوم است که مخفیانه در یک شبکه کامپیوتری، سیستم عامل یا یک برنامه نرم افزاری وارد می شود. مانند هر کد مخرب دیگری، هدف اصلی آن ایجاد خرابی در سیستم شماست ، سرقت یا خراب کردن اطلاعات شما، خرابی یا سبقت گرفتن از دستگاه شما، یا پاک کردن کامل هارد دیسک شما.

با این حال، تفاوت اصلی بین یک بمب منطقی و سایر نرم افزارهای مخرب این است که اولی می تواند برای سال ها خاموش بماند

. حتی ممکن است متوجه آن نشوید. چگونه؟ این برنامه طوری طراحی شده است که “منفجر شود” یا به عبارت دیگر، کد خود را فقط در صورت رعایت شرایط خاص اجرا کند. به عنوان مثال، پس از یک تاریخ و زمان مشخص، زمانی که یک فایل خاص باز می شود یا زمانی که حذف می شود.

بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه افراد بد اندیش ممکن است از بمب های منطقی استفاده کنند.

نمونه هایی از حملات بمب منطقی

  • هکرها ممکن است بمب های منطقی را در ویروس های کامپیوتری، کرم ها و اسب های تروجان پنهان کنند . ویروس های بمب منطقی می توانند کد دلخواه را پنهان کنند که به دستگاه شما دسترسی از راه دور می دهد. لحظه ای که نرم افزار مخرب را باز می کنید، مهاجم به آن دسترسی پیدا می کند و می تواند هر چقدر که می خواهد آسیب وارد کند.
  • برخی از بمب های منطقی را می توان به گونه ای طراحی کرد که در یک تاریخ خاص یا یک رویداد خاص تأثیر بگذارند. برای مثال کریسمس، سال نو یا روز استقلال. احتمالاً در آن روزها مراقب خود خواهید بود، که دستیابی هکرها به اهداف خود را بسیار آسان تر می کند. از این بمب های منطقی می توان به عنوان بمب های ساعتی نیز یاد کرد.
  • کارمندان فن آوری و مخرب ممکن است یک بمب منطقی در سیستم شرکت خود نصب کنند. این می تواند اثرات مختلفی داشته باشد. می تواند در لحظه ای که کارمند از لیست حقوق و دستمزد خارج می شود تنظیم شود، یا ممکن است نیاز باشد که هر روز و فقط توسط آن کارمند مانند سوئیچ مرده خنثی شود. یا می توانند قبل از ترک محل کار یک بمب منطقی کار کنند و سپس کارفرمایان قبلی را ملزم به پرداخت هزینه ای برای خنثی کردن آن کنند.
  • هکرها می توانند از ترکیبی از نرم افزارهای جاسوسی و بمب های منطقی برای سرقت اطلاعات شخصی شما استفاده کنند. به عنوان مثال، یک بمب منطقی می تواند مخفیانه منتظر شما باشد تا یک وب سایت خاص مانند بانکداری آنلاین خود را راه اندازی کنید. هنگامی که این کار را انجام دهید، یک کی لاگر راه اندازی می شود، که دقیقاً همان کاری را انجام می دهد که نامش نشان می دهد. اکنون هر چیزی که وارد می‌کنید، از جمله جزئیات ورود و رمز عبور، مستقیماً برای هکر ارسال می‌شود.

چگونه از بمب های منطقی جلوگیری کنیم

بمب های منطقی شوم هستند و تشخیص آنها سخت است. با این حال، می توانید برای جلوگیری از آنها اقدامات احتیاطی انجام دهید.

  • از یک آنتی ویروس قوی استفاده کنید و به طور مرتب آن را به روز کنید. اسکن های آنتی ویروس می توانند اسب های تروجان و سایر ویروس هایی را که ممکن است بمب های منطقی را پنهان کنند، شناسایی کند.
  • نرم افزار دزدی را دانلود نکنید. اکثر این نرم افزارها ویروس ها و بمب های منطقی را پنهان می کنند.
  • اگر به نرم افزار رایگان نیاز دارید، مطمئن شوید که آن را از یک منبع معتبر دانلود می کنید. مانند نرم افزار دزدی دریایی، ممکن است کدهای مخرب را پنهان کند.
  • سیستم عامل خود را به روز نگه دارید. به‌روزرسانی‌ها به‌طور منظم به دلیل خوبی منتشر می‌شوند – برای اصلاح آخرین آسیب‌پذیری‌ها.
  • رفتار خوب اینترنتی را تمرین کنید، روی پیوندهای مشکوک یا پیوست های ایمیل کلیک نکنید.
  • اگر شرکتی را اداره می کنید، مطمئن شوید که از همه رایانه ها به صورت جداگانه محافظت می کنید. همچنین کارکنان خود را آموزش دهید. آنها باید بدانند که بخشی جدایی ناپذیر از امنیت سایبری شرکت شما هستند .
نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۱۹, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

۷ برنامه برتر حریم خصوصی و امنیت اندروید
اینترنت -
دی ۳۰, ۱۴۰۰

۷ برنامه برتر حریم خصوصی و امنیت اندروید

۵/۵ - (۶ امتیاز) ۷ برنامه برتر حریم خصوصی و امنیت اندروید ایمن نگه داشتن رایانه یا لپ تاپ یکی از اساسی ترین و ساده ترین مراحل برای همه ما است.اما آیا ما به همان اندازه برای تلفن هایمان بررسی می کنیم؟بسیاری…

بهترین برنامه های کیف پول بیت کوین برای اندروید
اینترنت -
دی ۳۰, ۱۴۰۰

بهترین برنامه های کیف پول بیت کوین برای اندروید

۵/۵ - (۶ امتیاز) بهترین برنامه های کیف پول بیت کوین برای اندروید بیت‌کوین‌ها دنیای ارزهای دیجیتال را تسخیر کرده‌اند  و اگر عضو جامعه بیت‌کوین هستید و اندروید دارید، احتمالاً می‌خواهید بدانید بهترین برنامه‌های کیف پول بیت‌کوین چیست. در این پست با HiVPN همراه…

FCC به قوانین جدید جمع آوری داده های خصوصی برای ISP ها رأی می دهد
اینترنت -
دی ۳۰, ۱۴۰۰

FCC به قوانین جدید جمع آوری داده های خصوصی برای ISP ها رأی می دهد

۵/۵ - (۶ امتیاز) FCC به قوانین جدید جمع آوری داده های خصوصی برای ISP ها رأی می دهد به روز رسانی قانون در ۲۷ اکتبر با نگرانی های قابل توجهی در مورد جمع آوری داده ها توسط ISP ها به اجرا در…