بهترین راه برای تمیز کردن ویندوز ۱۰

۵/۵ - (۵ امتیاز)

بهترین راه برای تمیز کردن ویندوز ۱۰

نمی دانید چگونه ویندوز ۱۰ را تمیز کنید؟ در این پست HiVPN یک راهنمای گام به گام روشن برای خوب و مرتب کردن دوباره رایانه شخصی ویندوزی خود آورده شده است.

با گذشت زمان، هر نصب ویندوز آشغالی ایجاد می کند که فضا را اشغال می کند و منابع را هدر می دهد. نادیده گرفتن نگهداری منظم آسان است، بنابراین اغلب مشکل از فایل ها و برنامه های قدیمی است.

اگر رایانه خود را تمیز نکنید، خیلی زود با هشدارهای کم بودن فضای دیسک مواجه خواهید شد و متوجه کاهش سرعت آن خواهید شد. بیایید نحوه تمیز کردن ویندوز ۱۰ را با استفاده از ابزارهای مختلف برای شرایط مختلف توضیح دهیم.

مرحله ۱: پاک کردن ناخواسته موقت

ویندوز ۱۰ شامل یک جفت ابزار مشابه برای پاک کردن فایل‌های موقت قدیمی از دیسک شما است، به این معنی که شما به یک برنامه اختصاصی پاک کننده ویندوز نیاز ندارید. آنها اولین ایستگاه عالی در سفر پاکسازی ویندوز ۱۰ شما هستند.

پاکسازی دیسک

اگر از رابط قدیمی مشکلی ندارید، ابزار کلاسیک Disk Cleanup کار تمیز کردن را انجام می دهد. با تایپ Disk Cleanup در منوی Start و انتخاب دیسکی که می خواهید تمیز کنید به آن دسترسی پیدا کنید.

پس از مدتی، لیستی از فایل های غیر ضروری را مشاهده خواهید کرد که ویندوز می تواند آنها را پاک کند. با فرض اینکه شما یک سرپرست هستید، باید روی دکمه Clean up system files کلیک کنید تا دوباره انواع داده های اضافی را اسکن کنید.

با خیال راحت تقریباً هر دسته از داده های موجود در اینجا را به استثنای چند مورد حذف کنید. در نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز ۱۰، مراقب دانلودها باشید که همه چیز را در آن پوشه حذف می‌کند. همچنین ممکن است بخواهید تا زمانی که مطمئن شوید که نیازی به بازیابی چیزی از آن ندارید، از تمیز کردن سطل بازیافت خودداری کنید.

اگر اخیراً به نسخه اصلی جدید ویندوز ۱۰ به روز رسانی کرده اید، ورودی نصب(های) قبلی ویندوز را مشاهده خواهید کرد . با حذف آن، فایل‌های قدیمی که ویندوز به مدت ۱۰ روز نگه می‌دارد حذف می‌شود و به شما امکان می‌دهد به راحتی به نسخه قبلی برگردید. همچنین باید از حذف گزینه Windows ESD install files اجتناب کنید، زیرا از این گزینه برای تنظیم مجدد رایانه شما از طریق تنظیمات استفاده می شود.

حس ذخیره سازی

ویندوز ۱۰ بسیاری از همین عملکرد را با رابط کاربری زیباتر در Settings > System > Storage دارد. وقتی فضای دیسک شما کم است یا هر چند وقت یکبار می توانید از Storage Sense برای پاکسازی خودکار فایل ها استفاده کنید. برای تغییر این گزینه ها روی Configure Storage Sense کلیک کنید یا آن را اکنون اجرا کنید .

در فهرست مواردی که از فضا در رایانه شخصی شما استفاده می کند، روی فایل های موقت کلیک کنید و می توانید همان نوع داده هایی را که در «پاکسازی دیسک» وجود دارد حذف کنید. نمایش دسته‌های بیشتر اطلاعات بیشتری درباره انواع داده‌هایی که از فضای زیادی استفاده نمی‌کنند ارائه می‌کند.

مرحله ۲: حذف فایل های بزرگ

شما فایل های غیر ضروری را حذف کرده اید. قدم بعدی برای پاکسازی ویندوز ۱۰ یافتن اطلاعات قدیمی است که فضای زیادی را در رایانه شما اشغال می کند. برای کمک به این کار، TreeSize Free را دانلود کنید ، که فضای ذخیره‌سازی شما را اسکن می‌کند و به شما نشان می‌دهد که بزرگترین فایل‌ها کجا هستند.

پس از نصب، TreeSize را در منوی استارت جستجو کنید و با استفاده از پیوند (Administrator) آن را اجرا کنید تا بتوانید همه جا را اسکن کنید. برای شروع، گزینه Select Directory را در بالا سمت چپ انتخاب کنید و دیسک ذخیره سازی اصلی خود را انتخاب کنید.

موارد بزرگ را از پوشه کاربری خود حذف کنید

اکثر فایل‌های فضای خالی احتمالاً در پوشه حساب کاربری شما در قسمت Users قرار دارند. این شامل اسناد، تصاویر، ویدئوها و موارد مشابه شما است.

احتمالاً فضای زیادی را در پوشه AppData خواهید دید، جایی که بسیاری از برنامه ها اطلاعات و تنظیمات برگزیده را ذخیره می کنند. به عنوان مثال، حافظه پنهان کروم و اسپاتیفای در اینجا می تواند چندین گیگابایت را اشغال کند.

به این فایل ها نگاهی بیندازید و ببینید آیا چیزی میوه کم آویزان است یا خیر. می‌توانید فایل‌هایی را که دیگر استفاده نمی‌کنید حذف کنید یا برخی از داده‌ها را به یک هارد دیسک خارجی منتقل کنید. اگر فایل‌های زیادی در Dropbox یا دیگر فضای ذخیره‌سازی ابری دارید، از پانل‌های ترجیحی آن‌ها برای همگام‌سازی فایل‌هایی که به آن‌ها نیاز ندارید استفاده کنید. همیشه می توانید از طریق رابط وب به آنها دسترسی داشته باشید.

ممکن است فایل های عظیم دیگری مانند WinSxS را در TreeSize ببینید.

مرحله ۳: Windows 10 Bloatware را پاک کنید

اکثر رایانه‌های خریداری‌شده در فروشگاه‌ها مملو از نرم‌افزارهای بی‌ارزش سازنده هستند که فضا را هدر می‌دهند و عملکردهای قبلی را در ویندوز تکرار می‌کنند. علاوه بر این، خود ویندوز ۱۰ شامل برخی از برنامه های ناخواسته است که احتمالا هرگز از آنها استفاده نمی کنید.

اگر برای حذف bloatware از سیستم خود وقت نگرفته اید، باید. این بخش مهمی از پاکسازی ویندوز ۱۰ است.

مرحله ۴: دسکتاپ خود را مرتب کنید

حتی بعد از اینکه کامپیوتر خود را تمیز کردید، یک دسکتاپ نامرتب همچنان می تواند شما را گیج کند و کار را به طور موثر سخت تر کند. بسیاری از مردم از دسکتاپ خود به عنوان یک فضای ذخیره سازی موقت استفاده می کنند که منجر به پراکنده شدن انواع فایل ها در آن می شود.

شما باید سعی کنید دسکتاپ خود را به حالت تمیز “تنظیم مجدد” کنید تا آن را تمیزتر کنید. با انتقال همه فایل ها از دسکتاپ به مکان دیگری شروع کنید. در مرحله بعد، می توانید میانبرهایی برای فایل هایی که همیشه در دسکتاپ به آن نیاز دارید ایجاد کنید.

اگر فایل های زیادی دارید که فکر نمی کنید کار کند، برنامه Fences قطعا ارزش دیدن دارد. این شامل ابزارهای قدرتمندی است که به شما امکان می دهد به طور خودکار نمادهای دسکتاپ مشابه را ترکیب کنید، همه نمادها را با چند کلیک پنهان یا نمایش دهید و موارد دیگر.

بعد از اینکه ویندوز ۱۰ و دسکتاپ خود را تمیز کردید، احساس خواهید کرد که یک دستگاه کاملاً جدید دارید. اگر مایل هستید، راهنمای عمیق تری در مورد تمیز کردن دسکتاپ ویندوز شما داریم.

در صورت لزوم: ویندوز ۱۰ را به روز کنید

شاید احساس می کنید که رایانه شما آنقدر به هم ریخته است که نمی خواهید برای پاکسازی ویندوز ۱۰ تلاش کنید. در این صورت، می توانید از یک گزینه داخلی برای نصب مجدد یک نسخه جدید از ویندوز استفاده کنید.

ممکن است درباره گزینه Reset this PC موجود در تنظیمات بازیابی اطلاعات داشته باشید. با این حال، استفاده از این گزینه با گزینه‌های خاص، رایانه شما را به حالتی که قبلاً در جعبه نبود، باز می‌گرداند، از جمله bloatware از پیش نصب‌شده سازنده. برای جلوگیری از این، می توانید از روش دیگری استفاده کنید.

برای استفاده از آن، همان دکمه شروع را در منوی بازیابی فشار دهید. Keep my files را انتخاب کنید، انتخاب کنید که آیا به صورت محلی بارگیری شود یا دوباره نصب شود، تنظیمات را انتخاب کنید، و سپس مطمئن شوید که برنامه‌های از پیش نصب شده را نه برای بازیابی انتخاب کنید؟ .

این معادل گزینه شروع تازه است که در بخش عملکرد و سلامت دستگاه برنامه امنیتی ویندوز در نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز ۱۰ یافت می‌شود. ویندوز ۱۰ را مجددا نصب می کند و آن را به آخرین نسخه به روز می کند و همچنین تمام برنامه های نصب شده را حذف می کند. فقط فایل های شخصی و “برخی تنظیمات ویندوز” شما نگهداری می شوند.

حتی اگر ویندوز قول داده است که آنها را ایمن نگه دارد، قبل از انجام این کار مطمئن شوید که از فایل های خود نسخه پشتیبان تهیه کرده اید ، در صورتی که مشکلی پیش بیاید. همچنین باید کلیدهای مجوزی را که برای فعال کردن مجدد نرم افزار پس از رفرش نیاز دارید، یادداشت کنید.

نصب مجدد همه برنامه های خود با دست مدتی طول می کشد. اما اگر رایانه شما به هم ریخته است، ممکن است هنوز ارزشش را داشته باشد که یک سیستم تمیز داشته باشید.

از برنامه های پاکسازی جعلی خودداری کنید

در حالی که ما در مورد پاکسازی ویندوز ۱۰ بحث می کنیم، لازم به ذکر است که باید مراقب باشید چه نرم افزاری را دانلود می کنید. در حالی که ابزارهای فوق همه راه‌های قانونی برای تمیز کردن رایانه شما هستند، بسیاری از «پاک‌کننده‌های رایانه شخصی» کلاهبردار را به صورت آنلاین پیدا خواهید کرد که کاملاً بی‌ارزش هستند (مانند موردی که در ویدیوی بالا وجود دارد).

این ابزارها یک «اسکن رایگان» ارائه می‌کنند که هزاران «مشکل» را پیدا می‌کند، که هر کوکی روی رایانه شما به‌طور غیرمعمولی به‌عنوان «خطر حفظ حریم خصوصی» محسوب می‌شود. سپس آنها از شما می خواهند که مقدار زیادی پول برای “تمیز کردن” هر چیزی بپردازید.

خودت را به این مزخرفات خسته نکن ابزارهای فوق باید برای پاکسازی فایل های غیر ضروری فراوان باشند.

اکنون ویندوز ۱۰ تمیزتر از همیشه است

اکنون مراحل بزرگ پاکسازی فایل‌های بزرگ و غیر ضروری در ویندوز ۱۰ را می‌دانید. این روش‌ها باید برای پاک کردن فضای کافی در رایانه شما و ایجاد حس تازگی کافی باشد. هر چند وقت یکبار با آنها همراه باشید، و دیگر نباید نگران هشدارهای فضای دیسک باشید.

فقط مطمئن شوید که زیاده روی نکنید و مرتکب اشتباهات نگهداری نشوید.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : بهمن ۱۴, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…