بهترین پروتکل های VPN

۵/۵ - (۲۹ امتیاز)

بهترین پروتکل های VPN

همه VPN ها یکسان ایجاد نشده اند. بسته به پروتکل VPN خود، می تواند سرعت ها، قابلیت ها یا حتی آسیب پذیری های امنیتی و حریم خصوصی متفاوتی داشته باشد.در این پست با HiVPN همراه باشید ، ما پروتکل های اصلی VPN را بررسی می کنیم تا بتوانید بهترین را برای خود انتخاب کنید.

پروتکل VPN چیست؟

شبکه های خصوصی مجازی (VPN) و پروتکل های VPN یکسان نیستند. به عنوان مثال، HiVPN یک سرویس VPN است که به کاربران امکان می دهد بسته به نیاز خود و دستگاهی که استفاده می کنند، از بین تعدادی پروتکل مختلف VPN انتخاب کنند.

VPN ترافیک آنلاین شما را از طریق تونل های رمزگذاری شده به سرورهای VPN منتقل می کند که به دستگاه شما یک آدرس IP جدید اختصاص می دهند. پروتکل‌های VPN مجموعه‌ای از برنامه‌ها و فرآیندهایی هستند که نحوه تشکیل آن تونل را تعیین می‌کنند. هر کدام راه حل متفاوتی برای مشکل ارتباطات اینترنتی امن، خصوصی و تا حدی ناشناس است.

هیچ پروتکل VPN کامل نیست. هر کدام ممکن است دارای آسیب‌پذیری‌های بالقوه، مستند شده یا هنوز کشف نشده باشند، که ممکن است امنیت شما را به خطر بیندازند یا نکنند. بیایید به جوانب مثبت و منفی هر پروتکل بپردازیم.

چند نوع VPN وجود دارد؟

دو نوع VPN وجود دارد:

 • VPN دسترسی از راه دور داده هایی را که بر روی دستگاه شما ارسال یا دریافت می شود رمزگذاری می کند، بنابراین هیچ کس نمی تواند شما را زیر و رو کند. وقتی در مورد VPN های استفاده شده توسط کاربران خصوصی صحبت می کنیم، همه آنها VPN های دسترسی از راه دور هستند.
 • VPN های سایت به سایت برای گسترش شبکه یک شرکت بین مکان های مختلف استفاده می شوند. آنها به دو دسته تقسیم می شوند: مبتنی بر اینترانت (برای ترکیب چندین LAN در یک شبکه خصوصی) و مبتنی بر اکسترانت (زمانی که یک شرکت می خواهد شبکه خود را گسترش دهد و آن را با شرکا یا مشتریان به اشتراک بگذارد).

پروتکل ها نیروهای محرک VPN ها هستند. در اینجا شش پروتکل رایج VPN به همراه مزایا و معایب آنها آورده شده است.

۶ پروتکل رایج VPN

 

۱. OpenVPN

OpenVPN یک پروتکل بسیار محبوب و بسیار امن است که توسط بسیاری از ارائه دهندگان VPN استفاده می شود. بر روی پروتکل اینترنت TCP یا UDP اجرا می شود . اولی تضمین می کند که داده های شما به طور کامل و با ترتیب مناسب تحویل داده می شود در حالی که دومی روی سرعت های بالاتر تمرکز می کند. بسیاری از VPN ها، از جمله HiVPN، به شما امکان می دهند بین این دو انتخاب کنید.

طرفداران

 • منبع باز، یعنی شفاف است. هر کسی می تواند کد را برای درهای پشتی مخفی یا آسیب پذیری هایی که ممکن است امنیت VPN شما را به خطر بیندازد، بررسی کند.
 • تطبیق پذیری. می‌توان آن را با آرایه‌ای از پروتکل‌های رمزگذاری و ترافیک مختلف، پیکربندی شده برای کاربردهای مختلف استفاده کرد، یا به همان اندازه ایمن یا سبک باشد که شما نیاز دارید.
 • امنیت. این می تواند تقریباً هر پروتکل رمزگذاری را اجرا کند و آن را بسیار ایمن می کند.
 • اکثر فایروال ها را دور می زند. سازگاری فایروال در هنگام استفاده از HiVPN مشکلی نیست، اما اگر تا به حال VPN خود را راه اندازی کنید، ممکن است مشکلی ایجاد شود. خوشبختانه، با OpenVPN می توانید به راحتی فایروال خود را دور بزنید.

منفی

 • راه اندازی پیچیده تطبیق پذیری آن به این معنی است که اکثر کاربران ممکن است به دلیل انتخاب و پیچیدگی فلج شوند اگر بخواهند OpenVPN خود را راه اندازی کنند.

چه زمانی از آن استفاده کنید: OpenVPN زمانی که به امنیت درجه یک نیاز دارید غیرقابل جایگزین است: اتصال به Wi-Fi عمومی، ورود به پایگاه داده شرکت یا استفاده از خدمات بانکی.

۲. IPSec/IKEv2

IKEv2 پایه و اساس یک اتصال VPN ایمن را با ایجاد یک اتصال تأیید شده و رمزگذاری شده تنظیم می کند. توسط مایکروسافت و سیسکو برای سریع، پایدار و ایمن بودن توسعه داده شده است. در همه این جبهه ها موفق است، اما جایی که واقعا می درخشد، ثبات آن است. به عنوان بخشی از جعبه ابزار امنیت اینترنت IPSec، IKEv2 از سایر ابزارهای IPSec برای ارائه پوشش VPN جامع استفاده می کند.

طرفداران

 • ثبات. IKEv2 معمولاً از یک ابزار IPSec به نام Mobility and Multi-homing Protocol استفاده می کند که اتصال VPN را هنگام حرکت بین اتصالات اینترنتی تضمین می کند. این باعث می شود IKEv2 قابل اعتمادترین و پایدارترین پروتکل برای دستگاه های تلفن همراه باشد.
 • امنیت. به عنوان بخشی از مجموعه IPSec، IKEv2 با اکثر الگوریتم های رمزگذاری پیشرو کار می کند و آن را به یکی از امن ترین VPN ها تبدیل می کند .
 • سرعت. وقتی فعال است پهنای باند کمی را اشغال می‌کند و پیمایش NAT باعث می‌شود سریع‌تر متصل شود و ارتباط برقرار کند. همچنین به عبور از فایروال ها کمک می کند.

منفی

 • سازگاری محدود IKEv2 با سیستم های زیادی سازگار نیست. از آنجایی که مایکروسافت به ایجاد این پروتکل کمک کرده است، این مشکلی برای کاربران ویندوز نخواهد بود، اما برخی از سیستم عامل‌های دیگر به نسخه‌های تطبیقی نیاز دارند.

زمان استفاده از آن: پایداری IPSec/IKEv2 تضمین می‌کند که هنگام جابجایی از Wi-Fi به داده تلفن همراه، اتصال VPN خود را از دست نمی‌دهید، بنابراین زمانی که در حال حرکت هستید می‌تواند انتخاب خوبی باشد. همچنین به سرعت فایروال ها را دور می زند و می تواند سرعت بالایی را در پلتفرم های استریم ارائه دهد.

۳. وایرگارد

Wireguard جدیدترین و سریعترین پروتکل تونل زنی است که کل صنعت VPN در مورد آن صحبت می کند. از رمزنگاری پیشرفته استفاده می کند که از رهبران فعلی برتری دارد – OpenVPN و IPSec/IKEv2. با این حال، هنوز آزمایشی در نظر گرفته می شود، بنابراین ارائه دهندگان VPN باید به دنبال راه حل های جدید برای غلبه بر آسیب پذیری های Wireguard باشند.

طرفداران

 • رایگان و متن باز. هر کسی می‌تواند به کد آن نگاه کند، که استقرار، ممیزی و اشکال‌زدایی آن را آسان‌تر می‌کند.
 • مدرن و فوق العاده سریع. این فقط از ۴۰۰۰ خط کد تشکیل شده است که آن را به “کمترین” پروتکل در بین همه آنها تبدیل می کند. در مقایسه، کد OpenVPN 100 برابر خطوط بیشتری دارد.

منفی

 • ناقص. Wireguard امیدوار است که “چیز بزرگ بعدی” باشد، اما اجرای آن هنوز در مراحل اولیه است و جای زیادی برای بهبود دارد. در حال حاضر نمی تواند ناشناس بودن کامل را برای کاربران فراهم کند، بنابراین ارائه دهندگان VPN باید راه حل های سفارشی را برای ارائه امنیت لازم بدون از دست دادن سرعت بیابند.

زمان استفاده از آن: هر زمان که سرعت در اولویت است از Wireguard استفاده کنید: پخش جریانی، بازی آنلاین یا دانلود فایل های بزرگ.

۴. SSTP

پروتکل Secure Socket Tunneling Protocol (SSTP) یک پروتکل VPN نسبتاً ایمن و توانمند است که توسط مایکروسافت ایجاد شده است. این پروتکل مزایا و معایب خود را دارد، به این معنی که هر کاربر باید خودش تصمیم بگیرد که آیا این پروتکل ارزش استفاده از آن را دارد یا خیر. علیرغم اینکه SSTP عمدتاً یک محصول مایکروسافت است، علاوه بر ویندوز در سایر سیستم ها نیز موجود است.

طرفداران

 • متعلق به مایکروسافت است. با داشتن سهم بزرگ از بازار، می توانید مطمئن باشید که سیستم عامل ویندوز شما یا از SSTP پشتیبانی می کند یا آن را داخلی خواهد داشت. این همچنین به این معنی است که اگر خودتان سعی کنید آن را تنظیم کنید، باید آسان باشد و می توانید انتظار پشتیبانی مایکروسافت را داشته باشید.
 • امن است. مانند سایر VPN های پیشرو، SSTP از پروتکل رمزگذاری AES-256 پشتیبانی می کند.
 • فایروال ها را دور می زند. SSTP می تواند بدون ایجاد وقفه در ارتباطات شما از اکثر فایروال ها عبور کند.

منفی

 • متعلق به مایکروسافت است، به این معنی که کد برای آزمایش در دسترس محققان امنیتی نیست. مایکروسافت به همکاری با NSA و سایر سازمان‌های مجری قانون شناخته شده است، بنابراین برخی گمان می‌کنند که سیستم ممکن است دارای درهای پشتی باشد. بسیاری از ارائه دهندگان VPN از این پروتکل اجتناب می کنند.

زمان استفاده از آن: SSTP برای دور زدن محدودیت های جغرافیایی و افزایش حریم خصوصی در هنگام مرور اینترنت خوب است.

۵. L2TP/IPSec

پروتکل تونل زنی لایه ۲ (L2TP) در واقع هیچ رمزگذاری یا احراز هویتی را ارائه نمی دهد – این پروتکل فقط یک پروتکل تونل زنی VPN است که ارتباطی بین شما و سرور VPN ایجاد می کند. برای رمزگذاری ترافیک شما و حفظ خصوصی و ایمن نگه داشتن آن بر سایر ابزارهای مجموعه IPSec متکی است. این پروتکل دارای چند ویژگی راحت است، اما برخی مسائل مانع از این می شود که پروتکل VPN پیشرو باشد.

طرفداران

 • امنیت. از قضا، L2TP که اصلاً هیچ گونه امنیتی ارائه نمی دهد، آن را نسبتاً ایمن می کند. به این دلیل که می تواند تعدادی پروتکل رمزگذاری مختلف را بپذیرد و پروتکل را به همان اندازه ایمن یا سبک کند که شما نیاز دارید.
 • به طور گسترده در دسترس است. L2TP تقریباً در تمام سیستم های مصرف کننده مدرن موجود است، به این معنی که ادمین ها برای یافتن پشتیبانی و اجرای آن مشکلی نخواهند داشت.

منفی

 • به طور بالقوه توسط NSA به خطر افتاده است. مانند IKEv2، L2TP معمولاً با IPSec استفاده می شود، بنابراین همان آسیب پذیری های ذکر شده قبلی را ارائه می دهد.
 • آهسته. تدریجی. این پروتکل داده ها را دو بار کپسوله می کند، که می تواند برای برخی از برنامه ها مفید باشد، اما در مقایسه با پروتکل های دیگر که فقط یک بار داده های شما را کپسوله می کنند کندتر می شود.
 • با فایروال ها مشکل دارد. برخلاف سایر پروتکل های VPN، L2TP هیچ راه هوشمندانه ای برای عبور از فایروال ها ندارد. مدیران سیستم نظارت گرا از فایروال ها برای مسدود کردن VPN ها استفاده می کنند و افرادی که خود L2TP را پیکربندی می کنند هدف آسانی هستند.

زمان استفاده از آن: می توانید از L2TP برای خرید ایمن آنلاین و انجام عملیات بانکی استفاده کنید. همچنین زمانی که می خواهید چندین شعبه شرکت را به یک شبکه متصل کنید مفید است.

۶. PPTP

پروتکل Point to Point Tunneling Protocol (PPTP) در سال ۱۹۹۹ ایجاد شد و اولین پروتکل VPN به طور گسترده در دسترس بود. این اولین بار برای تونل کردن ترافیک تلفنی طراحی شد! از برخی از ضعیف ترین پروتکل های رمزگذاری در میان هر پروتکل VPN موجود در این لیست استفاده می کند و دارای آسیب پذیری های امنیتی زیادی است.

طرفداران

 • سریع. منسوخ شده است، بنابراین ماشین های مدرن PPTP را بسیار کارآمد اجرا می کنند. این سریع است اما حداقل امنیت را ارائه می دهد، به همین دلیل است که در بین افرادی که می خواهند VPN های خانگی را صرفاً برای دسترسی به محتوای مسدود شده جغرافیایی راه اندازی کنند، محبوب است.
 • بسیار سازگار است. در طی سالیان متمادی پس از ساخت، PPTP اساساً به حداقل استاندارد برای تونل زنی و رمزگذاری تبدیل شده است. تقریباً هر سیستم و دستگاه مدرنی از آن پشتیبانی می کند. این نیز راه اندازی و استفاده از آن را آسان می کند.

منفی

 • ناامن آسیب پذیری ها و اکسپلویت های متعددی برای PPTP شناسایی شده است. برخی (نه همه) وصله شده اند و حتی مایکروسافت کاربران را تشویق کرده است که به L2TP یا SSTP سوئیچ کنند.
 • توسط NSA کرک شده است. گفته می شود که NSA به طور منظم این پروتکل را رمزگشایی می کند.
 • توسط فایروال ها مسدود شده است. به عنوان یک سیستم قدیمی، منسوخ و بدون استخوان، اتصالات PPTP به راحتی از طریق فایروال مسدود می شوند. اگر از پروتکلی در مدرسه یا تجارتی استفاده می‌کنید که اتصالات VPN را مسدود می‌کند، این می‌تواند سرویس شما را مختل کند.

زمان استفاده از آن: توصیه می کنیم از PPTP فقط برای پخش جریانی یا دسترسی به محتوای مسدود شده جغرافیایی استفاده کنید. برای هر چیز دیگری، باید از پروتکل های پیشرفته VPN استفاده کنید.

بهترین پروتکل VPN چیست؟

چیزی به نام بهترین پروتکل VPN مناسب برای همه وجود ندارد. پاسخ به این سوال به نیاز شما و کاری که در اینترنت انجام می دهید بستگی دارد. اگر یک گیمر مشتاق هستید، احتمالاً به دلایلی متفاوت از شخصی که برنامه های تلویزیونی زیادی تماشا می کند یا اغلب در کافه ها کار می کند از VPN استفاده می کنید. برای تعیین بهترین پروتکل HiVPN برای خود، به دقت آنچه را که بیشتر از اتصال VPN خود به آن نیاز دارید، در نظر بگیرید.

سریعترین پروتکل VPN چیست؟

Wireguard به عنوان یکی از سریعترین پروتکل های VPN در نظر گرفته می شود که زمان اتصال / اتصال مجدد سریعتر و عمر باتری بهبود یافته را برای دستگاه های تلفن همراه ارائه می دهد.متاسفانه این پروتکل در ایران فیلتر شده است و روی اکثر isp ها کار نمیکند.

امن ترین پروتکل VPN چیست؟

بسیاری از کارشناسان VPN OpenVPN را به عنوان امن ترین پروتکل توصیه می کنند. از رمزگذاری ۲۵۶ بیتی به عنوان پیش فرض استفاده می کند، اما رمزهای دیگری مانند ۳DES (استاندارد رمزگذاری داده های سه گانه)، Blowfish، CAST-128 و AES (استاندارد رمزگذاری پیشرفته) را نیز ارائه می دهد.

پایدارترین پروتکل VPN چیست؟

IKEv2/IPsec به عنوان پایدارترین پروتکل VPN در نظر گرفته می شود زیرا اتصال قوی را فراهم می کند و به کاربران اجازه می دهد بدون به خطر انداختن امنیت خود بین شبکه ها سوئیچ کنند.

ساده ترین پروتکل VPN برای راه اندازی چیست؟

پروتکل PPTP در بسیاری از دستگاه ها تعبیه شده است، که آن را به یکی از ساده ترین پروتکل ها برای راه اندازی تبدیل می کند. با این حال، از آنجایی که قدیمی است و به دلیل مسائل امنیتی شناخته شده است، استفاده از آن را توصیه نمی کنیم. به گزینه های دیگری مانند OPENVPN یا IKEv2/IPsec نگاه کنید.

سرویس‌های VPN مانند HiVPN پروتکل‌ها را برای شما تنظیم می‌کنند، بنابراین لازم نیست نگران تغییر دادن آنها برای عملکرد بهتر باشید. در واقع، شما می توانید پروتکل های HiVPN را تنها با چند کلیک روی برنامه ما تغییر دهید.

امنیت خود را افزایش دهید و بهترین بهره را از پروتکل های VPN ببرید. HiVPN را دریافت کنید.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : آذر ۲۸, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

HiVPN بهترین VPN برای سفر است
VPN -
آبان ۱, ۱۴۰۱

HiVPN بهترین VPN برای سفر است

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) HiVPN بهترین VPN برای سفر است سفر احتمالا بهترین زمان برای استفاده از VPN است، و نه فقط به این دلیل که بسیاری از کشورها اینترنت را سانسور می کنند. به احتمال زیاد زیاد در حال جابجایی هستید و به مجموعه کاملی از…

خرید vpn برای ios جدید
VPN -
مهر ۲۷, ۱۴۰۱

خرید vpn برای ios جدید

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) خرید vpn برای ios جدید یک VPN iPhone می تواند محتوای محدود جغرافیایی را رفع انسداد کند، ISP شما را از ردیابی و کاهش سرعت شما باز دارد، ترافیک شما را رمزگذاری می کند تا از داده های شما محافظت…

۱۰ دلیل برای استفاده از VPN
VPN -
مهر ۲۷, ۱۴۰۱

۱۰ دلیل برای استفاده از VPN

۵/۵ - (۹ امتیاز) ۱۰ دلیل برای استفاده از VPN VPN (شبکه خصوصی مجازی) یک نرم افزار ساده است که برای محافظت از حریم خصوصی آنلاین شما ایجاد شده و با ناشناس کردن ترافیک و مکان شما زندگی را برای هکرها سخت تر می کند. اما می…