JPG در مقابل JPEG: تفاوت بین این فرمت های فایل تصویری چیست؟

۵/۵ - (۴ امتیاز)

JPG در مقابل JPEG: تفاوت بین این فرمت های فایل تصویری چیست؟

آیا JPG و JPEG یکسان هستند؟ یا چیزی کاملا متفاوت؟ با این پست HiVPN همراه باشید.

همه فرمت های فایل تصویری برابر نیستند. در واقع، بسیاری از آنها برای رسیدگی به مشکلی ایجاد شده اند که فرمت موجود قادر به حل آن نیست. به عنوان مثال، JPEG به این دلیل به وجود آمد که اندازه فایل های تصویر فضای ذخیره سازی زیادی را اشغال می کرد.

باور کنید یا نه، پسوندهای JIF، JPEG و JPG کم و بیش به همین موضوع اشاره دارند. برای درک اینکه چرا فرمت فایل نام‌های زیادی دارد، باید کمی تاریخچه پیچیده را باز کنیم.

JPEG چیست؟

مخفف JPEG مخفف Joint Photographic Experts Group است – نوع فایل از روی کمیته فرعی نامگذاری شده است که به ایجاد استاندارد JPEG Interchange Format (JIF) کمک کرده است. اولین بار در سال ۱۹۹۲ توسط سازمان بین المللی استاندارد (ISO) صادر شد.

JPEG ها تصاویر شطرنجی ۲۴ بیتی هستند که در مدل رنگی RGB هشت بیت در هر کانال وجود دارد. این هیچ جایی برای کانال آلفا باقی نمی گذارد، به این معنی که در حالی که JPEG ها می توانند بیش از ۱۶ میلیون رنگ را پشتیبانی کنند، نمی توانند شفافیت را پشتیبانی کنند.

هنگامی که یک تصویر به عنوان یک JPEG ذخیره می شود، برخی از داده های آن در فرآیندی که به آن فشرده سازی  فایل با اتلاف گفته می شود، دور ریخته می شود . به نوبه خود، تصویر ۵۰ تا ۷۵ درصد فضای ذخیره‌سازی کمتری را اشغال می‌کند (در مقایسه با فرمت‌های قدیمی‌تر مانند BMP) بدون افت کیفیت تصویر.

فشرده‌سازی JPEG مبتنی بر تکنیک فشرده‌سازی تصویر با تلفات به نام تبدیل کسینوس گسسته (DCT) است که برای اولین بار توسط مهندس برق نصیر احمد در سال ۱۹۷۲ پیشنهاد شد.

JIF چیست؟

شما می توانید یک فایل JIF را به عنوان یک JPEG در “خالص ترین” شکل آن در نظر بگیرید. با این حال، این قالب دیگر زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد زیرا محدودیت های ناامید کننده ای را ارائه می دهد. به عنوان مثال، تعاریف رنگ و جنبه پیکسلی یک JIF باعث ایجاد مشکلات سازگاری بین رمزگذارها و رمزگشاها (بینندگان) می شود.

خوشبختانه، این مشکلات بعداً توسط سایر استانداردهای “تکمیلی” که بر اساس JIF ساخته شده بودند، برطرف شد. اولین مورد، فرمت تبادل فایل JPEG (JFIF) و بعداً، فرمت فایل تصویری قابل تعویض (Exif) و پروفایل های رنگی ICC بود.

JPEG/JFIF در حال حاضر محبوب‌ترین فرمت برای ذخیره و انتقال تصاویر عکاسی در اینترنت است، در حالی که JPEG/Exif برای دوربین‌های دیجیتال و سایر دستگاه‌های ثبت تصویر است. اکثر مردم تفاوت بین این تغییرات را تشخیص نمی دهند و به سادگی هر دو را فقط به عنوان JPEG معرفی می کنند.

JPG2 یا JPF چیست؟

در سال ۲۰۰۰، گروه JPEG فرمت فایل تصویر دیگری به نام JPEG 2000 را منتشر کرد (پسوندهای فایل آن JPG2 و JPF هستند). قرار بود جانشین JPEG باشد، اما محبوبیت چندانی نداشت. حتی زمانی که روش رمزگذاری پیشرفته آن اغلب به تصاویر با کیفیت بهتر منجر می شد.

فرمت فایل JPEG 2000 به دلایل کوچکی شکست خورد. برای اولین بار، بر اساس یک کد کاملاً جدید بود و بنابراین با JPEG سازگار نبود. علاوه بر این، مدیریت فایل‌های JPEG 2000 به حافظه بیشتری برای پردازش نیاز داشت، که در آن زمان کمی مشکل بود. از این گذشته، کامپیوترهای معمولی در آن زمان تنها ۶۴ مگابایت حافظه داشتند.

JPEG 2000 اکنون که سخت افزار کامپیوتر، به طور کلی، در طی ۲۰ سال گذشته بسیار بهبود یافته است، کمی احیا شده است، اما فرمت فایل هنوز بسیار مورد استفاده قرار نمی گیرد. تنها مرورگری اینترنتی که در زمان نگارش از فایل های JPEG 2000 پشتیبانی می کند سافاری است.

JPEG در مقابل JPG

نسخه‌های اولیه ویندوز (مخصوصاً سیستم‌های فایل MS-DOS 8.3 و FAT-16) در مورد طول پسوند فایل‌ها حداکثر محدودیت ۳ حرفی داشتند. JPEG باید به JPG کوتاه شود تا از حد مجاز بیشتر نشود. کامپیوترهای مک و لینوکس هرگز چنین چیزی را نداشتند و بنابراین کاربران همچنان تصاویر را به صورت JPEG ذخیره می کردند.

برنامه های محبوب ویرایش تصویر که در سیستم عامل های مختلف کار می کردند مانند Photoshop و Gimp در نهایت پسوند فایل JPEG پیش فرض خود را در تلاش برای به حداقل رساندن سردرگمی روی JPG تنظیم می کنند.

و اینگونه بود که به دو پسوند فایل برای یک فرمت رسیدیم: JPEG و JPG. هنگام انتخاب آنچه که تصویر خود را به عنوان ذخیره کنید، هیچ تفاوتی بین آنها وجود ندارد.

JPEG در مقابل PNG: کدام بهتر است؟

JPEG و PNG در یک دهه منتشر شدند و هر فرمت فایل مشکل تصویر دیجیتال متفاوتی را که دنیای فناوری در آن زمان با آن روبرو بود حل می کرد. می توان گفت طبیعی است که آنها دائماً با هم مقایسه می شوند … و حتی تا به امروز نیز چنین هستند. بین JPEG و PNG، کدام فرمت فایل تصویری برتر است؟

صادقانه بگویم، پاسخ به این بستگی دارد که چه نوع تصویری را ذخیره می کنید.

JPEG ها برای عکس ها مناسب تر هستند زیرا از فشرده سازی با اتلاف برای حفظ اندازه فایل های معقول استفاده می کنند. عکس ها آنقدر تصاویر بزرگ و با جزئیات هستند که مصنوعات فشرده سازی (اعوجاج های ظریف تصویر ناشی از فشرده سازی) روی آن ها چندان قابل توجه نیستند.

از سوی دیگر، تصاویر با نقاط تیز، لبه‌های واضح، و با مناطق بزرگ یک رنگ (مثلاً آرم‌های برداری، هنر پیکسل، و غیره) زمانی که به‌عنوان JPEG ذخیره می‌شوند، کاملاً درست به نظر نمی‌رسند.

اینجاست که فایل گرافیک شبکه قابل حمل (PNG) ممکن است وارد شود. PNG که چهار سال پس از انتشار JPEG توسط گروه توسعه PNG توسعه یافته است، از فشرده‌سازی و شفافیت داده بدون تلفات پشتیبانی می‌کند. بنابراین اگر کیفیت تصویر باید حفظ شود و اندازه فایل مشکلی ندارد، اغلب از PNG استفاده می شود.

یک قانون سرانگشتی خوب، حفظ JPEG در عکس‌ها و ذخیره PNG برای تصاویر با شفافیت و تصاویر غیرعکاسی است.

فرمت فایل JPEG و JPG یکسان است

علی‌رغم سردرگمی‌هایی که JPEG با به‌روزرسانی‌ها و تغییرات زیاد خود ایجاد کرده است، سیل نهایی تصاویر دیجیتالی در اینترنت در اواسط دهه ۹۰ بدون شک عمدتاً ناشی از انتشار آن بود.

دفعه بعد که آماده صادر کردن عکس از یک ویرایشگر تصویر هستید و لیست طولانی فرمت های موجود به شما ارائه می شود، فقط به یاد داشته باشید JPEG و JPG یکی هستند.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : بهمن ۱۶, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…