آیا فرآیند Smartscreen.exe ایمن است؟

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

آیا فرآیند Smartscreen.exe ایمن است؟

فرآیند SmartScreen گاهی اوقات می تواند منابع زیادی را اشغال کند و سرعت کامپیوتر شما را کند کند. اما آیا SmartScreen.exe ایمن است و آیا می توانید از شر آن خلاص شوید؟ با ما در این پست HiVPN همراه شوید.

مایکروسافت مجموعه ای از ویژگی های امنیتی را در هر سیستم ویندوز قرار داده است تا اطمینان حاصل کند که کاربران در برابر تهدیدها و عوامل مخرب محافظت می شوند. از یک برنامه آنتی ویروس داخلی گرفته تا محافظت از باج افزار، ویندوز ۱۰ محافظت بهتری نسبت به نسخه های قبلی خود ارائه می دهد.

برای حفظ امنیت بیشتر سیستم شما، به طور خودکار اجرای برنامه های ناشناخته و ناشناخته را مسدود می کند. این ویژگی Windows SmartScreen نام دارد و یک فرآیند امنیتی اصلی در رایانه شما است.

این ویژگی Windows SmartScreen برای جلوگیری از نفوذ کدهای مخرب یا تهدیدات احتمالی به سیستم شما ایجاد شده است. می‌توانید این ویژگی را به‌صورت smartscreen.exe در پس‌زمینه دستگاه ویندوزتان اجرا کنید. کنجکاو هستید که درباره این ویژگی بیشتر بدانید؟ در زیر می خوانید.

Windows SmartScreen چیست؟

SmartScreen یک ویژگی امنیتی داخلی ویندوز ۱۰ است که اجرای برنامه های مخرب شناخته شده یا برنامه های ناشناخته را اسکن و مسدود می کند. جدای از آن، کاربران ویندوز ۱۰ را نیز در صورت بازدید از وب سایت های مشکوک یا باز کردن ایمیل های مخرب مطلع می کند.

با مقایسه قابلیت اطمینان آنها با لیست بلاک مایکروسافت. به طور خلاصه، این ابزار مبتنی بر ابر، جدا از ویژگی امنیتی استاندارد سیستم ویندوز شما، سطح بیشتری از محافظت در برابر بدافزارها و حملات فیشینگ را فراهم می کند.

SmartScreen چگونه کار می کند؟

SmartScreen از ویندوز ۸ وجود داشته است. همانطور که گفته شد، برای جلوگیری از اجرای خودکار برنامه های ناشناخته در رایانه شما ایجاد شده است. این برنامه با اسکن کردن برنامه و بررسی آن در برابر لیست گسترده پایگاه داده های مایکروسافت از نرم افزارها و خدمات شناخته شده کار می کند. اگر فرآیند نتواند آن را از لیست ببیند، اجرای آن را محدود می کند.

با این حال، SmartScreen احتمالاً برنامه‌های معروفی را که می‌شناسد، مانند Mozilla Firefox یا Google Chrome مسدود نمی‌کند . اما اگر نرم‌افزاری را از توسعه‌دهندگان شخص ثالث ناشناس راه‌اندازی می‌کنید، هنگام باز کردن آن با احتیاط عمل کنید.

هنگامی که تشخیص داد که یک تهدید یا بدافزار است، وارد عمل شده و از اجرای آن جلوگیری می کند و از سیستم شما در برابر هر گونه آسیب محافظت می کند.

در برخی موارد، SmartScreen نمی داند که آیا برنامه مورد اعتماد است یا خیر. در این صورت می توانید تصمیم را نادیده بگیرید.

هنگام انجام این کار مراقب باشید و فقط به نرم افزارهایی اجازه دهید که مطمئن باشید ایمن هستند. اگر به ایمنی برنامه شک دارید، همیشه می‌توانید آن را در حالت Sandbox ویندوز ۱۰ اجرا کنید ، نسخه ای جدا شده از ویندوز که می‌توانید برنامه‌هایی را که کاملاً به آن‌ها اعتماد ندارید، آزمایش کنید.

در عین حال، SmartScreen نیز برنامه‌ای است که از مرورگر جدید مایکروسافت اج مبتنی بر Google Chromium در برابر بدافزارها و حملات فیشینگ محافظت می‌کند. همچنین برای محافظت از فایل‌هایی که از مرورگر دانلود می‌کنید، استفاده می‌شود و به شما در برابر سایت‌های مسدود شده و دانلودهایی که فکر می‌کند یک تهدید هستند هشدار می‌دهد.

به عنوان یکی از ویژگی های سیستم ویندوز، فرآیند SmartScreen که به عنوان smartscreen.exe در Task Manager فهرست شده است کاملاً ایمن است. این فرآیند یکی از اولین خطوط دفاعی در برابر فایل‌های خطرناک است، بنابراین بهتر است شما و دستگاهتان این فرآیند را در پس‌زمینه نگه دارید.

اگر برخی از برنامه‌هایی را که در رایانه‌تان استفاده می‌کنید مسدود می‌کند، می‌توانید آن‌ها را رفع انسداد کنید تا مطمئن شوید حتی در صورت فعال بودن فرآیند همچنان می‌توانند اجرا شوند.

چرا SmartScreen باعث مشکلات منابع در رایانه ویندوز ۱۰ می شود؟

در برخی موقعیت‌ها، SmartScreen می‌تواند منابع دستگاه شما را مختل کند و باعث مشکلات دیگری شود که می‌تواند بر عملکرد کلی رایانه شما تأثیر بگذارد. اگرچه هیچ دلیل آشکاری وجود ندارد که چرا این مشکلات ممکن است اتفاق بیفتند، اما به احتمال زیاد به دلیل یک عفونت سرسخت بدافزار یا فایل های سیستمی خراب است نه خود فرآیند smartscreen.exe .

قبل از اینکه فرآیند SmartScreen ویندوز را غیرفعال کنید، باید سعی کنید فایل های سیستم خود را با استفاده از ابزار System File Checker (SFC) تعمیر کنید. این ابزار به حل مشکلات مربوط به عملکرد رایانه شما کمک می کند، به خصوص در مورد فرآیندهایی مانند smartscreen.exe . اگر با SFC آشنایی ندارید، مراحل زیر را برای انجام اسکن دنبال کنید:

 1. روی منوی استارت کلیک راست کرده و از میان گزینه هاWindows PowerShell (Admin) را انتخاب کنید.
 2. سپساز پنجره بازشو روی Yes کلیک کنید.
 3. در پنجره Powershell Windows،sfc /scannow را تایپ کرده و Enter را فشار دهید . این فرآیند فایل های خراب را پیدا و جایگزین می کند.
 4. SFC یک ابزار داخلی است که به طور خودکار فایل های خراب یا خراب را جستجو می کند و آنها را رفع می کند. اگرچه این یک راه حل تضمینی نیست، اجرای اسکن SFC می تواند اطمینان حاصل کند که سیستم شما در وضعیت خوبی قرار دارد و هیچ فایل شکسته ای ندارد که می تواند باعث مشکلاتی در عملکرد رایانه شما شود.
 5. اگر اسکن مشکل عملکرد را برطرف نکرده است و هیچ گونه آلودگی بدافزار یا فایل های از دست رفته وجود ندارد، باید به خود رایانه نگاه کنید.
 6. با عرضه به‌روزرسانی‌های جدید مایکروسافت، اجرای ویندوز برای برخی از رایانه‌های شخصی قدیمی‌تر چالش‌برانگیزتر می‌شود. متأسفانه، تنها راه حل این مشکل، ارتقای رایانه است، بنابراین می‌توانید بدون هیچ مشکلی عملکرد ویندوز ۱۰ را اجرا کنید.
 7. غیرفعال کردن فرآیند SmartScreen نیز می تواند یک راه حل موقت باشد اگر هنوز نمی توانید رایانه خود را ارتقا دهید. در حالی که برخی از منابع را آزاد می کند، به طور بالقوه می تواند آسیب بیشتری به سیستم شما وارد کند تا سود.

نحوه غیرفعال کردن SmartScreen ویندوز

SmartScreen یک عملکرد امنیتی داخلی ویندوز است که باید برای اکثر رایانه‌ها فعال بماند، زیرا می‌تواند برنامه‌ها، فایل‌ها، وب‌سایت‌ها، ایمیل‌ها و موارد دیگر را از آسیب رساندن به رایانه شخصی شما محدود کند. در حالی که گاهی اوقات می تواند از بسیاری از منابع دستگاه شما استفاده کند، اکیداً توصیه می شود برای محافظت از خود آن را در حال اجرا نگه دارید.

با این حال، اگر پس از مدتی عیب‌یابی فکر می‌کنید که به مشکل کلی رایانه شما کمک می‌کند، می‌توانید برای تأیید نظریه خود آن را غیرفعال کنید. اما اگر مقصر مشکل عملکرد نیست، مطمئن شوید که فورا آن را دوباره روشن کنید. برای غیرفعال کردن آن در سیستم خود و در مایکروسافت اج مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. تنظیمات را با فشار دادن و نگه داشتنWin + I باز کنید . همچنین می‌توانید روی منوی Start کلیک راست کرده و تنظیمات را از منو انتخاب کنید.
 2. در پنجره تنظیمات، رویUpdate & Security > Windows Security > Open Windows Security کلیک کنید . با این کار تنظیمات امنیتی ویندوز در یک پنجره جدید باز می شود.
 3. در Windows Security، رویبرنامه و کنترل مرورگر در ناوبری سمت چپ کلیک کنید.
 4. سپس گزینهReputation-based protection settings را انتخاب کنید.
 5. برای غیرفعال کردن SmartScreen از سیستم خود، گزینهبررسی برنامه‌ها و فایل‌ها را خاموش کنید .
 6. اگر می‌خواهید عملکرد SmartScreen Microsoft Edge را نیز خاموش کنید،SmartScreen را برای Microsoft Edge خاموش کنید .
 7. برای حذف حفاظت از فایل‌هایی که ویندوز آنها را نمی‌شناسد، مانند فایل‌های دانلود شده آنلاین، گزینهPotentially unwanted app blocking را غیرفعال کنید.
 8. در نهایت، برای خاموش کردن محافظت SmartScreen از برنامه‌های فروشگاه مایکروسافت، گزینه SmartScreen for Microsoft Store appsرا خاموش کنید.
 9. یادآوری مهم:غیرفعال کردن این گزینه ها می تواند سیستم شما را در معرض خطر قرار دهد. اگر محافظت دیگری برای سیستم خود ندارید، بهتر است آنها را درست قبل از گشت و گذار در اینترنت فعال کنید. با این حال، اگر از خطری که ممکن است به سیستم خود وارد کنید آگاه هستید، می‌توانید آن‌ها را تا زمانی که دوست دارید غیرفعال نگه دارید.
 10. سیستم خود را ایمن و محافظت کنید
 11. فرآیند SmartScreen در دستگاه ویندوز شما یک ویژگی حیاتی است که سیستم شما را در بهترین حالت خود نگه می دارد. جدا از ایمن نگه داشتن آن، همچنین تضمین می کند که هیچ عامل مخربی نمی تواند از آسیب پذیری هایی که ممکن است شما و دستگاهتان دارید سوء استفاده کند.
 12. فعال نگه داشتن آن یک راه عالی برای محافظت از ویندوز ۱۰ شما در برابر هرگونه تهدید است. علاوه بر این ویژگی، بهتر است یک برنامه اسکن در Windows Defender تنظیم کنید و در صورت آلوده شدن به بدافزار از سیستم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.
نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : بهمن ۲۱, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…