آیا روسیه به طور مخفیانه وب سایت های اوکراینی را هک می کند؟

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

آیا روسیه به طور مخفیانه وب سایت های اوکراینی را هک می کند؟

این وضعیت هنوز در حال توسعه است، اما تا زمان نگارش روسیه حدود ۱۲۰۰۰۰ سرباز در مرزهای غربی خود با اوکراین مستقر کرده است. برای اطلاعات بیشتر در این مقاله HiVPN همراه شوید.

در اروپای شرقی چه می گذرد؟

این بخشی از جنگ قدرت در منطقه استاز زمانی که روسیه در سال ۲۰۱۴ کریمه (که قبلا بخشی از اوکراین بود) را ضمیمه کرد، حداقل می توان گفت که روابط بین دو کشور تیره شده استدر حالی که روسیه ادعا می کند که افزایش نیروهای فعلی صرفاً یک اقدام تدافعی است، اوکراین و بسیاری از دولت های غربی از احتمال وقوع تهاجم در آینده نزدیک بیم دارند.

و در ماه‌های اخیر، بیش از ۷۰ وب‌سایت رسمی اوکراین که توسط دولت اداره می‌شوند یا وابسته به آن هستند، هدف هکرها قرار گرفته‌اند.

حملات سایبری علیه اوکراین

حملات سایبری شامل تخریب وب سایت های دولتی بودبازدیدکنندگان این صفحات با پیامی مواجه شدند که به آنها می‌گفت «برای بدترین‌ها آماده شوید».

بلافاصله پس از آن، مجموعه دیگری از حملات پیام های تهدیدآمیز بیشتری را به سایت های دیگر اضافه کردندآنها تهدید به افشای داده های شهروندان اوکراینی کردند و به زبان های روسی، اوکراینی و لهستانی نامنسجم پست شدند.

البته روسیه هرگونه دخالت مستقیم در این حوادث را رد کرده است، اما این امر مانع از آن نشد که اوکراین، لهستان و ناتو آنها را به تشویق یا حتی تحریک حملات متهم کنند.

آیا دولت روسیه پشت این حملات بود؟

به عبارت ساده، ما نمی دانیمبه دلیل ماهیت آنها، ردیابی حملاتی مانند این بسیار دشوار استبا این حال، دلایل متعددی وجود دارد که می توان گمان برد که دولت روسیه ممکن است در آن دخالت داشته باشد.

برای یک چیز، سابقه وجود دارددر سال ۲۰۰۸، روسیه به گرجستان حمله کرد و از حملات سایبری برای آفلاین کردن وب سایت های دولتی گرجستان استفاده کردسپس، در جریان الحاق کریمه در سال ۲۰۱۴، آنها تاکتیک های مشابهی را برای ایجاد اختلال در شبکه های ارتباطی آنلاین به کار گرفتند.

زمان بندی نیز وجود داردبا روسیه در مذاکره با ناتو بر سر تنش های فعلی، افزودن فشار بیشتر به اوکراین می تواند بخشی از استراتژی چانه زنی آنها باشد.

با این حال، این امکان وجود دارد که دولت روسیه مستقیماً بر این حملات نظارت یا آغاز نکرده باشدچندین گروه هکر وطن پرست در روسیه وجود دارد که می توانستند به طور مستقل برای تلاش و کمک به رژیم اقدام کنند.

واقعاً حملات چگونه اتفاق افتاد؟

اوکراین قبلاً توانسته بود بسیاری از حملات مشابه را خنثی کندبه گفته سرویس های امنیتی آنها، آنها حداقل ۱۲۰۰ حادثه سایبری را در سال گذشته “خنثی” کردندپس چگونه این حملات اخیر انجام شد؟

این یکی دیگر از زمینه‌هایی است که ما به طور قطع نمی‌دانیم چه اتفاقی افتاده است، اما می‌توانیم حدس بزنیم.

هکرها احتمالاً از ایمیل‌های فیشینگ استفاده می‌کنند ساده‌ترین و اغلب مؤثرترین راه برای راه‌اندازی این نوع حملاتبا تظاهر به اینکه یک فرستنده قابل اعتماد هستند، آنها می توانستند با کارمندان دولت اوکراین تماس بگیرند و آنها را فریب دهند تا جزئیات ورود به سیستم شبکه های ارتباطی و حساب های اداری را فاش کنند.

هنگامی که هکرها این جزئیات را داشتند، می‌توانستند حملات فیشینگ نیزه‌ای هدفمندتری را انجام دهند و راه خود را از طریق شبکه‌های دولتی ادامه دهند تا زمانی که بتوانند به صفحات وب مورد نظر دسترسی پیدا کنند و آنها را تخریب کنند.

تهدید فزاینده جنگ سایبری

هدف این حملات به وضوح ایجاد ترس و ناآرامی بودآنها بیش از هر چیز دیگری یک تاکتیک ارعاب بودندبا این حال، آنها شبح یک تهدید بسیار بزرگتر را مطرح می کنندجنگ سایبری

با وجود بسیاری از زیرساخت‌های ضروری جهان از شبکه‌های برق گرفته تا بیمارستان‌ها  که اکنون آنلاین هستند، یک کمپین جنگ سایبری تمام عیار می‌تواند برای هر کشوری ویرانگر باشد.

حوادثی مانند حملات سایبری اخیر در اوکراین به ما یادآوری می کند که جنگ آنلاین چقدر می تواند خطرناک باشدمیدان‌های نبرد آینده ممکن است دیجیتالی باشند، اما مرگ‌بار هم نیستند.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : بهمن ۲۴, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…