فرق بین IPv4 و IPv6 چیست؟

۵/۵ - (۵۶ امتیاز)

تفاوت بین IPv4 و IPv6 چیست؟

چه اتفاقی می‌افتد وقتی آدرس‌های IP دنیا تمام شود؟ شما یک پروتکل اینترنتی جدید برای نجات جهان اختراع می کنید. اگرچه IPv6 چند دهه است که وجود داشته است، اما هنوز از نسل قبلی خود یعنی IPv4 پیشی نگرفته است. آیا IPv6 واقعا بهتر از IPv4 است؟ بیایید تفاوت های اصلی بین این دو را دریابیم ، لطفا با hivpn همراه باشید.

IPv4 چیست؟

IPv4 پروتکل فعلی برای ایجاد، تخصیص و استفاده از آدرس های IP است. اولین نسخه گسترده آدرس های IP IPv4 بود. این پروتکل اینترنتی از آدرس های عددی ۳۲ بیتی استفاده می کند، به این معنی که می تواند تقریباً ۴.۳ میلیارد آدرس IP منحصر به فرد داشته باشد.

با این حال، زمانی که IPv4 40 سال پیش ایجاد شد، مهندسان تصور نمی‌کردند که میلیون‌ها نفر حداقل چند دستگاه متصل به اینترنت را داشته باشند. اکنون واضح است که IPv4 نمی تواند IP های کافی برای جمعیت جهانی فراهم کند. بدتر از همه، در روزهای اولیه IPv4، شرکت های بزرگ میلیاردها آدرس IP را به خود اختصاص دادند. اگرچه هنوز از آنها تا به امروز استفاده نشده است، آنها همچنین از بازگرداندن آنها به جهان خودداری می کنند و ما IP های خود را تمام می کنیم.

IPv6 چیست؟

در دهه ۹۰، ارتقایی به نام IPv6 آدرس های IP 128 بیتی را معرفی کرد که تقریباً ۳.۴×۱۰ ^ ۳۸ آدرس منحصر به فرد را ارائه می دهد. این بیش از حد کافی است، حتی اگر هر فرد در جهان یک میلیارد دستگاه داشته باشد. با این حال، از زمان ایجاد آن، IPv6 به طور کامل پیاده سازی نشده است. اما چرا؟

IPv6 با IPv4 کار نمی کند.

اگر وب‌سایتی با IPv4 اجرا می‌شود اما دستگاه و ISP شما منحصراً از پروتکل جدیدتر استفاده می‌کنند، نمی‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. برای دسترسی به وب سایت، دستگاه شما باید با IPv4 نیز سازگار باشد.

اکثر روترها و دستگاه های الکترونیکی مدرن امروزه از IPv6 پشتیبانی می کنند. با این حال، برای ایجاد یک تغییر یکپارچه در سراسر جهان، همه دستگاه ها، سیستم عامل ها و ISP ها باید سیستم های خود را ارتقا دهند. برای جلوگیری از هر گونه اختلال در سرویس، آنها باید هر دو پروتکل را برای مدتی اجرا کنند که ممکن است پرهزینه باشد.

مزایای آن برای کاربر معمولی به وضوح مشخص نیست.

اگر مشتریانشان تاثیر مستقیم را نبینند یا ارزش زیادی در آن نبینند، شرکت‌ها برای توجیه سرمایه‌گذاری در فناوری جدید مشکل دارند. ایجاد آدرس‌های IP بیشتر یک هدف مهم و دوراندیشانه است، اما تا زمانی که آدرس‌های ما تمام شود، روی کاربران روزمره تأثیر نخواهد گذاشت.

IPv4 در مقابل IPv6: مهمترین تفاوت ها

تفاوت های کلیدی کمی بین IPv4 و IPv6 وجود دارد. آدرس های IPv4 از ۳۲ بیت استفاده می کنند، در حالی که IPv6 یک پروتکل ۱۲۸ بیتی است. علاوه بر این، IPv4 از VLSM پشتیبانی می کند، در حالی که IPv6 آن را پشتیبانی نمی کند. در زیر با تفاوت های بیشتر بین این دو پروتکل آشنا شوید.

۱. علامت گذاری

آدرس های IPv4 از ۳۲ بیت با نماد اعشاری جدا شده با نقطه استفاده می کنند. یک نمونه آدرس IPV4 localhost – ۱۲۷.۰.۰.۱ است. در باینری، این به صورت ۰۱۱۱۱۱۱۱.۰۰۰۰۰۰۰۰.۰۰۰۰۰۰۰۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ نوشته می شود.

آدرس های IPv6 از ۱۲۸ بیت با نماد هگزادسیمال جدا شده با کولون استفاده می کنند. به عنوان مثال آدرس IPv6 2001 خواهد بود: db8: 3333: 4444: 5555: 6666: 7777: 8888. به عنوان یک قالب ۱۲۸ بیتی، فرمت باینری برای اهداف این پست کمی طولانی است.

همانطور که قبلاً ذکر شد، آدرس‌های طولانی‌تر و نماد هگزادسیمال تعداد بسیار بیشتری از آدرس‌ها را در IPv6 ایجاد می‌کند.

۲. هدر IP

در IPv4، هدر می تواند ۲۰ تا ۶۰ بایت باشد. معمولاً به ۲۰ بایت محدود می شود مگر اینکه گزینه ها در انتهای هدر تنظیم شوند.

در IPv6، هدرها دارای اندازه ثابت ۴۰ بایت هستند. به جای عنصر هدر گزینه‌های IPv4، IPv6 به برنامه‌های افزودنی اجازه می‌دهد، که با سهولت در ترکیب فناوری‌های آینده، به محافظت از پروتکل در آینده کمک می‌کند.

هدرهای بزرگتر IPv6 به معنای سربار بیشتر است. با این حال، هدر بزرگتر به دلیل عناصر داخلی، مزایای زیادی دارد:

از چک‌سوم‌ها استفاده نمی‌کند، بنابراین نیازی به پردازش در حین انتقال ندارد.
از برچسب‌های جریان برای شناسایی محموله‌ها برای بهبود کیفیت خدمات استفاده می‌کند.
بسته های IPv6 را نمی توان در حین انتقال تکه تکه کرد و یکپارچگی را بهبود می بخشد. فقط گره منبع می تواند یک بسته را تکه تکه کند.

۳. انواع آدرس

IPv4 آدرس های پخش، تک پخشی و چندپخشی را ارائه می دهد. این تمایز با رزرو آدرس های IP خاص و محدود کردن آنها از استفاده عمومی به دست می آید. آدرس های IPv4 را می توان برای anycast نیز استفاده کرد، اما این یک نوع آدرس تعریف شده در IPv4 نیست.

IPv6 آدرس‌های unicast (کلی، پیوند محلی، حلقه‌ای، نامشخص، محلی منحصربه‌فرد)، چندپخشی (معروف، گذرا، گره درخواستی) و anycast را ارائه می‌دهد.

توجه: برای اینکه anycast در IPv6 کار کند، باید به دستگاه مسیریابی گفته شود که آدرس anycast را به اشتراک می گذارد.

۴. پیکربندی آدرس

پیکربندی آدرس در این دو پروتکل کاملاً متفاوت است.

در IPv4، آدرس ها به صورت دستی یا از طریق DHCP (پروتکل پیکربندی میزبان پویا) پیکربندی می شوند.

IPv6 از پیکربندی دستی، SLAAC (StateLess Address AutoConfiguration) و DHCPv6 (stateless / stateful) پشتیبانی می کند. در بیشتر موارد استفاده، این امر پیکربندی و اجرای IPv6 را بسیار آسان‌تر می‌کند.

۵. آدرس های محلی

IPv4 از ARP(Address Resolution Protocol) برای پیوند دادن آدرس های IPv4 اینترنت به آدرس های لایه پیوند محلی مانند آدرس های MAC استفاده می کند.

IPv6 از NDP(Neighbor Discovery Protocol) برای اتصال دستگاه های محلی و اتصال آنها به دروازه اینترنت شبکه محلی استفاده می کند.

آیا IPv6 بهتر از IPv4 است؟

علاوه بر مزیت حیاتی حل کمبود آدرس IPv4، IPv6 دارای چند مزیت کلیدی است که در صورت تصویب نهایی، کاربران از آنها لذت خواهند برد:

۱. بهبود امنیت

IPv6 با در نظر گرفتن امنیت ساخته شده است. محرمانه بودن، احراز هویت و یکپارچگی داده ها را فراهم می کند. پروتکل پیام کنترل اینترنت (ICMP)، یک جزء IPv4، می تواند بدافزار را حمل کند، بنابراین فایروال های شرکتی اغلب آن را مسدود می کنند. از سوی دیگر، بسته های IPv6 ICMP، می توانید از IPSec استفاده کنید و آنها را بسیار ایمن تر می کند.

۲. بدون محدودیت جغرافیایی

برخلاف آدرس‌های IPv4، آدرس‌های IPv6 به نفع هیچ نقطه‌ای از جهان نخواهد بود و برای همه در دسترس خواهد بود. ۵۰ درصد از آدرس های IPv4 در زمان ایجاد آن برای ایالات متحده رزرو شده بود.

۳. پتانسیل برای مسیریابی کارآمدتر

IPv6 هدرهای طولانی تری دارد، اما برخلاف هدرهای متغیر IPv4، سازگار هستند. این می تواند به این معنی باشد که کد مسیریابی به این آدرس ها ساده تر می شود و همچنین به پردازش سخت افزاری کمتری نیاز دارد. در این صورت، IPv6 کیفیت خدمات و تجربه کاربری بهتری خواهد داشت.

۴. اتصال انتها به انتها

مهندسان روش ترجمه آدرس شبکه (NAT) را برای کمک به رفع کمبود آدرس های IP ایجاد کردند. IPv6 آدرس های IP کافی را برای همه دستگاه ها ایجاد می کند که دیگر نیازی به NAT نخواهد داشت. اکنون هر دستگاه می تواند به اینترنت متصل شود و مستقیماً با وب سایت ها “ارتباط” کند.

۵. پیکربندی خودکار

مسلماً یکی از بهترین ویژگی های IPv6 پیکربندی خودکار بدون حالت فوق الذکر است. این به دستگاه ها اجازه می دهد تا آدرس های IP را بدون نیاز به سرور به خود اختصاص دهند. در عوض، آدرس‌های IP با استفاده از آدرس MAC دستگاه تولید می‌شوند که برای هر تلفن، تبلت یا لپ‌تاپ شما منحصر به فرد است. این باعث می شود دستگاه های متصل به یک شبکه راحت تر یکدیگر را کشف کنند.

در اینجا یک ویدیوی کوتاه برای توضیح بیشتر آن وجود دارد:

کدام سریعتر است، IPv4 یا IPv6؟

آیا IPv6 نیز سریعتر از IPv4 است؟ در حال حاضر هیچ پاسخ روشنی وجود ندارد، و ممکن است تا زمانی که IPv6 به طور گسترده پذیرفته نشود، پاسخ روشنی وجود ندارد. اگرچه تفاوت در عملکرد به IPv4 یک مزیت جزئی می دهد، اما تفاوت بسیار ناچیز است. Sucuri زمان پاسخ ۲۲ دامنه را در ۶ مکان مختلف آزمایش کرد و متوجه شد که IPv6 کمی کندتر از نسخه قبلی خود است، اما تنها در کسری از ثانیه. این احتمالاً برای انسانی که در حال مرور اینترنت است قابل درک نیست. تست سرعت همچنین نشان داد که زمان پاسخ نیز ممکن است تحت تأثیر مکان قرار گیرد.

IPv6 و VPN

اکثر نرم افزارهای VPN روی IPv4 کار می کنند. اگر بخواهید از IPv6 از طریق IPv4 – فقط VPN استفاده کنید، احتمالاً ترافیک IPv6 شما را از طریق دروازه پیش فرض و ISP هدایت می کند. ترافیک IPv6 شما خارج از تونل امن VPN حرکت می کند.

در حال حاضر، بخشی از راه حل ما شامل غیرفعال کردن بیشتر ترافیک IPv6 برای اطمینان از ایمن بودن ترافیک کاربر است. با این حال، HiVPN در حال برنامه ریزی برای پشتیبانی از IPv6 در آینده است.

امنیت آنلاین با یک کلیک شروع می شود.

با خرید vpn همیشه امن بمانید.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : آذر ۲۰, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…