HTTPS در مقابل VPN چرا به هر دو نیاز دارید

۵/۵ - (۲۸ امتیاز)

HTTPS در مقابل VPN: چرا به هر دو نیاز دارید

HTTPS و VPN ها کارهای مشابهی را به روش های مختلف انجام می دهند، بنابراین قابل درک است که چرا برخی افراد این دو را اشتباه می گیرند. هر دو ابزاری هستند که برای محافظت از کاربران اینترنت و حریم خصوصی آنها استفاده می شود، اما خوشبختانه، وقتی صحبت از HTTPS در مقابل VPN به میان می آید، می توانید به راحتی از هر دو استفاده کنید. بیاموزید که HTTPS و VPN چه کاری انجام می دهند، چه چیزی مشترک هستند و چگونه تفاوت دارند.

HTTPS چیست؟

Hypertext Transfer Protocol Secure یا HTTPS یک پروتکل اتصال است که مرورگرهای وب برای برقراری ارتباط با وب سایت ها از آن استفاده می کنند. “ایمن” مهمترین بخش است – HTTPS از پروتکل رمزگذاری TLS برای ایمن سازی داده های به اشتراک گذاشته شده بین کاربران و وب سایت ها استفاده می کند. همچنین احراز هویت را انجام می دهد تا اطمینان حاصل کند که هر دو طرف همان چیزی هستند که می گویند هستند و تأیید می کند که داده های ارسال شده دستکاری نشده اند.

اگر سایتی از HTTPS استفاده می‌کند، ISP شما یا شخصی که اتصال شما را جاسوسی می‌کند، فقط می‌تواند ببیند که چه وب‌سایتی را بازدید کرده‌اید، نه آنچه را که در آنجا انجام داده‌اید. بنابراین، بررسی اینکه آیا وب‌سایتی که برای خرید آنلاین استفاده می‌کنید، به عنوان مثال، از HTTPS استفاده می‌کند یا خیر، بسیار مهم است. اگر اینطور نباشد، نام، اطلاعات تماس و کارت اعتباری شما ممکن است دزدیده شود. برای اینکه بدانید سایتی که در حال مرور آن هستید از HTTPS استفاده می کند یا خیر، نوار URL مرورگر خود را بررسی کنید. اگر HTTPS فعال باشد اکثر آنها یک نماد قفل را در کنار URL نشان می دهند.

از طرف دیگر یک VPN (شبکه خصوصی مجازی) یک تونل رمزگذاری شده بین دستگاه کاربر و یک سرور ایجاد می کند. علاوه بر مرورگر شما، تمام ترافیک های دیگر از دستگاه شما رمزگذاری شده و از ISP شما و سایر اشخاص ثالث نیز پنهان می شود. تنها چیزی که آنها می توانند ببینند این است که شما به یک سرور VPN متصل هستید – هیچ چیز دیگری.

HTTPS در مقابل VPN: کدام بهتر است؟

هر یک از این ابزارها در کارهای مختلف بهتر عمل می کنند و با هم کار می کنند تا امنیت شما را حفظ کنند. اگر می خواهید به اینترنت امن، خصوصی و بدون محدودیت دسترسی داشته باشید، به هر دو نیاز دارید.

  • HTTPS باید هم در مرورگر شما و هم در وب‌سایتی که بازدید می‌کنید فعال باشد، در حالی که VPN تا زمانی که آن را روشن نگه دارید همیشه کار می‌کند.
  • HTTPS رمزگذاری سرتاسر را فراهم می کند، در حالی که VPN رمزگذاری را از دستگاه شما به سرور VPN ارائه می دهد .
  • یک VPN تمام ارتباطات آنلاینی را که از دستگاه شما می آید ایمن می کند، در حالی که HTTPS فقط رمزگذاری بین وب سایت و مرورگر شما را فراهم می کند.
  • HTTPS در برابر حملات خاصی آسیب پذیر است (مانند حملات گواهی ریشه) که گاهی اوقات VPN می تواند به محافظت از آن کمک کند. رمزگذاری HTTPS نیز به طور کلی ضعیف تر از رمزگذاری یک VPN است.
  • هیچ یک از شما در برابر حملات یا کلاهبرداری در وب سایت هایی که بازدید می کنید محافظت نمی کند (مگر اینکه VPN ابزاری مانند CyberSec ارائه دهد که وب سایت های مخرب را در لیست سیاه قرار می دهد).

با همیشه روشن نگه داشتن VPN خود و مرور سایت های HTTPS زمانی که آنلاین می شوید، بسیار امن تر خواهید بود.

اگر HTTPS دارم آیا به VPN نیاز دارم؟ به طور خلاصه، HTTPS ترافیک شما را بین وب سایت و مرورگر شما رمزگذاری می کند، اما افزودن VPN به عنوان یک لایه امنیتی اضافی نیز ایده خوبی است.

هنگامی که VPN را در دستگاه خود فعال می کنید، داده های رمزگذاری شده https شما دوباره توسط VPN رمزگذاری می شوند. ترافیک شما را از طریق یک سرور راه دور هدایت می کند و IP شما را پنهان می کند.

VPN امنیت شما را در وای فای عمومی افزایش می دهد و از شما در برابر حملات انسان میانی محافظت می کند. اگر اغلب در کافه‌ها، فرودگاه‌ها یا وسایل حمل‌ونقل عمومی اینترنت را مرور می‌کنید، استفاده از VPN ضروری است، زیرا همه اینها مکان‌های شکار محبوب هکرها هستند. ترکیب HTTPS با VPN می تواند حریم خصوصی آنلاین شما را تا حد زیادی افزایش دهد و خطر هک شدن را کاهش دهد.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : آذر ۲۳, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

HiVPN بهترین VPN برای سفر است
VPN -
آبان ۱, ۱۴۰۱

HiVPN بهترین VPN برای سفر است

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) HiVPN بهترین VPN برای سفر است سفر احتمالا بهترین زمان برای استفاده از VPN است، و نه فقط به این دلیل که بسیاری از کشورها اینترنت را سانسور می کنند. به احتمال زیاد زیاد در حال جابجایی هستید و به مجموعه کاملی از…

خرید vpn برای ios جدید
VPN -
مهر ۲۷, ۱۴۰۱

خرید vpn برای ios جدید

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) خرید vpn برای ios جدید یک VPN iPhone می تواند محتوای محدود جغرافیایی را رفع انسداد کند، ISP شما را از ردیابی و کاهش سرعت شما باز دارد، ترافیک شما را رمزگذاری می کند تا از داده های شما محافظت…

۱۰ دلیل برای استفاده از VPN
VPN -
مهر ۲۷, ۱۴۰۱

۱۰ دلیل برای استفاده از VPN

۵/۵ - (۹ امتیاز) ۱۰ دلیل برای استفاده از VPN VPN (شبکه خصوصی مجازی) یک نرم افزار ساده است که برای محافظت از حریم خصوصی آنلاین شما ایجاد شده و با ناشناس کردن ترافیک و مکان شما زندگی را برای هکرها سخت تر می کند. اما می…