چگونه تشخیص دهیم روتر شما آلوده شده است

۵/۵ - (۶ امتیاز)

چگونه تشخیص دهیم روتر شما آلوده شده است

روتر شما بین دستگاه های شما و اینترنت قرار می گیرد که آن را به یک هدف جذاب برای هکرها تبدیل می کند. با این حال، ما معمولاً زیاد به آن توجه نمی کنیم مگر اینکه مشکلی پیش بیاید. روترها می توانند مورد حمله قرار گرفته و با بدافزار آلوده شوند و کل شبکه شما را در معرض خطر قرار دهند. در این پست HiVPN نحوه تشخیص اینکه آیا روتر شما ویروس دارد و نکاتی برای نحوه شروع مجدد با یک صفحه جدید ارائه شده است.

چگونه روتر می تواند ویروس بگیرد؟

شما می توانید یک روتر را با قیمتی ارزان خریداری کنید. گزینه های ارزان امنیت ضعیفی دارند، سیستم عامل آنها به طور خودکار به روز نمی شود و حمله به آنها آسان است. در حالی که روترهای سطح بالا ایمن تر هستند، می توان آنها را نیز هک کرد.

بسیاری از افراد از رمزهای عبور پیش فرض روی روترهای خود استفاده می کنند و به خود زحمت تغییر آن ها را نمی دهند. هکرها می توانند رمز عبور شما را بشکنند، به روتر متصل شوند، تنظیمات آن را تغییر دهند و کل شبکه را با ویروس آلوده کنند. یک روتر می تواند تلفن، لپ تاپ، سیستم خانه هوشمند شما را پشتیبانی کند. این به هکرها طیف گسترده‌ای از بردارهای حمله احتمالی را می‌دهد، و زمانی که متوجه می‌شوید چیزی اشتباه است، ممکن است دیگر خیلی دیر شده باشد.

نمونه های ویروس روتر

VPNFilter یکی از بدنام ترین بدافزارهای روتر است . این ویروس از سال ۲۰۱۶ بیش از نیم میلیون روتر و درایوهای ذخیره سازی متصل به شبکه را در بیش از ۵۰ کشور آلوده کرده است. این ویروس از آسیب پذیری های شناخته شده سیستم برای نصب بدافزار بر روی دستگاه های آسیب دیده و حتی سرقت اطلاعات حساس کاربران مانند رمز عبور و جزئیات کارت اعتباری سوء استفاده می کند. VPNFilter بسیار پایدار است، زیرا همچنان می تواند پس از راه اندازی مجدد روتر به شبکه شما آسیب برساند و برای حذف بدافزار از روتر شما تلاش می شود .

حملات همچنین می توانند برعکس انجام شوند: عاملان می توانند تلفن شما را هک کرده و سپس روتر شما را آلوده کنند. Switcher Trojan دقیقاً به همین شکل است. در سال ۲۰۱۶، هکرها چند برنامه اندروید جعلی ایجاد کردند که جعل هویت بایدو (یک موتور جستجوی چینی) و یک برنامه اشتراک گذاری رمز عبور Wi-Fi بودند. هنگامی که آنها وارد تلفن شخص شدند و موفق شدند به یک روتر متصل شوند، آدرس سرور پیش فرض DNS را به یک آدرس مخرب تغییر دادند. این امر باعث شد تا ترافیک قربانی هدایت شود تا هکرها بتوانند هر کاری را که آنلاین انجام می دهند را ببینند.

چگونه تشخیص دهیم روتر شما آلوده شده است؟

رایانه شما کند کار می کند.

اگر متوجه شده اید که رایانه شما از کار می افتد یا حتی از کار می افتد، این یکی از اولین نشانه های ابتلا به ویروس است. ویروس‌ها، خواه روی روتر یا هارد دیسک شما قرار داشته باشند، منابع محاسباتی شما را مصرف می‌کنند، اما تشخیص تفاوت همیشه آسان نیست.

برنامه های ناشناخته در دستگاه شما

هکرها می توانند انواع نرم افزارها را برای نظارت بر فعالیت های شما و سرقت اطلاعات کاربری شما نصب کنند. حتی ممکن است تشخیص این که آیا بازدیدکنندگان ناخواسته ای دارید یا خیر، سخت باشد. حتی بررسی کامل لیست برنامه شما ممکن است کافی نباشد.

آدرس سرور DNS شما تغییر کرده است.

اگر آدرس سرور DNS خود را نمی شناسید ، این احتمال وجود دارد که آن را به آدرسی که توسط هکرها اداره می شود تغییر دهید.

شما به وب سایت هایی هدایت می شوید که نمی خواستید از آنها بازدید کنید.

روتر در معرض خطر شما می تواند شما را به سایت های جعلی یا ناخواسته هدایت کند. هکرها از شما می خواهند که روی پیوندهای مخرب در آن وب سایت ها کلیک کنید، بدافزارها را دانلود کنید و حتی اطلاعات حساس تری را فاش کنید. آنها همچنین می‌توانند سایت‌های جعلی سرویس‌های محبوب را تنظیم کنند و به شما این باور را بدهند که با سرویس‌های اصلی در ارتباط هستید.

پیام های آنتی ویروس جعلی ظاهر می شوند.

اگر در حین مرور، پیام‌ها و پنجره‌های بازشو به‌ طور واضح ظاهر می‌شوند، ممکن است روتر شما آلوده شده باشد. یک مجرم می تواند روتر شما را هک کرده و شما را به وب سایت های جعلی هدایت کند که برای متقاعد کردن شما به داشتن بدافزار طراحی شده اند. در واقعیت، ممکن است در نهایت برای یک نرم افزار آنتی ویروس بی فایده هزینه کنید یا حتی اطلاعات کارت اعتباری شما به سرقت رفته باشد.

شما نمی توانید به خدمات خاصی دسترسی پیدا کنید.

یک هکر می تواند رمزهای عبور شما را تغییر دهد، بنابراین آنها می توانند حساب های شما را کنترل کنند و اطلاعات حساس را استخراج کنند. اگر مطمئن هستید که اعتبارنامه‌تان درست است، اما نمی‌توانید وارد شوید، ممکن است نشانه‌ای از یک سیستم آلوده باشد.

چگونه ویروس را از روتر خود حذف کنیم

  1. روتر خود را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید.

اگر مطمئن هستید که ویروسی در روتر خود دارید، بازنشانی آن به تنظیمات کارخانه ممکن است اکثر بدافزارها را حذف کند.

  1. رمزهای عبور خود را تغییر دهید

اگر روتر شما در معرض خطر قرار گرفته است، باید تمام رمزهای عبور خود را تغییر دهید. از اعتبار مدیر خود شروع کنید و سپس به حساب های خود بروید. از رمزهای عبور کوتاه اجتناب کنید زیرا هکرها می توانند به سرعت آنها را بشکنند. به رمزهای عبور ۱۲ کاراکتری نگاه کنید و حتما از نمادها و اعداد خاص همراه با حروف کوچک و بزرگ استفاده کنید.

  1. دستگاه آلوده را اسکن کنید

این که آیا تلفن یا رایانه شما از طریق روتر شما آلوده شده است، باید یک اسکن کامل از سیستم خود انجام دهید. از یک نرم افزار آنتی ویروس اختصاصی برای جستجوی موارد مشکوک استفاده کنید. در غیر این صورت، یک ویروس می تواند بی صدا روی دستگاه شما بنشیند و به کار خود ادامه دهد.

  1. سیستم عامل خود را به روز کنید

در حالی که روتر شما ممکن است آخرین نسخه سیستم عامل را نصب کرده باشد، بهتر است خودتان آن را بررسی کنید. می توانید به روز رسانی ها را از وب سایت سازنده دانلود کنید.

  1. روتر خود را با VPN ایمن کنید

اگر به دنبال امنیت بیشتر هستید، VPN را برای روتر خود پیکربندی کنید . آدرس IP شما را پنهان می کند و ترافیک را رمزگذاری می کند، بنابراین خطر حمله مجدد را کاهش می دهد. همه روترها با VPN سازگار نیستند، اما اگر سازگار هستند، می توانید از VPN برای محافظت از کل شبکه روتر خود با رمزگذاری استفاده کنید.

از طرف دیگر، یک VPN در دستگاه شما می تواند شما را از هرگونه جاسوسی که از روتر برای ردیابی ترافیک شما استفاده می کند، ایمن نگه دارد. هر طور که بخواهید از آن استفاده کنید، یک VPN راه طولانی را برای کمک به ایمن نگه داشتن شما پیش خواهد برد.

از روتر خود محافظت کنید و حریم خصوصی خود را با VPN افزایش دهید.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۱۱, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…