چگونه یک اپلیکیشن جعلی را تشخیص دهیم

۵/۵ - (۶ امتیاز)

چگونه یک اپلیکیشن جعلی را تشخیص دهیم

همه برنامه ها بی ضرر نیستند. تعدادی برنامه جعلی در فروشگاه‌های رسمی وجود دارد و شناسایی آنها همیشه آسان نیست.برای اینکه بتوانید این برنامه ها را تشخیص دهید می توانید در این پست با HiVPN همراه باشید.

برنامه های جعلی چیست؟

برنامه‌های جعلی برای فریب کاربران طراحی شده‌اند تا تصور کنند برنامه‌های قانونی هستند تا بتوانند کار خود را انجام دهند. ممکن است مقاصد متفاوت باشد. برخی از برنامه‌های جعلی آندروید تبلیغات آزاردهنده را به شما نشان می‌دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است بر فعالیت شما نظارت داشته باشند، بدافزار نصب کنند و اطلاعات شخصی را به سرقت ببرند. آنها معمولاً به سه دسته تقسیم می شوند:

  • تقلب کنندگان این برنامه‌های جعلی از برنامه‌های موفق تقلید می‌کنند و سعی می‌کنند شبیه نسخه اصلی باشند. آنها ممکن است رابط کاربری یکسانی داشته باشند، توضیحات مشابهی داشته باشند و حتی نام یکسانی برای فریب دادن کاربران داشته باشند.
  • محتوای نامناسب. اینها برنامه‌هایی هستند که هرزه‌نگاری، فعالیت‌های غیرقانونی، خشونت یا سخنان مشوق نفرت را تبلیغ می‌کنند. این می تواند یک ساعت زنگ دار ساده یا یک بازی مسابقه ای باشد که دائماً شما را با تبلیغات نامناسب بمباران می کند یا شما را به وب سایت های مضر هدایت می کند.

اگر “ماشین حساب” را در نوار جستجو در Google Play تایپ کنید، نتایج بی پایانی خواهید دید. آیا این شما را متعجب نمی کند که چرا تعداد آنها زیاد است؟ پاسخ کوتاه این است که برخی از برنامه های اندرویدی مخرب هستند. برنامه‌های جعلی می‌توانند ماه‌ها در Google Play یا App Store باقی بمانند، قبل از اینکه حذف شوند.

شرکت های بزرگ بین المللی مانند فیس بوک یا توییتر تیم های اختصاصی دارند که برنامه های جعلی را در اینترنت تعقیب می کنند و از شر آنها خلاص می شوند. با این حال، استارت آپ ها یا شرکت های کوچکتر به ندرت منابع لازم برای پرداخت چنین تجملی را دارند.

نحوه شناسایی اپلیکیشن های جعلی

نظرات را بررسی کنید. اگر امتیاز اپلیکیشن پایین است و بسیاری از کاربران از این سرویس شکایت دارند، این یک پرچم قرمز است. اما باید مراقب نظرات مثبت نیز باشید، زیرا برخی از آنها ممکن است جعلی باشند. همیشه آنها را با دوز زیادی از شک و تردید استفاده کنید.

به دنبال اشتباهات گرامری باشید. سازندگان برنامه معمولاً توضیحات خود را به کمال می‌رسانند.

تعداد دانلودها را بررسی کنید. برنامه های قانونی اندروید میلیون ها یا حتی میلیاردها دانلود دارند.

در مورد توسعه دهندگان تحقیق کنید همیشه اعتبار توسعه دهندگان را بررسی کنید و ببینید چه محصولات دیگری را منتشر کرده اند. گاهاً فریبکاران از همان نام سازنده اصلی برنامه استفاده می کنند و فقط یک یا دو حرف را تغییر می دهند.

مراقب تصاویر و اسکرین شات ها باشید. برنامه های مخرب ممکن است از تصاویر با کیفیت پایین یا تصاویر فتوشاپ شده استفاده کنند. بررسی کنید که آیا همه چیز اصولی به نظر می رسد.

مجوزها را بررسی کنید. اگر همه چیز خوب به نظر می رسد و تصمیم به دانلود برنامه دارید، برای بررسی مجوزهایی که درخواست می کند، وقت بگذارید. یک چراغ قوه که مایل به دسترسی به مخاطبین شما است یا ماشین حسابی که درخواست دسترسی به گالری شما را می دهد ممکن است یک علامت هشدار باشد. همچنین می‌توانید مجوزهای برنامه را در تنظیمات گوشی خود بررسی کنید و ببینید آیا برنامه‌هایی که قبلاً نصب کرده‌اید نمی‌توانند به بیش از نیاز خود دسترسی داشته باشند.

چگونه اپلیکیشن های جعلی در فروشگاه های رسمی به پایان می رسند؟

در حالی که گوگل ادعا می کند که همه برنامه ها و توسعه دهندگان را بررسی می کند، هزاران برنامه مخرب هنوز به صورت مخفیانه وارد فروشگاه می شوند. هر دو ماه یک بار، یک مورد جدید با لیستی از برنامه های جعلی اندروید تا رسوایی بعدی در اخبار منتشر می شود.

برآوردها نشان می دهد که در سال ۲۰۱۹، ۲۵۶۴۷ برنامه در لیست سیاه گوگل پلی وجود داشت که نسبت به ۱۰۸۷۷۰ برنامه در سال ۲۰۱۸ کاهش زیادی داشت.

اپ استور اپل مکان امن‌تری در نظر گرفته می‌شود و فرآیند تأیید توسعه‌دهندگان آن بسیار سخت‌تر است. با این حال، همچنان حاوی برنامه های جعلی است.

بسیاری از پلتفرم‌های دیگر که میزبان برنامه‌های تلفن همراه هستند، مانند ۹Game، فروشگاه برنامه Vmall هوآوی، فروشگاه Zhushou در Qihoo 360، و فروشگاه برنامه شیائومی، با غلظت برنامه‌های مخرب حتی بالاتر از Google Play هستند.

انواع برنامه هایی که هکرها بیشترین هدف را دارند

بانکداری. تخمین ها می گویند که ۷۵ درصد از ایرانی ها از برنامه های بانکی یا پرداخت استفاده می کنند که آنها را به یک هدف جذاب برای هکرها تبدیل می کند. از آنجایی که افراد بیشتری به سمت ارز دیجیتال روی می آورند، برنامه های جعلی برای اندروید و iOS در طبیعت رومینگ بیشتری خواهند داشت.

کووید -۱۹. با ظهور همه‌گیری ، توسعه‌دهندگان شروع به ایجاد برنامه‌هایی برای ردیابی شیوع ویروس کردند و با آن تعداد برنامه‌های مخرب نیز افزایش یافت. در حال حاضر، اپل هرگونه نرم افزار مرتبط با COVID-19 را رد می کند، مگر اینکه از سوی دولت یا یک سازمان بهداشتی شناخته شده باشد.

بازی ها. هکرها عاشق بازی هستند. در سال ۲۰۱۶، زمانی که Pokemon Go منتشر شد، فروشگاه‌های آنلاین پر از تقلبی‌ها و «راهنماهای بازی» آن شدند. یکی از این “راهنماها” توسط بیش از ۵۰۰۰۰۰ نفر دانلود شد که در نهایت به دستگاه های آنها بدافزار تزریق شد.

به روز رسانی ها همه ما گاهی اوقات یادآورهای به روز رسانی را دریافت می کنیم و بیشتر ما توجه زیادی به آنها نداریم. در سال ۲۰۱۹، یک برنامه اندروید به نام «به روز رسانی برای سامسونگ» در Google Play ظاهر شد که نوید به روز رسانی برای هر دستگاه سامسونگ در هر منطقه را می دهد. با این حال، وقتی شروع به دانلود «به‌روزرسانی‌ها» کردید، برنامه شما را به یک وب‌سایت پرداخت هدایت می‌کند و پیشنهاد خرید اشتراک را می‌دهد. بسیاری از مردم گرفتار این کلاهبرداری شدند و برنامه به روز رسانی جعلی ۱۰ میلیون بار دانلود شد.

چگونه از خود در برابر برنامه های جعلی محافظت کنیم

  1. به بازارهای رسمی بچسبید. اگرچه فروشگاه‌های رسمی حاوی برنامه‌های مخرب بسیاری هستند، اما همچنان بهترین گزینه برای شما هستند. از دانلود برنامه ها از وب سایت ها یا فروشگاه های شخص ثالث خودداری کنید.
  2. روی پنجره های بازشو مشکوک یا لینک های دریافت شده از طریق پیام های متنی کلیک نکنید. اگرچه ممکن است پیامی از طرف یک بانک باشد که شما را تشویق می کند تا برنامه خود را به روز کنید، همیشه قبل از هر اقدامی تحقیق کنید. هکرها اغلب جعل هویت موسسات مالی هستند تا شما را فریب دهند تا بدافزار دانلود کنید.
  3. احراز هویت دو مرحله ای را فعال کنید. یک مرحله اضافی هنگام ورود به سرویس ها می تواند در هزینه شما صرفه جویی زیادی کند. اگر برنامه‌هایی دارید که به کارت‌های اعتباری خود مرتبط هستند، احراز هویت دو مرحله‌ای را روشن کنید. حتی اگر هکرها موفق به سرقت رمز عبور شما شوند، نمی توانند وارد حساب کاربری شما شوند.
  4. نرم افزار خود را به موقع به روز کنید. به روز رسانی های منظم امنیت تلفن هوشمند شما را تقویت می کند و شما را کمتر در برابر حملات آسیب پذیر می کند. می توانید مستقیماً در تلفن خود به به روز رسانی های موجود دسترسی داشته باشید. به هیچ وب سایت یا برنامه مشکوکی که نوید به روز رسانی سیستم شما را می دهد نخورید.
  5. از VPNاستفاده کنید . یک شبکه خصوصی مجازی آدرس IP شما را پنهان می کند و ترافیک شما را رمزگذاری می کند و شما را در برابر حملات سایبری مقاوم تر می کند. برنامه HiVPN دارای ویژگی CyberSec است که تبلیغات و وب سایت های مخرب را مسدود می کند. اگر می خواهید ایمن مرور کنید، HiVPN ضروری است.

حریم خصوصی خود را در دستان خود بگیرید.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۹, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…