چگونه روتر وای فای خود را ایمن کنید و از شبکه خانگی خود محافظت کنید

۵/۵ - (۵ امتیاز)

چگونه روتر وای فای خود را ایمن کنید و از شبکه خانگی خود محافظت کنید

یک روتر هک شده یا آلوده می تواند به مجرمان سایبری امکان دسترسی به هر دستگاه متصل به آن را بدهد. با ایمن کردن وای فای خانه خود در ۷ مرحله آسان از دوستان و خانواده خود محافظت کنید.با این پست در HiVPN همراه باشید.

چرا امنیت روتر مهم است؟

ایمن سازی روتر وای فای شما حیاتی است. تمام ترافیک ورودی و خروجی را بررسی می کند و مطمئن می شود که هیچ چیز خطرناکی وارد نمی شود و هیچ چیز محرمانه ای خارج نمی شود. به عنوان یک نقطه اتصال مرکزی برای هر تلفن، لپ تاپ، تبلت و دسکتاپ در خانه شما، روتر شما کنترل می کند که چه کسی به Wi-Fi خانه شما دسترسی دارد. اگر کسی مخرب به آن متصل شود، می تواند تلفن شما را هک کند، فایل های شما را بدزدد، از هر کاری که آنلاین انجام می دهید جاسوسی کند و حتی هویت شما را بدزدد.

این ۷ مرحله به طور قابل توجهی خطر را کاهش می دهد و به ایمن کردن روتر Wi-Fi شما کمک می کند.

برای شروع، باید به تنظیمات روتر خود دسترسی داشته باشید که می توانید با تایپ آدرس IP روتر خود در نوار آدرس مرورگر خود، این کار را انجام دهید. می‌توانید آدرس IP روتر خود را در تنظیمات Wi-Fi خود بیابید.

۷ نکته برای ایمن کردن روتر وای فای

۱- رمز عبور روتر خود را تغییر دهید.

همه روترها دارای یک نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض هستند که معمولاً «admin» و «admin» یا «admin» و «password» هستند. هکرها این را می دانند، بنابراین بهتر است آن را تغییر دهید. ابتدا آدرس IP روتر خود را پیدا کرده و در نوار آدرس مرورگر خود تایپ کنید. با اعتبار پیش فرض (معمولاً در پایین روتر چاپ می شود یا در کادر موجود است) وارد شوید و به تنظیمات بروید. از اینجا گزینه تغییر رمز عبور روتر خود را انتخاب کنید.

۲- سیستم عامل روتر خود را به روز کنید.

روترها بر روی نرم افزارهای سطح پایینی به نام فریمور اجرا می شوند. استانداردهای امنیتی را برای شبکه Wi-Fi شما تعیین می کند و قوانینی را برای اتصال دستگاه ها تعریف می کند. به روز رسانی منظم سیستم عامل روتر، هرگونه باگ یا نقص امنیتی را برطرف می کند، که در صورت رها شدن، می تواند خانه شما را در برابر انواع حملات سایبری باز کند. مدل‌های جدیدتر خود را در پس‌زمینه به‌روزرسانی می‌کنند، اما همیشه باید با وارد شدن به تنظیمات روتر خود بررسی کنید که از آخرین سیستم‌افزار استفاده می‌کنید ، معمولاً پیدا کردن آن بسیار آسان است.

۳- دسترسی از راه دور، UPnP و WPS را غیرفعال کنید.

مشکل فعال بودن دسترسی از راه دور این است که دری را برای ورود هکرها باز می گذارید. ویژگی دسترسی از راه دور در روترها عالی است اگر زمانی نیاز دارید که تنظیمات روتر خود را خارج از خانه به هم بزنید. اما این بعید است و ارزش ریسک را ندارد. می توانید به راحتی این ویژگی را در پنل تنظیمات روتر خود خاموش کنید.

  • UPnP را غیرفعال کنید.

ویژگی Universal Plug and Play به دستگاه ها اجازه می دهد تا بدون احراز هویت به یکدیگر و همچنین روتر متصل شوند. اگرچه این برای بازی های چند نفره یا راه اندازی چاپگرهای مشترک عالی است، اما نقص های امنیتی جدی نیز دارد. از آنجایی که به روتر خود می‌گویید به‌طور خودکار پورت‌ها را برای هر چیزی که سعی در اتصال از خارج دارد باز کند، سوء استفاده‌های UPnP مانند CallStranger می‌توانند با حملات DDoS به شما ضربه بزنند تا داده‌ها را از هر دستگاه متصل به سرقت ببرند . توصیه ما این است که UPnP را غیرفعال کنید و هر دستگاه را به صورت دستی احراز هویت کنید، که نباید برای دستگاه های خانگی معمولی شما دردسر زیادی ایجاد کند.

  • WPS را غیرفعال کنید

Wi-Fi Protected Setup (WPS) به شما امکان می دهد دستگاه های جدید را با یک کد پین یا با فشار دادن دکمه ای روی روتر خود متصل کنید. WPS اتصالات جدید را سریع‌تر و آسان‌تر می‌کند، اما یک کد پین عددی نسبت به رمز عبور عددی آلفا ساده‌تر است. این بدان معنی است که هر کسی می تواند به وای فای خانه شما متصل شود و روتر شما را هک کند. آن را غیرفعال کنید، به خصوص اگر دستگاه‌های مختلف زیادی ندارید که هر روز سعی می‌کنند به آن متصل شوند.

۴- یک شبکه مجزا برای مهمانان ایجاد کنید.

از تنظیمات روتر خود، می توانید یک شبکه جداگانه برای مهمانان ایجاد کنید و شبکه اصلی خود را خصوصی نگه دارید. به این ترتیب، مهمانان به بقیه شبکه شما و مواردی مانند بلندگوهای موسیقی، پوشه‌های مشترک روی لپ‌تاپ یا چاپگر شما دسترسی ندارند. اگر تعداد زیادی دستگاه اینترنت اشیا دارید، احتمال اینکه بیشتر آنها چندان ایمن نباشند وجود دارد. در عوض آنها را به شبکه مهمان خود وصل کنید تا در صورت هک شدن یکی از آنها آسیب به شبکه اصلی خود را به حداقل برسانید.

۵-روتر SSID خود را مخفی کنید.

اگر SSID نام شبکه خود را پنهان کنید، نام Wi-Fi خانه شما در لیست ظاهر نمی شود وقتی کسی سعی می کند وصل شود. در عوض، آنها باید به صورت دستی با تایپ نام و رمز عبور Wi-Fi خانه شما متصل شوند. به این ترتیب، یک مزاحم احتمالی باید نام دقیق وای فای خانه شما و همچنین رمز عبور را بداند. برای مخفی کردن SSID خود، روی دکمه مخفی کردن   Wi-Fi  در تنظیمات روتر خود کلیک کنید.

۶- روتر خود را روی ۵ گیگاهرتز تنظیم کنید.

می توانید باند فرکانسی وای فای خود را به جای ۲.۴ گیگاهرتز معمولی در تنظیمات خود به ۵ گیگاهرتز تغییر دهید. فرکانس ۵ گیگاهرتز به اندازه فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز حرکت نمی کند، بنابراین اگر هکری در همسایگی شما کمین کرده باشد، ممکن است نتواند شبکه ۵ گیگاهرتز شما را شناسایی کند. به یاد داشته باشید قبل از انجام این کار بررسی کنید که آیا دستگاه های شما با فرکانس ۵ گیگاهرتز سازگار هستند یا خیر.

۷- از VPN استفاده کنید.

پیکربندی VPN روی روتر شما یک راه عالی برای ایمن سازی تمام دستگاه های خانگی شما است. به شرطی که روتر شما سازگار باشد، یک VPN می تواند ترافیک هر دستگاهی را که به Wi-Fi خانه شما متصل است رمزگذاری کند. تمام داده‌های آنلاین شما را به هم می‌ریزد، بنابراین ترافیک شما برای هر هکری که سعی در رهگیری آن را دارد به عنوان یک ابهام کامل به نظر می‌رسد. VPN ها به امنیت داده ها محدود نمی شوند ، آنها می توانند IP شما را مخفی کنند و حتی با جابجایی مکان IP شما، محتوای دارای محدودیت جغرافیایی را رفع انسداد کنند. HiVPN برنامه به راحتی می توانید برای یک روتر VPN سازگار با پیکربندی شود. یک حساب HiVPN می تواند حداکثر شش دستگاه را پوشش دهد، اما اگر رمزگذاری شده باشد، هر دستگاه متصل تحت پوشش قرار می گیرد. و از همه بهتر، این تنها به عنوان یکی از شش نفر شما به حساب می آید.

امنیت را به سطح بعدی ببرید

بهترین روتر امنیت بسیار عالی ویژگی های در ساخته شده است، کمک می کند که به حفظ تهدیدات خارجی ، اما آنچه در مورد تهدیدات داخلی باید بدانید؟

یک دستگاه آلوده متصل به روتر خانگی شما می تواند به همین راحتی بدافزار را به سایر دستگاه های متصل پخش کند و امنیت همه افراد درگیر را به خطر بیندازد. به همین دلیل است که همیشه باید امنیت خوبی را در هر یک از دستگاه‌های خود و همچنین امنیت وای فای خانه خود انجام دهید VPN یک محل عالی برای شروع برای امنیت کلی است.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۷, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…