نحوه حذف بدافزار از ویندوز ۱۰

۵/۵ - (۶ امتیاز)

نحوه حذف بدافزار از ویندوز ۱۰

بدافزار در رایانه شخصی ویندوز می تواند خطرناک و ناتوان کننده باشد، اما حذف آن کار پیچیده نیستتهدیدهای بالقوه نیز نسبت به سایر پلتفرم‌ها متنوع‌تر هستند، زیرا ماشین‌های ویندوز به دلیل محبوبیتشان به طور سنتی به عنوان کیسه‌های بوکس برای هکرها عمل می‌کردند. در این پست با HiVPN همراه شوید.

تقریباً هر نوع برافزاری می تواند سیستم ویندوز را آلوده کندمردم اغلب آنها را با کلیک بر روی پیوندهای موجود در سایت های مخرب، رسانه های اجتماعی یا ایمیل ها در رایانه شخصی خود دریافت می کنند.

چگونه متوجه می شوید که کامپیوتر شما آلوده شده است؟ بسته به بدافزار درگیر، علائم مختلفی می تواند وجود داشته باشدبرای اطلاعات بیشتر درباره نحوه تشخیص بدافزار، پست وبلاگ ما را بررسی کنید.

تمیز کردن رایانه شخصی ویندوز شما

چگونه بدافزار را از ویندوز ۱۰ حذف کنیم؟ ابزارهای بی شماری در دسترس هستند، اما ما فقط به طور کلی کاربردی ترین گزینه ها را پوشش می دهیم.

با استفاده از حالت ایمن

ابتدا کامپیوتر خود را در حالت Safe Mode راه اندازی کنید:

۱.روی دکمه Start کلیک کرده و Settings را انتخاب کنید .

۲.روی Update & Security کلیک کنید .

۳.Recovery را انتخاب کنید و در قسمت Advanced startup ، روی Restart now کلیک کنید .

۴. پس از راه اندازی مجدد، صفحه Choose an option ظاهر می شود.

۵.Troubleshoot > Advanced options > Startup Settings را انتخاب کنید و روی Restart کلیک کنید .

۶. کامپیوتر شما یک بار دیگر راه اندازی مجدد می شود و چند گزینه را مشاهده خواهید کردمطبوعات F4 به حالت امن یا F5 شروع به کامپیوتر خود را در حالت ایمن با شبکه.

هنگامی که وارد حالت ایمن می شوید، رایانه شما با ابتدایی ترین تنظیمات خود کار می کنداگر مشکل اولیه برطرف شد، به احتمال زیاد قادر خواهید بود از شر بدافزار خلاص شوید، بدون اینکه کار خاصی مانند بازنشانی سیستم انجام دهید.

کارهایی که برای خلاص شدن از شر بدافزار باید انجام دهید:

۱. آن را حذف کنیدبرخی از بدافزارها را می‌توان به سادگی با حذف نصب آن‌ها حذف کرد، بنابراین فهرست برنامه‌های رایانه شخصی خود را مرور کنید و ببینید آیا برنامه‌هایی مشکوک به نظر می‌رسند یا می‌دانید که نباید وجود داشته باشداگر مشکلات اخیراً شروع شده است، ممکن است یک برنامه اخیراً نصب شده مقصر باشد.

۲. مرورگر خود را بررسی کنیدبدافزارها عمدتاً از طریق مرورگرها به رایانه ها وارد می شوندمحبوب ترین مرورگر، کروم، برنامه های افزودنی اضافه شده به فروشگاه وب خود را بررسی نمی کند، بنابراین هرگز نمی دانید برنامه افزودنی که نصب می کنید ایمن خواهد بود یا خیراگر اخیراً افزونه‌های جدیدی اضافه کرده‌اید، آن‌ها را حذف کنید و ببینید آیا عملکرد رایانه شخصی یا مرورگر شما را بهبود می‌بخشد.

۳. فایل های موقت را حذف کنیدبسیاری از بدافزارها از فایل های TMP در پوشه Temp Windows شما برای کپی کردن از خود استفاده می کنندزمانی که در حالت ایمن هستید آنها را حذف کنیدبرای این کار می توانید از برنامه اصلی Windows Disk Cleanup استفاده کنیدبا کلیک بر روی دکمه Start و تایپ کردن “Disk Cleanup” آن را راه اندازی کنید .

کادرهای کنار فایل‌های موقت را علامت بزنید و روی OK کلیک کنید .

در حال اسکن کردن سیستم شما

اگر علائم بدافزار هنگام اجرا در حالت ایمن (یا حالت ایمن با شبکه) باقی بماند، احتمالاً کد مخرب نسبتاً عمیق به سیستم شما نفوذ کرده است.

شما باید یک اسکنر سیستم و آنتی ویروس معتبر پیدا کنید و آنها را روی رایانه شخصی خود نصب کنیدهمچنین می‌خواهید سیستم خود را در حالت ایمن اسکن کنید زیرا برخی بدافزارها با اسکنر شما تداخل می‌کنند.

گزینه هسته ای

اگر پس از اسکن کردن رایانه و حذف بدافزارهای یافت شده، مشکل همچنان ادامه داشت، ممکن است مجبور شوید عمیق‌تر برویدابزارهای پیشرفته تری برای حذف ویروس های ریشه دار وجود دارد، اما موثرترین آنها پاک کردن همه چیز از هارد دیسک و نصب مجدد ویندوز ۱۰ است.

قبل از شروع، باید مقدماتی را انجام دهیداز فایل‌های حیاتی که به طور منطقی مطمئن هستید که آلوده نیستند، نسخه پشتیبان تهیه کنید – یا آن‌ها را در فضای ابری آپلود کنید تا هیچ یک از دستگاه‌های دیگر شما را آلوده نکنند هر رمز عبوری را ایمن ذخیره کنید. هر کلمه عبور یا کلید محصولی را که هنگام بازیابی رایانه خود به حالت قابل استفاده به آن نیاز دارید، ذخیره کنید.

ویندوز ۱۰ به شما این امکان را می دهد که مستقیماً از منوی شروع مجدداً نصب کنید و به شما یک صفحه تمیز می دهددر اینجا نحوه انجام این کار آمده است:

۱. روی دکمه Start کلیک کرده و Settings را انتخاب کنید .

۲. روی Update & Security کلیک کنید .

۳.Recovery را انتخاب کنید و در قسمت Reset this PC ، روی Get start کلیک کنید .

۴. Remove Everything را انتخاب کنید .

۵. در صفحه بعدی، بین حذف ساده فایل های خود یا حذف فایل ها و فرمت کردن درایو خود یکی را انتخاب خواهید کردتوصیه می کنیم گزینه Remove the files and clean the drive را انتخاب کنیدبه این ترتیب، می توانید کاملاً مطمئن باشید که بدافزار از بین رفته استروی Reset کلیک کنید .

فرآیند بازنشانی باید تا چهار ساعت طول بکشدپس از آن، کامپیوتر شما چند بار راه اندازی مجدد می شودهنگامی که همه چیز آماده شد، باید مراحل راه اندازی استاندارد یک رایانه شخصی جدید را طی کنید.

مقابله با عواقب بعدی

اگر مجبور به انجام بازنشانی کامل کارخانه ای شدید، به احتمال زیاد فرصت داشته اید که در مورد چگونگی کاهش آسیب حمله خود فکر کنید.

اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، هر کاری که می‌توانید برای مهار آن انجام دهید:

۱. رمز عبور همه حساب های آنلاین خود را تغییر دهید.

۲. با دوستان و خانواده خود تماس بگیرید تا به آنها اطلاع دهید که ممکن است در معرض خطر باشند (بسیاری از انواع بدافزارها سعی می کنند با ارسال فایل های مخرب به رایانه های دیگر سرایت کنند.)

۳. با بانک خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که هیچ تراکنش مشکوکی انجام نشده است.

سرنخ هایی که در مرحله اول شما را به بدافزار راهنمایی می کند ممکن است به شما ایده دهد که برای به حداقل رساندن اثرات آن باید چه کاری انجام دهیدحتی زمانی که این اطلاعات از بین رفته است، مراقب باشید – مهاجم ممکن است هنوز اطلاعات شما را داشته باشد و سعی کند کاری با آنها انجام دهد.

برای جلوگیری از ورود سایر بدافزارها به رایانه شما، مطمئن شوید که یک آنتی ویروس قابل اعتماد نصب کرده و اسکن های برنامه ریزی شده را تنظیم کنیدبه یاد داشته باشید که همیشه مراقب هر چیز آنلاین مشکوک از راه دور باشید ، روی پیوندهای تصادفی در ایمیل ها کلیک نکنید یا از وب سایت های مشکوک بازدید نکنیدو همیشه به‌روزرسانی‌های امنیتی را به محض در دسترس بودن نصب کنید.

  نویسنده : Hivpn
  تاریخ ارسال : دی ۱۵, ۱۴۰۰

  نوشته های مرتبط

  آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

  سافاری را در آیفون خود به روز کنید
  اینترنت -
  خرداد ۲۹, ۱۴۰۱

  سافاری را در آیفون خود به روز کنید

  ۵/۵ - (۱۰ امتیاز) سافاری را در آیفون خود به روز کنید اگر از آیفون استفاده می‌کنید، بسیار مهم است که همیشه به‌روزرسانی‌های Safari و WebKit را نصب کنید، حتی اگر مرورگر انتخابی شما Chrome، Firefox یا چیز دیگری باشد. در این پست

  امنیت ایمیل چیست؟
  اینترنت -
  خرداد ۲۹, ۱۴۰۱

  امنیت ایمیل چیست؟

  ۵/۵ - (۱۰ امتیاز) امنیت ایمیل چیست؟ امنیت ایمیل از فناوری برای بازرسی ایمیل‌های دریافتی از نظر تهدیدات مخرب و رمزگذاری یا ایمن  ترافیک ایمیل‌های خروجی استفاده می‌کند تا از صندوق‌های پستی، داده‌ها، کاربران و سازمان‌ها در برابر حملات و طرح‌های امنیت سایبری محافظت…

  از حریم خصوصی خود محافظت کنید
  اینترنت -
  خرداد ۲۹, ۱۴۰۱

  از حریم خصوصی خود محافظت کنید

  ۵/۵ - (۱۰ امتیاز) از حریم خصوصی خود محافظت کنید وقتی نوبت به مرور آنلاین می شود، کارهای بیشتری برای ایمن ماندن می توانید انجام دهید