نحوه حذف بدافزار از اندروید و آیفون

۵/۵ - (۷ امتیاز)

نحوه حذف بدافزار از اندروید و آیفون

آیا گوشی شما اخیرا هنگ می کند ؟ آیا برنامه‌های شما خراب می‌شوند، گوشی بیش از حد داغ می‌شود و دائماً تبلیغات پاپ‌آپ می‌بینید؟ برنامه های مخرب ممکن است از گوشی شما سبقت بگیرند. در این پست با HiVPN با نحوه حذف بدافزار از اندروید یا آیفون آشنا شوید.

آیا گوشی های اندرویدی می توانند بدافزار دریافت کنند؟

دستگاه های اندرویدی به خودی خود نمی توانند ویروس ها را بگیرند. ویروس ها معمولاً به عنوان نرم افزارهای مخربی توصیف می شوند که خود را تکثیر می کنند و برنامه ها، فایل ها و عملکرد کلی دستگاه شما را خراب می کنند. چنین بدافزارهای خودتکثیری تاکنون در گوشی های اندرویدی یافت نشده است. بنابراین، اصطلاح “ویروس اندروید” معمولاً برای توصیف برنامه های مخرب و جعلی استفاده می شود. آنها می توانند به عنوان جاسوس افزار، ابزار تبلیغاتی مزاحم یا باج افزار عمل کنند.

چنین برنامه‌هایی می‌توانند در دستگاه شما ظاهر شوند زیرا به نحوی بررسی امنیتی Google Play را گذرانده‌اند، و شما آنها را دانلود کرده‌اید، یا آنها را از یک فروشگاه برنامه شخص ثالث غیرمجاز دریافت کرده‌اید. آن ها چه می توانند بکنند؟

 • روت کیت را روی دستگاه خود نصب کنید تا هکرها کنترل کامل دستگاه شما را در دست بگیرند.
 • در صورت کلیک بر روی تبلیغات جعلی از شما هزینه می گیرد.
 • اطلاعات محرمانه شما مانند نام‌های کاربری و رمز عبور را سرقت کنید، که می‌توان از آنها در حملات پر کردن اعتبار استفاده کرد.
 • دستگاه خود را قفل کنید و آن را برای باج نگه دارید.
 • مشترک شدن شما در خدمات ممتاز؛
 • مکالمات تلفنی را ضبط کنید.

آیا آیفون ها می توانند بدافزار دریافت کنند؟

آیفون‌ها کمتر مستعد ابتلا به ویروس‌ها هستند، زیرا شما فقط می‌توانید برنامه‌ها را از فروشگاه رسمی برنامه‌ها دانلود کنید، جایی که همه برنامه‌ها غربال شده و تأیید شده‌اند. همچنین، همه برنامه‌های iOS دارای سندباکس هستند، به این معنی که نمی‌توانند به داده‌های سایر برنامه‌ها یا دستگاه شما دسترسی داشته باشند. اپل همچنین به‌روزرسانی‌هایی را برای همه دستگاه‌های خود به طور همزمان منتشر می‌کند.

بنابراین، گرفتن ویروس در آیفون بسیار مشکل است، مگر اینکه آن را جیلبریک کرده باشید و برنامه‌ها را از فروشگاه‌های برنامه شخص ثالث غیرمجاز دانلود کرده باشید.

علائم بدافزار در گوشی شما

بنابراین چگونه ویروس را در اندروید یا آیفون خود شناسایی کنیم. در اینجا چند نشانه وجود بدافزار احتمالی در دستگاه شما وجود دارد:

 1. افزایش مصرف داده. ممکن است یک برنامه مخرب در پس‌زمینه در حال اجرا باشد و حجم داده‌های شما را از بین ببرد. همچنین این امکان وجود دارد که شما به طور همزمان تعداد زیادی برنامه را باز کنید.
 2. برنامه های شما مدام خراب می شوند. اگر برنامه های شما بدون هیچ دلیلی و بیشتر از قبل شروع به خراب شدن کردند، ممکن است نشانه ویروس باشد.
 3. تبلیغات مزاحم. اگر زمانی که مرورگرتان بسته است، تبلیغات پاپ‌آپ می‌بینید، ممکن است در گوشی خود ابزارهای تبلیغاتی مزاحم داشته باشید.
 4. قبض تلفن شما افزایش یافته است. اگر قبض تلفن شما ناگهان بالا رفته و مطمئن نیستید که چرا، ممکن است یک ویروس باشد. برخی از ویروس‌ها، مانند Trojan ، می‌توانند پیام‌های متنی با نرخ بالا را از تلفن شما ارسال کنند و بدون اینکه شما متوجه آن شوید، قبض تلفن شما را جمع‌آوری کنند.
 5. باتری شما سریع‌تر خالی می‌شود یا گوشی شما بیش از حد گرم می‌شود. ممکن است نشانه ای از وجود ویروسی در پس زمینه باشد. با این حال، ممکن است به این معنی باشد که گوشی شما قدیمی شده و نیاز به تعویض باتری دارد.
 6. متوجه برنامه های ناآشنا شده اید. اگر متوجه برنامه هایی شدید که دانلود آنها را به خاطر ندارید، مراقب باشید! ممکن است یک ویروس باشد.

نحوه حذف بدافزار از گوشی اندروید

در اینجا چند نکته در مورد نحوه حذف ویروس در تلفن اندرویدی وجود دارد

شماره ۱ از آنتی ویروس استفاده کنید

یک برنامه آنتی ویروس مطمئن اندروید را از فروشگاه Google Play دانلود کنید و یک اسکن کامل انجام دهید. اگر برنامه‌های مخربی پیدا کردید، آنها را به قرنطینه یا مسدود کردن منتقل کنید. ممکن است همچنان لازم باشد آنها را به صورت دستی حذف کنید. با این حال، این باعث می شود که آنها در این بین از آسیب دیدن جلوگیری کنند. از طرف دیگر، روی Resolve کلیک کنید و آنتی ویروس شما باید از آن مراقبت کند.

شماره ۲ برنامه های مخرب را به صورت دستی حذف کنید

 1. حالت ایمن را روشن کنید

در اینجا روش دیگری برای حذف ویروس از تلفن وجود دارد. ابتدا باید گوشی خود را در حالت Safe Mode قرار دهید. این ویژگی برنامه‌های شخص ثالث را که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند متوقف می‌کند. این نشانه خوبی است برای اینکه آیا شما هم ممکن است ویروس داشته باشید. اگر با روشن کردن آن مشکلی که دارید متوقف شد، ممکن است مشکل از یک برنامه مخفی باشد.

مراحل برای مدل های مختلف تلفن متفاوت است، بنابراین ممکن است بخواهید آنها را به صورت آنلاین جستجو کنید. با این حال، اکثر تلفن های اندرویدی به شما امکان می دهند با یک راه اندازی مجدد ساده به حالت Safe Mode بروید. فقط دکمه پاور را برای چند ثانیه نگه دارید، روی Power Off ضربه بزنید و نگه دارید. باید اعلان Reboot to Safe Mode را ببینید. روی OK کلیک کنید. دستگاه شما راه اندازی مجدد می شود و به حالت ایمن می رود. شما باید حالت ایمن را در پایین صفحه خود ببینید.

 1. به دنبال برنامه های مشکوک بگردید و آنها را حذف کنید

به تنظیمات > مدیریت برنامه ها یا برنامه ها و اعلان ها > برنامه های دانلود شده یا برنامه های نصب شده بروید.

اکنون به دنبال هر برنامه ای باشید که ممکن است مشکوک به نظر برسد. از خود بپرسید که آیا دانلود آنها را به خاطر دارید یا اصلاً از آنها استفاده کرده اید. اگر نه، آنها را حذف کنید. باید بتوانید روی برنامه کلیک کنید و روی Uninstall ضربه بزنید. اگر نمی‌توانید دکمه Uninstall را ببینید، به مرحله بعد بروید.

 1. دسترسی مدیر را حذف کنید

اگر نمی توانید به صورت دستی برنامه ها را حذف کنید، ممکن است برنامه قبلاً به تلفن شما دسترسی سرپرست داشته باشد. با این حال، شما می توانید آن را تغییر دهید.

به Settings > Security > Device Administrators یا چیزی مشابه بروید. بررسی کنید آیا برنامه‌هایی که نمی‌شناسید در آن لیست هستند یا خیر. اگر چنین است، دسترسی سرپرست آنها را حذف کنید. اکنون باید بتوانید مرحله ۲ را تکرار کرده و برنامه های مشکوک را حذف کنید.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۶, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…