چگونه خود را در برابر ریسک‌افزار بشناسیم و از آن محافظت کنیم

۵/۵ - (۸ امتیاز)

چگونه خود را در برابر ریسک‌افزار بشناسیم و از آن محافظت کنیم

فقط به این دلیل که یک برنامه کاری را که قرار است انجام دهد، به این معنی نیست که لزوماً ایمن است. همچنین ممکن است آسیب پذیری های زیادی داشته باشد که هکرها می توانند از آنها سوء استفاده کنند. ریسک‌افزار چیست؟ رایج‌ترین انواع ریسک‌افزار و نحوه مقابله با خطرات احتمالی را در مقاله HiVPN بیابید.

ریسک افزار چیست؟

Riskware مجموعه ای از “ریسک” و “نرم افزار” است. اینها برنامه های قانونی هستند که هرگز به صورت مخرب طراحی نشده اند، اما می توانند توسط هکرها مورد سوء استفاده یا استفاده مجدد قرار گیرند تا کامپیوتر و شبکه شما را خراب کنند. این می تواند اتصال شما را کاهش دهد و بر عملکرد دستگاه شما تأثیر بگذارد. همچنین می تواند برای دسترسی، حذف، کپی، مسدود کردن یا تغییر فایل ها و داده های شما استفاده شود.

نمونه های ریسک افزار

  • مدیریت از راه دور به بسیاری از شرکت ها و کارمندان کمک می کند تا از پشتیبانی فنی از راه دور برخوردار شوند. برای مثال، اگر رایانه شما در یک سفر کاری شروع به کار کند، چه؟ شما با تیم فناوری اطلاعات خود تماس می گیرید و آنها از دسترسی از راه دور استفاده می کنند تا ببینند مشکل چیست.

با این حال، هکرها می توانند سعی کنند از یک برنامه دسترسی از راه دور موجود سوء استفاده کنند و آن را به دروازه ای برای دستگاه شما تبدیل کنند. شما حتی متوجه نخواهید شد که یک هکر اکنون به رایانه شما دسترسی کامل دارد! آنها همچنین می توانند سعی کنند از این برنامه قانونی استفاده کنند و آن را از طریق دیگر روی دستگاه شما نصب کنند. آنتی ویروس شما آن را دریافت نمی کند و هکر می تواند مانند بدافزار از آن استفاده کند .

  • دانلود کننده های فایل برنامه های مخفیانه ای هستند که به خودی خود حاوی ویروس نیستند، بنابراین معمولاً اسکن نرم افزار آنتی ویروس را دور می زنند. هدف اصلی آنها اتصال به اینترنت و دانلود برنامه های دیگر است. آیا می توانید به آن اعتماد کنید که یک برنامه مخرب و ناخواسته را به صورت مخفیانه دانلود نکند؟
  • وصله های سیستم عامل عملکرد دستگاه های ما را بهینه می کند و هکرها را از یافتن و سوء استفاده از آسیب پذیری های جدید باز می دارد. با این حال، برخی از وصله ها می توانند منجر به مشکلات بیشتری نسبت به قبل شوند. به عنوان مثال، یک بار اپل یک باگ امنیتی iOS را برطرف کرد که تلفن های مردم را در برابر جیلبریک و هک آسیب پذیرتر می کرد. این بدان معنا نیست که نباید به‌روزرسانی‌ها را دانلود کنید، اما باید اخبار مربوط به دستگاه‌های خود را دنبال کنید تا مطمئن شوید که از خطرات غیرعمدی آگاه هستید.
  • سایر ریسک‌افزارها شامل کلاینت‌های IRC، برنامه‌های شماره‌گیر، ابزارهای مدیریت رمز عبور،و سرویس‌های سرور اینترنتی – مانند FTP، وب، پروکسی و شبکه راه دور هستند.

چگونه از دستگاه های خود در برابر خطر افزار محافظت کنیم

۱. جلوگیری کنید

بهترین راه برای محافظت از خود در برابر برنامه های مخرب، پیشگیری است.

فقط برنامه ها را از منابع معتبر دانلود کنید و مطمئن شوید که آنها را به طور مرتب به روز کنید. همچنین برای به حداقل رساندن خطرات از محافظت بلادرنگ Windows Defender یا آنتی ویروس استفاده کنید. اگر و زمانی که شخصی به دستگاه شما دسترسی غیرمجاز داشته باشد، آنها به شما اطلاع خواهند داد.

۲. تشخیص

آنتی ویروس های کمی می توانند خطر افزار را شناسایی کنند زیرا قرار است برای اهداف قانونی استفاده شوند. با این حال، می‌توانید آنتی‌ویروس‌های ممتاز یا نرم‌افزارهای شناسایی بدافزار شخص ثالث را که ممکن است قادر به شناسایی ریسک‌افزار باشند، امتحان کنید.

به طور مرتب فایل ها و برنامه های نصب شده روی دستگاه خود را بررسی کنید. یادت هست دانلودشون کردی؟ آیا تا به حال از آنها استفاده می کنید؟

۳. ارزیابی کنید

هنگامی که ریسک افزار را شناسایی کردید، باید تصمیم بگیرید که آیا خطرات ارائه شده توسط آن قابل کنترل و کاهش است یا اینکه باید حذف شوند.

به عنوان مثال، ممکن است نخواهید نرم افزار دسترسی از راه دور را در رایانه کاری خود که توسط کارفرمای شما نصب شده است حذف کنید. می‌دانید که آنجاست و می‌توانید کنترل کنید چه کسی از آن برای دسترسی به دستگاه شما استفاده می‌کند. اگر از هر گونه آسیب پذیری امنیتی آگاه شدید، می توانید آنها را با کارفرمای خود در میان بگذارید.

با این حال، باید دو بار در مورد نگهداری برنامه‌ای که به یاد ندارید هرگز دانلود یا استفاده کرده باشید، فکر کنید. اگر به یکی از آنها برخورد کردید، سعی کنید دریابید که چه کاری انجام می دهد. اگر برای دستگاه شما ضروری نیست و نمی دانید چگونه به آنجا رسیده است ، احتمالاً باید آن را حذف کنید.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۲۱, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…