نحوه شناسایی و حذف stalkerware

۵/۵ - (۷ امتیاز)

نحوه شناسایی و حذف stalkerware

در این پست  HiVPNدریابید که نرم افزار استالکر چیست، چگونه کار می کند، و اگر مشکوک هستید که شخصی از شما جاسوسی می کند، چه کاری باید انجام دهید.

stalkerware چیست؟

Stalkerware (یا نرم افزارهای جاسوسی) یک برنامه یا نرم افزار جاسوسی است که برای اجازه دادن به شخص دیگری برای ردیابی دستگاه شما استفاده می شود. معمولا بدون رضایت یا حتی اطلاع کاربر نصب می شود. در بیشتر موارد، شکارچی و قربانی رابطه نزدیکی دارند و قربانی شک نمی‌کند که از آنها جاسوسی می‌شود. چنین برنامه‌هایی می‌توانند توسط والدین برای نظارت بر فرزندان، کارفرمایان برای ردیابی کارمندان و همسران ناامن برای بررسی شرکای خود استفاده شوند.

انواع stalkerware

نرم افزارهای استالکر را می توان به دو دسته تقسیم کرد : نرم افزارهای جاسوسی اختصاصی که توسط کاربران روزمره مورد سوء استفاده قرار می گیرد و برنامه های «دو منظوره» که برای هر کسی در فروشگاه های برنامه معتبر و معروف قابل دسترسی است.

استالکرور اختصاصی

اولی معمولاً آشکارا خود را به عنوان جاسوس‌افزار تبلیغ می‌کند، می‌تواند هزینه داشته باشد و به استالکرها امکان دسترسی کامل به دستگاه قربانی را می‌دهد. با چنین برنامه ای، آنها می توانند:

 • ردیابی محل قربانی.
 • پیام های متنی آنها را بخوانید، از جمله در برنامه های پیام رسانی مانند WhatsApp، Messenger و
 • مشاهده تاریخچه مرور آنها.
 • دسترسی به گالری عکس آنها.
 • ضبط های صوتی پس زمینه ایجاد کنید.

این برنامه ها همچنین می توانند در حالت مخفی کار کنند، به این معنی که قربانی برنامه را در تلفن خود یا در تنظیمات خود نمی بیند. با این حال، مخفیانه تمام اطلاعات شخصی آنها را در اختیار استالکر قرار می دهد.

برنامه‌های «دو کاربرد» که به‌عنوان نرم‌افزار استالکر استفاده می‌شوند

نرم افزارهای جاسوسی پیشرفته به اندازه کافی ترسناک به نظر می رسند، اگرچه ما نباید برنامه های «دوکاربردی» را تخفیف دهیم زیرا آنها رایگان هستند، به راحتی نصب می شوند و این احتمال وجود دارد که قربانی از قبل آن را در تلفن خود داشته باشد. به عنوان مثال، می‌تواند «Find My Friends» یا «Google Maps» اپل از پیش نصب شده باشد.

برنامه‌های «دوکاره» می‌توانند خود را به عنوان چیز دیگری مانند برنامه‌ای که نقاط اتصال وای‌فای اطراف را پیدا می‌کند، جلوه دهند. قربانی ممکن است به طور تصادفی آن را دانلود کند و بدون اطلاع او مکان خود را در زمان واقعی پخش کند.  این برنامه‌ها معمولاً محدودیت‌هایی دارند و فقط می‌توانند موقعیت مکانی شما را نشان دهند، اما اجازه دسترسی به پیام‌ها یا عکس‌های شما را نمی‌دهند. مشابه نرم افزارهای جاسوسی پیشرفته، مشاهده فعالیت مخفیانه این برنامه ها نیز دشوار است.

چرا stalkerware ترسناک است؟

شماره ۱ حریم خصوصی شما نقض شده است

اگر شخصی نرم افزارهای استالکر را روی دستگاه شما نصب کرده باشد و از آن برای ردیابی شما استفاده کند، حریم خصوصی و امنیت فیزیکی شما را نقض کرده است. شما هرگز به این شخص رضایت ندادید و هیچ کس نباید به این اطلاعات شخصی در مورد شما دسترسی داشته باشد. شما همچنین نمی دانید که آن شخص ممکن است با داده های شما چه کند یا به کجا ختم شود. آنها ممکن است شما را باجگیری کنند یا از موقعیت مکانی زنده شما برای دنبال کردن شما در شب استفاده کنند. اگر استالکر یکی از نزدیکان شما باشد، اساساً اعتماد شما را نیز نقض کرده است.

شماره ۲ استالکرها مجازات نمی شوند

قوانین کمی وجود دارد، اگر وجود داشته باشد، برای مجازات افرادی که از نرم افزارهای جاسوسی استفاده می کنند، به خصوص اگر قربانی با میل خود رمز عبور خود را به اشتراک بگذارد. نرم افزارهای جاسوسی برای نظارت بر کودکان یا کارمندان غیراخلاقی است اما غیرقانونی نیست، و استفاده مجدد از آن برای جاسوسی از همسران یا شرکای زندگی این موضوع را تغییر نمی دهد.

شماره ۳ برنامه های جاسوسی به داده های شما اهمیتی نمی دهند

علاوه بر نقض حریم خصوصی و دانستن اینکه شخصی به دستگاه شما دسترسی کامل دارد، باید نگران هکرهایی نیز باشید که ممکن است به آن داده ها دسترسی داشته باشند. Hacktivists شروع به هدف قرار دادن صنعت نرم افزارهای جاسوسی کرده اند تا نشان دهند که هک کردن این شرکت ها چقدر آسان است.

مانند استالکر شما، ارائه دهندگان برنامه نیز به تمام اطلاعات شما دسترسی دارند. با این حال، آنها آن را در سرورهایی ذخیره می کنند که ممکن است ایمن باشند یا نباشند. فقط تصور کنید که متن ها و تصاویر خصوصی شما نه تنها برای استالکر شما بلکه برای هر کسی قابل دسترسی باشد.

۴ هیچ کس دیگری جز شما نمی تواند از شما محافظت کند

دفاع از خود در برابر چنین برنامه هایی سخت است. آنها را می توان در حالت مخفیانه استفاده کرد و همه آنتی ویروس ها آنها را دریافت نمی کنند. همچنین، فروشگاه‌های برنامه همیشه برنامه‌هایی را که روی پلتفرم‌هایشان ظاهر می‌شوند، نمایش نمی‌دهند، و برنامه‌های مخرب را به راحتی در دسترس همه قرار می‌دهند.

همچنین به نظر نمی‌رسد که سازندگان تلفن معتقدند که چنین برنامه‌هایی نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی و امنیتی را افزایش می‌دهند، بنابراین آنها هنوز اعلان‌هایی را اجرا نکرده‌اند که نشان‌دهنده فعالیت برنامه‌های پس‌زمینه یا مجوزهای دسترسی غیرعادی باشد.

چگونه از خود در برابر stalkerware محافظت کنید

 • هرگز پین یا رمز عبور خود را با کسی به اشتراک نگذارید، حتی اگر همسرتان باشد. اگر می‌توانید از ترکیبی از پین‌ها، ۲FA و داده‌های بیومتریک خود (اثرانگشت یا تشخیص چهره) استفاده کنید، این کار را انجام دهید. این کار ورود هر کسی به دستگاه شما را دشوارتر می کند.
 • با تکنیک های فیشینگ آشنا شوید . استالکرهای باهوش فناوری که از نرم افزارهای جاسوسی پیشرفته تری استفاده می کنند، می توانند شما را فریب دهند تا یک برنامه را دانلود کنید. برای برخی، کافی است روی یک پیوند مخرب کلیک کنید یا تصویری را که از طریق متن یا رسانه های اجتماعی ارسال شده است دانلود کنید. اینها ممکن است نرم افزارهای مخرب را پنهان کنند و به استالکر امکان دسترسی از راه دور به دستگاه شما را می دهند.
 • گوشی خود را روت یا جیلبریک نکنید زیرا این باعث آسیب پذیری بیشتر آن می شود. اگر یک استالکر به چنین دستگاهی دسترسی پیدا کند، می تواند به راحتی نرم افزار آن را دستکاری کند، از راه دور دسترسی پیدا کند یا برنامه هایی را از فروشگاه های برنامه غیرمجاز نصب کند.
 • برنامه های مشکوک را دانلود نکنید. آنها ممکن است برنامه های “دوکاربردی” باشند که می توانند برای ردیابی شما استفاده شوند.
 • نرم افزار خود را به طور منظم به روز کنید، زیرا برخی از به روز رسانی ها برنامه ها را از فروشگاه های برنامه غیرمجاز حذف (یا غیرفعال می کند)
 • از یک آنتی ویروس استفاده کنید.

اگر کسی شما را تعقیب می کند چه باید کرد

اگر باتری تلفن شما سریع‌تر از حد معمول خالی می‌شود یا همسر، شریک زندگی یا شخص دیگری که می‌شناسید حقایقی را که شما فقط در یک پیام خصوصی به کسی گفته‌اید ذکر کرده است، ممکن است او نرم‌افزار نرم‌افزاری را روی گوشی شما نصب کرده باشد. اگر شک دارید که ممکن است درست باشد، موارد زیر را امتحان کنید:

 • به تنظیمات یا لیست برنامه های خود بروید و به برنامه هایی که در پس زمینه در حال اجرا هستند نگاه کنید. آیا همه آنها را می شناسید؟ اگر نه، برنامه های مشکوک را فورا حذف کنید.
 • تنظیمات اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی خود را برای برنامه‌هایی مانند Google Maps و Find My Friends بررسی کنید. ممکن است شخصی قبلاً تلفن شما را تنظیم کرده باشد تا موقعیت مکانی آن را با آنها به اشتراک بگذارد. اگر چنین است، بلافاصله تنظیمات را تغییر دهید.
 • اگر نمی توانید برنامه مشکوک را حذف کنید یا برنامه ای وجود ندارد، اما همچنان به چیزی مشکوک هستید ، این مراحل را برای حذف bloatware امتحان کنید. اگر آنها کار نمی کنند، ممکن است لازم باشد گوشی خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانید. با این حال، برخی از نرم افزارهای جاسوسی را نمی توان با یک تنظیم مجدد کارخانه ای ساده از بین برد. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد دستگاه خود را دور بیندازید و از نو شروع کنید.
نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۲۳, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…